PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Instalacija/Restore/Kloniranje OS-a na HDD/SSD - how-to, info, problemi, savjeti (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=273415)

narf 13.01.2015. 17:20

Instalacija/Restore/Kloniranje OS-a na HDD/SSD - how-to, info, problemi, savjeti
 
Pozdrav forumaši!

Imam pitanje oko instalacije win7 s usb-a. Već sam par puta sam instalirao tako windowse, napravim bootabilni usb preko nekog programa koji "prebaci" .iso file na usb, podesim lijepo u boot menu-u da se diže prvo usb i instaliram windowse.

Tako sam instalirao win8, no sada bi stavio nazad win7 jer prodajem laptop i kupac me zamolio za to, samo više ne mogu tako flashati preko usb-a win7 jer sada umjesto bios-a imam neko čudo koje je win8 nabacila.

Javlja mi prilikom instalacije win7 u onom prvom setupu poruku "windows cannot be installed on this disk. The selected disk has MBR partition table. On EFI systems, windows can only be installed to GPT disks."

E sad, je li mogu jednostavno u setupu formatirati particije iznova i restartati laptop pa ću onda klasično moći instalirati win7?

Ako ne, kako da bez najmanje muke instaliram win7 s usb-a ako imam .iso file. Koristim program Rufus.

Hvala vam :chears:

Nick7 14.01.2015. 16:59

Provjeri da butas sa USB-a u legacy modu (dakle, non-UEFI).

Darkgriz 28.01.2015. 17:29

Instalacija/Restore/Kloniranje OS-a na HDD/SSD - how-to, info, problemi, savjeti
 
nisam bas siguran da postoji software za ovo
al ako ga ima mozete li me uputiti u njega
nisam bas vican ghostanju jer se nikad nisam bavio njime

hvala unaprijed

Sn4k3 18.02.2015. 21:56

Imam jedan specifican problem, pa cu ode napisati da ne otvaram novu temu.. Naime iman kod sebe neki hp laptop, model 15-d050sm (mislim da nije ni bitno u ovom slucaju). Laptop je dosa sa predinstaliranim win8 al je instalacija bila losa i puna bloata pa je vlasnica odlucila da se windowsi sruse i nanovo instaliraju. Po mogucnosti sedmicu al kao moze i osmica. Pa ja reko idem staviti sedmicu, sve gotovo za cca 2 ure... E tu je uslijedila ceremonija. Laptop naravno nece boota sa sticka na kojem je win7 jer hdd (hgst 500gb) nema mbr nego gpt. Plus sto ovaj debilni bios/uefi nema nikakve opcije za boot osim secure boot (koji je ugasen) i sami poredak koji glasi otprilike ovako: usb diskette/hdd, internal cd/dvd drive, network adapter i OS boot manager. Nakon par pokusaja pravljenja instalacije sa win7 to usb toolom i rufusom, odustajem i napravim boot sa partition magicom. Kroz njegov gui izbrisem hdd (kompletan erase) i nakon toga pokusavam opet bootati sedmicu ali nema sanse.. Nakon toga odlucim rastakati cijeli laptop (koji nije moga biti gluplje dizajniran btw), izvadim hdd, ubacim ga u moj komp, pokrenem instalaciju sedmice, ugasim komp, vratim hdd u laptop ali ovaj i dalje nece boota! Izbaci poruku u stilu boot device not found, install an operating system on your hdd, hard disk (3F0). Hmm, nakon toga opet izvadim hdd, stavim ga u svoj komp (sve druge diskove sam iskopca za svaki slucaj), ali ovaj put pokrenem instalaciju osmice, kreiram nanovo particiju, vratim ga u laptop al opet isata prica. Pokusa sam cak i popraviti mbr sa repair toolsima iz instalacije osmice, al nema ucinka... Vise ne znam sto da radim, nemam ideja, laptop je bez os-a a neda instalirati nista... Preporuke dobrodosle, hitno mi je!
Ispricavam se na poduzem postu, al ovakvo nesto jos nisam dozivija...

dadoremix 18.02.2015. 22:05

moras u biosu potražit legalcy boot ili ono čuda sa UEFI boot usb stik.. pa bude išlo

kasko 18.02.2015. 22:17

Opet izvadi hdd iz laptopa i uštekaj kod sebe.

Skini ovaj tool, WinNTsetup3

Ekstraktaj w7 .iso u svom kompu (preporucam bilo koji iso alat za to, poweriso, ultraiso,nero.., ne preporučam winrar/winzip/7zip za ekstrakt)

Pokreni WinNTsetup, odaberi lokaciju instalacijskih podataka (mjesto gdje je iso ekstraktan ili dvd rom)

Odaberi lokaciju Boot drive-a (odaberi particiju na koji mislis stavit w7)
Odaberi lokaciju installation drive-a (opet particija na koji ide w7)
Stisni setup, automatski odabir koji ce biti da obnovi bootsector ostavi kako je i samo potrvdi.
Kad zavrsi, prebaci hdd u laptop i instaliraj najnormalnije.

Voila.

Sn4k3 18.02.2015. 22:18

@dadoremix

E da bar toga ima u ovom biosu, nema uopce takve opcije...

@kasko

Thx, sad cu probati...

Edit: sve sam napravija kako si reka ali 0 bodova, izbaci opet istu gresku: "boot device not found, install an operating system on your hdd, hard disk (3F0)"
Sve mi se cini da glupi bios trazi neku hp-ovu particiju ili nesto slicno da bi boota, jer windowsi jesu na hdd-u. Proba sam hdd Checkup opciju i prolazi sve testove ok
sto bi znacilo da hdd nije u kvaru ili slicno...

Nasa sam neki Easy recovery essentials program kojeg HP uredno naplacuje, pa cu pokusati s njim napraviti tu hp recovery particiju.
Sve mi se cini da je to razlog zbog kojeg laptop ne zeli bootati sa hdd-a na kojem su windowsi uredno instalirani...

Jedino sto uspjeva bootati je Partition magic, ostalo nista ne funkcionira. Nevjerovatno

smuchac 19.02.2015. 00:34

Da vrnes stariji bios? Boota li s optike? Ima li je uopce?
Znaci li sve ovo da u dogledno vrijeme mozemo zaboravit win 7 zbog mbr,gp,uefi i ostalih izuma?

Sn4k3 19.02.2015. 00:40

Hmm, palo mi je na pamet ali zelim isprobati ostale opcije prije nego se upustim u flashanje biosa... Lap ima optiku ali nece boota, isto ko i sa usb-a. Osim u slucaju Pmagica.
Napravim bootabilni stick pomocu rufusa i to radi, ali kad pokusam istu stvar sa win7 ili 8 nema sanse... Ne kuzim zasto samo pmagic boota i dali znaci ista sto se on dize u linux okruzenju :stoopid:

smuchac 19.02.2015. 09:10

Da ti usb u biosu nije postavljen na 3.0? Dok ga ne vratis na 2.0 nema juhe.

Brzi Picek 19.02.2015. 10:12

ja sam imal još veči očaj

meni ni drugi disk nije pomagao, neče bootat ništa !(sumnjal sam na amerske špijune u tom s laptopa)
da bude još zanimljivije čak mi je i drugi PC standardni počeo odbijati boot s diska koji je njegov orginalni win imao, a nisam ga ni koristio za kemijanje oko problema, samo je stajal u kučištu , isključen !!!

jednom je digal win 8 i radio dva tri restartnja, a onda je sve stalo i poslje neče ništa više

nije pomagao ni drugi disk !
ni resetiranje Biosa nije pomoglo

nekako sam uspio naguzit Mint debiana i on je radil jedno vrijeme, ali se nakon par dana i on zblesio i neče više

od tada je taj laptop prošao javni Gangbang doslovno , nema toga tko ga nije zabalavio od "stručnjaka" jer nisu mogli vjerovati

sada nakon godinu dana čujem od vlasnika da je u djelovima:D


najsmješnije je od svega što nema nikakave logike da i kada sve resetiraš iščupaš i optiku i hdd, on se pravi "tupav" i neče bootat stick
pa pogasim USB portove i probam samo s optikom, opet isto do djela ponovljenim s bilo koji driskom , dal bio predinstaliran za prvi boot ili čak kompletno instaliran npr. Puppy sfs
BSD ni na jedan način nije mogao da se pokrene ... zadlavi skoro na poletku bez obzira kako ga "naguzio" u laptop za

puppy se znao i pokrenut, pa poslje restarta opet neče

vrag me odnio ako znam što bi razlog mogao biti

samo se zaskoči i čeka niš se ne događa pri tome, ulazak u Bios je moguć kao mjenjanje postavki i boot order i sve radi Ok i može se snimiti u Bios
prepoznaje periferiju u Biosu, ali neče bootat nijednu

ovo je sve što sam pokušao
ne navodim klasično wajpanje, izradu nove tabele i sl, zamjenu diska i sl, jer predpostavljam da znaš kako se instaliraju OS-ovi
i kako sve to funkcionira

Sn4k3 19.02.2015. 16:22

@smuchac
E da bar je to tako jednostavno hehe...
Pa nisam toliki njub, naravno da je u usb 2.0, proba sam sve jedan utor i nema promjena...

@Brzi Picek
To se i meni dogadja na ovom usranom laptopu, najradije bi ga dobro stuka macom :D... Btw, dok mu nisam napravija full format cak je i boota sa sticka sve dok je na njemu bila osmica ofkors, sedmicu nije htio ni primirisati.. Al sad vise nece boota apsolutno nista osim pmagica u kojem mogu i formatirati, kreirati particije i obnoviti boot sector al ni to ne pomaze.. Jedino mi preostaje pokusati sa Easy recovery essentials koji navodno moze nanovo kreirati neku hp-ovu recovery particiju. Samo problem je taj sto kad se skine taj alat, u folderu budu 3 .iso fajla. Win xp recovery, win7 recovery i win8 recovery essentials. Kad pokusam sa rufusom napraviti butabilni stick sa jednim od ta 3 .iso fajla javlja mi gresku. Tocnije, kod win7 i winxp imagea rufus javlja da je unsupported iso, navodno nisu butabilni. A kod win8 iso fajla sve krene ok ali zapne kod extractanja iso fajla, izbaci error: iso image extraction fafailure... Wtf?
Kad stavim taj hdd iz laptopa u svoj komp, boota sasvim normalno bez obzira sto god da stavim na njega (win7 ili win8). Sto bi logicno znacilo da je problem u glupom biosu/uefiu laptopa...
Probat cu naci neku drugu verziju pa flashati, nista drugo mi ne pada vise na pamet. Samo nije mi jasno zasto pmagic boota bez problema.
Kladim se da bi i neka distra linuxa isto bootala :stoopid:. Za ne povjerovati.

coconut 19.02.2015. 16:38

Napravi se blesav i nosi ga na reklamaciju. Razlog? Winsi prolupali skroz naskroz, neće da se boota.

Sn4k3 19.02.2015. 16:44

Probat cu jos sprziti ovaj recovery essentials, upravo sam procita u read-me fajlu da se .iso ne pokusava unzipati ili kopirati na stick,
navodno se iskljucivo mora sprziti na cd... Lol, samo da jos uzicam nekog neku przilicu :fiju:
Tek sad se osjecam ko totalna njubina, ne znam instalirati windowse :lol2:

Edit: napokon uspjeh!! Nakon par sati prckanja i citanja po netu, naidjem na ovaj open source programcic "rEFInd Boot Manager".
Sa rufusom ga prebacia na stick, boota s njega bez problema i samo odabra opciju da boota sa microsoftovog EFI-a, nastavila se
instalacija windowsa8 jer sam prije toga pripremija instalaciju na hdd sa WinNT Setupom (thx kolega kasko!)
Kakva zavrzlama... Na kraju ispada da je uefi na laptopu u banani - poznati bug kod hp-ovog uefi-a...

:hitthewal::hitthewal::hitthewal:
Nema kraja mojoj muci, ovo vec postaje prezamorno..
Krenula instalacija windowsa, i nakon sto je instaliralo sve uredjaje, dodje do getting ready pa izbaci error: windows setup could not install windows on this device's hardware. :stoopid:

smuchac 19.02.2015. 20:57

Ne drzim te za glupsona,samo sam mislio da si previdio to jer s vremenom su izmislili toliko tih idiotarija da se moze kroz bios i na internet tak da... NHF

Sn4k3 19.02.2015. 22:53

Ma nema frke... Evo na kraju uspija srediti sve. Zamisli idiotizma, kad sam bio na kraju pameti i dlaka mi je falila da ne uzmem neki teski predmet pa udrem po laptopu, upalim jos jedan put rufus i stavim win8 na njega. Opalim start i skuzim da mi je file-system osta na fat32. Inace ga stavim na ntfs jer dosada nikad nije bilo problema s tim.. Kazem sam sebi, kad sam sve proba pa mogu i ovo. Ubacim stick u laptop kad ovaj boota bez ikakvih problema, i to bez hdd-a! Vratim nazad hdd i pokrenem opet instalaciju sa sticka, nakon 15min windowsi najnormalnije bootaju :stoopid:
Sad znam za ubuduce ;)

smuchac 20.02.2015. 00:51

Takvih caka ima da ti dođe da se ispovraćaš po njemu i kažeš upamtit ću za ubuduće i onda se s tim sretneš za godinu dana i opet cilo popodne u*ebeš dok ne središ da radi. :D

keymaster 23.02.2015. 20:33

Instalacija/Kloniranje OS-a na HDD/SSD - how-to, info, problemi, savjeti
 
Pozdrav.

Došao mi je pod ruku SSD disk i sljedeći korak mi je ponovo staviti windowse jer mi se ne radi kopiranje postojećih sa starog HDDa.
Gledam malo po netu pa vidim da neki nakon instalacije rade neke modifikacije,tipa trim i slične stvari.
Treba mi netko tko ima više iskustva sa njima,da li je to stvarno potrebno raditi ili se može ostaviti stanje kakvo je,znači instalirati nove windowse,staviti programe bez tih posebnih podešavanja?

Hvala svima na savjetima.

wooden 23.02.2015. 20:45

Ja osobno nisam radio nikakve modifikacije ni podešavanja, samo obična instalacija windowsa kao na hdd i gotovo.
Sve funkcionira bez greške.

Sve ostalo što te zanima piše ovdje:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=238109

nathan.fake 23.02.2015. 22:46

Citiraj:

Autor keymaster (Post 2741090)
Pozdrav.

Došao mi je pod ruku SSD disk i sljedeći korak mi je ponovo staviti windowse jer mi se ne radi kopiranje postojećih sa starog HDDa.
Gledam malo po netu pa vidim da neki nakon instalacije rade neke modifikacije,tipa trim i slične stvari.
Treba mi netko tko ima više iskustva sa njima,da li je to stvarno potrebno raditi ili se može ostaviti stanje kakvo je,znači instalirati nove windowse,staviti programe bez tih posebnih podešavanja?

Hvala svima na savjetima.

Jedino u postavkama BIOS-a prebaci SATA mod u AHCI (na novim plocama je vjerovatno podeseno po defoltu) i to je to :chears:

Samo ciste Windowse stavi i nist ne diraj (ne twekaj), nema potrebe ;)

imart 23.02.2015. 23:52

na ssd-u isključi opciju indexiranja i defragmentacije..
instaliraj tool za ssd (ovisno o proizvođaču, svaki ima svoj tool..)

darkydark 24.02.2015. 08:18

Ja jedino gasim indexiranje, hibernaciju i system restore. Prvo da disk ne srota, a druga dva da mi se ne pojede bezveze prostor s funkcijama koje ne koristim.

Bubba 24.02.2015. 09:53

Ne znam odakle potice nakaradna ideja i potreba gasenja indexinga/ (vjerojatno s istog mjesta gdje i gasenje page filea kao ostali potezi mladih modernih hipster-hakera), no eto, sa SSD-om ili bez SSD-a, jednako glupava ideja kako god okrenes.

Naravno, cast izuzetcima koji ne koriste search, no ti su ionako kupili racunalo da imaju Quake 3 ikonu na desktopu a folder s p0rnom je ionako pod kripticnim imenima.

darkydark 24.02.2015. 10:39

Ne diram page file, o veliki bubba, a na ssdu nemam apsolutno nista od cega indeksacija ima korist.

Dragoj na ssdu ostavim indexing upaljen ko i system restore, jer eto zna debilane instalirat ;-)

Nick7 24.02.2015. 11:51

Citiraj:

Autor darkydark (Post 2741274)
Ja jedino gasim indexiranje, hibernaciju i system restore. Prvo da disk ne srota, a druga dva da mi se ne pojede bezveze prostor s funkcijama koje ne koristim.

Micanje indexinga je totalno nepotrebno.
To je ionako vecinom read operacija - a dobijas search koji daleko bolje radi.

Micanje System restore-a, tj. stavljanje na nulu je isto tako lose.
Napravis update, i komp se ne buta. I sranje.
Sa System restore se vratis nazad, i voila - sve radi. Za tih par Gb prostora sto pojede, isplati se.

Za hibernaciju se slazem - to je velikoj vecini, a pogoto ako je desktop u igri, nepotrebno.

Sto se defrag-a tice, to Win vec sam zna da se radi o SSD-u pa disejbla.
Isto tako kao sto i ukljuci TRIM.

darkydark 24.02.2015. 12:01

Citiraj:

Autor Nick7 (Post 2741355)
Micanje indexinga je totalno nepotrebno.
To je ionako vecinom read operacija - a dobijas search koji daleko bolje radi.

Kak sam reko, na SSD-u nemam ništa za kaj koristim search, ak ce mi trebat, lako se upali. Cak ni nije do šparanja diska s obzirom da za potrebe benchanja cele instalacije od 20-30gb igara redovito dolaze i odlaze s njega, nego jednostavno ostala navika od prije. Komotno bi ga mogo vrati, al ko ce sad radit ta dva poteza mišem :D

Dok ga mehanika normalno ima upaljenog i tam se fakat osjeti razlika.

Dragoj sam ga ostavio s obzirom da se ona raskoti na desktopu i onda zaboravi di je kaj u kojem folderu.

Citiraj:

Autor Nick7 (Post 2741355)
Micanje System restore-a, tj. stavljanje na nulu je isto tako lose.
Napravis update, i komp se ne buta. I sranje.
Sa System restore se vratis nazad, i voila - sve radi. Za tih par Gb prostora sto pojede, isplati se.

Sve je to divno i krasno, ali zbog toga ja koristim Dell Backup and Recovery koji mi sejva image cjelog sustava sastrane.

Kak sam reko dragoj je upaljen System Restore, ali meni zbog alternative nije potreban, pogotovo jer dok ja userem windowse, niti duh sveti ih nece ponovo dić. Mrdanje po DSDT tabeli voli to tako uhebati.

Nick7 24.02.2015. 14:02

Koliko cesto radis full image?
Jer najcesce zaboravis bas kad se desi pizdarija :D
Inace.. i ja radim isto i full backup OS diska s vrijeme na vrijeme - ali nije razlog da iskljucim System Restore.
No - svatko radi kako njemu pase :)

Bubba 24.02.2015. 14:07

Citiraj:

Autor darkydark (Post 2741362)
Dok ga mehanika normalno ima upaljenog i tam se fakat osjeti razlika.

I sada dolazi momenat jasnoce...

http://www.pohrani.com/f/2M/Vk/2FTllEQr/1.png

Dakle, cinjenica da si (vjerojatno) izgasio indexing na 'C'/sistemskom/SSD disku i vrlo vjerojatno nisi promijenio predefiniranu putanju gdje se index file sprema ocito ne umanjuje cinjenicu da se sam index file nalazi na istom tom SSD-u, zbog cega je i doslo do ove sjajne digresije o suludim potezima mondenih hakera kako se na SSD-u gasi indexing.

darkydark 24.02.2015. 15:24

Citiraj:

Autor Nick7 (Post 2741435)
Koliko cesto radis full image?
Jer najcesce zaboravis bas kad se desi pizdarija :D
Inace.. i ja radim isto i full backup OS diska s vrijeme na vrijeme - ali nije razlog da iskljucim System Restore.
No - svatko radi kako njemu pase :)

Sav taj silni bloatware koji dolazi s business laptopima nekad nekog *urca i vredi, lap se svaku subotu upali oko 7 ujutro, a bakap se radi u 7.10 na mehaniku, a ključni folderi s glavne mehanike se bakupaju na drugu mehainku, a to je sređeno svaki dan u 7.30.

S obzirom da ssd dok prdne u rosu u 99.99% slučajeva nemoš vratit podatke u nekoj kučnoj radinosti, na desktopu u pravilu nemam ništ osim shortcuta.

Citiraj:

Autor Bubba (Post 2741438)
Dakle, cinjenica da si (vjerojatno) izgasio indexing na 'C'/sistemskom/SSD disku i vrlo vjerojatno nisi promijenio predefiniranu putanju gdje se index file sprema ocito ne umanjuje cinjenicu da se sam index file nalazi na istom tom SSD-u, zbog cega je i doslo do ove sjajne digresije o suludim potezima mondenih hakera kako se na SSD-u gasi indexing.

O nevjerni Bubba, sam zato jer zgledam blesavo ne znaci da sam baš tolko blesaf :D

Ti's baš ko nevjerni Toma.

P.S. kad će ona mrežna?

Ili zato jer sam pr0 h4x0r me više ne voliš?

Bubba 24.02.2015. 16:16

Citiraj:

Autor darkydark (Post 2741491)
O nevjerni Bubba, sam zato jer zgledam blesavo ne znaci da sam baš tolko blesaf :D

Ti's baš ko nevjerni Toma.

P.S. kad će ona mrežna?

Ili zato jer sam pr0 h4x0r me više ne voliš?

To sto znam nesto sitno o hardverima i softverima ne znaci da imam dugacko pamcenje.

Ajd krajem tjedna, potpuno sam smetnuo s uma, oprosti. Broj imas. :)

No sad ozbiljno natrag na temu - u principu, bez nekog dobrog razloga, drkanjem po Indexing serviceu samo mozes napraviti vise stete nego koristi. Radi se o dosta kompleksnom sustavu (koji u sustini nije spektakularno vezan za sam FS kao takav, obzirom da mozes napraviti vlastiti indexing engine with blackjack and hookers koji ce ignorira FILE_ATTRIBUTE_NOT_CONTENT_INDEXED i tako dalje) i zaista se rijetko vidi pozitivan ucinak kod petljanja s njime i ne znanja sto se zapravo radi.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 23:11.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger