PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Hard disk problem (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=295304)

magija 02.11.2018. 19:42

Hard disk problem
 
Pozdrav,

imam problem sa hard diskom u kompu. Desilo se sad treći put unutar mjesec dana da mi disk jednostavno nestane u windowsima, ne mogu nikoju datoteku otvorit, u popisu diskova ga nema. Također ga nema niti u biosu.

Svaki put sam uspio rijesit problem tako sto sam istekao disk i ponovno ustekao, upalio komp i sve normalno radi.

Zanima me koji bi mogao biti uzrok, jer se sva tri puta desilo sasvim random, ne mogu naslutiti do cega je.

Disk je WD Blue 1TB, uz njega imam i SSD koji je glavni disk, i ssd radi sasvim normalno

duggi 02.11.2018. 21:38

bilo je vec na forumu o tome,kabel,sata port provjeri/zamjeni/premjesti pa javi

Nbdy32 03.11.2018. 10:39

A i napajanje provjeri ...

i4004 03.11.2018. 16:18

to sam imo nedavno: stavio sam prekidač na napajanje nekih diskova (za koje sam mislio da će se manje rabit tj. po potrebi, pa da ih palim/gasim kad trebaju...naravno rade stalno..heh) i nestade disk odjednom. malo prekidač razradim (nekolko puta palim/gasim) i nakon toga disk proradi, znači prekidač vremenom oksidiro i nije vodio struju.

ti nemaš prekidač ali svejedno možeš npr. taj strujni konektor nekoliko puta ištekat/uštekat ako je oxidiro, ili rabit drugi sata strujni konektor. ti sata konektori su gori od starih molexa. znači koncentrirat se na napajanje diska.

u tim slučajevima će bit i greška u event viewer-u (pod system) windowsa, ala
Citiraj:

The device 'WDC WD10EZEX-00UD2A0' (IDE\DiskWDC_WD10EZEX-00UD2A0____________________01.01A01\5&18fda9ce&0&0.0.0) disappeared from the system without first being prepared for removal.
kao i ntfs greška
Citiraj:

{Delayed Write Failed} Windows was unable to save all the data for the file . The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.
naravno, ovo pretpostavlja da je disk ispravan, što on ne mora biti, ali wd blue u principu nisu loši diskovi.

D/G 03.11.2018. 17:35

Citiraj:

Autor i4004 (Post 3245040)
to sam imo nedavno: stavio sam prekidač na napajanje nekih diskova (za koje sam mislio da će se manje rabit tj. po potrebi, pa da ih palim/gasim kad trebaju...naravno rade stalno..heh) i nestade disk odjednom.




,,,,evo ga ubojica diskova


:hitthewal:prekidač .... to se nesmije raditi !!!

domy_os 03.11.2018. 20:49

A kako bi ti koristio eSATA diskove ili mijenjao diskove u RAID poljima? To sve ide na živo bez problema, samo se stisne safe remove prije isključivanja eSATA, a kod RAID-a je hot swap ionako.

i4004 04.11.2018. 02:03

Citiraj:

Autor D/G (Post 3245059)
,,,,evo ga ubojica diskova


:hitthewal:prekidač .... to se nesmije raditi !!!

pa ne prekidam naživo.
prvo ide pc u stby ako se želi ugasit/upalit disk. i sad bih baš mogo na prekidač stavit ovoga manjega koji se STVARNO ne rabi, tj. vrti bezveze 99% vremena.

a eject vanjskih diskova u ladici (i ovoga usb flash šrota) ide po protokolu uvjek, nakon što se učilo na "raw" filesystem grešci i spašavanje sa "r-studio". :stoopid:

GreenLife 04.11.2018. 05:09

Ista se situacija događala i meni. Promijenio kabel i nestalo. Također WD Blue, očito neki jeftini sata kabeli gube kontakt s vremena na vrijeme.

D/G 04.11.2018. 14:50

1 privitaka
@ i4004
.....prekidači su nepotrebni ...ovako sam se isključi i kad potražiš nešto na tom disku on zaspina i za sekund ga imaš.
Druga opcija je "Disk menagment " pa sve osim systemskog možeš kad klikneš desno na npr disk1 i ugasiš ga "Offline".

i4004 04.11.2018. 20:19

ta prva opcija bi ugasila sve neaktivne diskove, a ne samo onaj jedan koji ja želim ugasit.
spinup traje duže, a čekat svaki put 5sek da bih upalio neki video s jednog od 4-5 diskova (nakon buđenja iz stby), neću. na nekima su i programi, pa i to komplicira stvar.

ova zadnja opcija mi je novost, prekidači su dosta stari, a ne znam kako to radi u novijim windowsima, a na starima recimo to ima isti učinak ko da ideš uklonit disk u device manager, tj. pita restart, a to nije to.
stby i rabim jer ne restartam pc. mjesecima.

D/G 04.11.2018. 21:17

Startanje HDD je možda 2-3 sekunde ali daleko kraće nego što si ti objasnio za prekidače i još i ti diskovi se trebaju pokreniti. Još od Win 3.0 postoji ta opcija i to uključena odmah prilikom instalacije windowsa.


Druga opcija sa "Online /Offline" ne traži restart.

Chuxonja 04.11.2018. 23:19

Čini mi se kao nepotrebne radnje kad hot pljug radi poprilično dobro. Ak poštelaš željene sata portove u bious na hot plug, čim prištekaš drive na živo je odma ready za korištenje bez dodatnog prtljanja.

Nbdy32 05.11.2018. 06:42

Mislim da prekidač nema veze sa nestajanjem diska u kompu od čeoka ...

D/G 05.11.2018. 07:23

@Nbdy32 - točno ... i tako je rečeno čovjeku da provjeri spojeve kablova SATA i napajanja diska.


@Chuxonja - :) ...ma kakav "hot pljug" , moja MBO ima sataII i nema ni AHCI ...ovo sa prekidačima koje je kolega montirao na svoj PC za isklj./uklj. diskove pa sam morao komentirati.

Keano16 05.11.2018. 07:52

Imao identican problem s DVD driveom na Windows 10. Jedan restart je tu, jedan nije... i tako u krug godinu dana.

Neki dan stavljao novu instalaciju Windows 10 na to racunalo i od tada je DVD drive stalno vidljiv.

Chuxonja 07.11.2018. 15:47

Citiraj:

Autor D/G (Post 3245442)
@Nbdy32 - točno ... i tako je rečeno čovjeku da provjeri spojeve kablova SATA i napajanja diska.


@Chuxonja - :) ...ma kakav "hot pljug" , moja MBO ima sataII i nema ni AHCI ...ovo sa prekidačima koje je kolega montirao na svoj PC za isklj./uklj. diskove pa sam morao komentirati.

E onda hot pljug pa u device manager i scan for hardware changes. To prolazi i sa IDE diskovima :P

catroot 07.11.2018. 16:08

Da ne otvaram novu temu imam sličan problem sa diskovima.. U zadnje vrijeme mi program hard disk sentinel često javlja grešku
Problems occurred between the communication of the disk and the host 122 times. itd...

Promijenio sam sve kablove, jedino me zanima da li može biti uzrok stara 775 ploča. Napajanje je faktički novo, a od tri diska koja su spojena na ploču wd blue star skoro 10 god nema nikakvih grešaka, dok ova druga dva hdd-a toshiba stara cca 3-4god mi imaju te greške. Kablove sam nove zamijenio, napajanje godinu dana staro, do čega bi mogao biti problem..

magija 21.01.2019. 19:44

HDD je radio jedno vrijeme, pa opet ''nestao'' pa opet radio itd.

Sad ga vise nikako ne mogu "oživit"

Cuje se zvuk, dok je komp upaljen i istekam kabal napajanja iz njega, utiša se, kaqd ustekam cuje se zvuk vrtnje, tako da bih iskljucio napajanje kao razlog nestanka,

sata kabel sam pokusao u vise sata utora stavit, nista se ne mijenja.

Htio bih jos izvrsiti provjeru zdravlja diska s crystaldiskinfo, nadam se da ce se pojavit sutra

Jel može bit da je hdd crko, iako je star oko 6 mjeseci, WD Blue, i dal da ga nosim na reklamaciju?

Nick7 21.01.2019. 20:06

Si probao drugi SATA kabel?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

magija 22.01.2019. 15:46

Citiraj:

Autor Nick7 (Post 3269392)
Si probao drugi SATA kabel?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

sad je opet vidljiv,

disk sam uspio provjerit sa 2 programa i u odlicnom stanju je
ranije je napajanje iskljuceno

ocito da sata kabel ne valja pa cu to onda sto prije zamijenit


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:37.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger