PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   DIY i Tinkering (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=74)
-   -   Sve o solarnim panelima, kućnim elektranama i ostalome (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=284780)

O9g1 15.03.2017. 15:57

Sve o solarnim panelima, kućnim elektranama i ostalome
 
Pozz ekipa!

Jes', rudarenje jes' podzemni po'so, ali kako sam prema Vašoj preporuci u učenju o BTC majnanju i trejdanju optimistično krenuo "rudarit" po bitcointalk.org forumu prva tema što mi upade u oko (osim one o najvećoj svjetskoj farmi u kini :roller:) je bila Solar mining
Čituljio, čituljio, odgledao par videa sinoć i danas me frend električar nešto nazove i onako kroz razgovor mu spomenem ideju, a on:
"Koji krivi Q ti je taj BTC :lol2:, a što se tiče panela mani se ćorava posla. Skuuuuupo ti je to ... bla, bla, bla... najskuplja je pohrana energije - akumulatori. Proizvodiš po danu i prodaješ HEP-u i višak akumuliraš, noću koristiš naakumulirano iz baterija (Dobro!!! To znam od prije!), a one su ti, brajo moj, najskuplji dio investicije... uffff

E, sad, oke, mislim si ja, a šta da ja fino akumulatore odFuknem iz jednadžbe!? Daklem, pa danu proizvodim, prodajem, trošim (po danu ne plaćam skupu struju), ALI ne akumuliram, nego noću kupujem jeftinu i to je to! Najskuplji X izbačen, i ta invewsticija bi morala dobiti neki realan ROI... ne bi li?

Ajmo, pljuvačnica otvorena, ako sam nešto zakonski, tehnički ili bilo kako drugačije krivo zabrijao ;) - udarajte vi koji ste možda upućeniji od mene.

Kako volim DIY brljanje, tatalno su mi kul on samogradnje sa jeftinim kineskim malim panelnim pločama (dobiješ cca 20 kom za 10 $) i tip na kraju videa dobije izlazni napon od 13V i 40W od 10 ćelija.
Znam, znam, nije to ništa, samo velim, fora mi je to za napraviti :D

Diskusija otvorena!

maXonja 15.03.2017. 16:04

Ovako, što se ovoga tiče to je i meni odmah palo napamet

Ovo što si rekao za akumuliranje energije stoji, akumulatori su najskuplji dio investicije i ovisno o tome koliku bi farmu za mineanje imao tj. koliko bi trošio kW/h toliko ti i manje ili više akumulatora treba

ALI

Postoji druga opcija, a to je sklapanje ugovora sa HEP-om (NE kao povlašteni proizvođać struje nego neka druga fora koja je izvediva jer kao povlašteni nema šanse da upadneš, kvote su popunjene do 2020. godine navodno)
Znači u ovome slučaju ti je investicija solarni paneli + set za montažu panela i šlag na kraju posebno brojilo od HEP-a koje košta cirka 1500 eura (tako mi je rečeno)
U ovome slučaju nema invertera, nema akumulatora, sa panela direktno spajaš žice u to brojilo i ono ti radi pretvorbu 24V->220V te višak struje prodaješ HEP-u po nekih 40-ak lipa po kWh, a tokom noći normalno "kupuješ" struju od HEP-a po nižoj tarifi

Elektrana da može držati nekih 3kW konstantnu potrošnju bi koštala oko 25 tisuća kuna (paneli + set za montažu - nosači i ostale pizdarije potrebne) + gore spomenutih 1500 eura za to posebno brojilo od HEP-a

Eto, to je ono što sam ja dosad saznao, za početak malo prevelika investicija, barem za mene

webstartm 15.03.2017. 16:15

Koliko ja znam opet ti treba određeni broj akumulatora, jer nećeš uvik imat konstantnu proizvodnju od npr 1kw/h. Nekad će naić oblak, past će dosta proizvodnja, a što će onda,kompovi se ugasit?
Triba imat zalihe u akumulatorima da nadopune manjak.
Ili da uzima iz mreže što zafali.

syss 15.03.2017. 16:18

a dok dođeš do trenutka instalacije 1500€ vrijednog "posebnog" brojila (vjerovatno on broji u kvantnoj domeni) ti treba ziher jedno 10 godina birokracije i stajanja u random redovima.

maXonja 15.03.2017. 16:24

Citiraj:

Autor webstartm (Post 3037083)
Koliko ja znam opet ti treba određeni broj akumulatora, jer nećeš uvik imat konstantnu proizvodnju od npr 1kw/h. Nekad će naić oblak, past će dosta proizvodnja, a što će onda,kompovi se ugasit?
Triba imat zalihe u akumulatorima da nadopune manjak.
Ili da uzima iz mreže što zafali.

Uzima iz mreže ako dođe do takvog slučaja, netrebaju akumulatori

Citiraj:

Autor syss (Post 3037086)
a dok dođeš do trenutka instalacije 1500€ vrijednog "posebnog" brojila (vjerovatno on broji u kvantnoj domeni) ti treba ziher jedno 10 godina birokracije i stajanja u random redovima.

Navodno da netreba, dosta lako se to riješi
Ako ideš na foru povlaštenog proizvođaća sklapati ugovor da ti HEP plaća oko 2.5-3kn po kWh onda je mission impossible :D

syss 15.03.2017. 16:42

ne vjerujem ni jednoj firmi koja ima riječ hrvatsko u sebi, tako da ne bi htio iskusiti to navodno :D

Nikky 15.03.2017. 17:08

Da je to tako jednostavno bilo bi češće u primjeni.
Baterije moraš uzeti, makar minimalan kapacitet kako bi imao neku "rezervu" a i da bi solar regler mogao raditi kako treba.

To "posebno mjerilo" za masnih 1500€ košta (ne govorim sad opravdano ili ne), jer istovremeno odrađuje x funkcija.
Samo "brojenje" i u kom "smjeru" je najmanje.
Zaheb je u dijelu koji radi automatsko prebacivanja tereta / trošila (kao u UPS - u) a ovisno o potrošnji, "dobavljivosti" energije iz solar / baterija dijela ...
Uzmi u obzir sve skupa za monofazno a di je tek igrokaz ako se pokriva trofazno ...

Pogledaj samo koliko điđa tu ima:
paneli > regler > baterije > inverter > Y
el. mreža > srce sustava - to "nešto" kao automatika UPS - a samo spojeno drugačije > Y
..........................................↓
.......................................potrošači

Dakle, fini zaheb.

FRipper 15.03.2017. 21:51

Solarna elektrana 30KW od 89900kn

O9g1 15.03.2017. 22:29

hehe, kol'ko BTC-a? :kafa: DAJ, mi kilo toga!!! :lol2:

silver_tip 15.03.2017. 23:04

Citiraj:

Autor maXonja (Post 3037079)
U ovome slučaju nema invertera, nema akumulatora, sa panela direktno spajaš žice u to brojilo i ono ti radi pretvorbu 24V->220V te višak struje prodaješ HEP-u po nekih 40-ak lipa po kWh

Citao sam i ja dosta o tim solarnim panelima, ponajvise da izbacim elektru iz kuce :D

Uglavnom, zasto prodavati tu struju iz panela ? Pa trositi je treba umjesto HEP-ove a kada zafali struje onda manjak uzimati iz HEP mreze.

Ima neka automatska sklopka slicna grebenastoj koja se postavlja izmedju sata i osiguraca tj. izmedju sata i kucne instalacije.

Princip rada je taj da kada padne struja u akumulatorima ispod odredjene razine ta sklopka automatski iskljucuje solarno iz kucne mreze i preuzima struju iz HEP mreze.

Dakle nikakvo posebno brojilo ne treba. Valja izracunati samo potrebitu potrosnju kucanstva preko dana + neki rig ili dva. Po noci majnat sa jeftinom tarifom.

maXonja 15.03.2017. 23:11

Krivo sam napisao mozda, mislio sam na prodaju viska struje ako ga ima

Ovo sa drugim brojilom je verzija bez akumulatora, tako je barem meni receno da netrebaju akumulatori

silver_tip 15.03.2017. 23:32

Stima to ali jel ima to smisla ?
Preko dana visak prodajes po 40lp a trosis njihovu kada ga nemas po koliko, 90lp ?

Mislim OK ako sve napajas iz solara i rig i sve i ima viska... no prodavanje tog viska je cisti gubitak.

Zar nebi trebalo biti isplativije onda akumulatore platiti da taj visak pohrane i u onim danima kada nema viska nego manjka stedis 90lp na svakom kWh.

Treba nam racunica, preciznija.

Koliko treba love za akumulirati xx viska struje i kolika je to usteda tj. koliko kWh se iz njih moze izvuci a ne platiti tih 90lp za svaki kWh kada vremenski uvjeti za solar nisu iskoristivi.

O9g1 16.03.2017. 00:56

Citiraj:

Autor silver_tip (Post 3037320)
Uglavnom, zasto prodavati tu struju iz panela ? Pa trositi je treba umjesto HEP-ove a kada zafali struje onda manjak uzimati iz HEP mreze.

Ima neka automatska sklopka slicna grebenastoj koja se postavlja izmedju sata i osiguraca tj. izmedju sata i kucne instalacije.

Princip rada je taj da kada padne struja u akumulatorima ispod odredjene razine ta sklopka automatski iskljucuje solarno iz kucne mreze i preuzima struju iz HEP mreze.

Dakle nikakvo posebno brojilo ne treba. Valja izracunati samo potrebitu potrosnju kucanstva preko dana + neki rig ili dva. Po noci majnat sa jeftinom tarifom.

Upravo ovo sve boldano sam i ja zamislio u mom uvodnom postu.

Citiraj:

Autor silver_tip
Zar nebi trebalo biti isplativije onda akumulatore platiti da taj visak pohrane i u onim danima kada nema viska nego manjka stedis 90lp na svakom kWh.

Citiraj:

Autor O9g1
Skuuuuupo ti je to ...
.
.
E, sad, oke, mislim si ja, a šta da ja fino akumulatore odFuknem iz jednadžbe!? Daklem, pa danu proizvodim, prodajem, trošim (po danu ne plaćam skupu struju), ALI ne akumuliram, nego noću kupujem jeftinu i to je to! Najskuplji X izbačen, i ta investicija bi morala dobiti neki realan ROI... ne bi li?

Ukupno sa akumulatorima bi investicija bila prevelika i predug ROI. Ovom varijantom, bi se mogao složiti možda neki DIY setup da upravo na ovaj način i radi i napaja samo rig/rigove (moj startni rig sa planiranih 5 grafa na AMD setupu ~ 475 kWh/mj, ako sam dobro odradio matematiku) i tako dodatno smanji račun za struju "jadnicima" koji je nemaju besplatnu, pa tako kao i sami rigovi nakon što prođe ROI period dobiješ ukupnu zaradu manje opterećenu HEP unhappy računom.
Prema tome bi sa tim jeftinim panelićima za DIY od 15$/10kom/1 okvir trebao cca 12-15 okvira za cca 1500kn (samo paneli sa ebay-a)+ ožičenje+ostatak opreme da sve to funkcionira, naravno kad ima sunca... blah.... već mi je sve to preskupo. Premali dobitak u odnosu na uloženo. :(
I opet nemaš potpuno rješenje :banned: Ništa od DIY projekta tute...

silver_tip 16.03.2017. 01:47

Citiraj:

Autor O9g1 (Post 3037348)
Prema tome bi sa tim jeftinim panelićima za DIY od 15$/10kom/1 okvir

Daj link..

O9g1 16.03.2017. 07:33

http://www.ebay.com/itm/10-Pcs-4-5W-...IAAOSwEzxYWNYF
http://www.ebay.com/itm/40pcs-39x39-...sAAOSw2xRYWh-f

i video jednog DIY projektića:
https://www.youtube.com/watch?v=-DVSrqF4T_M&t=4s
pazi mu lemilice s kojom radi :D

ovaj je malo ozbiljniji:
https://www.youtube.com/watch?v=ouLa4Ftu3O8&t=77s

FRipper 16.03.2017. 12:06

Mani se solarnih panela i kupuj rigove :) Bolje za tu lovu kupiti još grafi...bar po mojem.

maXonja 16.03.2017. 15:14

Sad po ovome definitivno, za tih 20-30tkn se naprave 2-3 dobra riga

silver_tip 16.03.2017. 19:33

Ma ovo sa ebay-a su igracke.

Sa solarnim panelima ako sve ode k vragu makar ti ostaju da otplacuju investiciju, spori povrat ali je povrat.

20-30tkn uloziti u rigove bez opcije beckupa je riskantno, dobro.. dio ce se vratiti kroz prodaju grafi i rada istih dok i ako bi nedaj boze nesto krenulo nizbrdo ali nemojte biti naivni.

Mislite da ce ovdje na forumu netko kupiti od bilo koga ovdje grafu koja je majnala ? Oce jedino ako ima vazecu garanciju a ako nema davat cete ih za kikiriki doslovce.

Bolje mi zvuci solarni paneli od 20tkn + 1 rig nego goli rig pa sta bude.

Radi se o tome da solarno ako sluzi za rad rig-a automatski samo sebe brze isplacuje nego vulgaris solarno koje zamjenjuje potrosnju elektricne energije.

FRipper 16.03.2017. 19:41

Meni nekako bolje zvuči sadnja drveća u dvorištu https://www.youtube.com/watch?v=OpWmmyQg0f8

Shamanix 16.03.2017. 19:44

najbolje je kombinirat jedno i drugo ak vec radis.. kad nema sunca ima vjetra.. :)

https://www.youtube.com/watch?v=I1v2rpooBUs

vorda22 17.03.2017. 10:37

nego, gdje je u hrvatskoj najbolje kupiti struju? koliko je najjeftiniji kwh?

lowrider 17.03.2017. 19:57

Citiraj:

Autor FRipper (Post 3037288)

Samo inverter i paneli, nema akumulatora i koliko sam vidio ne spominje se regulator, osim ak nije integriran s inverterom.
To je još plus dosta novaca, al svejedno je to jeftino , toliko su bili 10kw setovi
Ovo je dosta za neku kuću za potpuni off grid sustav, što je i najbolje.
Za oblačnog vremena, 10-15% iz te ukupne snage je dosta

Zeko.mudri 02.08.2017. 15:20

Sad je još nešto pala cijena solarnih panela, tako da je opet nešto isplativije nego prije. Razmišljao sam si kupiti 6 kW on grid sustav. Po proračunu bio bi sasvim dovoljan za moje mining i druge potrebe većinu godine. Recimo da mi za 2 riga treba 1,5 kW, ukupno 36 kW dnevno, što mi je po HEP izračunu oko 1250 Kn mjesečno (bijeli tarifni model), znači za okvirno 3 godine sam otplatio solare (bez postavljanja, pojma nemam koliko bi to netko naplatio).

lowrider 02.08.2017. 23:06

Ja bi za rudarenje išao na off grid sustav, dovoljan da imaš "free energy" BTC ili koji su već aktualni
Ovo s prodajom struje HEP-u, ako se nije nešto drastično pojednostavilo, ja ne bi

Blue_Fatal1ty 03.08.2017. 07:56

Citiraj:

Autor Zeko.mudri (Post 3087182)
Sad je još nešto pala cijena solarnih panela, tako da je opet nešto isplativije nego prije. Razmišljao sam si kupiti 6 kW on grid sustav. Po proračunu bio bi sasvim dovoljan za moje mining i druge potrebe većinu godine. Recimo da mi za 2 riga treba 1,5 kW, ukupno 36 kW dnevno, što mi je po HEP izračunu oko 1250 Kn mjesečno (bijeli tarifni model), znači za okvirno 3 godine sam otplatio solare (bez postavljanja, pojma nemam koliko bi to netko naplatio).

Ovo mi je preambiciozbo. I cijena baterija uracunata?

lowrider 03.08.2017. 08:51

Mislim da si nešto krivo izračunao. 6kW u 10 sati svjetlosti nek bude 60kWh, dio od toga trošiš u realnom vremenu ma kućne aparate, dio za punjenje akumulatora da bi ih koristio po noći, 36kWh u 24 sata koliko ti troše BTC kompovi i još dio kWh bi prodavao HEP-u.
60kWh dnevno je optimistično u savršenim ljetnim danima kao ovih dana.
Dok bude oblačno, teško da budeš dnevno proizveo više od 5-10kWh

Ili si ti mislio svaki kWh proizveden od solara isključivo poradavati HEP-u?
Mislim da kupljeni i prodani kWh HEP-u nisu po istoj cijeni, ako se ne varam

Chuby 03.08.2017. 09:08

2kW/h bez akumulatora, s ugradnjom je 20k kn.

RimtuTiTuki 03.08.2017. 10:13

Neki pametni ljudi su se toga sjetili već davno.. i do sada fino zaradili...

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=5489

Chuby 03.08.2017. 10:23

Tu nije potrebna pamet nego lova.

Zeko.mudri 03.08.2017. 16:54

Ploče od 250 w su čini mi se sadadobavljive za oko 1000 kn kom (sa pdv). Znači 4 k kuna za 1 kW. E sad tu je još cijena dodatne opreme. On grid sustav nema baterije, već ide direkt na mrežu. A procjenu sam radio na bazi 6 mjesec prosjek 9 sati sunca, 6 mjeseci prosjek 5 sati.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 05:29.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger