PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Koji digitalni fotoaparat? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=62883)

Purgerica 05.04.2013. 20:39

Citiraj:

Autor elzel (Post 2372120)
U specifikacijama Nikon coolpix S3000 piše da je udaljenost za macro fotke 3cm, znači da bi trebala moći ok pofotkati nakit, moja preporuka je da uzmeš neku stolnu lampu i uperiš u željeni objekt jer fokus očito ne prima dobro pri lošem svijetlu, postaviti pokazivač fokusa na izraženi prijelaz s jedne površine na drugu - da postoji veliki kontrast, ruka mora biti mirna. Uzeti fokus (pokaže se zelena točkica) i zatim zakrenuti fotić do željenog kadra te okinuti. Imalo pristojna kamera na mobitelu to može, a kamoli ne fotić :).


Eto probala....rezultat papir nije bijeli nego svjetlo smeđi, od 20 slika 2 na skali 1-10 9....ostale bljak......ne dobivam ono što bih htjela.....ovaj fotić će difinitivno biti za društvance....:amen:

afterburner 05.04.2013. 21:40

Citiraj:

Autor Purgerica (Post 2372852)
Eto probala....rezultat papir nije bijeli nego svjetlo smeđi, od 20 slika 2 na skali 1-10 9....ostale bljak......ne dobivam ono što bih htjela.....ovaj fotić će difinitivno biti za društvance....:amen:

Papir nije bijel jer White balance nije dobro podesen. Probaj ga rucno stavit na Tungsten ili slicno (ovisno pod kojim svjetlom slikajes). Evo jedna stranica na kojoj je to malo objasnjeno.
Usput..minimalni fokus je 8 cm na tom aparatu tako da nemozes ocekivat cuda od njega. I daj postaj koju sliku da vidimo kako ti ide.

elzel 06.04.2013. 20:45

@Purgerica Nešto tu ne štima, možda je mehanika objektiva pokvarena, pa ne može fokus uhvatiti kak treba, ak je pod garancijom nosi na servis

Forace 06.04.2013. 22:01

Otvorio sam manual od tog coolpixa 3000, ajmo po redu:

Napominjem da su ti ovo savjeti za makro snimanje tog nakita. Po vani i u nekim drugim uvjetima ovo ne mora vrijedit.

Osnovne postavke:

1. postavi autofokus na Single AF da izbjegneš stalni autofokus (neće se primjenjivat u makro modu) - znači sa ovim podešenjem prvo do pola stisneš gumb, pokušaš lockat fokus te ako locka okineš - po defaultu bi tako trebalo i biti podešeno

2. Postavi AF Area Mode na Auto ili (ako te to ne bude zadovoljavalo) postavi na manual i odaberi centralnu točku za fokusiranje

U automatskom modu predlažem sljedeće:

Probaj makro mode sa i bez bljeskalice. Kad si u makro modu koristi zoom po potrebi. Po uputi ovaj aparat može u makro modu slikat objekte od 8-20 cm udaljenosti. (8 cm je 3.2 inča, možda otud spominjanje 3 cm ...?). Kad si u makro modu pripazi da ti aparat ispravno zaključa fokus te tek tada pritisni do pola okidač da zaključaš fokus. Nikad nemoj samo okidat bez da mu daš malo vremena da zaključa fokus (pozeleni ona lampica za fokus).


Kad nisi u makro modu možeš probati ručno fokusirat i možeš koristiti digitalni zum.

Ako ti slike ispadnu mutne usprkos uspješnom zaključavanju fokusa onda ti je vjerojatno veliko vrijeme ekspozicije, odnosno moraš povećat ISO osjetljivost. Sad to može ubacit dodatni digitalni šum ali to ćeš vidjet po fotkama već.


Druga opcija: slikanje pomoću odabira scene. Probaj sa Close-up ili Party/Indoor



Naravno ako si sve ovo gore probala i ne možeš nikako dobit lock fokusa na ničemu onda je vjerojatno za servis.

I nemoj se približavat previše predmetu kad radiš makro, pokušaj bit na više od 8 cm iz manuala :).

p.s. i zakači koju sliku da možemo pročitat EXIF pa da vidimo postavke digitalca :). Ak ne želiš nakit stavi umjesto njega zgužvanu lopticu od papira ili neku kutiju šibica ili neki sličan objekt.


@Black Dragon u slučaju povoljnih uvjeta (ne kažem da su praktički mogući i ostvarivi) vjerujem da je moguće i sa dječjom paint ball puškom postić uspjeh u lovu na jelene. S druge strane ako nekom daš i lovačku pušku uspjeh mu nije zagarantiran ako ju ne zna koristiti ispravno.

p.p.s. @Purgerica: možeš si stavit continuirano snimanje tj. da ti snimi više fotki za redom. Pomaže u slučajevima kad je vrijeme ekspozicije malo povećano, onda obično druga treća fotka ispadne bolje nego prva jer se aparat zatrese prilikom okidanja.

elzel 06.04.2013. 22:55

@Forace Slažem se da se može s tim fotićem neke postići.
Svaka čast, sve si pokrio!
Ak po ovom uputam nebu rezultata, fotić je za servis!

Jole911 15.04.2013. 01:46

Da li netko ima ovaj aparat PANASONIC DMC-LZ20E-K?I da li to sta valja ?Znam da ima boljih skupljih ,ali nene interesira ovaj,

Hvala!

JuiceBox 15.04.2013. 20:11

Zanima me sto kupiti od ova dva fotica , Nikon D3200 ili D5100 ? Nezanimaju me ostali, konkretno me zanima koji je bolji i zasto ? :chears:

Forace 16.04.2013. 15:27

Citiraj:

Autor xulos (Post 2378991)
Zanima me sto kupiti od ova dva fotica , Nikon D3200 ili D5100 ? Nezanimaju me ostali, konkretno me zanima koji je bolji i zasto ? :chears:

Tu ti sve piše :):

http://www.dpreview.com/products/nikon/slrs/nikon_d5100

http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3200

Jole911 17.04.2013. 18:34

Citiraj:

Autor Jole911 (Post 2378481)
Da li netko ima ovaj aparat PANASONIC DMC-LZ20E-K?I da li to sta valja ?Znam da ima boljih skupljih ,ali nene interesira ovaj,

Hvala!

A da mi pomognete oko ove dvojbe koji je bolji i zašto?Kolika je razlika u kvaliteti i radu?

PANASONIC DMC-LZ20E-K
VS
Nikon Coolpix L810



Hvala!!!!

Dolph 21.04.2013. 10:52

Da se i ja pridružim sa svojom dvojbom.

Nikad nisam imao fotić skuplji od 500 kn...i sad mi zapeli za oko ova dva modela....

http://digital-photography-school.co...ix-l810-review

http://www.dpreview.com/forums/post/50634355

Nikon je jetifniji nekih 300kn...uglavnom me zanima da li ima neka razlika za tih 300kn...

Zapel sam za ta dva jer imaju dobar zoom, a to mi najvise i treba.

Jole911 21.04.2013. 12:13

Citiraj:

Autor Dolph (Post 2381535)
Da se i ja pridružim sa svojom dvojbom.

Nikad nisam imao fotić skuplji od 500 kn...i sad mi zapeli za oko ova dva modela....

http://digital-photography-school.co...ix-l810-review

http://www.dpreview.com/forums/post/50634355

Nikon je jetifniji nekih 300kn...uglavnom me zanima da li ima neka razlika za tih 300kn...

Zapel sam za ta dva jer imaju dobar zoom, a to mi najvise i treba.

Ja imam Sony H10 i dosad sam bio stvarno zadovoljan s njim,,ali nedostaje mi malo veci zoom,jer ovaj H10 ima samo 10x opticki zoom,,,

Na sednom sam forumu upitao da li sad uzet Sony H100 ili Nikon L810 ,ha kazu Nikon a zasto to nitko nenapise koje prednosti ima neki aparat,,

Bilo bi ljepo da ako netko napise neku preporuku da napise koje prednosti ima neki aparat,:care: A da i onda mi preporuce duplo skuplji hmmm,,

Forace 21.04.2013. 15:04

Kad sam birao aparat išao sam sljedećim algoritmom:

1. cijena - odrediš koliko para misliš izdvojit
2. objektiv konkretno širokokutnost (znači donja brojka) te dokle ide (gornja brojka)
3. funkcije koje podržava i po mogućnosti da podržava što je više moguće ručnih postavki
4. obavezno da ima "softwerski" pregled snimljenih fotki znači da se ne mjenja mod rada preko tipke - u prijevodu da ima play button i kad poželim uslikat nešto (a gledam fotke) da mogu odmah stisnut okidač i on je spreman za slikanje

Osim toga prednost je mogućnost snimanja videa u 720p ... pa onda recimo kolikio drći baterija itd.

Onda recimo ako postoji dilema pogdledati domet bljeskalice itd.

I onda kad se odabere onda eventualno još pročitat review.

-------------------

Ova dva gore: na prvu loptu po papirima (specifikacijama) bih rekao sony. Ima nešto veći raspon na objektivu, nekih dodatnih funkcija, bljeskalica ima veći domet .... ALI to je sve na "papiru".

E sad ideš dalje čitat reviewove:

Sony

Nikon 1

Nikon 2

E sad po reviewovima vidim da je razlika u objektivu ipak na nikonovoj strani (za 5 što je skoro pa zanemarivo) .... uglavnom.

Treba pročitat revievowe pa onda odlučit. Pogledat sample slike itd. A ne bi bilo loše niti znati osnove digitalne fotografije recimo što znači donji broj, što znači gornji broj na objektivu itd.

I na kraju za sony h200 još ne postoji neki pošteni review !? (ili ga ja nisam uspio nać :P)

dejan08 21.04.2013. 19:37

Gledam si uzet neki bolji fotoaparat
Pratim si već dugo uzet Nikona d3200, ali pošto putujem dosta razmiplja da mi je bolje uzet neki malo manji fotić. Nešto tipa Nikon 1 j2

Ima li netko prijedlog nekog fotoaparata do 5000kn

Thommy 21.04.2013. 20:40

Ako vec neko vrijeme gledas uzeti D3200 onda ga uzmi :)
Ima ga u varijanti sa kit objektivima 18-55 + 55-200 za 5021kn (je da ovi objektivi iz kita nisu vrhunska klasa ali za te novce odrađuju posao odlicno)
Ako vec ides na aparat sa izmjenjivim objektivima mislim da je on bolji izbor, 1 j2 recimo nema opticko trazilo, postoje modeli 1 v1 koji imaju trazilo ali je digitalno (znaci mali ekrancic je unutra u trazilu nema pentaprizme i ogledala kao kod DSLR aparata)
1 j2 ima crop faktor 2,7 d3200 ima 1,5 ... vjerujem da oba aparata daju odlicne fotografije ali ako vec mislis potrositi 5000kn i kupiti aparat sa izmjenjivim objektivima bolje uzmi d3200, mislim da ti on ipak daje vise mogucnosti, sa ovim nikon 1 modelima se nisam nikad susreo u zivo ali za d3200 znam da odlicno radi na visim iso vrijednostima
Dobro je napisao forace da nebi bilo lose znati sto znaci koji broj na objektivu i neke osnove fotografiranja ako se vec kupuje neki takav fotic (vjerujem da si se informirao i tim stvarima kad si gledao da uzmes d3200) jer nema smisla uzeti dslr pa ga koristiti na automatici. Ako je velicina problem onda kupuj Nikon 1 ili neki slican model (mozda ultrazoom??) oped ovaj d3200 stane u neku torbicu koja ide preko ramena i ne zauzima puno mjesta sa ova dva kit objektiva
Ako kupujes novi aparat onda mislim da je za te novce d3200 odlican aparat, ima slicnih modela i canon u tom cjenovnom rangu ... samo za pocetak odluci dali zelis dslr ili kompakt, jer ako nemas vremena malo se pozabaviti sa aparatom i njegovim postavkama i mogucnostima i nauciti neke osnove fotografije nemoj si komplicirati zivot sa dslr-om :)

skitnica 21.04.2013. 21:04

Citiraj:

Autor dejan08 (Post 2381760)
Gledam si uzet neki bolji fotoaparat
Pratim si već dugo uzet Nikona d3200, ali pošto putujem dosta razmiplja da mi je bolje uzet neki malo manji fotić. Nešto tipa Nikon 1 j2

Ima li netko prijedlog nekog fotoaparata do 5000kn

Na ovo je vrlo lako odgovoriti: Sony RX100

skitnica 21.04.2013. 21:09

Citiraj:

Autor Forace (Post 2381660)
Kad sam birao aparat išao sam sljedećim algoritmom:

1. cijena - odrediš koliko para misliš izdvojit
2. objektiv konkretno širokokutnost (znači donja brojka) te dokle ide (gornja brojka)
3. funkcije koje podržava i po mogućnosti da podržava što je više moguće ručnih postavki
4. obavezno da ima "softwerski" pregled snimljenih fotki znači da se ne mjenja mod rada preko tipke - u prijevodu da ima play button i kad poželim uslikat nešto (a gledam fotke) da mogu odmah stisnut okidač i on je spreman za slikanje

Osim toga prednost je mogućnost snimanja videa u 720p ... pa onda recimo kolikio drći baterija itd.

Onda recimo ako postoji dilema pogdledati domet bljeskalice itd.

I onda kad se odabere onda eventualno još pročitat review.

-------------------

Ova dva gore: na prvu loptu po papirima (specifikacijama) bih rekao sony. Ima nešto veći raspon na objektivu, nekih dodatnih funkcija, bljeskalica ima veći domet .... ALI to je sve na "papiru".

E sad ideš dalje čitat reviewove:

Sony

Nikon 1

Nikon 2

E sad po reviewovima vidim da je razlika u objektivu ipak na nikonovoj strani (za 5 što je skoro pa zanemarivo) .... uglavnom.

Treba pročitat revievowe pa onda odlučit. Pogledat sample slike itd. A ne bi bilo loše niti znati osnove digitalne fotografije recimo što znači donji broj, što znači gornji broj na objektivu itd.

I na kraju za sony h200 još ne postoji neki pošteni review !? (ili ga ja nisam uspio nać :P)

Aparati koje uzimas u razmatranje su tesko smece. Pogledaj koliko zvjezdica je Sony dobio na reviewu kojeg si linkao. 2 od 5. Gore ne moze. 1 od 5 bi dobio da uopce ne radi.

U reviewu Nikona ima zanimljiva recenica One of the biggest problems we could see throughout the test of the Nikon Coolpix L810 is the image quality. Ako ti to ne smeta onda ga kupi :)

Jole911 21.04.2013. 22:03

skitnica

Sta bi ti onda preporucio u tom cjenovnom rangu do 1500 kn ?

Pozz!!!!

skitnica 21.04.2013. 22:52

Citiraj:

Autor Jole911 (Post 2381833)
skitnica

Sta bi ti onda preporucio u tom cjenovnom rangu do 1500 kn ?

Pozz!!!!

Ne znam. To je nezgodna cifra. Nedovoljno za ici na aparat sa vecim senzorom. Za 2000kn se vec moze kupiti Olympus XZ-1 koji je ipak visa klasa aparata iako to prosjecan korisnik tesko moze shvatiti. Ljudi padaju na tehnicke podatke kao sto su velicina zuma, broj megapixela, wifi, gps i slicne gluposti i zanemaruju ono sto je kod aparata najbitnije - kvaliteta fotografije. Pogotovo u uvjetima slabije rasvjete. Velicina senzora, f broj (otvor blende), image processor i kvaliteta optike su stvari koje su najbitnije za dobru fotografiju.

Do 1500, hm...

Isao bi na Canon SX 230HS koji je 1200kn a ako bi se mogao rastegnuti do 1800 onda na Nikona P310 koji ipak ima bolju optiku i blendu, no i dalje su to kompakti nize klase.
Za 2000kn bi sigurno kupio Olympus XZ-1

Jole911 22.04.2013. 00:28

3 privitaka
Slazem se s tobom da je bolji skuplji aparat ali ,,,,

Na sta treba obratit paznju kod objektiva?Ovo na slici treba bit vece manja sta?Nebitno koja je ovo marka al me zanima da li po tome odabirat neku vrstu?
Puno ljudi nije upuceno sto to uopce znaci na objektivu=?
Ja sam to pokusavao sa losijih i boljih ,gledat ali nista nekuzim,.:lol2:

Hvala!

Forace 22.04.2013. 00:54

A joj - za početak.

Drugo na mobitelu sam pa ću bit kratak.

1. ak niko ne napiše napisat ću ja sutra kad se vratim sa ispita

Imaš recimo 18-200 objektiv. Te dvije cifre određuju široki kut i mogućnost približavanja objekta odnosno uski kut (ajmo to tako nazvat). Široki kut bi ti značilo da sa neke normalne udaljenosti možeš slikat vrstu ljudi, ili da recimo zagrebsčku katedralu možeš uslikat stojeći ispred nje. Što ti je broj veći to moraš bit dalje od objekta da bi stao u kadar. Logično jer povećanje broja znači automatski zumiranje.

Drugo: otvor blende to su oni decimalni brojevi. E sad napamet nisam siher, znam da što je manji to je moguća veća dubinska oštrina, al to nije predmet sad. Uglavnom ovisno o otvoru blente (prozor kroz koji svjetlo ulazi) ovisi brzina okidanja što za sobom povlači i osjetljivost senzora. ISO osjetljivost. itd.

Jednom u životu kad radiš sa dslr.om onda moraš naučit te neke osnove, jer jednostsvno automatika na dslr.u ne koristi puno. Moram priznat da neću nikad vjerojatno sebi kupovst dslr bez bljeskalice dodatne jer ona njemu - koje je to ograničenje. (imo sam prilike radit na eos 350D i 400D), a i 18-55 stock nije nešto. Puno je ptica odletjelo nezapaženo :(. Evo recimo tih 55 nije dovoljno za približit vrapca (10 cm) sa nekih koliko 20-50m.

Nek netko stručniji približi na relanim primjerima te brojke.

Toliko za sad od mene :).

skitnica 22.04.2013. 01:48

ha ha, odletjeli vrapci :)
ma pusti vrapce u daljini, to je nesto sto ces slikat 2 puta u zivotu (osim ako ti je to profesija). dobar teleobjektiv za takve stvari kosta da na ove iznose koje smo ranije spominjali dodas jednu ili cak dvije nule.

Jedna od osnovnih stvari koju treba uzeti u obzir prilikom kupovine je upravo to - sta ces fotografirati. Ako ce taj aparat sluziti za obiteljske fotografije (a 99% ljudi aparat koristi upravo za to) onda ce ogromna vecina tih fotografija biti na sirokom kraju objektiva i zum je nebitan. Ljudi kad vide velike objektive kakvi su na DSLR-ovima misle da to moze zumirat do jupitera. Klasicni DSLR kit objektiv je 18-55mm sto je ekvivalent zumu od 3X ili 18-105mm sto je zum od 5,8X.

I tu treba znati razliku jer sto je prvi broj manji to je objektiv sirokokutniji dok veci broj znaci teleobjektiv, makar im zum faktor bio isti. I sto je najgore, sve skupa ima puno veze sa formatom i proizvodjacem samog objektiva.

Veliki zumovi uz neadekvatnu optiku i male senzore (kavi se uglavnom nalaze na superzum aparatima ko sto su ovi ranije spominjani Sony H200 i Nikon L810) su pogubni za kvalitet fotografije. Jos ako se fotografira bez stativa, a najcesce je tako, bluru nema kraja. A ako nije lijep i suncan dan onda ljudi od blura i suma ni ne kuze sta su fotografirali kad kasnije doma pregledavaju :)
Znaci ako ces snimati vrapcice na 50m spremi se pljunuti 20 000kn za opremu. Ako ces snimati ono sto vecina ljudi snima kupi DSLR (kojeg nikad neces imati uzase kad ti treba) ili dobar kompakt (a to neces naci ispod 2000kn). Sve ostalo su kompromisi koji vode ka losoj kvaliteti fotografije.

Sto se tice brojeva na objektivima, ima tu puno za objasnjavati pa najbolje ovako: http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2748&z=79

dejan08 22.04.2013. 14:32

ići ću pogledat d3200. tu u rusiji ma akcija sa ta dva objektiva za 520e. al možda mi je malo prevelik. ići ću pogledat

u fotografiju se kužim osnovno. znam po manualnom modu slikat

sony izgleda strava al još bih malo pogledao prije kupnje

a šta kažete na ovaj panasonic?
http://www.dpreview.com/previews/panasonicdmcgf5

dejan08 22.04.2013. 17:55

evo znači uzeo sam u uži izbor iduće

fujifilm x10
panasonic dmc gf5
nikon coolpix p7700
olympus e-pm1 ez-m
nikon j2 kit 18-35, 35-110

d3200 neću. bio sam vidjet. taj cijeli kit je stvarno prevelik. treba mi nešto funkcionalno. u torbi imam laptop, punjač, instrument ...još bi mi veliki fotić stvarao dodatni teret

skitnica 23.04.2013. 01:12

odluci da li zelis aparat sa izmjenljivim objektivom ili klasicni kompakt. Osobno sam na strani klasicnog kompakta jer je puno prakticniji. Ovi sa izmjenljivim objektivima su ni "tamo ni vamo". Daju bolji image quality od kompakta (ne i od RX100) ali su samo malo manje neprakticni od klasicnog DSLR-a.
Jedini opravdan razlog za odustajanje od Sony RX100 moze biti cijena. Ako je tako onda idi na P7700.

dejan08 23.04.2013. 14:18

Citiraj:

Autor skitnica (Post 2382496)
odluci da li zelis aparat sa izmjenljivim objektivom ili klasicni kompakt. Osobno sam na strani klasicnog kompakta jer je puno prakticniji. Ovi sa izmjenljivim objektivima su ni "tamo ni vamo". Daju bolji image quality od kompakta (ne i od RX100) ali su samo malo manje neprakticni od klasicnog DSLR-a.
Jedini opravdan razlog za odustajanje od Sony RX100 moze biti cijena. Ako je tako onda idi na P7700.

Ovako neznam ni sam što hoću točno. Oču kvalitetniji fotoaparat, trenutno mi treba jednostaviniji al da opet ima nešto manualnih komandi.

rx100 je skup a i ne tražim tako nešto

ima još netko neki prijedlog?

syss 23.04.2013. 14:23

panasonic fz200 za 4k?

na papiru se čini kao opasno oružje.

skitnica 23.04.2013. 14:30

Citiraj:

Autor syss (Post 2382779)
panasonic fz200 za 4k?

na papiru se čini kao opasno oružje.

1/2.3 senzor

tocno ono o cemu sam ranije govorio da treba izbjegavati. Ovakvi senzori ugradjuju se u kompakte od 400kn.

Forace 23.04.2013. 15:14

Citiraj:

Autor dejan08 (Post 2382774)
Ovako neznam ni sam što hoću točno. Oču kvalitetniji fotoaparat, trenutno mi treba jednostaviniji al da opet ima nešto manualnih komandi.

rx100 je skup a i ne tražim tako nešto

ima još netko neki prijedlog?


Ako nije tajna da li bi mogao napisati za što ga želiš koristiti?

Naime kao prije pisao, a i neki drugi su tu napomenuli vrlo je bitno koja je namjena fotoaparata (osim cijene).

Naime recimo moja draga ima Canon IXUS 130, bio je nekih 1000 kn. Aparat je rozi (htjela je u boji neki), ima nešto sitno ručnih postavki, slike su i više nego dobre uz dobre uvjete. E sad ima on šuma na slikama (u određenim uvjetima) ima tu i nedostataka ali njoj to nije bitno. S druge strane za neke prosječne slike je i više nego dobar + jednostavan je dosta za korištenje.

E sad radio sam i na Canonu EOS 350D i 400D sa 18-55 objektivom. To su bili SLR.ovi i to je posve druga priča što se kvalitete slike tiče ALI 18-55 nije dovoljno za neke stvari, pod nekim uvjetima taj SLR napravi lošiju sliku nego IXUS 130. Ne mislim sad ovdje po kvaliteti da se odmah razumijemo, ali recimo domet bljeskalice, pa onda kadriranje nekih udaljenijih objekata itd.

I na kraju: jednog dana namjeravam si uzet entry level SLR sa par objektiva, bljeskalicom itd., ali i tada ću za neko "normalno" slikanje radije uzet ovog Canon.a (znači idiota/kompakta) nego vucarat full opremu koja ide uz neki SLR.

Kvaliteta slike i full ručne postavke sa SLR.om ili možda sa ovim koji ima izmjenjive objektive, a nije SLR dolazi uz određenu cijenu.

A to je cijena dodatnih objektiva i mjenjanja istih + nepraktičnost.

dejan08 23.04.2013. 15:54

Citiraj:

Autor Forace (Post 2382816)
Ako nije tajna da li bi mogao napisati za što ga želiš koristiti?

Naime kao prije pisao, a i neki drugi su tu napomenuli vrlo je bitno koja je namjena fotoaparata (osim cijene).

Naime recimo moja draga ima Canon IXUS 130, bio je nekih 1000 kn. Aparat je rozi (htjela je u boji neki), ima nešto sitno ručnih postavki, slike su i više nego dobre uz dobre uvjete. E sad ima on šuma na slikama (u određenim uvjetima) ima tu i nedostataka ali njoj to nije bitno. S druge strane za neke prosječne slike je i više nego dobar + jednostavan je dosta za korištenje.

E sad radio sam i na Canonu EOS 350D i 400D sa 18-55 objektivom. To su bili SLR.ovi i to je posve druga priča što se kvalitete slike tiče ALI 18-55 nije dovoljno za neke stvari, pod nekim uvjetima taj SLR napravi lošiju sliku nego IXUS 130. Ne mislim sad ovdje po kvaliteti da se odmah razumijemo, ali recimo domet bljeskalice, pa onda kadriranje nekih udaljenijih objekata itd.

I na kraju: jednog dana namjeravam si uzet entry level SLR sa par objektiva, bljeskalicom itd., ali i tada ću za neko "normalno" slikanje radije uzet ovog Canon.a (znači idiota/kompakta) nego vucarat full opremu koja ide uz neki SLR.

Kvaliteta slike i full ručne postavke sa SLR.om ili možda sa ovim koji ima izmjenjive objektive, a nije SLR dolazi uz određenu cijenu.

A to je cijena dodatnih objektiva i mjenjanja istih + nepraktičnost.

hvala na odgovoru. Koristio bih ga najviše za slikanja na putovanjima, obitelj, izleti sa curom...i nekad bih se volio potrudit slikat neku lijepšu sliku

jel onda nikon p7700 dobar izbor?

skitnica 23.04.2013. 16:20

Citiraj:

Autor dejan08 (Post 2382843)

jel onda nikon p7700 dobar izbor?

Odlican.

Mala napomena uz taj aparat:

Izravna konkurencija P7700 je Canon G15. Cijena im je tu negdje.

Prednosti Canona:

- manje dimenzije
- nesto bolja JPEG fotografija
- bolji video

ima i opticko trazilo koje je u biti najobicnija rupa kroz kuciste i nije povezano s objektivom tako da dobro sluzi za fotografiranje na sirokom kraju ali ako zumiras pogled kroz trazilo se ne mijenja sa zumom. znaci neka mala prednost ali ne toliko bitna.

Prednosti Nikona:

- bolja RAW fotografija

ovdje imas direktnu usporedbu po specifikacijama (ali osobno smatram nebitnim sve ovo sto gore nisam spomenuo): http://snapsort.com/compare/Canon-Po...-Coolpix-P7700

da sebi kupujem, kupio bi Nikona


Sva vremena su GMT +2. Sada je 01:34.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger