PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=234127)

Neo-ST 04.03.2024. 13:24

Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3731896)
Odredeno predznanje je naravno uvijek nuzno > kad znas koja je distra gledas kako instalirat sto zelis. Ici grlom u jagode ko Linus je ravno upucat se direktno u nogu. Oni koji tako naprave i poslije kukaju kak je Linux sranje ne zalim nimalo (vecinom preporucim da probaju "sudo rm -rf /" ili
Code:

sudo :(){ :|:& };:
). A Linux te nece ni pitat hoces li to il neces. Ako mu kazes da to tako zelis - tvoj problem :D . Problem je kaj je Internet pun tako losih uputa da mi dode da se upucam ako nesto jednostavno cak moram trazit. A onda dodu oni genericni odgovori koji su samo sebi svrha. Zato sam i napisao tutorial da ekipa tu bar ima neku pocetnu tocku. No to na stranu. Nikad ali bas nikad pa ni onda nebih Arch ili derivate pocetniku instalirao na komp pa cak i da ga ja odrzavam. Mint/OpenSuse/Fedora - nista drugo ZA POCETNIKE ne dolazi u obzir. Eto kod tete stari Pentium G620 od pocetka vrti Fedoru i nikad al ama bas nikad problema s tom masinom. Treba im za net , printanje i piskaranje u OpenOffice-u. Jednom godisnje upgrade distre i vozi misko. Zato velim to kaj na distrowatch postoji hrpa distri ne znaci da ih treba koristiti. Ako se drzite vecih nema problema jer su ispolirane kak spada. A Linux vs. Windows....na kraju dana sve je to govno koje kida zivce ako ne ulozis vremena da razumijes kako softwer funkcionira. I ponavljam sto tupim godinama - softwer je samo alat koji svakom pojedincu omogucava da obavlja svoj posao - i u interesu te osobe je da koristi sto istome pase i to je to. Dobro, lose il najbolje u generalnom kontekstu tad prestaje vaziti. Zato su mi te prepirke totalno djetinjaste. U danasnje vrijeme treba korisitit sve...i Linux i Windows imaju mjesto u modernom svijetu. :chears:

Ja sam tako bio napravio kompletan backup RPI OS-a i iz znatiželje napravio
cd /
sudo rm -rf *

Bilo je zanimljivo gledati kad je proces stao, prompt je bio tu ali ništa više nije radilo 😁

c-shadow 04.03.2024. 13:32

Ajde probaj još i ovu drugu bombu što je Tomek stavio pa javi?
Nemaš straha, neće ti obrisati ništa :)

Ivo_Strojnica 04.03.2024. 13:46

malo zakuhati proc

c-shadow 04.03.2024. 13:55

Ovisi jel podesio kakve limite, ali vjerojatno nije :D

Neo-ST 04.03.2024. 14:37

Citiraj:

Autor c-shadow (Post 3731908)
Ajde probaj još i ovu drugu bombu što je Tomek stavio pa javi?
Nemaš straha, neće ti obrisati ništa :)

Šta radi ta druga kombinacija? :D

masesto 04.03.2024. 14:53

Ahh ta znatizelja, googlaj fork bomb 😉

Poslano sa mog M2101K6G koristeći Tapatalk

spiderhr 04.03.2024. 14:58

decu dela :D


Sad kad si spomenuo fork bomb, znam da je za win bio program koji pokreneš i on ti preslika desktop i krene brisanje kao animacija.

tomek@vz 04.03.2024. 15:00

https://itsfoss.com/fork-bomb/


:D

Neo-ST 04.03.2024. 15:10

Stock Debian 12 u VM-u, neće.

https://i.postimg.cc/Z5trN8Dy/Image-002.png

c-shadow 04.03.2024. 15:36

Puštamo Tomeku, bacio je bombu sad neka debugira :D

tomek@vz 04.03.2024. 16:40

https://www.cyberciti.biz/media/new/...aded_file.jpeg

mkey 04.03.2024. 19:54

Čak mi se čini da ovaj fork bomb ovi moji na poslu ukucuju u produkciji svaki dan :D

mkey 04.03.2024. 22:05

Došao MATE na red. Uzdah.

Dakle, nabavio sam evo 870 za tu antičku ploču koja ima SATAII i nekakvu AHCI podršku.
MX500 boota OK na ovoj ploči, dok 870 nije izgleda baš za suradnju. Probao sam IDE i AHCI, prebacio u par raznih SATA portova na pločl, ali zaglavi prije nego krene bootat.

Instalacija na disk je uspjela (ISO+ventoy), brzina nije bila neka top ali s obzirom da je USB2 pretpostavljam da je to normalno. Zaboravio sam staro normalno :D

Da li je za očekivati da bi PCI/SATA adapter riješio ovaj problem?

Ploča u pitanju je gnjidabyte GA-X48-DS5.

Nikky 04.03.2024. 22:36

Treba malo više pažnje na detalje :D
Uzmi manual ako nije dobro označeno na mobo,
manual > https://download1.gigabyte.com/Files...e9bc439163f77e

spoji SSD na Intel kontroler, SATAII0 port,
u Bios - u, Integrated Peripherals, postavi:
SATA RAID/AHCI Mode (Intel ICH9R Southbridge) = AHCI
SATA Port0-3 Native Mode (Intel ICH9R Southbridge) = Enabled

U najgoroj varijanti ostavi MX500 kao boot a 870 za Data.

mkey 04.03.2024. 22:42

Sve je to tako i urađeno, niki moj. Prvo sam bio uštekan u taj rozi gnjidabajt SATA pa sam prebacio u ove normalne sa southbridga, ali, što bi onaj mudar gospodin iz videa u kojem posjećuje štand tele operatera kazao, kur*ina.

Smrzne na biosu i ne mrda. Interesantno je da je uspješno odrađena instalacija ali zaglavi na boot. Note to self možda da probam što bi se dogodilo ako bih bootao prvo u ventoy pa onda prebacio na SSD. Isto bi bilo zgodno probati, kako li se zvao, plop, ali tko će nać CD pogon :D

CD kao DVD, a DVD to ćemo još vidjet.

Sada probavam s jednim manjin kingston diskom, čisto da postignem bilo što prije nego krenem spavat :D

EDIT:
Ahaahaha, kakva komedija.

Dakle, neće ni kingston, ista stvar kao samsung. Palim gasim sata/native/ahci čisto da probam sve kombinacije. I onda se sjetim zašto sam na kraju puštao AHCI ugašen pošto BIOS postane abnormalno spor i na kraju napiše "no any drive found". Jebena gnjida i njihova gramatika.

Konačno ubacim natrag USB drive i da ću bootat ventoy, protrči u sekundi kroz onaj "vdm pool whatever" i ni 5 ni šest ne boota ventoy nego ode u Mint.

Pa bogati, hoću li ikada naučiti lekciju da se ne krenem zajebavat s ovakvim sranjima nakon 22.

EDIT2:
Indirektno, sada boota tako da kada bootam ventoy, dogodi se nekakav fail (?) i onda ne boota sa sticka nego sa SSDa. Tako da mi se čini workaround da na neki stariji stick metnem ventoy, default boot na to pa neka faila :D

Nikky 05.03.2024. 08:51

Hahaha, gnjidabyte :D

A pazi ovo > https://www.gigabyte.com/Motherboard...upport-dl-bios
Bios F8C > em piše da je Beta, em Update Intel AHCI ROM,
pa ti sad odluči hoćeš li ići u Bios update rizik :kafa:

c-shadow 05.03.2024. 09:13

Na tim starim pločama je lutrija hoće boot s USBa radit, obično bude baš tako - sfušani BIOS. Takve egzibicije nisu bile popularne u to doba :D

Neo-ST 05.03.2024. 15:31

Midnight Commander mi je otkriće.
Vama je to vjerojatno old news :D
Vratilo me u doba Norton Commandera i svi su shortcutsi ostali isti... nostalgija.

c-shadow 05.03.2024. 16:07

Eh, da NC,...
Ajmo oldtimeri tko se sjeća malo kasnije nabrijane verzije zvane Dos Navigator?
Najbolji DOS file manager ikad.

Nikky 05.03.2024. 16:55

Tog Navigatora se ne sjećam :fiju:
Ali NC / MC svakako :)

Ovo malo šta se "igram" po Linux - u MC ide skoro po defaultu, a pogotovo interni mcedit,
nisam poludio po stare dane se zahebavat sa vi ili nano, malo morgen :D

Neo-ST 05.03.2024. 17:25

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3732116)
, a pogotovo interni mcedit,

Pojasni malo...

tomek@vz 05.03.2024. 18:07

Meh…nikad takve gluposti nisam koristio. vim, sed i awk i amen.

Nikky 05.03.2024. 18:08

Kao i NC / Total Commander tako i MC ima interni mcedit,
jednostavni "txt" editor, zgodan za brz / jednostavan edit konfig fajlova / uređivanja bash skripti i sl.
Ako prčkaš po nećem bitnom / važnom onda trebaš biti pažljiv,
MC vjerojatno startan kao admin ....

mkey 05.03.2024. 18:24

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3732042)
Hahaha, gnjidabyte :D

A pazi ovo > https://www.gigabyte.com/Motherboard...upport-dl-bios
Bios F8C > em piše da je Beta, em Update Intel AHCI ROM,
pa ti sad odluči hoćeš li ići u Bios update rizik :kafa:

Instalirana je bila ta verzija, davnih godina.

Jučer je jučer, danas je danas. Workaround više ne radi. Ima li tko kakvu sugestiju?

c-shadow 05.03.2024. 18:33

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3732116)
Tog Navigatora se ne sjećam :fiju:
Ali NC / MC svakako :)

Malo je kasnije izašao nego NC, baci u gugl pa vidi
https://en.wikipedia.org/wiki/DOS_Navigator
NC je utro put takvom tipu file managera, ali DN je bio legenda jer je nudio puno više nego NC i to u nekih 500+ kB, prva verzija je bila dobrim dijelom pisana u asembleru i puno više funkcija su utrpali unutra nego što je imao NC.

Citiraj:

Ovo malo šta se "igram" po Linux - u MC ide skoro po defaultu, a pogotovo interni mcedit,
nisam poludio po stare dane se zahebavat sa vi ili nano, malo morgen :D
Ma da, to ekipa koja servere održava i nemaju ništa drugo od editora tamo svršava na vim i sl. pa propagira svima kako je to cool. I bilo je... tamo u 70-ima :D
Evo opet sam bacio bombu, sad čekam Tomeka da napadne...3...2...1... go!

Apropo nano, zahebo sam se prije "ponešto" godina na jednom serveru... to gofno od editora u prvim verzijama je kod saveanja radilo hard break na 80-oj koloni. Neš ti developera koji je to smislio za default. Ja proučavao nano, editirao neku skriptu time na serveru, spremio i sve ok. Editor ko editor, jednostavniji od vima nemaš tu što zeznuti. Tu noć je bio cirkus na serveru jer poveći broj klijenata se spaja gore i pokreće tu skriptu... drugo jutro gledam što se događa i ne vjerujem, komplet file izlomljena na 80 charactera u liniji :D

spiderhr 05.03.2024. 19:57

Citiraj:

Autor Neo-ST (Post 3732106)
Midnight Commander mi je otkriće.
Vama je to vjerojatno old news :D
Vratilo me u doba Norton Commandera i svi su shortcutsi ostali isti... nostalgija.


Jup, old news... MC koristim kao i Double Commander kada mi ne treba terminal

tomek@vz 05.03.2024. 20:24

Citiraj:

Autor c-shadow (Post 3732135)
Ma da, to ekipa koja servere održava i nemaju ništa drugo od editora tamo svršava na vim i sl. pa propagira svima kako je to cool. I bilo je... tamo u 70-ima :D
Evo opet sam bacio bombu, sad čekam Tomeka da napadne...3...2...1... go!


Danas sam preumoran za ovakve diskusije. Hovewer :D Vim drzim s razlogom kao standard koji svaki Linux admin mora znati. Nano priznam za pocetnike ali osobno bjezim od njega ko vrag od tamjana. Vim mi je na serverima i privat optimiran da zajedno sa tmuxom koristim za administraciju i development (ansible, yaml fajlovi i slicne sitnice). Vim ti je tak dugo na putu dok ne naucis baratati s njim. No jednom kad naucis - nema brzeg nacina rada. Jednostavno nema. Jednostavno koristis ono sto po defaultu dolazi na svakoj distri , a to je zadnjih 30 godina bio vi/m, emacs i nano. Nano ti potrga config ili se skrsi ak je nekaj vece, Emacs je...hm..Emacs :kafa: Vim (ipak malo modernije jel) je ocit izbor u kojem se Linux admin MORA naucit radit. U nasem timu cak Windows admini bjeze od nano :D. No kao sto rekoh svako ima pravo koristiti sto hoce, no Linux admin koji nezna bar osnove rada u vim-u - nije Linux admin. :beer:

domy_os 05.03.2024. 22:07

Nano dugo po defaultu dodaje jedan prazan red na kraju, ako na to misliš. :)

c-shadow 05.03.2024. 22:32

@Tomek
Znal sam da se buš mam rasrdil :D
Dobro da nisam linux admin pa me ne dira vi. To je nužno zlo na serverima na koje povremeno zalutam i nešto što privatno nikad ne koristim :)

Kako veli Nikky: I'm too old to learn vi :D
A da ne spominjem svetogrđe: downloadaš sftpom file, editiraš u kulturnom editoru i vratiš natrag. :D


Citiraj:

Autor domy_os (Post 3732174)
Nano dugo po defaultu dodaje jedan prazan red na kraju, ako na to misliš. :)

@domy
I s praznom linijom na kraju su nešto kemijali, ali ne to nego automatski hard line wrap. Vidi iz changeloga, podebljano.

Ne znam točno koja je bila verzija nano na serveru, ali bilo je to par godina ranije. Odonda se držim vi, em ga ima svugdje em radi predvidljivo.

https://www.nano-editor.org/news.php
Code:

  2019 March 24 - GNU nano 4.0 "Thy Rope of Sands"
  • An overlong line is no longer automatically hard-wrapped.

  • Smooth scrolling (one line at a time) has become the default.

  • A newline character is no longer automatically added at end of buffer.

  • The line below the title bar is by default part of the editing space.

  • Option --breaklonglines (-b) turns automatic hard-wrapping back on.

  • Option --jumpyscrolling (-j) gives the chunky, half-screen scrolling.

  • Option --finalnewline (-f) brings back the automatic newline at EOF.

  • Option --emptyline (-e) leaves the line below the title bar unused.

  • and now do a linewise scroll instead of a findnext.

  • Any number of justifications can be undone (like all other operations).

  • When marked text is justified, it becomes a single, separate paragraph.

  • Option --guidestripe= draws a vertical bar at the given column.

  • Option --fill= no longer turns on automatic hard-wrapping.

  • When a line continues offscreen, it now ends with a highlighted ">".

  • The halves of a split two-column character are shown as "[" and "]".

  • A line now scrolls horizontally one column earlier.

  • The bindable functions 'cutwordleft' and 'cutwordright' were renamed
      to 'chopwordleft' and 'chopwordright' as they don't use the cutbuffer.

  • The paragraph-jumping functions were moved from Search to Go-to-Line.

  • Option --rebinddelete is able to compensate for more misbindings.

  • Options --morespace and --smooth are obsolete and thus ignored.

  • The --disable-wrapping-as-root configure option was removed.



mkey 05.03.2024. 23:17

Čini se kako sam riješio svoj smeće SATA problem na način da sam napravio BIOS/EFI bootabilan GRUB2 stick (nebitno što je EFI bootabilan) u kojeg sam dodao (ručno) menuentry za taj svoj nesretni SSD i bootam direktno MATE kernel.

Pola sata me iz*ebalo što sam zaboravio "insmode part_gpt" :D Neće pa neće, ne vidim od očiju. Zabrijao da neće zato jer sam u legacy.

Kako bilo, ovdje je očiti problem u tome što bootam specifični kernel sa tog USBa, pa to moram zamijeniti s nečim generičkim. Ali to budem sutra, danas smijem na spavanje.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:00.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger