PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   RETRO hardware i software (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Povećanje VRAM-a? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=232716)

dj rafaello 02.05.2012. 22:08

Povećanje VRAM-a?
 
molim vas dali znate kako sa ram-a prenijet na grficku nekoliko mb,ja imam rama 1 GB a graficka mi 32 MB,pa ako bi mogao prenijet sa rama,da mi graficka bude 128 MB,molim za odgovor,moze i na mail zemir-tigar@hotmail.com

hvala

Swarm dude 02.05.2012. 22:38

Ako je integrirana grafika (vjerujem kako je to gotovo sigurno slučaj kod tebe), u BIOS-u možeš povećati količinu RAM-a.
Kako točno - zavisi od ploče koju imaš. Ako ne znaš koju ploču imaš, skini program kao što je CPU-Z i on će ti reć što točno imaš unutra ili jednostavno zaviriš u kućište.
Nakon toga pronađeš priručnik (manual) svoje ploče na stranicama proizvođača i tamo će ti pisati kako točno to izvedeš.
U načelu, tipkom Delete uđeš u BIOS prilikom paljenja računala i naći ćeš neki izbornik "Chipset settings" ili sl. i u njemu će vjerojatno moći alocirati više RAM-a integriranom grafičkom procesoru.

Ako je diskretna grafička (znači kartica za sebe), tu nema pomoći, osim druge kartice.

Burko 03.05.2012. 01:19

ma i upitno je povecanje na 64/128MB, bas ce se integrirana obradovati dodatnom ramu :). no ok, u biosu se namjesta kolicina sherane memorije na IGP, Swarm dude lijepo opisao. no diđeju rafaello, mogao si i napisati koja je tocno maticna u pitanju, i da li je integrirana u pitanju ;).

Milentije 03.05.2012. 15:59

Hajde za početak napiši konfiguraciju (popuni opciju "Moj komp"). Možda uopšte ne možeš to uraditi.

darkijas 04.05.2012. 11:35

Kad sam imao asus ploču m3n78 sa integriranom nvidia grafikom gf8200 u biosu sam joj povećao pristup sa tvorničkih 64 na 512 mb sistemske memorije i povećanje perfomansi u igrama se osjetilo poprilično. Modern warfare 3 i pes 2012 su išli bez problema (naravno ne na high postavkama)

dj rafaello 05.05.2012. 10:58

skinuo sam CPU-Z,i pise da mi je maticna ploca SOCKET 478 mPGA,jel moze jos pomoci,hvala za ovo prije

Swarm dude 05.05.2012. 11:09

To samo govori o socketu. Pogledaj pod karticu "Mainboard":

http://www.pohrani.com/f/1M/TZ/2iJO9Ff6/cpu-z.png

Nas zanima proizvođač i model matične ploče.

dj rafaello 05.05.2012. 11:34

E ovako Model:650 demo Board,proizvodjac SIS,a Chipset SiS 650,jbg amater sam pa neznam toliko

Swarm dude 05.05.2012. 12:24

Službena SiS ploča? :stoopid: to je stvarno neobično. Gdje si uopće nabavio taj komp? :D

Stvar je malo "teža" (uvjetno rečeno) jer priručnik za ovu ploču 99% ne možeš naći na netu. Uglavnom, pokušaj ovo što je rečeno - tijekom paljenja računala pogledaj što piše na zaslonu, tražiš nešto u stilu "Press Delete To Enter Setup" i slično. Ako ne piše išta na tu foru, u BIOS te moraju odvesti sljedeće tipke: F1, F2, F10, Delete ili Esc. U BIOSU navigiraš pomoću strelica i odabireš stvari pomoću Entera. Potraži "Chipset Settings", "Onboard Devices" ili možda čak "Video" opciju. Malo pronjuškaj pa ćeš naći za povećanje VRAM-a, napamet ne znam, jer se nikad nisam susreo sa službenom SiS pločom :)
Ne možeš ništa uprskati (dobro, možeš, ako mijenjaš sve i svašta bez ikakvog reda) i ako se bojiš da si nešto krivo postavio, uvijek možeš izaći iz BIOS-a bez spremanja postavki ("Exit Without Saving Changes").
Ta integrirana grafika je slabašna (rekao bih u rangu GeForce2 MX) i gotovo sigurno joj ne možeš povećati frame buffer (drugi naziv za video memoriju, tj. VRAM) na 128 MB, max. 64 MB.

hardflat 05.05.2012. 15:59

http://www.piriform.com/speccy

Skini si ovaj program instaliraj te ga pokreni, potom odeš na motherboard.
Na tipkovnici pritisni print screen, i zalijepi sliku.
Ako imaš windows 7 i ne znaš kako izrezati sliku pogledaj ovo.
http://infomanka.net/snipping-tool-s...ostavan-nacin/

Campeonato 06.05.2012. 01:32

Ako ploča ima agp utor, zasto ne bi kupio neku agp karticu za 50kn/10km i upiknut je u komp? Nesto tipa ati 9550, ili bar ati9200/fx5200 ak nist drugo i moci ces zaigrat puno vise igrica nego sad i puno bolje ce ici :) Sumnjam da se ista uopce moze i pokrenut sa SiS real 256 grafikom :D i mislim da joj je limit 64mb, ak nije i tih 32 mb..

dj rafaello 06.05.2012. 12:13

e povecao sam na 64 mb,to je maximalno,i sad ocel moci igrice za graficku 64 mb,kod mene,da bezz neskidam,a hvala vam za sve

Swarm dude 06.05.2012. 12:18

Kao što je rekao kolega Campeonato, možda je najbolje da kupiš polovnu AGP grafičku - Radeona 9550, 9600 ili još bolje GeForce 6600 GT. No tu se opet povlači pitanje procesora. Ako imaš npr. P4 1,8 GHz, nema tu neke sreće i sa snažnijom grafičkom.
Prije sam spomenuo, to je jako slaba integrirana grafika - s njom ćeš moći igrati igrice koje su ~ 2000./2001. godina (ili kasnije naslove koji nisu uopće grafički zahtjevni). Sad, sve zavisi što želiš igrati i na kakvim detaljima. Igranje novijih naslova i to onih koji su tada bili grafički zahtjevniji možeš zaboraviti - recimo NFS Underground bi ti vjerojatno bio totalno neigriv.

coconut 06.05.2012. 19:27

Ne bih želio biti ptica zloslutnica, ali činjenica je da imaš prastaru kramu od kompa. Svaka uložena kuna u nju je bacanje novaca.
Radije radi na tome što imaš dok bude radilo, zaboravi na igranje i skupljaj lovu za nešto novije.

Campeonato 06.05.2012. 20:25

A nije bas beznadni slucaj, ako je cpu northwood, uz 1 gb memorije koju ima, doda neku grafu tipa 9550 moci ce zaigrati mali milijun igrica koje je dosad mogao samo gledat na youtubeu, npr underground 2, cod 2, farcry, gta san andreas, vice city, ma svasta..
A trosak samo par desetaka kuna..

Swarm dude 06.05.2012. 20:38

Ajde nam još iz CPU-Z-a reci koji je procesor i koja je jezgra (Name i Code Name) pa da donesemo konačan sud - AGP grafa, da ili ne? :D
Ako je Wilamette jezgra, nisam siguran hoće li biti koristi od diskretne grafe pošto je to poprilično spor proc, no sumnjam da se radi o tome :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:47.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger