PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Struja pomoc (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=77185)

giga 16.08.2007. 11:41

Struja pomoc
 
Htjeo bi pomoci prijatelju, ali vise se ni ja ne sjecam sto posto,pa ako mi netko moze reci da li je ovo ispravno.
Dolje je slika.On bi htjeo uzeti struju sa gornjeg kata kuce i spustiti u konobu za svjetlo i jednu dvije uticnice.Sada jedino nisam siguran od kuda da uzme struju,ja mislim da bi trebao iz neke razvodne kutije najblize i na njoj pojacati osigurac ili on kaze da ima vani na balkonu neku struju,sada moram jos malo vidjeti tocno s njime jer smo to preko telefona rijesavali.
Ali ako mi netko moze reci da li je ovo dolje nacrtano u redu?
Za zarulju mislim da je bolje prekinuti fazu i spojiti ju na prekidac a nulu direktno na zarulju,je tako?
A utikac samo provede dvije zice i to je to,je tako?
Molio bi potrvdu ovoga gore da mu ne s***em nesto:lol2:
A koja zica,kolika kvadratura zice,to se ne sjecam vise,0.5?
Treba pojacati osigurac sa 10A na 15A recimo?
Hvala svima!

giga 16.08.2007. 11:44

1 privitaka
Naravno sliku zaboravio....:D

coconut 16.08.2007. 11:44

A gdje je ta slika? Ja ne vidim ništa.

EDIT: sad ima slike

EDIT2: i žarulju i utičnicu može staviti na istu žicu. Da, bolje je da prekidač prekida fazu nego 0.

yedwy 16.08.2007. 11:49

Meni se čini ok shema...

Što se kvadrature i osigurača tiče čuj ovisi kaj će kačit gore na tu utičnicu je** ga, nije isto oće li kačit radio ili 5kW cirkular... :D

Ja bi rekao osigurač 16-20A mu je dosta a žicu uzmi prema osobnoj procjeni...

Edit:
Samo pazi da ne uzmeš neku jako debelu jer će ti bit teško spajati utičnice i prekicače na nju, pogledaj si kakave ti spojeve oni imaju (za kolko kvadrata) i maksimalno to uzmeš tj malko manju... :D

LordNitro 16.08.2007. 13:41

Citiraj:

Autor coconut (Post 790784)
Da, bolje je da prekidač prekida fazu nego 0.

Ne da je samo bolje, nego se tako radi.

EDIT: Za rasvjetu se uzima žica presjeka 1,5 mm^2

rib@ 16.08.2007. 14:11

Shema je ok, a kvadratura zice je 1,5 za rasvjetu i 2,5 za uticnice, ali ako ce u konobi imat ustekan radio ili nes slicno dosta mu je i 1,5.
Provjeri koju kvadraturu zice ima u kutiji s koje uzimas struju, jer ako ima 1,5 nema smisla nastavljati s 2,5.

giga 16.08.2007. 14:42

Sve je sada jasno....puno vam hvala!

fanATIk 31.05.2023. 22:11

Da ne otvaram novu temu, pitanje za strujiće.

Trebam spojit dvije 12 V led trake preko jednog ispravljača i jednog senzorskog prekidača.

Da li sam ja to dobro zamislio?

Hvala unaprijed.



https://i.postimg.cc/1X2SjsmJ/LED-TRAKE.png

domy_os 31.05.2023. 22:28

Za koji napon/struju je taj prekidač? Ako napajanje ne služi za ništa drugo, onda bolje prekidač staviti na fazu 230 V u slučaju da dotični radi na 230 V. Napon spusti na nekih 11,5 V.

fanATIk 31.05.2023. 22:31

Prekidač je za 12V, ne smije 220V na njega. A mora bit taj prekidač pošto je unutar iverice, ne vidi se, lovi dodir kroz 38 mm iverala.

Cuky 31.05.2023. 22:37

@fanatik - Da. To je to.

Btw, nisam strujic 😁

fanATIk 31.05.2023. 22:40

Ma mislim, i meni je logično tako, no pitam sam da vidim da nema slučajno neka caka zbog koje griješim.

domy_os 31.05.2023. 22:48

Ako ti taj prekidač nije lako dostupan za zamjenu, ja bih stavio još jedan dvopolni za backup, tako da jedna strana prespaja taj touch, a druga prekida 230 V. Ali to sam ja, ne volim te touch pi*darije. :D

fanATIk 31.05.2023. 22:56

Ma prekidać je u obliku kruga, ugloda se iveral u tom obliku, stavi prekidač i onda preko njega ide još jedna ploča, blenda. Takneš blendu, on pusti struju, takneš opet, zgasi. Tak ak mu se kaj dogodi, samo se odšarafi ta blenda, zamjeni se prekidač i to je to. A 220V mi samo viri kabel iz zida iza gornjih kuhinjskih elemenata tak da mi se neda još i s tim zahebavat. Iz tog kabela samo dovodim napajanje 220V do ispravljača.
Ugradio sam ja njih već dosta, samo je uvijek bila jedna traka, nema puno mudrosti.
Imam istu rasvjetu kod cokla donjih elemenata kuhinje, isto senzor, no tu je traka u komadu, tak da je jednostavno.

domy_os 31.05.2023. 23:56

Ma otkad su mi izgorile 3-4 noćne touch lampe, pušem i na hladno. Gledaj samo da ti je napajanje dvostruko jače od ukupne snage obje LED trake i nema problema.

smuchac 01.06.2023. 08:22

Nzn jel sam ti negdje već pisao,mislim da jesam. Priča da trafo radi u iverici 24/7 mi se ne sviđa. Zato sam preporučio prekidač na 230V strani.
Elem,najprije isprobaj priču "na stolu".

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk

fanATIk 01.06.2023. 12:13

Trafo je iznad kuhinje, lako dostupan, prekidač je u iverici. Isprobano više puta, radi besprijekorno. A takav prekidač ne mogu na 220V spojit.

Ivo_Strojnica 01.06.2023. 14:04

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3679145)
Ako ti taj prekidač nije lako dostupan za zamjenu, ja bih stavio još jedan dvopolni za backup, tako da jedna strana prespaja taj touch, a druga prekida 230 V. Ali to sam ja, ne volim te touch pi*darije. :D

potpis na ovo ko kuća.

hrwii 01.06.2023. 16:17

Nadovezujem se na temu jer sam taman sam sebi napravio dodatan posao…pogodio sam žicu svrdlom, izazvao krakti spoj, automatski osigurač od 15A izbacio…pospajao to natrag i ispitao, vratio osigurac i nema “odgovora”…sad pitanje za iskusne jer strujić nisam…da li sam skurio osigurač?


Sent from my iPhone using Tapatalk

domy_os 01.06.2023. 17:50

Budi precizniji, koje žice? Ako si burgijom spojio tipa plavu i smeđu/crnu, izbacio je osigurač. Ako si spojio neku od te dvije sa žuto-zelenom, onda je reagirala FID-ovka. Kako si uopće pospajao? Najbolje ih spoji preko rednih stezaljki. Pogledaj još jednom i spoj i osigurač i FID sklopku.

hrwii 01.06.2023. 18:12

Ne ne nista nije spajano…sve je radilo 15 godina sve je na novim instalacijama…pogodio sam žicu od 2,5 kvadrata…izbacio je osigurac…normala…zavrsim štemanje uzmem “keks” pospajam plavu na plavu/smeđu ne smeđu/uzemljenj na uzemljenje tamo gdje je nastao prekid…dignem osigurac i nista…uzmem probir da vidim ima li uopće života u djelu žice koja ide od razvodne do mjesta prekida i isto mrtvo…zapravo želim da mi netko potvrdi da li je moguće da sam skurio automatski osigurač jer sam mislio da oni samo izbace kod nekog nepravilnog napona i onda ga samo vratim i thats it…fidovku imam, spojena je samo na kupaonu ali nju nije izbacilo jer nema veze sa tim instalacijama…možda nekome tko radi i tko se razumije u struju zvučim kao trol ali me iskreno samo zanima da li je otišao osigurač i da me potvrdi…hvala.


Sent from my iPhone using Tapatalk

domy_os 01.06.2023. 18:26

Onda odi do tog osigurača i ispitivačem provjeri obje strane. Nisam još čuo za takav slučaj, ali nije da imam nešto previše električarskog iskustva, to mi je sekundarni biznis.

hrwii 01.06.2023. 18:31

Probati cu sutra da jos danas imamo svjetlo kad padne mrak a da to ne budem ja😉 hvala ti kolega 👍🏻


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kruno M 01.06.2023. 19:29

Citiraj:

Autor hrwii (Post 3679325)
Ne ne nista nije spajano…sve je radilo 15 godina sve je na novim instalacijama…pogodio sam žicu od 2,5 kvadrata…izbacio je osigurac…normala…zavrsim štemanje uzmem “keks” pospajam plavu na plavu/smeđu ne smeđu/uzemljenj na uzemljenje tamo gdje je nastao prekid…dignem osigurac i nista…uzmem probir da vidim ima li uopće života u djelu žice koja ide od razvodne do mjesta prekida i isto mrtvo…zapravo želim da mi netko potvrdi da li je moguće da sam skurio automatski osigurač jer sam mislio da oni samo izbace kod nekog nepravilnog napona i onda ga samo vratim i thats it…fidovku imam, spojena je samo na kupaonu ali nju nije izbacilo jer nema veze sa tim instalacijama…možda nekome tko radi i tko se razumije u struju zvučim kao trol ali me iskreno samo zanima da li je otišao osigurač i da me potvrdi…hvala.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Osigurač nije problem ispitati. Raspojiš sve sa njega, spojiš instrument na mjerenje otpora/zujalica ako ima. Spojiš na gornju i doljnju klemu po jednu pipalicu i kada digneš osigurač trebalo bi zujati/mjenjati se otpor (otići u kratki)

Ako osigurač valja, eventualno što mi pada na pamet . Da li ti se žica omotala oko borera? ili si ju probio. Možda si ju rasčupao par cenata gore dolje u zidu.

Ako nemaš instrument improviziraj sa ledicom i baterijom. Lampa sa bicikla, bilo šta :) samo prespoji da struja ide preko osigurača sa žičicama. Naravno RASPOJI SVE SA OSIGURAČA :)

zlatko 01.06.2023. 19:41

Citiraj:

Autor hrwii (Post 3679325)
Ne ne nista nije spajano…sve je radilo 15 godina sve je na novim instalacijama…pogodio sam žicu od 2,5 kvadrata…izbacio je osigurac…normala…zavrsim štemanje uzmem “keks” pospajam plavu na plavu/smeđu ne smeđu/uzemljenj na uzemljenje tamo gdje je nastao prekid…dignem osigurac i nista…uzmem probir da vidim ima li uopće života u djelu žice koja ide od razvodne do mjesta prekida i isto mrtvo…zapravo želim da mi netko potvrdi da li je moguće da sam skurio automatski osigurač jer sam mislio da oni samo izbace kod nekog nepravilnog napona i onda ga samo vratim i thats it…fidovku imam, spojena je samo na kupaonu ali nju nije izbacilo jer nema veze sa tim instalacijama…možda nekome tko radi i tko se razumije u struju zvučim kao trol ali me iskreno samo zanima da li je otišao osigurač i da me potvrdi…hvala.

Šta je keks?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Kruno M 01.06.2023. 19:43

Pretpostavljam da.misli.na wago ili slično

zlatko 01.06.2023. 19:49

Citiraj:

Autor Kruno M (Post 3679349)
Pretpostavljam da.misli.na wago ili slično

znam, zato i pitam . Za spojiti3 žice trebaju mu 3 keksa. A po onom što piše, u jedan keks je ugurao sve 3 žice . Wago nije redna stezaljka ili luster klema...

hrwii 01.06.2023. 20:11

Moje slabo poznavanje terminologije dovelo je do bauštelskog “keksa” a zapravo se radi o luster klemi…i da koristio sam tri za svaku žicu pojedinačno. Ispitao sam osigurač na kutiji i on je tu mrtav. Ono sto me još cudi su “mrtvih” 4 osiguraca ispod njega. Da li je moguće da su povezani i da ovise o jedno neispravnom osiguraču?
Kad sam pogodio žicu bio je čist presjek a i kada sam stavljao u luster klemu trebao sam oguliti po 3cm žice tako da na to ne sumnjam…izgleda da je osigurač…

zlatko 01.06.2023. 20:15

Citiraj:

Autor hrwii (Post 3679355)
Moje slabo poznavanje terminologije dovelo je do bauštelskog “keksa” a zapravo se radi o luster klemi…i da koristio sam tri za svaku žicu pojedinačno. Ispitao sam osigurač na kutiji i on je tu mrtav. Ono sto me još cudi su “mrtvih” 4 osiguraca ispod njega. Da li je moguće da su povezani i da ovise o jedno neispravnom osiguraču?
Kad sam pogodio žicu bio je čist presjek a i kada sam stavljao u luster klemu trebao sam oguliti po 3cm žice tako da na to ne sumnjam…izgleda da je osigurač…

Jel priključak monofazni ili trofazni?

hrwii 01.06.2023. 20:17

Trofazni


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sva vremena su GMT +2. Sada je 04:54.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger