PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hlađenje (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Dva ventilatora 120mm na tvornički brikanom kablu (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=143961)

Matt 02.04.2009. 22:16

Dva ventilatora 120mm na tvornički brikanom kablu
 
Da malo pojasnim. Imam Gigabyte Triton kučište koje je došlo sa dva ugrađena 120mm Gigabyte F121225sl DC12V 0.20A DC Brushless fan-ovima.
Bili su spojeni na tvornički brikani kabel te spojeni na napajanje. Dakle, na principu slova Y. Vrtjeli su se na max 800RPM-a.

Nakon godinu dana zaželio sam se promjene te sam kupio dva AC AF12025L ventilatora i sav sretan danas sam ih instalirao. Međutim događa se slijedeće. Ventovi bi se trebali vrtjeti 1000 RPM-a (svaki), al ovi se ne vrte ni 400RPM-a. Sad mene zanima zašto? Gledam malo podatke od Gigabytovog venta i on se vrti na 1500 - 2000 RPM-a.

E sad kad sam si već skoro sam dao odgovor a to je da je tvornički brikan kabel spojen u seriju ili praralelu :D, vjerojatno dijeli napon na dva dijela te na taj način snižava okretaje.

Znači, super zahebo sam se opet :D

No dobro imam račun iz Linksa i nisam ih oštetio pa ću ih vratiti (povrat ukoliko nisam zadovoljan od 8 dana :D).

No što bi mi sad bilo pametno kupiti a da se vrti na 1500-2000RPM-a, a da hladi kad se spusti na 800-900.

No najvažnije od svega je da mi netko potvrdi moju teoriju :D

Speedbreaker 02.04.2009. 22:37

Citiraj:

Autor Matt (Post 1314398)
Da malo pojasnim. Imam Gigabyte Triton kučište koje je došlo sa dva ugrađena 120mm Gigabyte F121225sl DC12V 0.20A DC Brushless fan-ovima.
Bili su spojeni na tvornički brikani kabel te spojeni na napajanje. Dakle, na principu slova Y. Vrtjeli su se na max 800RPM-a.

Nakon godinu dana zaželio sam se promjene te sam kupio dva AC AF12025L ventilatora i sav sretan danas sam ih instalirao. Međutim događa se slijedeće. Ventovi bi se trebali vrtjeti 1000 RPM-a (svaki), al ovi se ne vrte ni 400RPM-a. Sad mene zanima zašto? Gledam malo podatke od Gigabytovog venta i on se vrti na 1500 - 2000 RPM-a.

E sad kad sam si već skoro sam dao odgovor a to je da je tvornički brikan kabel spojen u seriju ili praralelu :D, vjerojatno dijeli napon na dva dijela te na taj način snižava okretaje.

Znači, super zahebo sam se opet :D

No dobro imam račun iz Linksa i nisam ih oštetio pa ću ih vratiti (povrat ukoliko nisam zadovoljan od 8 dana :D).

No što bi mi sad bilo pametno kupiti a da se vrti na 1500-2000RPM-a, a da hladi kad se spusti na 800-900.

No najvažnije od svega je da mi netko potvrdi moju teoriju :D

ne kužim zakaj jednostavno ne izbaciš taj Y kabel van i spojiš ih prek normalnog Y kabla na napajanje?
btw. ak je u paralelu spojeno onda se ne snižava napon.

Matt 02.04.2009. 22:49

Odgovor je jednostavan. Nemam kud za uštekati dva komada, a nemam ni drugi y kabel.
Znači, prema tvom odgovoru spojeni su u seriju.
Uf opet sam zaboravio i ono malo što sam znao o stuji :D

Kaj se tiče tvorničkog y kabla, poduži je i kroz cijelo kučište al onak decentno složeno i bilo bi mi ao izbaciti ga van.
Sad mi je sve žao što imam naviku da kad dođem u dućan i nema ono što želim (danas sam htio kupiti AC cooler za Freezer 7 pro jer je ovaj prozujo) kupim nešto što mislim da mi treba.
Nekako mi se čini da ću izvaditi oba venta van i zatražiti povrat i kupiti Chiefteca u Vemilu. Live long Yet Leon ili štoveć :D

Nego sad me samo interesira dal će raditi normalno sa Chieftecom? Vrti se na 1650 O/min to bi po toj nekoj računici trebalo biti 800o/min?!

Speedbreaker 03.04.2009. 10:07

Citiraj:

Autor Matt (Post 1314421)
Odgovor je jednostavan. Nemam kud za uštekati dva komada, a nemam ni drugi y kabel.
Znači, prema tvom odgovoru spojeni su u seriju.
Uf opet sam zaboravio i ono malo što sam znao o stuji :D

Kaj se tiče tvorničkog y kabla, poduži je i kroz cijelo kučište al onak decentno složeno i bilo bi mi ao izbaciti ga van.
Sad mi je sve žao što imam naviku da kad dođem u dućan i nema ono što želim (danas sam htio kupiti AC cooler za Freezer 7 pro jer je ovaj prozujo) kupim nešto što mislim da mi treba.
Nekako mi se čini da ću izvaditi oba venta van i zatražiti povrat i kupiti Chiefteca u Vemilu. Live long Yet Leon ili štoveć :D

Nego sad me samo interesira dal će raditi normalno sa Chieftecom? Vrti se na 1650 O/min to bi po toj nekoj računici trebalo biti 800o/min?!

pa vjerojatno bi tak trebo radit, ali i sam znaš da to nije rješenje:nono:
ak već ideš u vemil link

Matt 03.04.2009. 11:40

Ma ok je taj adapter, al opet imam to spojeno na Zalman fanmate i preko njega sam regulirao vrtnju. Zato tako kompliciram :D

Mislim rade sad AC-ejevi na 400o/min i ima neki propuh, sad dal je dovoljan?

the-rider 03.04.2009. 16:58

da nisi nesto krivo spojio?
ja sam frendu prespajao te ventove na gigabajtovom kucistu, koliko sam vidio normalno su spojeni u paralelu, nikakva serija

Matt 03.04.2009. 19:25

A što imam krivo za spojiti? 3pinski su bili Gigabayte ventovi i 3pinski je AC :D
Smatram da je do ovog dijeljenja jer kao što sam gore više napisao, Gigabayte za taj model navodi da se vrti na 1500-2000o/min, a meni su se redovito vrtjeli na 800-850o/min.

the-rider 03.04.2009. 19:27

nemam pojma, ljudi svasta uspiju izvesti :D
tebi su spojeni na maticnu ili na molex?

Matt 04.04.2009. 11:00

Sad je spojeno na maticnu. Ali spojit cu na molex pa na fanmate. Grrr, sumnjam da cu ih uspjeti natjerati da se vrte na 1k o/min al ok. :D

the-rider 04.04.2009. 14:34

moguce da ti je problem u maticnoj, da ne daje dosta volti


Sva vremena su GMT +2. Sada je 17:45.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger