PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Članci (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   AMD Athlon 64 FX-60 - zvjer s dvije glave (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=33641)

Beren 11.02.2006. 23:15

AMD Athlon 64 FX-60 - zvjer s dvije glave
 
Heto, napokon je članak online. Marka su bili stisnuli ispiti...

Kaj se tiče samog članka...da sam ja pisao vjerojatno bi bilo više teorije (Socket M2 i slično), ali već ste prije rekli da vam jednostavniji stil pisanja više odgovara pa heto, uživajte.

Vuco 12.02.2006. 00:02

Clanak je ok, fino pise ono kaj ljude interesira, kad dodje M2 onda o njemu pisite...IMO

Jedino se ne bih slozio oko "dobrog potencijala za OC" makar je to sve radi tehnologije izrade...200Mhz sa povisenjem od 0.15 Volti mi se cini losom s obzirom da danas Venicu dignes u prosjeku 600Mhz samo tako...

Naravno, kuzim da je to sve zbog SOI tehnologije...

Lihto 12.02.2006. 00:16

Članak je ok,sam šteta što recimo nije uspoređen s intelovim procesorom,baš da se vidi razlika naravno ako je ima.Pa ubuduća bi bilo bolje da bude takva usporedba ak može:beer:

Beren 12.02.2006. 00:46

U HR postoji jedan Pentium EE 955, a taj nam nije dostupan. Kao što neki od vas znaju, mi smo na Intelovoj crnoj listi tako da jednostavno ne možemo nabaviti high-end Intelove procesore.

Dodatni problem je što ih ionako nema za kupiti u HR.

Vuco 12.02.2006. 01:00

zakaj ste na crnoj listi? znam da je OT al ipak ak mos rec

Codiac 12.02.2006. 03:21

na crnoj listi su ako se nevaram zato jer su popljuvali celerona.


super clanak, samo me muci ogromna cijena :(

Isus 12.02.2006. 04:25

sad će ispasti da cjepidlačim, no, jednosatvno me bode u oči kad vidim kako piše 110 vata.

Čovjek po kojem je mjerna jedinica za snagu električne struje dobila ime se zvao James Watt, pa se pravilno piše Watt-a, bar u hrvatskom jeziku.

Inače je članak izvrstan smao me FX-60 malo razočarao što je samo rađen u SOI te što je FX-57 ipak u dosta stvari brži.

Renesis 12.02.2006. 13:15

a koji je razlog da su ga radili sa SOI, a ne SSDOI?

nicko 12.02.2006. 13:23

pitaj AMD...

vjerojatno jer jos nisu usavrsili tu proizvodnju za dvojezgrene procesore...

btw... dobar clanak...

Gigi1 12.02.2006. 13:34

Re: AMD Athlon 64 FX-60 - zvjer s dvije glave
 
Citiraj:

Originally posted by Beren
Heto, napokon je članak online. Marka su bili stisnuli ispiti...

Kaj se tiče samog članka...da sam ja pisao vjerojatno bi bilo više teorije (Socket M2 i slično), ali već ste prije rekli da vam jednostavniji stil pisanja više odgovara pa heto, uživajte.

Ma mene još uvijek muče ispiti, no dobro.:grrr:
A kaj se tiče pisanja više teorija, pa i ja bi pisao, no moje znanje nije dovoljno da sada idem nešto teoretizirati(glupo bi bilo da idem nekaj filozofirati ako smatram da još uvijek neznam dovoljno), mislim za koju godinu valjda i bude nekaj :D

Gigi1 12.02.2006. 13:41

Citiraj:

Originally posted by Renesis
a koji je razlog da su ga radili sa SOI, a ne SSDOI?
Hmm, ja bi reko da im nije isplativo, vjerojatno je ssdoi malkice skuplja tehnologija. Trenutno im je dovoljno što imaju dual core na 2.6 GHz, a ako zagusti(intel ako izbaci neko čudo) vjerojatno će početi štancati i nekaj brže za dual-core u ssdoi(to im je nešto kao pričuva-as iz rukava), ali čist sumljam-pred vratima je socket M2.

Beren 12.02.2006. 13:58

Citiraj:

Originally posted by Isus
sad će ispasti da cjepidlačim, no, jednosatvno me bode u oči kad vidim kako piše 110 vata.

Čovjek po kojem je mjerna jedinica za snagu električne struje dobila ime se zvao James Watt, pa se pravilno piše Watt-a, bar u hrvatskom jeziku.

Inače je članak izvrstan smao me FX-60 malo razočarao što je samo rađen u SOI te što je FX-57 ipak u dosta stvari brži.

Pitao sam profesionalne lektore i prema HR pravopisu se rabe vati, a ne watti. I mene malo bode u oči, ali tako je pravilno.

Dottore 12.02.2006. 14:28

članak je super i mali problem je da niste rekli koji hladnjak koristite i valjda nisu iste kao obični venice stock hladnjak...

tor 12.02.2006. 14:44

Stock hladnjak od FX je mrcina s heat pipe tehnologijom i odličan je...

Vedran 12.02.2006. 14:53

a odakle vam to da FX-60 nije izrađen u SSDOI tehnologiji?

i još jedno pitanje, jel npr. X2 4800+ ili 4400+ izrađen u SSDOI?

SSDOI nije skuplji/neisplativiji već naprotiv isplativiji za AMD jer je iskoristivost ('yield') veća. manje jezgri završi u 'smeću'.

Dottore 12.02.2006. 15:03

Citiraj:

Originally posted by tor
Stock hladnjak od FX je mrcina s heat pipe tehnologijom i odličan je...
i to nije spomenuto u članku i mogli se ubaciti sliku

Isus 12.02.2006. 16:48

Citiraj:

Originally posted by Beren
Pitao sam profesionalne lektore i prema HR pravopisu se rabe vati, a ne watti. I mene malo bode u oči, ali tako je pravilno.
čudno, doduše koliko se ja sijećam pravopisa iz osnovne škole postoje tuđice koje se ne koriste u izvornom obliku ukoliko ne postoji adekvatana hrvatska zamjena odnosno ukoliko su ušle kao pojam u hr jezik npr. cowboy bi se trebao pisati kauboj.

malo sam prošnjofao po Babić, Finka, Moguš pravopisu te naletio na nešto zanimljivo u biti je jedno i drugo točno naime, može s episat vat kao mjerna jedinica iako je kratica ( W) ili Watt kao osobno ime čovjeka koje je usput i mjerna jedinica.

OK dosta OT-a,

Slažem se da se mogla staviti i slika stock coolera FX-a koji dolazi i uz sve X2. na

Gigi1 12.02.2006. 17:34

Citiraj:

Originally posted by VedranP
a odakle vam to da FX-60 nije izrađen u SSDOI tehnologiji?

i još jedno pitanje, jel npr. X2 4800+ ili 4400+ izrađen u SSDOI?

SSDOI nije skuplji/neisplativiji već naprotiv isplativiji za AMD jer je iskoristivost ('yield') veća. manje jezgri završi u 'smeću'.

Na o ovim linkovima se spominje da je izradjen u 90nm SOI procesu.
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-fx60_2.html
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu...x2-3800_2.html]http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-x2-3800_2.html[/URL]
http://www.bit-tech.net/hardware/200...4_fx-60/1.html
http://www.neoseeker.com/Articles/Ha...views/amdfx60/
Hmm, zašto u SOI, ak im nije zbog isplativosti tj. ak im je kod ssdoi bolji yield onda fakat neznam. Možda jednostavno puno štancaju Venice-a i San Diega pa jednostavno nemogu gledano po kapacitetu još i štancat dual-core procesore u ssdoi.

Vedran 12.02.2006. 18:00

ajme meni... podaci sa tih recenzija su preuzeti s amdcompare site-a koji sadrži samo osnovne podatke.

slobodno malo prekopaj taj site, i vidjet ćeš da tamo za sve novije AMDove proceve (Venice, San Diego, Toledo...) piše samo '90nm SOI'. i ta informacija kao takva nije netočna, već jednostavno nepotpuna. SSDOI (između ostalih) je samo 'evolucija' SOI procesa.

svi procesori od Venica pa nadalje su proizvedeni SSDOI tehnologijom, u to nema dvojbe. jednom kada proizvođač tipa AMD 'nadogradi' svoj proizvodni proces, nema više povratka... zato što je to bacanje para u vjetar.

kian 12.02.2006. 19:17

1 privitaka
Mali OT; zasto stalo sazimate Cpu-z slikicu u JPEG, te je slika zrnata te vise zauzima.

Beren 13.02.2006. 13:21

Zato što standardno rabimo jpg i ne isplati nam se rabiti PNG samo zbog jedne slike, tu i tamo.

Beren 13.02.2006. 13:48

Citiraj:

Originally posted by VedranP
ajme meni... podaci sa tih recenzija su preuzeti s amdcompare site-a koji sadrži samo osnovne podatke.

slobodno malo prekopaj taj site, i vidjet ćeš da tamo za sve novije AMDove proceve (Venice, San Diego, Toledo...) piše samo '90nm SOI'. i ta informacija kao takva nije netočna, već jednostavno nepotpuna. SSDOI (između ostalih) je samo 'evolucija' SOI procesa.

svi procesori od Venica pa nadalje su proizvedeni SSDOI tehnologijom, u to nema dvojbe. jednom kada proizvođač tipa AMD 'nadogradi' svoj proizvodni proces, nema više povratka... zato što je to bacanje para u vjetar.

Nije bacanje para u vjetar ako imaš samo jednu proizvodnu liniju na kojoj testiraš SSDOI proces.

Nikad nije potrvđeno da je AMD u potpunosti prešao na SSDOI, samo je rečeno da je FX-57 izrađen tim procesom s obzirom da je to bilo potrebno za dostizanje toliko visokog takta.

Promjenio sam malo prvu stranicu Markovog članka u skladu s tvojim argumentima, ali i u skladu s mojim osobnim mišljenjem.

Doduše, niti sam AMD ne radi paniku oko nadogradnje svog proizvodnog procesa pa mislim da je najsigurnije pisati da se radi o SOI procesu. Koje generacije...to je već pitanje.


----------------

Što se tiče upita o fotkama coolera, nismo ih mogli staviti zato što procesor nije stigao u box pakiranju. Cooler bi trebao biti jednak onom na svim ostalim FX-ovima - bakar + heatpajpe.

Vedran 13.02.2006. 14:58

Beren, razmisli malo, pojavom kojeg procesa su AMDovi procesori počeli dolaziti sa stock radnim naponom manjim od 1.4V i sa featurima tipa varijabilna max temperatura?

isto tako, OC na niskom naponu - stariji 90nm (Winchester) procesori po tom pitanju nisu bili ni blizu.

AMD ima trenutno 'samo' 4 jezgre: Venice, San Diego, Manchester & Toledo. s tim da su Manchester i Toledo u biti dual-core verzije Venica i San Diega.

a zašto se Toledo jezgra u prosjeku OCa manje... pa iz istog razloga zašto se npr. San Diego u prosjeku OCa manje nego Venice: više cachea -> veća jezgra -> veća mogućnost da određeni dio 'silikona' neće moći pratiti visoki takt (i veće grijanje tj. veća površina koja emitira toplinu).

što se coolera tiče... evo par slika za znatiželjne:

http://img.photobucket.com/albums/v4...N/IMG_0230.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v4...N/IMG_0231.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v4...N/IMG_0233.jpg

Gigi1 13.02.2006. 15:26

Da nebude nesporazuma, neko je dao pitanje s kojim coolerom smo hladili proc, nažalost u članku sam to zaboravio spomenuti, radi se o Thermalright XP 120 hladnjaku s enermaxom 12 fab ventilatorom.

Sky 14.02.2006. 09:09

S jedne strane piše ovo :
"Kao i prethodni AMD-ov FX, i FX-60 je po svemu sudeći izrađen naprednijim SSDOI procesom ..."
par redaka dalje :
"Treći čimbenik je proizvodni proces. FX-60 napravljen je SOI tehnološkim proizvodnim procesom kojem je 2.6 GHz tvornički maksimum..."

Onako, dajte se odlučite.:rolleyes:

Dottore 14.02.2006. 10:36

Citiraj:

Originally posted by Gigi1
Da nebude nesporazuma, neko je dao pitanje s kojim coolerom smo hladili proc, nažalost u članku sam to zaboravio spomenuti, radi se o Thermalright XP 120 hladnjaku s enermaxom 12 fab ventilatorom.
zbilja???

Hido 14.02.2006. 11:21

Mene samo zanima kako ste palili i gasili SMP ?

Gigi1 14.02.2006. 14:05

Citiraj:

Originally posted by Sky
S jedne strane piše ovo :
"Kao i prethodni AMD-ov FX, i FX-60 je po svemu sudeći izrađen naprednijim SSDOI procesom ..."
par redaka dalje :
"Treći čimbenik je proizvodni proces. FX-60 napravljen je SOI tehnološkim proizvodnim procesom kojem je 2.6 GHz tvornički maksimum..."

Onako, dajte se odlučite.:rolleyes:

Pročitaj od pocetka ovu temu bit će ti jasno, nismo 100% sigurni nakon sugestije VedranaP dali se radi o cistom SOI-iu ili o nadogradjenom SOI-u tj.SSDOI.

Gigi1 14.02.2006. 14:07

Citiraj:

Originally posted by Hido
Mene samo zanima kako ste palili i gasili SMP ?
Kod aplikacija koje ga podržavaju imaš naznačenu tipku di se pali.

Hido 14.02.2006. 23:14

e hvala


Sva vremena su GMT +2. Sada je 09:14.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger