PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   matična ili napajanje? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=301396)

nub 18.12.2019. 22:09

matična ili napajanje?
 
Imam problem na jednom kompu.

Konfa je:
i7 6700k
giga Z170 hd3p
gtx 960
antec true power classic gold 550w

Problem je slijedeći:
- komp kad je ugašen ne reagira na power gumb (provjerio sam i nije problem u switchu)
- gumb se može pritiskat do prekosutra i ništa, ne pali se.
- jedini način za upalit komp je palit gasit switch iza na napajanju i nakon jedno 5 puta se upali. Kad radi mogu stisnut reset ili power gumb i normalno reagira.
- ista stvar se desi kad ode u sleep. Samo paljenje gašenje po power switchu na napajanju ga pokrene.

Kad komp radi sve štima. Pustio sam occt psu test (optereti cpu i gpu do ibera) i niš se ne ruši. Sve šljaka sve dok komp ne ugasim i onda opet muke po paljenju, pa kurblaj.

Prvi put kad se tako nije htio upalit ušao je prvo u uefi koji je bio na kineskom. E sad, dal je to slučajnost ili matična nešto hoće reć... Nisam bio u njegovom uefiju par godina. Iskoristio sam priliku pa sam updateao bios na zadnju verziju, al problem i dalje perzistira.

Volio bih na neki način ustanovit što me zeza.

Svaka pomoć je dobrodošla :)

Venomgamer 18.12.2019. 23:07

Po meni napajanje,to ti je i logični redoslijed testiranja komponenti,probaj pa vidi

Lewis 19.12.2019. 00:12

Dali se BIOS (UEFI) resetira svaki put ? ako da, onda moguce da ti je baterija na maticnoj crkla.

Ako ne, onda prvo probaj drugo napajanje kako kolega sugerira.

nub 19.12.2019. 07:06

Bios se ne resetira.

Drugo napajanje nemam osim iz svog kompa a to će bit jedno 3 sata otpetljavanja cable managementa :(

Btw, način na koji se komp uvijek upali:
- stisnem power gumb na kućištu (ne reagira)
- pomaknem brzo power switch na napajanju na off i natrag na on
- onog trenutka kad se power switch vrati na on komp se počinje dizat :stoopid:

tiki66 19.12.2019. 07:47

+1 za PSU, kondenzatori izgubili kapacitet pa kad ih "šutneš" napajanjem onda se malo povrati i proradi.

frezer 19.12.2019. 14:54

Pokušaj upaliti napajanje bez kompa. Spojiš zelenu i crnu na atx konektoru.

nub 19.12.2019. 22:58

Citiraj:

Autor tiki66 (Post 3364787)
+1 za PSU, kondenzatori izgubili kapacitet pa kad ih "šutneš" napajanjem onda se malo povrati i proradi.

Citiraj:

Autor frezer (Post 3364877)
Pokušaj upaliti napajanje bez kompa. Spojiš zelenu i crnu na atx konektoru.

E puno hvala obojci :)

Probao sam samo napajanje palit spajalicom na atx konektoru i situacija je ista. Ne pali osim ako iza po switchu drmnem brzo on-off-on. Jako rijetko bez tog upali tak da je definitivno do napajanja.

Sva sreća 5g jamstva ima :)

Nbdy32 20.12.2019. 06:44

Bojim se da jamstvo tu nebude previše igralo ali ...


I nemoj im reć da si šokirao napajanje svako malo sa on/off u 1 sekundi :-)

nub 20.12.2019. 08:19

Zašto jamstvo ne bi igralo? Napajanje ne radi kako bi trebalo. Komp je praktički nemoguće upalit i ak su kondići otišli ne vidim razlog zašto to jamstvo ne bi pokrilo.

Nije na meni da im govorim što sam ja testirao/dijagnosticirao, već samo opis problema. Meni je bilo bitno čisto da izoliram da se radi o napajanju. A i onako ništa od tog testiranja nije neobično, switch iza stoji da se koristi (ugasi pa ponovno upali je prvi korak u troubleshootanju), a testiranje sa spajalicom je nešto što i Antec ima na svojim službenim stranicama.http://support.antec.com/support/sol...paperclip-test

Nbdy32 20.12.2019. 12:23

Mislim da nigdje ne piše ugasi-upali u 1 sec.,nego ugasi ostavi minimalno 30-tak sec i onda upali ponovo ...

A za spajalicu ... ok to već i vrapci rade,tak da ...

Htio sam ti reć da se mogu izvlačiti na posljedice nestabilnog mrežnaog napona i tako to, inače sve 5 i naravno da bi i ja reklamirao ...

Uspješnu reklamaciju ti želim,i ako ti nebu teško napiši i ovdje gdje i kako je prošlo,za info i meni i drugima ...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:24.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger