PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Konfiguracije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=28)
-   -   opremanje informatičke učionice (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=289338)

marek45 24.11.2017. 14:15

opremanje informatičke učionice
 
Molim za savjet stručnjaka. Dakle radi se o opremanju jedne računalne učionice u osnovnoj školi. Razmišljam u više smjerova:
1. Kupiti novu opremu (laptop ili stolno)
(trenutno nam se nudi 60 000kn od MZO za maksinalno 20 računala)
2. Kupiti rabljenu opremu? (thinkpad, dell)
3. Iznajmiti opremu (misilm da MZO to neće prihvatiti)
4. kupiti thin klijente

Dakle trebalo bi opremiti učionicu s 16 i 20 računala. Ja bih stolna, ravnatelji bi prijenosna. One bi prijenosne jer će djeca moć nositi u druge učionice.

Gledam te thin klijente, al vidim da je cijena gotovo ista kao kad bih kupovao računalo? Nikakva ušteda.
Jučer mi kolega kaže za jednu tvrtku koja im je ponudila za najam stolna računala 60kn po računalu po mjesecu! Sve oni održavaju, sve licence gore. Nije mi jasno čemu licence jer škole imaju besplatne, ali valjda se mu ne da gubiti vrijeme na instalaciju. Meni treba 2 dana po 8 sati da sve posložim.
I išao sam računat.

60kn * 20 računala * 12 mjeseci * 6 godina =86 400kn
20 računala po 4000kn = 80 000kn
Uzeo sam primjer 6 godina jer je to po mom mišljenu period kad računalo polako postaje zastarjelo. Banke koliko znam otpisuju nakon 5?

Čitam po internetu i ako sam naišao na relevantne informacije u Engleskoj se škole udruže i onda imaju jako niske cijene najma. Ali vani također ta računala koja se iznajme klinci nose doma. Znam za studente, ne znam kako je u srednjim ili osnovnim školama.
Na prvu mi se čini da je najam ok za nekoga tko treba najnoviju opremu u kratkim periodima. I ima potrebu za hrpu (skupih) računala.

Također piše da im financijski leasing nije dozvoljen nego samo operativni.

Dat ću si truda i nabaciti konkretne ponude, al zanima me vaše praktično iskustvo ako netko takvo iskustvo ima i voljan je podijeliti.

Ag008 24.11.2017. 15:18

U osnovnim školama za stvarne potrebe je dovoljno najslabije moguće računalo.
Za Office, osnovne stvari i programiranje ne treba jako i najnovije računalo.
Inače zar nije da ministarstvo nabavlja uvijek MSGW računala od MSAN-a tj škola nema izbora?

marek45 24.11.2017. 22:52

Citiraj:

Autor Ag008 (Post 3130432)
U osnovnim školama za stvarne potrebe je dovoljno najslabije moguće računalo.
Za Office, osnovne stvari i programiranje ne treba jako i najnovije računalo.
Inače zar nije da ministarstvo nabavlja uvijek MSGW računala od MSAN-a tj škola nema izbora?

Ruku na srce dovoljno je najslabije računalo. No evo par primjera iz života. Uz računala smo dobili i najslabije zvučnike. Neke MS. Radili su 2 mjeseca i svi do jednoga pokrepali. Kad sam došao više se nisu mogli uključiti. Tipkovnice isto MS, jednoj krepao red tipki, druge 2 crkle, a miševi (isto MS) jedno 5 komada jako neprecizno radi i gubi kontakt.

Druga škola uzela najslabiji laptop. Amd integrirana grafika, lap košta 2600kn. Sad im je sve sporo. Škola uzela najjeftinij tablet (kineski za 800kn pred par godina). Dva komada krepala, jedan se neda napunit, ostali imaju jako neprecizan ekran.

Ne kažem da sad trebamo uzimat najskuplje, al ja sam uvijek za srednju klasu.

Sad je neki deal da će MZO školi dat novce, mi njima pošaljemo račun, oni refundiraju novce. Fora je da to treba realizirat do Nove godine!

Druga stvar je što sam u jednoj školi imao ASUS računala stara doslovno 16 godina i onda jedva nažicao ravnateljicu da kupi nešto novo tako da je kupila samo kućišta jer nije imala više novaca, a monitor ostali isti (doduše LCD 15inch).
Inače prosjek starosti računala u RH školama je 8 godina.
U drugoj školi računala smo dobili 2009-te.

Dakle računala bi trebala durati barem 10 godina.

Nixis 24.11.2017. 23:06

Procesor sa i3 i 4GB RAM memorije oko 2500kn
Periferija Logitech 200kn po komadu
Monitori po 800kn.

Najbolja kombinacija i izdržati će, opet treba i paziti što djeca rade sa računalima, pogotovo sa periferijom.

Feyd 24.11.2017. 23:17

Kupi im Raspberry Pi, za 10.000 kuna si im kupio 30 komada.

Ostatak sprži na periferiju, shieldove i entuzijastičnog mladog profesora informatike.

To je najbolje što možeš učiniti za tu djecu i društvo u cjelini. Da moja djeca idu u tvoj razred to bih im poželio.

Forace 25.11.2017. 09:44

Više od pentiuma ne treba, 4 gb rama. Neki AOC monitor na akciji i trebalo bi bit ok.
Ima čak i lenovo računala uz koje dođu miš i tipkovnica i predinstalirani windowsi...

Što se tiče licenci ugovor od ministarstva i microsofta ti izričito kaže da moraš imat OEM na računalima, tako da to možeš ignorirat ili poštivat.

U svakom slučaju po meni najbolje ić na stolna računala jer ih se najdulje može održavat.

Ali za 3000 po komadu sa monitorom i OEM windowsima teško ....

Konkretan primjer iz života: za sve koji znaju delux još uvijek u funkciji, u razmatranju da li ih podignut sa 1GB rama ili ih nakačit na server u ulozi tankih klijenata.

Problem sa tankim klijentima su što za bilo šta novije od 2k3 TS.a trebaju CAL licence koje naravno nisu u ugovoru ...

Jeftini laptopi će ti izdržat do 3 godine, onda će im trebat hard mjenjat sa ssd.om da budu još malo konkurentni ...

Sve ovisi gdje ćeš postavit granicu tj. koliko ti minimalno računala dovoljno i naravno hoćeš li ignorirati potrebu za OEM windowsima ili ne jer i to utječe dosta na cijenu.

tiki66 25.11.2017. 12:40

Citiraj:

Autor marek45 (Post 3130391)
Dakle trebalo bi opremiti učionicu s 16 i 20 računala. Ja bih stolna, ravnatelji bi prijenosna. One bi prijenosne jer će djeca moć nositi u druge učionice.

Prijenosna mi zvuče kao odličan recept za katastrofu :D Stolna su ipak puno robusnija, ako netko lupi šakom po tipkovnici obično mu neće ništa biti ili ćeš zamijeniti tipkovnicu od 40kn, a ako po laptopu lupiš... e tu si već u problemu.

Prenošenje i lupanje/mrdanje po njemu je također dobar način da HDD umre.

Uz to, većina tih novih a ultra jeftinih laptopa dolazi s procesorima koje ne bih stavio ni u mobitel, uz dva otvorena taba i/ili nedajbože Youtube štekaju.

dani77 25.11.2017. 13:16

Jeftina prijenosna za koliko korisnika po prijenosniku? Za godinu dana popucane šarke/panti, kućišta, tipkovnice bez par tipaka. Uz prenošenje u druge prostorije bez ijedne posljedice?:lol2:

Smartic 25.11.2017. 13:28

Ovak nešto...

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
Procesor Intel Pentium G4560
Toshiba P300 1TB 3.5"
AOC LED 21.5" E2280SWN, VGA, FHD, 5ms
USB standard KB, water resistant AD layout bundle with optical 3D wired mice 1000DPI black(Canyon)
ASRock B250M-HDV, s.1151, D4, S3, U3, mATX
Case Micro ATX Akyga AK728BK w/o PSU
Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+

2.911,24kn

Pupo 25.11.2017. 13:29

Citiraj:

Autor Smartic (Post 3130777)
Ovak nešto...

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
Procesor Intel Pentium G4560
Toshiba P300 1TB 3.5"
AOC LED 21.5" E2280SWN, VGA, FHD, 5ms
USB standard KB, water resistant AD layout bundle with optical 3D wired mice 1000DPI black(Canyon)
ASRock B250M-HDV, s.1151, D4, S3, U3, mATX
Case Micro ATX Akyga AK728BK w/o PSU
Fortron napajanje Hexa Plus 400W, 80+

2.911,24kn


Ja bi samo zamjeni disk sa ssd-om. Na tim školskim i tak nema materijala i nema potrebe za diskom, a sa ssd-om se dobije duplo brži dojam rada računala.


O prijenosnicima nebi ni razmišljao.

Smartic 25.11.2017. 13:35

Da, razmišljao sam o tome, 120GB SSD je još 100kn gore onda.

Pupo 25.11.2017. 13:57

Vjerujem da bi bilo koji shop na neku xy količinu korigirao cijenu da upadne u tih 3000kn, i ja bi ubacio još MK120 komplet. Koliko loš Logi bio, opet je to miljama ispred canyona, trusta i sl.

Forace 25.11.2017. 14:09

Ja bi tu taj aoc od 22 zamijenio polovnim 4:3 monitorom, veća reza, bolja slika. Taj aoc od 22 je preskup za tako nešto malo ...

Može se ić i na kućište sa napajanjem, nisu toliko loša (barem neka) i svakako logi ili genius komplet, al vjerojatno će i taj canyon izdržat ...

Primjerice: Monitor HP L1940 ili Monitor FSC B19-6 LED sa zvučnicima.

Rista 25.11.2017. 14:17

Kakvim polovnim :stoopid: I kako taj prastari 5:4 trash ima vecu rezu?

wifi 25.11.2017. 20:15

Evo, ako ti mogu dat par savjeta od nekog tko je dosad oprema nekoliko informatickih ucionica, a slobodno me mozes i na pm ako te zanimaju detalji.

Zaboravi na rabljenu opremu, thin klienti su precjenjeno govno i imat ces ogroman problem s mrezom, a iznajmljivanje se isplati samo iznajmljivacima. Ono sto ti ostaje je kupovina racunala.

E sad, ako podilis 60tkn na 20 racunala dobit ces 20 otpadnih kanti koje su u startu zastarjele, i to cak ako vec imas monitore i periferiju. Na vasem mistu bi pogleda stvarne potrebe. Pogledaj koliko dice upisujete u jedan razred, to bi po normi tribalo bit ispod 26. Podili to na dva, i imas 13. To ti daje 4600kn za citavo racunalo.
IPS monitor 22", FHD, DVI, HDMI, racunaj oko 800-900kn, 100kn za Logitech MK120 komplet, ostaje ti oko 3500 za samo racunalo.
Intel G4560 (500kn), Asrock B250M-HDV (500kn), min. 8GB DDR4 (500kn), 256GB nvme SSD Samsung 960 EVO (1000kn), Coolermaster Silencio 352 (500), Corsair VS650 (500kn).

Tim racunalom si napravia ucionicu koja ce sljedecih 4-5 godina bit aktualna. Grafiku nisam zaboravia, vec namjerno izostavia jer je integrirana sasvim dovoljna za skolske potrebe, a moze se po potrebi naknadno lako nadogradit. Ono sto se po defaultu stavlja ionako nije bitno brze od integrirane. Ni pod razno nemoj ic na opciju mehanickog diska jer ti prostor nije bitan, ali zato ces s ssd-om dobit ogromnu razliku u brzini.
Ploca ima sve moguce prikljucke (VGA, DVI, HDMI) koji su ti potrebni, a isto gledaj i s moniorom, npr. LG IPS sa sva tri prikljucka.
Isto tako, opticki uredjaj zaboravi. Tih 150kn pametnije je utrosit na bolje napajanje ili monitor.

dadoremix 25.11.2017. 20:30

super prijedlog konfe
ali pobogu .. čemu 256 GB ssd ? za školu? Nebi bio dovoljan 128 GB ?
pa nece oni vrtjet fotošop krekeni.. ulead video obrada itd..

btw a šta je sa softverom?
ša se uopšte sad uči u školi.. i to je konfa .. a šta je sa legalnim windowsima, office ?
to škola ima kakve licence ili i to treba kupit ?

wifi 25.11.2017. 20:43

MZOS placa godisnje licence za Microsoft proizvode (Win, Office, itd.) tako da su softverski pokriveni. Ostatak je takodjer moguce pokriti legalnim proizvodima (neki putem skolskih licenci, neki su free).

256GB i to NVME zato sto je future proof, bas kao i citavo racunalo. bolje se pitaj zasto se u jeftine konfiguracije ubacuju mehanicki diskovi od 1TB. 256GB ce i za 5 godina bit ispravno uz minimalni wear. 128GB, uz manji slobodni prostor, povecava wear i viruj, popuni se to, pogotovo uz danasnji softver.

Kaze li da kupuje racunalo za skolu nekoj firmi, u pravilu ce dobit precjenjenu starudiju koju ce oni s radoscu uvalit. Zagarantirano zastarjelo racunalo i to u trenutku kupovine.

Sinac 25.11.2017. 21:00

Nemoj zaboravit uzeti NUC u obzir, dobiješ ok računalo bez licence koje škola ionako ima besplatne.

wifi 25.11.2017. 21:21

NUC je super stvar, npr. NUC7I3BNK, i3 7100U, samo ga triba nabavit po pravoj cijeni. Problem je sto trenutno jos uvijek prelazi 2tkn, a kompromise po pitanju SSD-a, kolicine memorije (SO-DIMM za NUC) i monitora nebi radia. Jos jedan nedostatak je sto nemos bas doc kasnije i dodat graficku. Po pitanju dimenzija i all in one rjesenja, prakticki nema konkurencije.

Ag008 25.11.2017. 23:36

Umjesto 256gb neka je 128gb+1tb a cijena čak i niža (450+400kn)
Tko zna hoće li u budućnost kakav sw od 40gb trebati instalirati (ili više njih)

Forace 26.11.2017. 02:05

@Rista: dobro nema veću rezu, ali ne zaostaje puno i ima bolju ergonomiju. Ovi jeftini 22" FHD su jednostavno mali u odnosu na te stare "odrone :D.

@wifi: Ministarstvo ima ugovore sa Microsoftom, točnije jednom posebnom firmom (manje bitno) - bitno je da ti ugovori specificiraju da bi licence za win operativni sustav bile valjane moraš imat OEM windowse na računalima nebitno koji.

Naravno možeš ignorirat to, ali ....

wifi 26.11.2017. 09:29

@Ag008
I sto ce ti onda 1TB? Ionako ako nesto i ides instalirat bolje da ti je na SSD-u. Ovaj od 1TB moze bit dobar ali samo kao dio NAS-a gdje si, bar kad je 1Gbit/s limit. Tesko da ces nac neku skolu koja trenutno ima 10Gbit/s mrezu, a kad je bude imala, opet citavi storage ce ic u smjeru mrezne pohrane umjesto lokalno na racunalu. Tih 256GB ce bit sasvim dovoljno jaaaako dugo vrimena.

@Forace
Poznati su mi uvjeti te licence, ali isto tako ti je u praksi poznato da je nitko ne provjerava, jer ka sta kazes, mozes imat licencu za XP ili cak stariji Win i sve je legalno. Osim toga, nitko to i ne provjerava, pogotovo ne u skolama. Osobno, u labovima nikad ne aktiviram win i office, jer na tim racunalima radim reimage skoro pa na tjednoj bazi. Skola je takva da u sklopu nastave dica moraju imat pristup postavkama u edukativne svrhe, pa je prakticno neizvedivo napravit lock-down racunala. Alternativa bi bila koristenje virtualke, i to ide do odredjene razine, tnx to hyper-v.
Mene ljute admini po skolama koji svako malo aktiviraju winse, a bez da su bar napravili individualni image svakog racunala, pa MS hrvatska svako malo "zakljuca" pojedini key jer je nazivno ispucan. Jedine aktivacije koje radim su za racunala koja su u trajnoj upotrebi s osobnim podacima, a ostalo jednostavno nema potrebe.

Rista 26.11.2017. 10:14

Citiraj:

Autor Forace (Post 3131006)
@Rista: dobro nema veću rezu, ali ne zaostaje puno i ima bolju ergonomiju. Ovi jeftini 22" FHD su jednostavno mali u odnosu na te stare "odrone :D.

22" tj 21.5" ima 12% vecu povrsinu i 60% vise piksela, ali da, tu su negdje :D Jeftini, novi full hd je definitivno najbolji izbor u ovom slucaju.

akoj 26.11.2017. 10:56

Što kod nabavljali, samo čuvajte se s MZOS. Oni su nedavno pri opremanju nekih fakulteta uzimali 18.5" monitore s WXGA rezolucijom.



BTW, zašto ne neki Linux? Moja srednja je imala samo 3 licence za Windows pa su vrtili Linuxe na ~ 45 računala. Kad je baš trebalo, spajali smo se na Win server.

sholky 26.11.2017. 11:05

Odakle uopće ideja da će MZO *dati* 60000kn svakoj školi da se same opreme? To su za sada sve neslužbene informacije, na niti jednom ŽSV ili stručnom skupu nije bilo ničeg sličnog.

Ako se dogodi, gotovo je sigurno da će MZO sami provesti cijeli postupak nabave, i nećeš moći birati što se i kako kupuje.

marek45 26.11.2017. 12:05

Citiraj:

Autor sholky (Post 3131058)
Odakle uopće ideja da će MZO *dati* 60000kn svakoj školi da se same opreme? To su za sada sve neslužbene informacije, na niti jednom ŽSV ili stručnom skupu nije bilo ničeg sličnog.

Ako se dogodi, gotovo je sigurno da će MZO sami provesti cijeli postupak nabave, i nećeš moći birati što se i kako kupuje.

Evo ovdje. Ne znam kako su se odlučili na to da sami kupujemo, ali eto.
https://mzo.hr/sites/default/files/d...im_skolama.pdf

Drugi val opremanja sigurno neće ići tako.


Citiraj:

Autor akoj (Post 3131057)
BTW, zašto ne neki Linux? Moja srednja je imala samo 3 licence za Windows pa su vrtili Linuxe na ~ 45 računala. Kad je baš trebalo, spajali smo se na Win server.

Hah. Tiha patnja. Udžbenik ne propisuje programe. Imaš temu "Obrada teksta. Hoćeš li ti to raditi na win ili lin ili androidu totalno nevažno. Al po pitanju savjetnika ne znam kako bi to prošlo. Bila jednom rasprava o tome i podijeljenja su mišljenja.


Citiraj:

Autor Forace (Post 3131006)
@wifi: Ministarstvo ima ugovore sa Microsoftom, točnije jednom posebnom firmom (manje bitno) - bitno je da ti ugovori specificiraju da bi licence za win operativni sustav bile valjane moraš imat OEM windowse na računalima nebitno koji.

Naravno možeš ignorirat to, ali ....


To je točno. Ignorirat ćemo to. :)

Dečki ja jesam svakako za desktop, al šefice bi laptop i teško je to obrlatit.
U jednoj školi nije problem ni doplatiti povrh onih 60 000kn.
Gledam na korist djece i škole da to što kupim/preporučim da iza toga stojim i da to dura. Najradije bih neki rabljeni thinkpad, al mislim da nitko nema 16 -20 komada na zalihi.

wifi 26.11.2017. 12:10

Citiraj:

Autor akoj (Post 3131057)
Što kod nabavljali, samo čuvajte se s MZOS. Oni su nedavno pri opremanju nekih fakulteta uzimali 18.5" monitore s WXGA rezolucijom.

a) ljudi koji nabavljaju opremu su informaticki nepismeni
b) isti ti imaju dobar osobni deal za utapanje takve opreme u vecoj kolicini

Citiraj:

Autor akoj (Post 3131057)
BTW, zašto ne neki Linux? Moja srednja je imala samo 3 licence za Windows pa su vrtili Linuxe na ~ 45 računala. Kad je baš trebalo, spajali smo se na Win server.

Uzmi bilo koju knjigu iz informatike za osnovne i srednje skole i nadji neku koja nije bazirana na MS proizvodima. Uostalom, MS je zlatni standard za OS i Office pakete, tako da ne vidim razloga zasto bi se paznja posvetila OS-u s globalnim udjelom od 1%, tamo vamo... samo nemoj rec da je Linux free, jer i podrska kosta, moje vrime kosta, a tu imas daleko manje edukacije korisnika kad koriste nesto sto vec znaju.

Citiraj:

Autor sholky (Post 3131058)
Odakle uopće ideja da će MZO *dati* 60000kn svakoj školi da se same opreme? To su za sada sve neslužbene informacije, na niti jednom ŽSV ili stručnom skupu nije bilo ničeg sličnog.

kao da se ikog u ŽSV pita sto ce i kako ce. ista stvar je bila i s uvodjenjem novih programa ove godine, tamo negdi u 7-8mj. dekretom i potpisom, objavom u NN, bez da se ikog od ravnatelja SŠ koje bi trebale provodit nove programe ista pitalo.

Citiraj:

Autor sholky (Post 3131058)
Ako se dogodi, gotovo je sigurno da će MZO sami provesti cijeli postupak nabave, i nećeš moći birati što se i kako kupuje.

slusaj, ako ce oni provodit postupak nabave, onda znamo kako ce to izgledat, i imas 99% sansi da opet na natjecaju dobije ista firma koja dobiva sve te poslove posljednjih x godina.

Takve stihijske nabave su povijesno lose zavrsavale, pa i dan danas neke skole imaju Fujitsu siemense i MShit-ove koji su tim prilikama nabavljani.


Onda imas i situaciju gdje skola i dobije lovu iz proracuna, ali ima ljude koji gledaju svoje interese ili jednostavno nemaju pojma, pa to opet zavrsi lose.

wifi 26.11.2017. 12:21

Citiraj:

Autor marek45 (Post 3131093)
Dečki ja jesam svakako za desktop, al šefice bi laptop i teško je to obrlatit.
U jednoj školi nije problem ni doplatiti povrh onih 60 000kn.
Gledam na korist djece i škole da to što kupim/preporučim da iza toga stojim i da to dura. Najradije bih neki rabljeni thinkpad, al mislim da nitko nema 16 -20 komada na zalihi.

sefice? radis na vise skoli odjednom ili?
aj ti lipo s njima dogovori da ces za njih uzet po jedan laptop iste vrijednosti kao i racunalo (cca.4500kn), jer to je ocito ZA NJIH. Ako za ucenike postoji dedicirana informaticka ucionica, ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg bi se odlucili na slabiji laptop. Ako bas mora bit laptop, onda se ACER Swing 1 cini kao nelos izbor (SSD, FHD, slim, 13.3"), s tim da je procesor katastrofa za tu cijenu.
rabljene robe se okani. imas kod nekih firmi refurbished program, ali i to je ono... prvi put kad se nesto pokvari, tebi ce doc kvocat jer si odabra rabljenu robu, a za sve ostalo imas minimalno 2g. garancije, pa i vise po komponentama.
uvjeren sam da u OŠ nemate potrebe da svako dijete sjedi za vlastitim racunalom, dakle, kresni broj, a povecaj mogucnosti svakog racunala.

marek45 26.11.2017. 12:26

Citiraj:

Autor wifi (Post 3131097)
sefice? radis na vise skoli odjednom ili?
aj ti lipo s njima dogovori da ces za njih uzet po jedan laptop iste vrijednosti kao i racunalo (cca.4500kn), jer to je ocito ZA NJIH. Ako za ucenike postoji dedicirana informaticka ucionica, ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg bi se odlucili na slabiji laptop. Ako bas mora bit laptop, onda se ACER Swing 1 cini kao nelos izbor (SSD, FHD, slim, 13.3"), s tim da je procesor katastrofa za tu cijenu.
rabljene robe se okani. imas kod nekih firmi refurbished program, ali i to je ono... prvi put kad se nesto pokvari, tebi ce doc kvocat jer si odabra rabljenu robu, a za sve ostalo imas minimalno 2g. garancije, pa i vise po komponentama.
uvjeren sam da u OŠ nemate potrebe da svako dijete sjedi za vlastitim racunalom, dakle, kresni broj, a povecaj mogucnosti svakog racunala.

Na 3 škole sam. Jedna dobiva sad do Nove godine. Baš ta nema dediciranu učionicu tako da je ok ideja da se nakon nastave ti laptopi pospreme.
E sad kako će to u praksi ić ne znam.

Našao sam na netu i nekoliko škola koje su se odlučile na najam, al evo iskristaliziralo mi se za sad ipak dekstop. Osim ako interesi nečiji ne prevladaju. :chears:

akoj 26.11.2017. 12:28

Što se Office programa tiče, kod nas je to bilo riješeno preko servera pa smo se to jedno polugodište RDP-ali i sve je bilo ok. Ostalih 7 polugodišta smo normalno radili na Slackwareu.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 10:09.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger