PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   kako koristiti poslovni laptop za osobne potrebe (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=286468)

gospar 19.06.2017. 07:44

kako koristiti poslovni laptop za osobne potrebe
 
Imam Windows 10 laptop koji je spojen na domenu. U firmi se logiram preko koroporacijske mreze, preko domene, kod kuce preko VPN, isto na domenu, problem je sto nisam administrator domene niti lokalno laptopa.

Postoji li nacin da napravim lokalni account na tom laptopu, da imam svoj lokalni admin profil kojeg mogu koristiti za bilo sto privatno, instalirati sto god hocu, itd... a da ostane mogucnost da se kasnije mogu logirat na account koji se spaja na domenu od firme, gdje sam ogranicen

Gilbert5 19.06.2017. 07:46

Imaš na hirensu password recovery alat, radi na win 7. Na 10 ne znam. 2 minute i makneš password s admin account i bok.

gospar 19.06.2017. 08:06

Brat si :beer: samo da naglasim da bi zelio zadrzati posao, tako nemogu bas hirenom, da pojasnim, zanima me, da li se moze nekako napraviti da laptop radi sa oba profila, mojim osobnim domenskim, i napraviti moj lokalnim administratorski, da naglasim, nisam administrator na domeni

Old Iggy 19.06.2017. 08:07

Citiraj:

Autor gospar (Post 3072377)
Brat si :beer: samo da naglasim da bi zelio zadrzati posao, tako nemogu bas hirenom, da pojasnim, zanima me, da li se moze nekako napraviti da laptop radi sa oba profila, mojim osobnim domenskim, i napraviti moj lokalnim administratorski, da naglasim, nisam administrator na domeni

Mora ti netko napraviti local admin account. Ovako ne možeš sam.

Gilbert5 19.06.2017. 09:51

Mislim da si možeš čak i napraviti upgrade profila, tvoj lokalni da bude lokalni admin.

Zadržat češ posao, makneš password s admin usera, logiraš se s njim, napraviš novog lokalnog usera, i njega koristiš. Ovaj admin profil bi trebao preko group policy-a opet dobiti (s vremenom) staru domensku šifru.

Old Iggy 19.06.2017. 10:16

Citiraj:

Autor Gilbert5 (Post 3072414)
Mislim da si možeš čak i napraviti upgrade profila, tvoj lokalni da bude lokalni admin.

Zadržat češ posao, makneš password s admin usera, logiraš se s njim, napraviš novog lokalnog usera, i njega koristiš. Ovaj admin profil bi trebao preko group policy-a opet dobiti (s vremenom) staru domensku šifru.

U ozbiljnim firmama za ovo idu kazne do nivoa otkaza.

Forace 19.06.2017. 10:23

@Gilber5 - a kako će rješit pripadnost domeni? Petljanje po domenskim računalima bez domenskog admina je rizičan posao ;). Druga stvar bi bila da to nije aktivno računalo ovako gdje se svaki dan računalo vraća u domensko okruženje i još od doma koristi VPN - ne bih se ja baš igro !

Misak 19.06.2017. 10:25

kod mene kao sysadmina bi ovo odmah bilo upozorenje pred otkaz jer ni sam nisi svjestan sta mozes napraviti u mrezi firme instalacijom kojekakvog neprovjerenog softwarea, a da ne pricamo jos ako bi isao sa bilo kakvim ilegalnim softwareom...

Gilbert5 19.06.2017. 11:11

Citiraj:

Autor Forace (Post 3072431)
@Gilber5 - a kako će rješit pripadnost domeni?

Pa ostaviš ga na domeni.

U ozbiljnim firmama se to ne radi, samo je takvih malo kod nas.

Ili jednostavnije još dual boot winse, jedne za po doma a druge za posao. Jedino ako imaš bios password, onda neće ići tak lako.

Old Iggy 19.06.2017. 11:36

Citiraj:

Autor Gilbert5 (Post 3072440)
Pa ostaviš ga na domeni.

U ozbiljnim firmama se to ne radi, samo je takvih malo kod nas.

Ili jednostavnije još dual boot winse, jedne za po doma a druge za posao. Jedino ako imaš bios password, onda neće ići tak lako.

Takvih firmi je puno kod nas. Službeni prijenosnik i ovakve stvari - no no.

coconut 19.06.2017. 11:44

Kupi si privatni laptop pa radi na njemu što hoćeš. Barem ga tamo gdje jesi možeš uzeti na milijun rata ako nemaš toliko love sada.

lajchi 19.06.2017. 13:38

Kupi USB SSD disk, instaliraj windowse na njega i bootaj na poslovnom laptopu kad ga zelis koristiti u privatne svrhe.

gospar 19.06.2017. 19:37

Hvala svima na odgovorima, pogotovo ekipi koja je ovdje duzi niz desetljeca, mislim da cu ici sa boot sa usb rjesenjem

Dr_faca 19.06.2017. 20:13

Lokalni admin mozes rijesit u 2min sa trinity-em.
Logiras se kao lokalni admin, i das si admin prava svom user-u.
A ovo dalje sta planiras instaliravat ce vjerovatno bit uoceno.


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

smuchac 20.06.2017. 14:56

Ja se ne bih zajebavao. Kolega (stariji covijek) neki dan mijenjao sifru jer je tako naredeno da se mijenja svako malo i ne da mu vise uc. Iz centrale su tri dana pokusavali s nekim rdc šemama al nisu uspjeli i rekose salji komp u drugi grad 300km udaljen. Dodem ja s kon boot usb stickom i uđem ko pekmez. Obrišem šifru,restart i podešavanje nove uz pažnju i sad je ok. Pitali su kako ste uspjeli a on reko da je krivo kucao. Mogo sam i najebat možda. Kon boot koliko znam,zasad ne pali na 10.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Mommistake 20.06.2017. 15:01

A da jednostavno pitaš? :D

gospar 20.06.2017. 21:24

Citiraj:

Autor Mommistake (Post 3072851)
A da jednostavno pitaš? :D


:goood:

bertone 20.06.2017. 23:26

Prvo - to se ne radi na hardveru tvrtke u kojoj si zaposlen
Drugo - ako je baš sila ili potreba, kupi jedan 8GB USB, skini Tails, dobro prouči manual i koristi ga ako baš moraš i pazi da te ne zateknu za kompom.
Treće - kupi si laptop, neku tebi prihvatljivu 3/4G tarifu za mobilni net i zaboravi da si uopće pokrenuo ovu temu :)

donbon 21.06.2017. 00:08

za ovo što te nagovara Gilbert5 sigurno nećeš zadržati posao.
kao sys ing. kod mene bi sutra ujutro dobio upozorenje pred otkaz.
Ostavi se eksperimentiranja i kako su ti napisali dečki kupi si laptop.

Guls 21.06.2017. 10:59

Zamoli admina da ti izađe u susret, plati mu gablec ili nešto.
Uz malo sreće dat će ti lokalni acc i nešto prostora na disku za tvoje potrebe.
Nisu ni admini drekeci.

Gilbert5 21.06.2017. 11:11

Citiraj:

Autor donbon (Post 3073036)
za ovo što te nagovara Gilbert5 sigurno nećeš zadržati posao.
kao sys ing. kod mene bi sutra ujutro dobio upozorenje pred otkaz.
Ostavi se eksperimentiranja i kako su ti napisali dečki kupi si laptop.

Mene baš zanima gdje vi radite ako se dobiva otkaz za otvaranje lokalnog admin accounta?

Na stranu sve ostalo, security, pravila...

Old Iggy 21.06.2017. 11:54

Citiraj:

Autor Guls (Post 3073124)
Zamoli admina da ti izađe u susret, plati mu gablec ili nešto.
Uz malo sreće dat će ti lokalni acc i nešto prostora na disku za tvoje potrebe.
Nisu ni admini drekeci.

Pa ako naletiš na nekog koji je, napravit će ti to.
Korisnik nema potrebe za lokalnim admin accountom.

Citiraj:

Autor Gilbert5 (Post 3073128)
Mene baš zanima gdje vi radite ako se dobiva otkaz za otvaranje lokalnog admin accounta?

Na stranu sve ostalo, security, pravila...

Na osnovu samo ove dvije rečenice bi dobio bar opomenu pred isključenje u svakoj ozbiljnoj firmi.

ivo_k 21.06.2017. 13:03

srecom firme u hrvatskoj jako paze na sigurnost, uz eventualne iznimke par vecih banaka. :D

ali da, slazem se, ili pitaj za dopustenje ili nemoj to raditi.

Ivo_Strojnica 21.06.2017. 20:46

Hahaha, gilbert, koji si ti troller xD

syss 21.06.2017. 23:57

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 3073150)
Na osnovu samo ove dvije rečenice bi dobio bar opomenu pred isključenje u svakoj ozbiljnoj firmi.

sa tehničke strane od kada je unazad 2-3 mjeseca smb vulnerabilitya, ozbiljno bi te svaka ozbiljnija firma spičila doma.

pa samo interna revizija ti može zagorčat život za takve radnje (mimo tehničke strane).

kasko 22.06.2017. 16:30

Podrzava kon boot windows 10.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Bodisson 22.06.2017. 16:46

Citiraj:

Autor donbon (Post 3073036)
za ovo što te nagovara Gilbert5 sigurno nećeš zadržati posao.
kao sys ing. kod mene bi sutra ujutro dobio upozorenje pred otkaz.
Ostavi se eksperimentiranja i kako su ti napisali dečki kupi si laptop.

Upravo ovo.
Kao i ono sto su ostali napisali o ozbiljnim firmama.
Takve postoje kod nas, vjerovali ili ne.

Kupi si laptop za privatne stvari.

gospar 24.06.2017. 15:21

Problem je sto je laptop Dell XPS kojeg bi bilo steta koristiti samo za Outlook :D

Old Iggy 25.06.2017. 13:13

Citiraj:

Autor gospar (Post 3074139)
Problem je sto je laptop Dell XPS kojeg bi bilo steta koristiti samo za Outlook :D

Nažalost, to je potpuno nebitno.

webmaster750 28.06.2017. 13:44

Prvo pitat system administratora za tako nešto?!..ili najjednostavnije i "najbezbolnije" je bootati npr. neki live Linux sa usb-a. Ne petljaš po admin pravima pojedinih usera niti se diraju particije samo harda.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 16:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger