PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Elektra oće nabrzaka zaraditi? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=215084)

Viperus 19.05.2011. 09:16

Elektra oće nabrzaka zaraditi?
 
Naime, došo je račun od elektre, godišnji obračun koji tvrdi da im dugujemo 500kn (mjesečna rata je ~900kn), što me iskreno začudilo, pošto koristimo više manje svugdje štedne žarulje, i zamijenili smo bijelu tehniku sa nekim novijim aparatima sa većom iskoristivošću, pa bi to trebalo negirati rast cijena struje. Uglavnom, otkrio sam da u obračun (koji je napravljen 1.5.) nisu ubacili plaćeni račun za 4. mjesec (plaćeno na vrijeme btw). Kad bi uračunali zadnju ratu, ispalo bi da sam platio 400kn previše.

Ovome ne bih obratio veliku pozornost da nisam čuo maminu kolegicu kako komentira isto to, na što sam se raspitao, i izgleda da ima još par ljudi kojima nisu uračunali ratu 4. mjeseca u obračun.

Nije da će elektra ukrasti te novce, ali ipak, dobar dio ljudi plati račun bez razmišljanja, pa vas obavještavam.

zlatko 19.05.2011. 09:36

Elektri plaćaš akontaciju unaprijed. Znači, u četvrtom mjesecu si već trebao imat plaćen račun za peti mjesec. I baš ih briga za tvoju štednju. Obračun prave prema potrošnji u istom periodu prošle godine, tako da ti tvoje ulaganje, kod elektre dolazi do izražaja tek za dvije godine.

Ja sam uveo plin u kuću, izbacio tri el. bojlera, štedne sijalice su duže vreme u pogonu, otišao u elektru, sravnio dug na 0. I mislio kako je sad sve u redu. Došao obračun, a rata 200 kuna veća nego prije ugradnje plina, jer su mi kao osnovu za obračun uzeli ne prosječnu potrošnju prošle zime (prije ugradnje plina), već najveći račun koji sam imao te zime.

Sad imam sklopljen ugovor o samoočitanju i rata mi je 3 puta manja nego njihov obračun.

MIK 19.05.2011. 09:36

Prebaci se na mjesečno očitanje brojila, koliko potrošiš toliko platiš.
Ovako ih samo kreditiraš.
http://ocitanja.hep.hr/

Ivo_Strojnica 19.05.2011. 09:38

Hvala ti, evo i meni je ista situacija. Smradovi.

Viperus 19.05.2011. 09:51

Ok, na obračunu piše 23.10.10 - 16.04.11, datum obračuna je 22.04.11.
Račun je trebao bit plaćen 11/04, bio je dan-dva ranije.
Piše :
razlika -400
dugovanja na dan obračuna : 900
ukupno : 500

i priložen račun za 500kn. Trebalo bi pisat da oni meni "duguju".

BTW , kako funkcionira to sa samoočitanjem? Jel ti njih nazoveš i kažeš broj, il sam izračunaš pa uplatnicu napišeš i platiš kolko treba il kak to?


edit:

@MIK : evo, registrirao sam, vidim popis elektrinih očitvanja. Kako sad to funkcionira? Kad ja moram očitati brojilo? Nema nikakvih objašnjenja ni ničega na web str.

zlatko 19.05.2011. 09:56

Citiraj:

Autor Viperus (Post 1910064)
Ok, na obračunu piše 23.10.10 - 16.04.11, datum obračuna je 22.04.11.
Račun je trebao bit plaćen 11/04, bio je dan-dva ranije.
Piše :
razlika -400
dugovanja na dan obračuna : 900
ukupno : 500

i priložen račun za 500kn. Trebalo bi pisat da oni meni "duguju".

BTW , kako funkcionira to sa samoočitanjem? Jel ti njih nazoveš i kažeš broj, il sam izračunaš pa uplatnicu napišeš i platiš kolko treba il kak to?

Moraš otić u Elektru, i sa njima napravit ugovor o samoočitanju. To te košta 120 kuna jednokratno. Sam očitavaš potrošnju, do određenog dana u mjesecu javiš im , i nakon par dana dobiješ račun.


2.il sam izračunaš pa uplatnicu napišeš i platiš kolko treba il kak to?

To nemožeš radit, jer bez obzira a ako 100% točno izračunaš, elektra te tereti za akontaciju, pa si im opet dužan.

syss 19.05.2011. 10:02

dajte malo pojasnite to samoočitanje i ovo mjesečno očitanje... jel to ista stvar?

zlatko 19.05.2011. 10:09

Citiraj:

Autor syss (Post 1910071)
dajte malo pojasnite to samoočitanje i ovo mjesečno očitanje... jel to ista stvar?

To je ista stvar.Moraš sa Elektrom sklopit ugovor u kom se obavezuješ da ćeš do određenog dana u mjesecu ( kod mene od 20 do 25 ) Elektri dostavit stanje brojila, a oni tebi do kraja mjeseca ispostavit račun.

Ja sam imao akontaciju 780 kuna, a plaćam redovno i sam očitavam od 230 do 350 kuna.

ECHO 19.05.2011. 10:41

Ja sam išao do HEP-a glede sklapanja tog ugovora i to nije potrebno više, već je bitno da se do 15. u mjesecu plati račun i do sada nisam imao nikakvih problema već 3mj. sam očitam brojilo i na njihovim str. kad se regaš odeš na gore navedeni link.


Upišeš stanje i dobiješ izračun u kunama i samo ispišeš opću uplatnicu i na poštu(neplaća se provizija) ili u HEP zavisi što ti je bliže i jednostavnije, nisam do sada probao plačati netbankigom pa neznam ali mislim da možeš i tako.
Tako mi je najjednostavnije i najtočnije jer po njihovim obračunima na svakoj rati bi imao nešto nadoplate te bi došla i 7.rata kao nadoplata(tj. dug).

syss 19.05.2011. 10:43

oke, ovaj dio sa očitavanjem mi je jasan, a kaje ova akontacija i na kojoj vremenskoj bazi se to plaća i kojoj strujnoj osnovi? :)

Viperus 19.05.2011. 10:50

Citiraj:

Autor ECHO (Post 1910104)
Ja sam išao do HEP-a glede sklapanja tog ugovora i to nije potrebno više, već je bitno da se do 15. u mjesecu plati račun i do sada nisam imao nikakvih problema već 3mj. sam očitam brojilo i na njihovim str. kad se regaš odeš na gore navedeni link.


Upišeš stanje i dobiješ izračun u kunama i samo ispišeš opću uplatnicu i na poštu(neplaća se provizija) ili u HEP zavisi što ti je bliže i jednostavnije, nisam do sada probao plačati netbankigom pa neznam ali mislim da možeš i tako.
Tako mi je najjednostavnije i najtočnije jer po njihovim obračunima na svakoj rati bi imao nešto nadoplate te bi došla i 7.rata kao nadoplata(tj. dug).

A otkud ti oni "poziv na broj" i te finte na uplatnici? Jel to negdi piše na web str kad očitaš brojilo? Ja bi to vrlo rado pokušao pomoću telebankinga, pošto tak plaćam više manje sve.

MIK 19.05.2011. 11:00

Normalno uplatiš preko netbankinga. Pogledaj uplatnicu koju si ranije slao svi podaci su ti na njoj.

Citiraj:

Šifra kupca: vaša šifra koju možete vidjeti na računu
Citiraj:

Broj brojila: broj vašeg brojila koji možete vidjeti na računu ili samom brojilu

ECHO 19.05.2011. 11:14

Sve podatke glede uplatnice i njenog ispisivanja imaš na papiru koji dobiješ od nji(6 mjesečni izračun i na tim uplatnicama ti sve piše od poziva na br. i dr. podaci samo upišeš svoju šifru brojnog mjesta i sve OK).Pošto i meni nije bilo sve jasno otišao sam prvi puta u HEP glede tog ugovora koji se više neispunjava i zamolio da mi ispiše jednu običnu uplatnicu kao ogledni primjerak gdje sam samo dodao brojno mjesto.

Nekontam o kojoj akontaciji pričaš, ja nisam ništa plačao glede iste, samo očitam ispišem uplatnicu i platim:)

syss 19.05.2011. 11:22

post iznad tebe kolega zlatko veli da ima neka akontacija.

ECHO 19.05.2011. 12:35

Evo ja bio u Os u HEP-u i nema nikakve naknade ni akontacije(nema ugovora) nisam ništa platio osim očitane potrošnje:)

Glede ugovora to je bilo ranije jer znam moji su starci sklapali 2god. takav ugovor o samoočitanju, sada više toga nema neznam kad su ukinuli ali nije ni bitno evo ja samoočitavam od ove godine dakle od 1mj. i do sada sve OK.

BSA<AK-47> 19.05.2011. 12:55

Citiraj:

Autor ECHO (Post 1910126)
Sve podatke glede uplatnice i njenog ispisivanja imaš na papiru koji dobiješ od nji(6 mjesečni izračun i na tim uplatnicama ti sve piše od poziva na br. i dr. podaci samo upišeš svoju šifru brojnog mjesta i sve OK).Pošto i meni nije bilo sve jasno otišao sam prvi puta u HEP glede tog ugovora koji se više neispunjava i zamolio da mi ispiše jednu običnu uplatnicu kao ogledni primjerak gdje sam samo dodao brojno mjesto.

Nekontam o kojoj akontaciji pričaš, ja nisam ništa plačao glede iste, samo očitam ispišem uplatnicu i platim:)

ja već ovako radim skoro 2 godine ,
sam očitam ,izračunam i uplatim koju kunu više i sve ok..
nikakvih problema zasad:D

Viperus 19.05.2011. 15:00

Ok, kako početi s tim, evo ja sam sad upisao očitano, i tam izradio onaj neki ogledni pdf koji kaže da moram platit 270kn (umjesto prave rate od 470, al ovo je očitano 19. a ne na kraju mjeseca pa je valjda ok).

Ako ja ovo sad platim, oni će prestati tražiti akontaciju? I dalje samo derem, svakih 28-31 dan očitam i to platim jel? Il mogu ja to platit svaih 10 dana , il svakih 40 il šta? XD

BSA<AK-47> 19.05.2011. 15:45

Citiraj:

Autor Viperus (Post 1910294)
Ok, kako početi s tim, evo ja sam sad upisao očitano, i tam izradio onaj neki ogledni pdf koji kaže da moram platit 270kn (umjesto prave rate od 470, al ovo je očitano 19. a ne na kraju mjeseca pa je valjda ok).

Ako ja ovo sad platim, oni će prestati tražiti akontaciju? I dalje samo derem, svakih 28-31 dan očitam i to platim jel? Il mogu ja to platit svaih 10 dana , il svakih 40 il šta? XD

ne,oni ti budu svejedno uredno slali račune ,al ja to frknem u ormar ,od 1. do 1. izračunam i uplatim ,zaokružim na neku okruglu cifu (ako je npr. 161 ja dam 170/180kn) ,eto prošle godine sam bio nekih 200kn u plusu :D ,taman skoro dve rate na početku godine fino dođe!

Viperus 21.05.2011. 07:09

Koliko često se updatea ta njihova web str? Uplatio prekjučer, no i dalje nije uplata na popisu.

ECHO 21.05.2011. 10:44

Sve zavisi od mjesta u kojem boraviš glede očitanja(trebalo bi pisati na akontacijskim ratama do kad je obavezno plačanje jer nije svima isto) kod mene u OS je do 15. za moj dio(Višnjevac) dok moji starci imaju na Jug-u 2 do 30-og u mj. tako da se nemožeš mjeriti sa ostalima.
Uzmeš uplatnicu očitaš i platiš i nemaš problema:) glede uplate prođe i po par dana ali to i nije toliko bitno.

Hrvoje xyz 21.05.2011. 17:28

Mene se u principu neda svaki mjesec ocitavati , a rata mi je oko 100 kuna ( i rata koju mi oni zadaju i ono sto potrosim bas), al ono di sam se pronasao je cinjenica da u šestomjesecnom obracunu koji mi je poslan sa 1.5 isto nisu registrirali moju uplatu koja je bila provedena 29.04, petak..buduci da sam sam uplatio to prek neta , znam da je sjelo isto dan (ujutro sam uplatio), datum izvesenja je isti dan ..
al reko valjda im je server spor pa ne knjizi uplate kak dodju , 1.5 je nedjelja pa ono ..

Nisam ni znao da se moze sam dojavljivat stanje , ajd to nije loše . Makar velim ak ti je potrosnja stalno isto nema nekog veceg smisla .. bar na mojim ciframa.
Ja sam u pretplati pol rate tj 50 kn
jeej :)

Fatal 21.05.2011. 19:17

Pošto nisam lud da im plaćam unaprijed, pricekam par mjeseci da se skupi par akontacijskih, onda ocitaju i platim im stvarnu potrosnju, a akontacijske završe u risajkn binu :D

Viperus 14.11.2011. 11:03

Evo koristim samoočitanje već par mjeseci i svaki put račun niži bar 20%. Istina, sad je zahladnilo (grijemo se na struju) pa da vidimo hoće li rate biti više od onoga što je elektra predvidjela ili ne.

syss 14.11.2011. 11:44

ajd pliz javi tu kak se razvija situacija jer sam i ja razmišljao preći na samoočitanje, a isto grijanje na struju ~4.5kw + hidrofor i bojler ~5kw.

Zmaj000 14.11.2011. 11:57

Citiraj:

Autor syss (Post 2024639)
ajd pliz javi tu kak se razvija situacija jer sam i ja razmišljao preći na samoočitanje, a isto grijanje na struju ~4.5kw + hidrofor i bojler ~5kw.

Mi smo skoro godinu dana na samoocitanju. Stvar je ovakva , kad odes u hep moras platiti sve racune biti na 0, onda podneses zahtjev za samo ocitanje. Kad ti usluga bude realizirana ocitavas izmedju 20 i 30 u mj (tako je bar kod mene)

U kuci nas je dvije obitelji. Dole starci, ja zena gore i buraz u svojoj sobi. Kod nas je sve na struju osim grijanje i plinski stednjak.Dok su nam oni rokali po svom imali smo u prosjeku 600-700 kn , sad kad ja ocitavam, najveca nam je 400 kn dok sam prosli mjesec dobio 350 + 10 kn sto ti naplate mjesecno za samoocitanje ( uplatnice ili neznam zbog cega). Nemamo pretplate , nemamo ni minusa..mi smo se preporodili :))

syss 14.11.2011. 12:19

thnx na info ;)

Zmaj000 14.11.2011. 12:21

I da, da nebude nejasno malo smo pripazili sto se tice paljenja bojlera..i starci i mi palimo samo kad je jeftina struja, nafilamo ih do max i imamo sutradan do novog paljenja :)

syss 14.11.2011. 12:27

meni to nije opcija jerbo mi je bojler u podrumu i on je stalno na max... zbog bolje uštede el. energije :D

robert7 14.11.2011. 12:30

Vidim da cu i ja morat na to, mi isto na 2 stana pizdimo po 600,700kn mjesecno.

Banda lopovska

Guls 14.11.2011. 12:35

Ja isto palim bojler (strujni) samo kad je jeftinija struja, od 21-07h, tak se zagrije za jedno sat-dva pa imam ujutro i cijeli drugi dan toplu vodu.

Taj bojler hoće povući struje da boli glava.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 17:05.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger