PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Poboljšanje WiFi mreže, još jedno u nizu sličnih tema (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=301399)

Reedy 18.12.2019. 22:35

Poboljšanje WiFi mreže, još jedno u nizu sličnih tema
 
Pozdrav,
molim nekoga znalca za mreže da mi odgovori na pitanje. Pišem iz usluge, ukratko;
Imam velikih problema sa kucnom WIFI mrezom jer nas ima puno u obitelji i iznajmljujemo apartmane gdje boravi u isto vrijeme preko 15 gostiju i svi se spajaju na jednu wifi mrezu. Imamo HT-ov VDSL brzine 30/5 i maksimalno se može spojiti 12 ljudi na wifi mrežu što nam je daleko premalo. Zvao sam t-com i ne mogu nikako pomoci, kazu da je to limit u ruteru i da više ljudi ne podržava. Što mi je činiti? Cijena uopce nije bitna, samo da se više ljudi može spojiti na wifi i da pokrivenost bude veća.

Hvala Vam

Lp

Nikky 18.12.2019. 23:05

Već imaš sličnih tema pa pogledaj.
Prvo ti je VDSL brzine 30/5 granično malo za takvu uslugu,
nađi neku alternativu optika (sa barem 100/20) ili A1 coax (70/10 ili brže).

Kada to riješiš imati ćeš druge uređaje koji opet mogu imati nekakav limit po br. korisnika jer ISP - ovi uglavnom daju osnovne modele uređaja.

Trebaš napraviti žičanu mrežu (Lan), investirati u par AP - ova kojima ćeš pokriti prostor (pogotovo za goste). Ovisno o kategoriji uređaja (čitaj nofčići) moći ćeš ograničiti bandwith pojedinog klijenta, svaki AP će na sebe preuzeti odr. br klijenata, moći ćeš ih odvojiti da ti nisu u istoj tvojoj kućnoj mreži, ...

Reedy 19.12.2019. 20:26

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3364755)
Već imaš sličnih tema pa pogledaj.
Prvo ti je VDSL brzine 30/5 granično malo za takvu uslugu,
nađi neku alternativu optika (sa barem 100/20) ili A1 coax (70/10 ili brže).

Kada to riješiš imati ćeš druge uređaje koji opet mogu imati nekakav limit po br. korisnika jer ISP - ovi uglavnom daju osnovne modele uređaja.

Trebaš napraviti žičanu mrežu (Lan), investirati u par AP - ova kojima ćeš pokriti prostor (pogotovo za goste). Ovisno o kategoriji uređaja (čitaj nofčići) moći ćeš ograničiti bandwith pojedinog klijenta, svaki AP će na sebe preuzeti odr. br klijenata, moći ćeš ih odvojiti da ti nisu u istoj tvojoj kućnoj mreži, ...

Hvala puno na odgovoru, međutim ja ništa od ovoga što si naveo ne znam napraviti :D


Što je najgore 30/5 je max maxeva jer u kraju gdje živim nemam brže opcije. :(

Da kupim neki bolji ruter od ovog HT-ovog i zamjenim ih? Hoće li se onda moći više ljudi spojiti na wifi? Signal nit nije tako strašan problem, nisu to veliki apartmani i vrlo su blizu (u istoj kući u prizemlju). Dakle problem je samo sa brojem konekcija.

Mommistake 19.12.2019. 20:54

Ne trebaš bolji router.
Uzmi Access Point (tipa Unifi AP-LR, on ti ide do 40 ljudi) i to je to.

Plug & play.

Nikky 19.12.2019. 21:39

Bez uvrede, ako ne možeš / neznaš angažiraj nekog tko zna.
Ako je 30/5 jedino dobavljivo možda još jednu liniju uzeti?
Za početak kvalitetni AP kakav kolega spominje.

Reedy 19.12.2019. 21:51

Hvala Vam puno, naručit ću ovo i vidit :)

Hvala, javim dal radi

dadoremix 19.12.2019. 22:04

ja nebi na to išao ..

al to sam ja .. :)

Reedy 16.01.2020. 22:15

Dečki, samo da javim, kupljen uređaj koji je preporučio Mommistake, radi savršeno :)

Hvala

Nikky 16.01.2020. 23:58

Bravo,
jesi li namjestio bandwith limit ?

Mommistake 17.01.2020. 11:26

Kod unifi-a je to malo, neću reći kompliciranije, ali nije klasičan QoS.
Treba profil složiti pa staviti na AP.

Brekulja 16.02.2020. 09:54

Imam slicnu stvar, optima 30/5, 4 apartmana mislim se u 3 staviti UniFi AC lite. Oni mogu raditi koa stand alone bez cloud keya? I jel moguć roaming između APova?

Mommistake 16.02.2020. 10:43

Možeš ga konfati kao stand alone bez kontrolera i cloud key-a preko mobilne aplikacije.

https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/115012360487

Ali ako želiš roaming, onda kontroler mora biti.

Ali kontroler ti je free, digneš ga na laptopu/pc-u, ne mora biti uvijek online, samo da posložiš sve.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 12:02.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger