PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   2 ISP-a na 1 PC (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=300244)

coconut 20.09.2019. 06:38

2 ISP-a na 1 PC
 
U mogućnosti sam da na 1 PC priključim 2 različita internet signala tj. od različitih ISP-ova. Oba mogu ih priključiti žično ili bežično. Trenutno je jedan spojen preko AC-a na stolu, a od drugog ISP-a će mi router biti do njega.

Kako podesiti komp da mogu istovremeno koristiti oba? Vidio sam na yt tutorial kako pomoću nekog programčića putem cmd-a podešava svaki program kojeg će ISP-a koristiti. Čini mi se malo komplicirano (video već ima koju godinu). Ima šta jednostavnije?
Što bi mi još bilo potrebno od hardvera (LAN kartica, wifi kartica,...) obzirom da mbo ima samo jedan LAN port? Imam par PCI wifi kartica i USB wifi stick u ormaru.

Pupo 20.09.2019. 07:11

Da, možeš ali na taj način koji si spomenuo. Možeš odrediti svaku apllikaciju ili možeš staviti primarni link.
Agregirat linkove nemožeš.

jp_rv 20.09.2019. 08:51

najzgodnije ti je riješiti agregaciju preko jednog dodatnog routera (hint: mikrotik ili openwrt sa mwan3) međutim ja na tiku nisam nikad agregaciju uspio složit a da radi kako spada (samo failover, i to samo djelomično). na openwrt-u sam to bio složio davnih dana i znam da je radilo ... ali mwan3 je zastario i nije održavan koliko znam.

Nikky 20.09.2019. 10:59

U win svijetu je to komplicirano ili neradi kako treba.
Na Linux - u je bolja situacija, sa ovakvim ili onakvim uspjehom.

Za SOHO okruženje to je rijetkost pa se malo koristi, razvija a neovisno o kojoj platformi se radi.

Ima business routera koji imaju po 2 WAN - a sa failover i/ili agregacijom.
Ako i radi (kako treba) imaju custom pokrpanu pamet ... i banalnije stvari koje uzmu od Linux zajednice (čitaj free i radi) prepakiraju i proglase poslovnom tajnom ... :fiju:

domy_os 23.09.2019. 20:10

Možda Speedify?

https://speedify.com/

coconut 24.09.2019. 06:35

To je više VPN. I košta. Za unlimited data, 4$ mjesečno.

Matta 24.09.2019. 08:04

Mikrotik router i load balancing. Radi provjereno, imao sam 3 ISP-a u balance, sad kad je ljeto završilo imam 2.

Pupo 24.09.2019. 09:05

Load balancing nije agregacija :D Mislim da nema ništa od toga, a da radi kak treba.

Mommistake 24.09.2019. 09:39

Citiraj:

Autor Matta (Post 3340171)
Mikrotik router i load balancing. Radi provjereno, imao sam 3 ISP-a u balance, sad kad je ljeto završilo imam 2.

Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.

Cuky 24.09.2019. 15:59

Najbolje da nabavi neki router (tp-link ima soho opcija za oko 600 kn) koji ima link aggregation (a onda se obicno tu da slozit i load balancing) i sve ce da fercera bez kemijanja po kompu.

Matta 24.09.2019. 16:36

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3340192)
Load balancing nije agregacija :D Mislim da nema ništa od toga, a da radi kak treba.

Citiraj:

Autor Mommistake (Post 3340201)
Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.

Lapsus - trebalo je pisati oboje, load balancing i link aggregation.
To uredno Tik obavlja, naravno u skladu toga koliko je moguća agregacija u ovakvom obliku i koliko se bandwidtha može iskoristiti i koja aplikacija ga koristi.
Torrent, naprimjer, uredno kombinira obje veze sa vrlo visokim postotkom iskoristivosti.

Old Iggy 24.09.2019. 16:54

Citiraj:

Autor Matta (Post 3340355)
Torrent, naprimjer, uredno kombinira obje veze sa vrlo visokim postotkom iskoristivosti.

Torrent je sam po sebi potpuno drugačiji način komunikacije od ostalih aplikacija.

silver_tip 24.09.2019. 17:58

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3340192)
Load balancing nije agregacija

Ma jel.. :D A sta je onda agregacija ?
Citiraj:

Autor Mommistake (Post 3340201)
Load balancing nema veze s njegovim pitanjem.

Kako nema ? Treba procitati sa razumjevanjem sta je covjek pitao.
Citiraj:

Autor coconut (Post 3339094)
Kako podesiti komp da mogu istovremeno koristiti oba? Vidio sam na yt tutorial kako pomoću nekog programčića putem cmd-a podešava svaki program kojeg će ISP-a koristiti. Čini mi se malo komplicirano (video već ima koju godinu). Ima šta jednostavnije?

I sada se vi prepirete i mudrujete jel mislio na load balancing ili Line Bonding sto bi bilo jedino ispravno reci umjesto agregacija jer agregacija oznacava pridruzivanje, primanje u neki skup itd... sto je zapravo load balancing u ovom slucaju pa se vi prepirete bez veze.
Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 3340357)
Torrent je sam po sebi potpuno drugačiji način komunikacije od ostalih aplikacija.

Nema veze, uzme svaku slobodnu vezu prema van kao sto ce to raditi i Firefox ili FileZilla kao i ostale aplikacije ako su upravljane sa nekim programom koji to odredjuje.

Ima program koji je malo stariji ali uredno radi svoj posao. Connectify Dispatch.


https://abload.de/thumb/untitled2256kdp.png

Jel se koriste istovremeno 2 veze ? Koriste...
Jel mora podesavati svaki program posebno ? Ne mora...
Jel jednostavno ? Je... valja podesiti samo opcije u programu koji algoritam od ponudjenih, ce koristiti za sve moguce dostupne veze.

Jel covjek to pitao ? Ja ne vidim drugih pitanja ili da citam misli ali sta je pitao na to je odgovoreno :kafa:


Sta ima a sta nema ? Pa ima line balancing ili agregaciju 2 veze a nema Bonding tj. uduplan brzinom single link download i to je jedino sto nema...

allidea 26.09.2019. 22:40

Load balancing NIJE agregacija iz jednostavnog razloga - primjer dvije linije/ISP-a - kod load balancinga uređaj koji ga izvodi (npr. router) aplikaciji/portu koji zatraži komunikaciju sa Internetom dodijeli određenu/jednu liniju (ISP-a) koji se koristi za tu komunikacijsku sesiju i NE MOŽE koristiti drugu liniju (ISP-a) za tu istu komunikaciju/sesiju. Kod agregacije takva aplikacija može koristiti obje linije ISTOVREMENO za istu komunikaciju/sesiju. Load balancingom nije moguće od npr. dvije aDSL linije od 10Mbit/s dobiti jednu od 20Mbit/s, a kod agregacije jest (teoretski brzina x2, praktično i ne baš).
Load balancing služi za kontrolu brzine odnosno QoS u slučaju dostupnosti više linija npr. osiguravanje da streaming uvijek ima osiguran dovoljnu propusnost (bandwidth).
Također za bilo kakav ozbiljniji load balancing treba "ozbiljniji" router npr. Ubiquiti/Mikrotik sa dovoljno "snage" i kvalitetnim softverom da se ne "zblesa" svako malo.
Koliko je meni poznato niti jedan ISP u hrvata malim korisnicima ne pruža mogućnost agregacije.

franzD 26.09.2019. 23:26

Citiraj:

Autor jp_rv (Post 3339104)
mwan3 je zastario i nije održavan koliko znam.

mwan3 meni već dvije-tri godine sasvim dobro radi na modernom OpenWRT-u i služi svrsi, pristojno odrađuje i failover i balansiranje.

I neću ulaziti u fajt oko toga što je bonding, a što agregacija, ali ako mwan3 iskonfiguriraš kako spada, speedtest (u multihread modu) ti mjeri brzinu koja je zbroj brzine prvog i drugog wana. I torrenti se skidaju brzinom koja je zbroj obje linije, a meni je to za moje potrebe dovoljno.

silver_tip 27.09.2019. 07:34

Citiraj:

Autor allidea (Post 3340996)
Load balancingom nije moguće od npr. dvije aDSL linije od 10Mbit/s dobiti jednu od 20Mbit/s, a kod agregacije jest (teoretski brzina x2, praktično i ne baš).

Jok.. agregacija je cisto ono sto ti sama rijec govori... skup iliti "bazen necega" te iz kojega vuces vise nego sto mozes povuci iz jedne ili druge pritoke
prema tom istom bazenu. Sposobnost neke aplikacije da simultano kao naprimjer speedtest ili torrenti, vuku iz takvog bazena ne znaci da si od 2 linije dobio jednu jer ako je singl link - mos se slikati.
Citiraj:

Autor allidea (Post 3340996)
Koliko je meni poznato niti jedan ISP u hrvata malim korisnicima ne pruža mogućnost agregacije

Slabo ti poznato.., naravno da pruza i to ne samo agregaciju nego i pravi bonding.
Citiraj:

Autor franzD (Post 3341011)
I neću ulaziti u fajt oko toga što je bonding, a što agregacija

Vrlo jednostavno, t-com turbo kod nekih korisnika ide preko 4G LTE mreze. LTE veza nema svoj wan nego se router spaja na t-comov bonding server.

Pravi bonding bi bio recimo router ili komp sa nekom linux ili sa tak svejedno windows konfiguracijom gdje kacis xy wan ulaza te se sve preusmjerava na taj
bonding server na koji se ti onda kacis mrezno te wan i IP adresu dobijes od bonding servera onako kako si ga vec prije definirao. Glavni problem nije cinjenica
da je to malo teze sloziti nego se radi o tome da su IP adrese promjenjive kod vecine operatera u nas pa i to se da rijesiti no...

Koliko ima smisla kraj onog programa gore... osim ako je netkome bas taj single link download bitan ili to tvoje rjesenje koje je isto odlicno.

coconut 27.09.2019. 08:36

Isuse, što ste zakomplicirali pitanje.
Da pokušam pojednostaviti. Ispred mene na stolu su 2 routera. Jedan je od ISP X, a drugi od ISP Y. Komp je spojen na router ISP-a X LAN kabelom.

Na koji način da spojim komp i na router ISP-a Y tako da istovremeno mogu skidati materijal i sa njime? Npr. da sa jDownlaoderom skidam nešto sa veze X, a da istovremeno skidam IDM-om nešto putem veze Y. Dakle, dupla količina skinutog materijala u istom vremenu.

Pretpostavljam da bi od hardvera trebao nabaviti PCI(-E) LAN ili WLAN karticu kako bi obje veze komp mogao raspoznavati.
Po tutorialu kojeg sam naveo u prvom postu, lik je očitao IP adrese oba ISP-a i onda ručno u cmd-u zadao svakom programu koju će IP adresu taj program koristiti. Npr. IE će koristiti IP 192.168.100.1, a FF IP 113.154.255.1.
https://www.youtube.com/watch?v=_Yd-zfIOqVQ

silver_tip 27.09.2019. 15:43

Citiraj:

Autor coconut (Post 3341039)
Pretpostavljam da bi od hardvera trebao nabaviti PCI(-E) LAN ili WLAN karticu

Samo to i onaj program gore vidi ss. jDownlaoder i IDm ce se sami rasporediti i skidati od bilo kojeg raspolozivog izlaza, nista ne treba podesavati osim spomenutog programa u vidu da prednost daje brzoj vezi ili obje tereti jednako koliko moze.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:49.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger