PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Antena za mobilni internet? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=315775)

KR-DI 01.02.2023. 17:29

Antena za mobilni internet?
 
Jedan od frendova si je uzeo od A1 mobilni internet (točnije Homebox) uslugu i sada mu je internet brzina dosta slabija.

Ima od odašiljača cca 3.5 km zračne linije i nema nikakvih prepreka između i lijepo ga vidi ali mu je internet brzina slaba tj. oko 50 do 70 mbps.
Ja sam mu predložio da uzme Iskrine P56 antene i da bi dobio na brzini ali ih ne želi jer mu se ne sviđaju i ne želi takve antene imati na kući (zbog ribljih kosti). Rekao je ako već mora da onda bi one klasične "kockaste" antene stavio ili nešto u tom obliku.

Pa me sada zanima koje druge antene bi mi (tj. njemu) preporučili da uzme, da su dobre i kvalitetne jer novci mu nisu problem i spreman je odvojiti za njih cca 200 eura..


Gledam nešto poput Poynting XPOL-2-5G Outdoor antene, pa me zanima Vaše mišljenje o tome..



Thx..

Astra 02.02.2023. 07:28

Moja preporuka je za Mikrotik SXT LTE. U njega staviš SIM karticu i usmjeriš ga prema kamo želiš. Iz iskustva,stvar radi perfektno.

the chosen one 02.02.2023. 08:33

Prvo - neka frend otiđe do tog odašiljača, ako je u mogućnosti poslijepodne/predvečer kad je ekipa najviše doma pa da vidi kakva je opterećenost bazne stanice i ako može neka izmapira/osvježi pomoću CellMapper-a frekvencije na tom tornju.
Moguće da je bazna opterećena pa će takve brzine imati i sa antenama, samo stabilniji signal.

Drugo - koji ruter trenutno ima? Možda da uloži prvo u bolji router, jer ako je router CAT4 u teoriji max brzina će mu biti 150Mbit

Treće - ja bi možda isto napravio kao što je ranije spomenuto i kupio vanjski router pošto nema prepreka između tornja i kuće. Doduše, ne predloženi Mikrotik već neki future-proof, nešto tipa ZTE MC7010 + unutarnji WiFi AP - kod A1 spaja sve moguće frekvencije, ima i 5G pa jednog dana će i za to poslužiti.
Jedini catch - ako kod Homebox-a koristi telefon, kod tog ZTE-a može zaboraviti na njega (možda se i može nekako riješiti sa unutarnjom jedinicom, ali raspitivajući se tu na forumu nitko sa sigurnošću nije mogao potvrditi da se to može odraditi)

KR-DI 02.02.2023. 15:17

Kako koristi telefon onda opcija sa Mikrotik-om ispada iz igre.
Ima onaj Huawei B818-263 router kupljen na satshop.fi.
Brzina mu bude cijelo vrijeme kako sam napisao oko 50 do 70 mbps, s time da je ujutro čak i oko 100 mbps, ali mu je signal dosta loš, tj. pomoću one HUACtrl aplikacije na mob. vidimo da je SINR oko nule a RSRQ oko minus 14-15, dok su RSSI i RSRP relativno dobri, pa bi htjeli prvenstveno dobiti nešto na signalu da bude bolji a brzina onda kako bude jer mu je u jednu ruku i ova brzina sasvim solidna i dobra.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:09.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger