PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   stare električne instalacije u stanu (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=262128)

yggdrasil 13.08.2014. 10:53

stare električne instalacije u stanu
 
Pozdrav,

naime jučer je bio električar u stanu zbog kvara rasvijete u kuhinji. Ispostavilo se da je pregorila žica. Kaže da su žice u zidu prastare tako da ni osigurači nisu od pomoći dugoročno kod većeg opterečenja.

Imao sam namjeru kupiti malo jači desktop PC međutim električar kaže da svo opterećenje iznad 500W dovodi do rizika zapaljenja žica u zidu. Osim očitog rješenja renoviranja kompletne električne instalacije za koje trenutno nemam financija, da li postoji ikakvo rješenje?

Hvala lijepa.

6Finger 13.08.2014. 11:16

Povuci jedan novi kabel nadžbukno od kutije do mjsta gdje će biti novi PC.

Nikky 13.08.2014. 11:23

A nemaš, jedino da pronađeš gdje je dovedena deblja žica(e) i tu priključiti pc.
Za str. krug rasvjete ide tanja žica (do 1.5 mm2) a za utičnice, bojler, grijalicu i sl. deblja (2.5 mm2).
Mada je lakše takvo renoviranje odraditi odjednom cijeli stan možeš i u dijelovima.

yggdrasil 13.08.2014. 13:12

Hvala vam na odgovorima.

Električar je spomenuo to privremeno rješenje sa provlačenjem nadžbuknih kablova, pa je čini se to jedina prihvatljiva solucija za sada.

A samo da još pitam: U slučaju kada bi i došlo do sagorijevanja žice na na koji je bio spojen PC u tom trenutku, što je najgore što se može desiti računalu? Jer rasvjeta je u kuhinji posljednih par tjedana znala malo treperiti i zujati, očito zbog prženja žice, pa me interesira koje bi posljedice to imalo po PC.

Zahvaljujem.

tiki66 13.08.2014. 17:21

Ha čuj, mogu ti padovi napona oštetiti napajanje, a napajanje ako je loše dalje oštetiti komponente. Kupi kvalitetno napajanje obavezno.

Ako je dolaz do stana u redu (žice nisu u lošem stanju), onda zamoli elektirača nek ti na novi osigurač od x ampera (ovisi o promjeru kabela koji ćeš provuć, za kompjuter će biti dovoljno i 6A) spoji kabel i provuci ga do kompjutera po podu/zidu/kakogod. Ovisno o uvjetima, možeš čak to i spojiti na fid sklopu, koja će dobro doći jednog dana kada budete sve odlučili raditi nanovo.

smirnoff 13.08.2014. 22:11

pa ak imaš bužire kroz koje ide kabel (ak nije onaj prastari PPR koji se zažbukavao) možeš i sam pomalo provuči nove PGP 3x1,5 za svijelta i male potrošače (TV,linija, kuhinjski mixer) i PGP 3x2,5 za bojlere i ostaler utičnice po kući.

Valley7 13.08.2014. 22:16

Citiraj:

Autor yggdrasil (Post 2643879)
sam namjeru kupiti malo jači desktop PC međutim električar kaže da svo opterećenje iznad 500W dovodi do rizika zapaljenja žica u zidu.

Pa kako onda koristiš fen, peglu i slične stvari koje imaju preko 1000 W? :-/

Nikky 14.08.2014. 00:19

Uz milost božju i vjerojatno malo deblje žice prema utičnicama / većim potrošačima.
Nije to ništa nova ili čudno, pogotovo ako su one prastare žice sa izolacijom od "robe", zub vremena odradio svoje i sada treba sve promjeniti.
Na žalost tada se nisu koristili elektro pvc cijevi, znači da su kabeli ispod žbuke > treba sve otući i mijenjati ožičenje ...

yggdrasil 14.08.2014. 14:38

Citiraj:

Autor Valley7 (Post 2644145)
Pa kako onda koristiš fen, peglu i slične stvari koje imaju preko 1000 W? :-/

I know right? :D
Uglavnom ovako kako je Nikky kazao :D I meni je to zvučalo čudno čim mi je električar to rekao, ali je valjda mislio da se dugoročno ne oštećuju žice za trošila do 500W, što efektivno znači niti jedno kućno pomagalo.

Još jednom hvala svima na odgovorima, provlačenje kabela se čini kao jedina opcija za sada.

D/G 14.08.2014. 18:30

...koja glupost...nema tako tankih el. kablova za instalaciju a da ne mogu podnijet 10A tj. 2200W . Kod tako starih instalacija problem može bit samo ako se dira razvodna kutija jer bakrena žica samo tu može oksidirati i kod pomicanja se oslabi kvaliteta spoja, a poslijedica bi bila kod struje većeg potrošača kao fen, pegla, peć , šporet , bojler da se tako oslabljen spoj grije. Dakle ne dirati žice po razvodnim kutijama i sve bi trebalo biti ok. Električar vjerovatno nemože nać dovoljno posla pa lovi buduće mušterije na "prepad" ( po zanimanju sam električar i radio sam instalacije i opravke pa znam što govorim )
Kablovi od 1,5mm' se koriste za rasvjetu sa prekidačima i zvonce a kablovi od 2,5mm' za utičnice , bojler šporet itd.
Na 1,5mm' kablove se postavlja osigurač 6 ili 10A a za kablove od 2,5mm' osigurači od 10 , 16 , 20 i 25A max.
Kablovi u zidu su skoro kao i kad su postavljani (osim prastarih ožičenja u bergmanovim cijevima sa žicama ).
Ako je pregorjela žica u utičnici nije problem jer uslijed lošeg spoja utikača je to čest slučaj i rješi se zamjenom utičnice i utikača od recimo peći ili šporeta.Problem je ako izgori u razvodnoj kutiji te se treba stručno obavitida ne ostanu loše stegnuti spojevi koji bi doveli do ponovnog grijanja i izgaranja žice.
Ukoliko se radilo o utičnici slobodno kupi comp i da je 1000W :D

Nikky 14.08.2014. 18:46

Djelomično si u pravu ali kako popraviti / poboljšati spoj a da "ne diraš" žice po razvodnim kutijama ili gl. razvodnoj ?
S druge strane imaš blem sa degradacijom / raspadanjem izolacije vodiča (pisao sam poviše) pogotovo ako su oni sa izolacijom od "robe".

smuchac 14.08.2014. 18:58

Ako se zapali kabel,u zbuki je i ne bi smio bit pozar. Mozes jedino imat prekid faze,nule i uzemljenja ili jednog od tih vodova... Moze svasta bit ali nije dradticno opasno. Anyway,dovedi drugog elektricara da to sredi. Ovaj puno filozofira i ne zna sta prica. Takoder sam elektrotehnicar i elektroenergeticar s vec 8 godina u hepu i fušu pa znam tj. ne lupam. Ovo ti je jedino rijesenje.

D/G 14.08.2014. 19:26

...eto već ste se dvoje u vremenu dok sam dodavao tekst pojavili..ali evo da pojasnim...sumnjam da se radi o prastaroj instalaciji sa cjevima, kablovi neće izgorjeti gotovo nikad u zidu...prije izbaci osigurač ili spoj na razvodnoj kutiji.
Kad diram staru razvodnu kutiju bilo sa uvrnutim žicama ili stezaljkama naprimjer za dodati još kabal treba odvrnuti žice i sastrugati nožićem do bakrenog sjaja i ponovo sve zaviti i izolirati :)

smuchac 14.08.2014. 22:27

Da. Još one stare aluminijske žice tipa ATG i sl... To sve puca kad se odvrne ili u krajnjem slučaju opet zavrne. Bergman cijev je super stvar ako je prisutna. Iščupaš jednu žilu a drugu iskoristiš za provuć novi kabel. Podžbukno i bez štemanja.

D/G 15.08.2014. 09:10

od '76. god. sam radio kao električar i prije nekih 25 godina sam naišao na instalaciju bergman cjevima i unutra žice ATG sa pokositrenim bakrom i u kutijama krpenom izolir trakom izolirani spojevi. Nećeš vjerovati svi spojevi su bili čisti bez oksidacije da me i začudilo. Osim toga samo još dva-tri puta sam na to naišao tada a iza toga nikad ...valjda se godinama to "iskorjenilo" novim instalacijama :)

Grobo 15.08.2014. 13:41

uvijek kod ovakvih pitanja svi koji pitaju daju premalo podataka o instalaciji, priključku, zastitama, pločama, nego puf, meni šmerca.

zato, slikaj ploču s osiguračima naj prije, zatim priključiš nešto nautičnicu na kojoj ce bit komp, recimo stolnu lampu, skidas osigurače dok se ne ugasi, samo taj ostaviš skinut, ostale vratiš i vidiš još po ući šta ti je s tom utičnicom ostalo bez struje, i na kraju naj opasniji dio skini masku od utičnice i slikaj mi utrobu ako se vide kontakti, ako su odiza onda jos opasnije izvuci je van i slikaj odiza, kad sve vratiš vrati onaj osigurač i prezentiraj ovdje ili ...
vidim da si iz Rijeke, ako želiš drugo mišljenje mogu doć pogledat, ko forumit- forumitu besplatno (mob i adresu na pm.)

interesanto mi je kako smo zabrinuti za komp na lošoj instalaciji, ali ne i za ukućane :D

Old Iggy 15.08.2014. 14:12

Citiraj:

Autor D/G (Post 2644554)
Na 1,5mm' kablove se postavlja osigurač 6 ili 10A a za kablove od 2,5mm' osigurači od 10 , 16 , 20 i 25A max.

Za električara trebao bi znati da po standardu, kad je bakar u pitanju, 10A je max. 1,5 mm2, 16A za 2,5 mm2.
Citiraj:

Autor smuchac (Post 2644574)
Ako se zapali kabel,u zbuki je i ne bi smio bit pozar.

Itekako može.

smuchac 15.08.2014. 14:14

Ako ti tako kazes,onda moze.

Old Iggy 15.08.2014. 14:38

Citiraj:

Autor smuchac (Post 2644851)
Ako ti tako kazes,onda moze.

Ne ja, standardi.

tiki66 16.08.2014. 12:16

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 2644849)
Za električara trebao bi znati da po standardu, kad je bakar u pitanju, 10A je max. 1,5 mm2, 16A za 2,5 mm2.

Zar nije i 20A na 2,5 mm2, ali samo ukoliko ide direktni spoj ili kvalitetnija utičnica jer većina utičnica drži do 16A

D/G 16.08.2014. 14:24

2 privitaka
Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 2644862)
Ne ja, standardi.

-prva slika se odnosi na kablove ukopane u zemlju ili zid tj. bez mogućnosti hlađenja zrakom ( na zraku su cifre dosta veće)

-druga slika Osigurači grupa I: spada PGP i drugi kablovi u zidu, grupa II: stari PP/R i drugi slični a grupa III: se odnosi na kablove u zraku ( na obujmicama) ili rešetkastim kanalicama koje dozvoljavaju da zrak hladi kabal.

slike su iz ekektrotehničarske "biblije" - Kaiserov priručnik

Old Iggy 16.08.2014. 17:04

Citiraj:

Autor tiki66 (Post 2645204)
Zar nije i 20A na 2,5 mm2, ali samo ukoliko ide direktni spoj ili kvalitetnija utičnica jer većina utičnica drži do 16A

Nope, nekad bilo.
HRN HD 384.5.523 S2:2002 je jasan, nema šanse da ti ovlašteni projektant da išta više od toga.

The AC 27.06.2018. 23:08

nisam našao bolje mjesto pa ću pitati ovdje: Ekipa, ima li tko kakav priručnik za podno polaganje kućnih električnih instalacija?

Sinac 27.06.2018. 23:30

Citiraj:

Autor The AC (Post 3206627)
nisam našao bolje mjesto pa ću pitati ovdje: Ekipa, ima li tko kakav priručnik za podno polaganje kućnih električnih instalacija?

Zašto bi polagao na pod? U slučaju bilo kakvog kvara ili proširenja el. mreže moraš raskapat pod umjesto zida. Zamisli kako se parket ili laminat veseli tome. :D

The AC 28.06.2018. 12:37

zato što mi je zbog rasporeda nadvoja i općenito potkrovlja puno jednostavnije po podu vući. Proširenja ne bi smjelo biti jer neću štediti na priključnim mjestima. :D
Također, išle bi cijevi po podu pa u slučaju kvara će biti jednostavna reparacija

Nikky 28.06.2018. 13:39

Ako ideš na "cijevi" procedura ti je ista kao za zid, gledaj da skrećeš u luku bez oštrih kuteva i da nije tjesno. Ako treba stavi koju razv. kutiju "viška" i neće bit problema ako naknadno budeš trebao nešto krpat / mijenjati.

The AC 28.06.2018. 13:44

cijevi su obavezne kod mene i kutevi naravno uvijek paze.
Bit će 3 razvodne kutije u sobi. Zanimaju me stvari tipa koliko se po standardu odmiču cijevi od zida kada idu po podu, s čime ih učvrstiti za pod prije nego dođe glazura, te općenito da li postoje još neke stvari na koje bi trebalo paziti itd...

D/G 28.06.2018. 16:23

....ma to će biti podno grijanje :D.

Zašto kad već moraš sve kutije utičnice i prekidače sa svjetlima uštemat na zidove ne radiš sve na zidovima...ovako će se sve izgaziti dok se ne stavi glazura i ići cjevi preko cjevi. Još i nekako malo cijevi u podu za koaks-tv i UTP pa opet izgaze radnici :stoopid:.

The AC 28.06.2018. 16:37

jooooj... sve sam si idealno složio, neće nitko ništa izgazit jer sam ja taj koji će gazit. :D
koaks i utp su isto već složeni u raspored, sve mi je super ispalo. i just need the fkin manual da vidim da li je sve po PS-u. dakle, ima li netko šta takvoga?

D/G 28.06.2018. 17:50

po PS-u bi signalni kablovi ( TV-TEL-NET) trebali biti 20cm udaljeni od strujnih kablova ako idu paralelno........
Noviji PS nemam jer sam već preko 10 god. penzioner :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:08.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger