PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Koji digitalni fotoaparat? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=62883)

cane 21.03.2019. 20:38

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3286894)
Kupio sam si nešto bolji fotić i sad imam problem :D

Ima tko kakvu preporuku za neki tutorial/video/knjigu za ući u svijet fotografije. Ne u smislu da bi slikao događaje ili bio wanabee instagram Pupo photography profil, već ono da si mogu okinut koju kvalitetniju sliku kada sam na putu, obiteljski događaj i sl.

Tnx


Pogledaj si kanal od Mike Browna, meni osobno ima dobrih videa sa objašnjenjima o fotografiji.



https://www.youtube.com/user/photoexposed/playlists

seljak12 21.03.2019. 23:09

odes na torrentz i nadjes neku photography knjigu.



Posebnu pozornost usmjeri ka kompoziciji. Bez dobre kompozicije nema dobre fotografije ni s najboljom opremom i u najboljim uvjetima. Poznajem hobi "fotografe" s vrhunskom opremom i s odlicnim poznavanjem opreme, koji nikad nisu okinili dobru fotografiju jer ne znaju nista o kompoziciji.

1v@n 22.03.2019. 00:56

Nek prvo skuži osnovne funkcije aparata, onda stigne razmišljati o kadrovima i kompozicijama.

Što ti znači vrhunski kadar/kompozicija, ako kreneš u sumrak fotkati na 1/2s iz ruke, jer ne znaš podesiti aparat?

seljak12 22.03.2019. 18:19

Pa podrazumjeva se da ce to nauciti cim pita, to se (u teoriji) skuzi u jedan dan, nije nikakva znanost ako se ne idu u dubinu tematike.


Za pretvoriti to u kvalitetne fotografije triba ipak malo vise vrimena, dobro poznavanje kompozicija i puno (losih) fotografija.

Problem 27.03.2019. 18:06

Molim pomoć za fotić za fotogrametriju. Ima bolje opcije od a6000 + sigma 19mm? Bitna mi je pouzdanost, oštrina (dobra optika), da je prihvatljiva cijena (+-5000kn). Ulazim u solo biznis i kako ulažem svoju lovu za start trebam nešto pristupačno. S ovom kombinacijom radim već godinama (na jednoj alfi imam preko 170k okidanja i sad mi otkazao trigger :D) i znam da funkcionira, ali me zanima dal se može dobiti bolje (+-1000kn). Dal pokušati naći neki polovni a7(II)? Više od 24mpx čak ni ne bi jer ima i to svoje mane u mojem biznisu. Čitam da full frame nema dobar DOF kao recimo APS-C, u praksi ne znam dal to hoda. Znači, slikaju se objekti (zgrade) s udaljenosti od 2-20m, slika treba biti oštra u svim dijelovima, relativno dobar performance u low light uvjetima (A7III mi izgleda idealan na papiru, ali u startu mi je skupi :( ), na dan se fotka i do više tisuća fotografija (nekad i preko 4000).

Hvala unaprijed :)

1v@n 27.03.2019. 18:31

Ako imaš uvjete za napraviti fotku na f/6.3 - f/8, skoro svaki objektiv će dati fotku oštru od ruba do ruba.

Stativ + duža ekspozicija, ako nisu idealni svjetlosni uvjeti i to je to.

FF senzor će dati nešto više detalja na fotki, ali će te kvalitetan objektiv za njega koštati puno puno više.
19mm na APS-C odgovara 28mm na FF

Imam baš takvu kombinaciju. Prešao sam s A6000 i među ostalim i Sigme 19mm na A7III i Sony 28mm f/2 (+ konverter na 21mm f/2.8) i prezadovoljan sam

Sve jače (s manje distorzija, za arhitekturu) od tog košta...puno (Batis, Loxia, Firin, Sony GM)

Problem 27.03.2019. 18:39

što misliš o ovoj kombinaciji:

rabljeni A7 (da ima do 5k okidanja recimo) + sigma 30mm.

To je ekvivalent sigmi 19mm na APS-C senzoru (skoro: 28mm vs 30mm)

distorzija mi nije tolko jako bitna jer software računa deformacije i na temelju stotina/tisuća fotografija radi 3D model.

Naučeni sam na sonyevo sučelje i bilo bi mi super da ostanem na istoj firmi. Ali nije uvijet...

edit: sad malo surfam i ne kužim. Ide opče ovaj objektiv na A7? Mislim ide, mount je isti. Ali, kaj fakat se javlja vigneting? :D

edit 2: još malo surfam :D Ako je fakat najjeftiniji objektiv (meni zanimljiv) preko 5k kn, mislim da nemam što razmišljati. Nova a6000 + sigmica 19mm i Bog te veseli :D

1v@n 27.03.2019. 22:05

To je APS-C objektiv i aparat će se automatski prebaciti u APS-C mod, i ne znam imaš li ikakve koristi od njega u usporedbi s A6000.

Onda nema vinjetiranja (osim ako ga ne forsiraš u FF mod), ali nema smisla

Problem 27.03.2019. 22:26

ff cisto radi boljeg low light performansa. Znam fotkati unutra bez puno svjetla, vani ili kasno ili rano, a nisam ljubitelj visokog ISO-a.

Opet, nikad nisam direktno uspoređivao ff sa APS-C da znam dal je to opče osjetno :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:11.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger