PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Vanjski (eksterni) HDD-ovi i kućišta od 3.5" (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=112477)

domy_os 04.07.2008. 23:17

Vanjski (eksterni) HDD-ovi i kućišta od 3.5"
 
U ovoj temi iznosite svoja pitanja u vezi kupnje te iskustva i preporuke o vanjskim ili eksternim tvrdim diskovima i kućištima veličine 3.5".

Svakako pogledajte i ovu temu:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=100180

vip-terminator 09.07.2008. 14:51

eksterno kučište preporuka...
 
DI mogu nać neka fancy kučišta za hdd...Sad imam neko everest slicno ovome i totalno je smeće. ovi šarafi se stalno olabave i pocne zujit, a o ovim metalnim pregradama da ne pricam...
Tak da treba mi externo kučiste za seagate 250 gb ATA i to neko kvalitetno, ako postoji sa ventilatorom ili LCD điđe miđe....cijena nije pretjerano bitna al da neide sad u neku krajnost preko 400 500 kn

Rain Man 09.07.2008. 15:02

Mislim da je bila negdje najava za ovo kuciste, a mozda ga vec ima kod nas. Vjerujem da ce se dat nabavit i verzija bez 5.25" docka. Ja imam 2.5" verziju, solidno je kuciste.

EDIT: Za verzije koje svijetle ko nova godina, imaju integriran otvarac za boce i svjetlece ventilatore, nemam pojma. Eto, pogledoh imas ga u linksu za 230kn.

vip-terminator 09.07.2008. 15:05

je dobro izgleda samo kaj je sata, meni treba ata......kako cu popizdit kaj sam uzimo ata hard uopce

Rain Man 09.07.2008. 15:17

Da, fakat, meni vec gotova stvar da je disk s-ata jer danas ih je vecina. Jedino ti preostaje neko starije generacije kuciste ili od nekog vulgaris proizvodaca kod kojeg opet ne mozes biti siguran da ces dobit kvalitetu.

Na nabavi pise da se moze naci coolermaster x craft za ide disk. Provjeri po trgovinama koje su se izlistale. Ja sam ga imao za s-ata disk i ok je kuciste.

bojler 09.07.2008. 15:34

Citiraj:

Autor Rain Man (Post 1081334)
Mislim da je bila negdje najava za ovo kuciste, a mozda ga vec ima kod nas. Vjerujem da ce se dat nabavit i verzija bez 5.25" docka. Ja imam 2.5" verziju, solidno je kuciste.

Mali OT.
Kucista ima kod nas i kosta 300kn. Nabavio sam isto i sto se tice prakticnosti sve 5. Naravno da ima i mana. Disk nije dobro ucvrscen u kucistu taka da lamata i udara u rubove kucista pri prenosenju(naravno da se laganim modom i to rijesilo), ne sjeda bas dobro u dock i dok je unutra dosta se grije.

Rain Man 09.07.2008. 15:44

Ja imam, kako sam rekao, 2.5" verziju s dockom. Kuciste ok izgleda, cijelo metalno i ljevano u komadu (ili izgleda da je u komadu :) ). Disk uopce nije ucvrscen u kucistu al mislim da ima kuciste nekakve plasticne vodilice i moj se disk uopce ne pomice u kucistu. Disk se ne zagrijava skoro uopce al to je vise razlog sto je 2.5" verzija. :) Pretjerano mi se ne svida mehanizam montiranja i ucvrscivanja zadnjeg panela koji je mislim isti na 3.5" inacici i dock mi ima prekratki S-ATA kabel.

Sto se tice 3.5" varijanti diskova, mislim da je proizvodac morao zbog "raznih" dimenzija diskova radit kompromis pa od tuda poneki slobodan prostor.

Kad ti je disk spojen preko docka koje su mu brzine? Tocnije koliko je sporiji u odnosu direktnog spajanja na plocu?

NIGHT RID3R 12.07.2008. 01:20

ja planiram uzeti ovo pa me zanima šta vi mislite o tome
http://links.hr/index.php?option=art...kl=051.612.015

zanima me dali bi to kućište podržavalo 1 HDD od 320 GB i 1 HDD od 750 GB, jer na stranici ništa ne piše koliko podržava

Alen43 22.07.2008. 16:44

Buffalo drive station vs. mybook2
 
Imam stolno računalo old timer. Sada ga se namjeravam riješiti jer većinu podataka držim na laptopovom 5.400 fujitsu siemens hdd-u. (250 Gb, sata). hdd ima i hibridni mod rada, no kad je pitanje preformansi- onda je koma. Sto se tiče štednje baterije dobiva 5+. Interni diskovi koji se ugraduju u kućišta me živciraju(pretežito imam loša mišljenja o tome). Želim da samo ubacim usb kabel u lap i ac u struju). Dvoumim se izmedju buffalo drive station-a i mybook 2 od 320Gb.Ne planiram ga nosat okolo. Samo da mi stoji na stolu i da zauzima malo mjesta. Da ne moram paliti komp da si prebacim datoteku i sl. Molim vašu pomoć i mišljenja u vezi ovakvih hdd-a jer jednom ću bacit 600kn.
Cheers
http://www.links.hr/index.php?option...kl=051.520.022

@ Night Rid3r :

- Compact aluminium case for storage solution
- USB 2.0 host interface (up to 480Mb/s)
- Suitable for two 3,5” SATA HDD
- JBOD allows separate access on each HDD
- Backup switch, On/Off switch, fan on the backside
- One touch backup software (Win98/ME/2000/XP/2003)
- 40mm fan
- O.S. support: PC, MAC, Linux
- External power supply 110-240V / 5V 12V 2A 34W
- Packing content: IB-3218StU-B, power supply, USB cable,
fastening material, installation instruction, CD with backup
software and Win98 driver

Da stavis 2 hdd-a jedan od 1tb a drugi od 160Gb njemu je svejedno...rade odvojeno a u os-u pokazuje kao 2 odvojena.

uploader 22.07.2008. 17:22

Vanjski (externi) HDD WD 320GB MyBookII 3,5''
 
HDD WD 320 GB MyBook II Home Essential 3.5", UDMA 100, 7.200 o/min., 16 MB cache, eksterni, USB 2.0 (WDH1U3200E)


U HG-Spotu za 550Kn


Sto mislite o ovome?


Cini se vrlo povoljno!!

Alen43 22.07.2008. 17:38

ne znam da li sata i ide igraju kakvu ulogu ako je usb 2.0...jer obojci je deklarirano 480Mbps (max).

HAL 9001 22.07.2008. 18:09

Ja sam imao ovo:ICY BOX IB-360StUS-B-BL crno, 3.5'' SATA - USB 2.0 + SATA.U linksa dode trenutno 223 kn.Samo bih napomenuo da to kucise ima sata prikljucak(ne eSATA) i s njim se dobije sata barcket.Ladica ljepo izgleda ,ali joj je najveca mana abnormalno zagrijavanje diska u njoj.Ne posjeduje nikakav ventilator.Seagate Barracuda NS od 250 gb se grijao zimi preko 50+ stupnjeva.Brzo sam je se rijesio.Moj bi savjet bio da kod kupnje vise obratite paznju na hladenje ladice ,a ne fancy izgled.

uploader 23.07.2008. 00:09

nitko nista ne govori za ovaj HDD WD 320GB MyBookII 3,5'' u HG-Spotu!

Sto mislite o ulozeno/dobiveno?

Da li se isplati!?

Alen43 23.07.2008. 00:53

pa ja planiram ili taj ili buffalo drive station... i mislim da cu sutra ipak buffala dofurat doma...

coconut 23.07.2008. 09:12

Citiraj:

Autor Alen43 (Post 1093254)
ne znam da li sata i ide igraju kakvu ulogu ako je usb 2.0...jer obojci je deklarirano 480Mbps (max).

Nema veze jesu li SATA ili IDE. Svi vanjski diskovi su ograničeni brzinom rade veze između njih i kompa. U ovom slučaju, brzinom prijenosa podataka putem usb-a. Dakle, badava ti i Raptor na 15000rpm u kutiji ako ti je kutija povezana usb-om. Brzina će biti ista kao i kod ATA100 harda.

stavros01 23.07.2008. 10:42

Citiraj:

Autor uploader (Post 1093566)
nitko nista ne govori za ovaj HDD WD 320GB MyBookII 3,5'' u HG-Spotu!

Sto mislite o ulozeno/dobiveno?

Da li se isplati!?

ja uzeo prije nekih 3mj doticni al od 160gb, platio ga previse s obzirom na ono cemu sam se nadao...
nisam nesto zadovoljan: em konstantno neka sr*nja s odjavljivanjem(vista) jer disk "nesto" radi pa moram radit force unplug, pa kad brises nepotrebne stvari s diska pokazuje da si oslobodio prostor, a disk jos uvijek pun pa reko WTF..
A sto me najvise izluduje jest problem zapisivanja datoteka, npr .iso vecih od 5gb pa izbaci da mu to prevelik zalogaj...
jedino sto mu pozitivno jest fancy look, i da je gotovo necujan..

prodao ga i uzeo WD Passport 160gb al i on boluje od istih..
mozda sam ja takve srece..

uglavnom kod mene WD vise ne prolazi..



eto moja topla preporuka je da uzmes disk+case ili nesto slicno WD-u al drugi brand..
:beer:

domy_os 23.07.2008. 10:48

Velike datoteke nisu problem diska nego datotečnog sustava, vjerojatno ti je formatiran u FAT32...

coconut 23.07.2008. 11:14

Citiraj:

Autor stavros01 (Post 1093808)
pa kad brises nepotrebne stvari s diska pokazuje da si oslobodio prostor, a disk jos uvijek pun pa reko WTF..

Moraš te fileove pobrisati i iz Recycle Bina da bi se prostor oslobodio. A za 5Gb iso, domy ti je dobro rekao - FAT32 je ograničen na fileove od nekih 2Gb, a za NTFS taj je prag puno viši.

Deathwish 23.07.2008. 11:19

Malo OT pitanje, zna li netko ima li di kupit odvojeni strujni adapter za eksterna kučišta?
Naime imam IcyBox za PATA disk i otišao je adapter stoga trebam zamjenu.

Inače što se tiče Icyboxova bez ventova, dobro dođu ako disk u komadu koristite samo par sati, no ako ga mislite stalno imat upaljenog, tražite dalje :)

coconut 23.07.2008. 12:13

Citiraj:

Autor Deathwish (Post 1093848)
Malo OT pitanje, zna li netko ima li di kupit odvojeni strujni adapter za eksterna kučišta?
Naime imam IcyBox za PATA disk i otišao je adapter stoga trebam zamjenu.

Teško ćeš to naći kod nas. Eventualno ako je nekome riknulo kućište pa mu ostao adapter. Gledao sam na njemačkom eBayu ti ga cijene 16,90EUR (bez poštarine).
http://computer.search.ebay.de/icy-b...R40QQsacatZ160

stavros01 23.07.2008. 12:44

@domy_os
:care:
e na to uopce nisam obratio pozornost..
my bad

@coconut
ma maknem ih sve pa cak i disk cleanup napravim, sve ide bez greske i prikaze oslobodeno al kad krenem nes snimat "disk full..blabla" e a onda ga moram otpojit (rucno jer na safely remove neide jer kao sto sam reko nes' disk radi..) i ponovo ustekat da bi oslobodeno stvarno bilo slobodno...
stvarno neznam al eto i sa mybook i passportom isti peh...

domy_os 23.07.2008. 12:50

Meni se Passport ponekad neće pokrenuti nakon što ode u standby, samo klikće, LED-ica treperi, ali se ploče ne vrte. Isto tako pomaže samo iskopčavanje pa ponovno ukopčavanje.

Alen43 23.07.2008. 17:59

idem danas po buffala od 320gb a kad dojdem doma krcam ga sa 240gb podataka... pa da vidimo kako se drži... report postam oko 22.00. thx coconut ta info, također i ostalima. zz

stavros01 23.07.2008. 19:26

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1093958)
Meni se Passport ponekad neće pokrenuti nakon što ode u standby, samo klikće, LED-ica treperi, ali se ploče ne vrte. Isto tako pomaže samo iskopčavanje pa ponovno ukopčavanje.

pretpostavljam da ti se to dogada kad ga spajas na prenosnik, il?

jer isti problem sam imao ja kod spajanja pa mislim da je to nesto do napona koji dobiva preko usb-a..
dok mi ga powerbook(g4) nije htio ni pokrenut/prepoznat samo ledica tereperila isto ko i tebi...

ne svidaju mi se ti diskovi nikako...

domy_os 23.07.2008. 19:44

Probao na oba laptopa i na stolnom kompu, na sva tri se to događa...

stavros01 24.07.2008. 10:19

Sa diskom i stolnim racunalima nije bilo problema al kod prenosnika boze sacuvaj.. kostao me zivaca..

najvise me zdere sto ga nemogu sparit s Powerbookom - dobije napon al ne pronalazi disk, cak sam probao i na usb hub sa svojim naponom al opet nista,

a kod dell-a i Ibm-a radi al kad se dogodi isto sto i tebi, ode u neki svoj sleep mod, moram ga ponovo prestekavat..

po mojoj procjeni cini mi se da bi tvoj disk mogao skoro u vjecna lovista s oprostajnom porukom nest tipa ...blabla mailfunction blabla.. ko i moj meni zato spasavaj podatke dok nije kasno...

:chears:

domy_os 24.07.2008. 10:32

Backup imam oduvijek iako mi se takve greške događaju mislim otkad sam ga kupio. To je nešto tipa ovoga...

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=114386
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=114309

Normalno, ako mi se usred premještanja datoteke pojavi neka od ovih poruka, datoteka se izgubi zauvijek. Zbog toga na te prenosive medije imam naviku uvijek sve kopirati, a onda obrisati na izvoru po potrebi.

St-Ri-DD 25.07.2008. 19:45

... problem, a možda i ne ?
 
... unaprijed se ispričavam, ako je tko temu sličnog sadržaja "načeo" (tražih, al` ne-nađoh) :D...

... imam staru konfiguraciju (vidi my comp)... i kako većina nas prije ili kasnije osjeti nedostatak prostora... tako sam si i sam nabavio još jedan hdd za "unutrašnju" ugradnju...

... ali bih želio nabaviti i još jedan externi (nebitno... sata ili pata kombinacija)... radi dodatne sigurnosti..

...i koliko vidim, većina... dali tvornički gotovih, dali kombinacija kućište + hdd, imaju prijenos podataka, putem usb II, e-sata, ili firewire-a... e sad :)

... kako ovo moje čudo ima samo usb I, a po tvrdnjama "stručnjaka" iz trgovina informatičke opreme... postoji "opasnost"... da mi se takav vanjski hdd, niti ne pokrene... a da ne kažem da su me upozorili da W XP bez SP-a... veće diskove neće u cijelosti ni "vidjeti"...

... molio bih Vaše mišljenje (obzirom na konfiguraciju koju posjedujem)... dali bi se na nju mogao ugraditi kakav kontroler (nešto ovakvo: http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=053.200.020 )... a da bi to "radilo" u mom kompu (te dali bih time dobio, ako je to "tehnički izvodivo" obzirom na moju matičnu... pouzdaniji i brži transfer podataka)...

... zahvaljujem Vam unaprijed na konstruktivnim odgovorima i pomoći
:chears: & :fala:

EDIT:
link na moju matičnu: http://global.msi.com.tw/index.php?f...t2_no=&cat3_no=# (ima mjesta za 5 pci slots... e sad... može li ona gornja "noga /link na kontroler/... ući u cipele moje")
:)

EDIT N.02
... coconut & domy_os ... zahvaljujem na komentarima :)

petar75 25.07.2008. 20:55

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1093958)
Meni se Passport ponekad neće pokrenuti nakon što ode u standby, samo klikće, LED-ica treperi, ali se ploče ne vrte. Isto tako pomaže samo iskopčavanje pa ponovno ukopčavanje.

Jesi probao možda sa Y usb kabelom?
Znam da Passport dolazi sa jednostrukim usb kabelom i dešava se ponekad
da ne dobije dovoljno struje preko usb-a.
Ja sam sa Simpletechom dobio Y kabel, a koristim i jednostruki.
Sa jednostrukim ponekad bude takvih problema, a sa dvostrukim nikada.
Znači da mu ponekad fali struje.

coconut 25.07.2008. 21:21

@st-ri-dd
Disk će se pokrenuti, ali će prijenos podataka biti kriminalno spor (cca. 1Gb=30min). Kontroler bi možda pomogao, ali to ti nitko ne može zagarantirati.
Točno je da je usb 2.0 brzinu dobiješ sa SP1 od XP-a, kao i to da sa istim SP-om dolazi podrška za diskove veće od 128Gb. SP1 je uključen u SP2 tako da ti je dosta i instalacija samo SP2.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 07:50.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger