PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Ne rade mi dva dimm slota na matičnoj (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=294299)

Reedy 08.09.2018. 15:41

Ne rade mi dva dimm slota na matičnoj
 
Pozdrav momci,

kupio sam 2x8 gb ram-a od kolege s foruma (kit) i tek sad saznao da mi ne rade dva slota (od četiri) na matičnoj i RAM ne mogu upariti da radi u dual channel modu. Konfa je iz siga. Naime ne rade mi prva dva slota pokraj CPU-a (crni i crveni). RAM koji sam kupio je 100% ispravan jer sam probao i svoj stari ram koji je na tim slotovima i isto ne radi. Uglavnom kada bi stavio ram u neki od slotova koji ne radi, ne želi se bootat, radi kojih 8 sekundi i restarta se, i tako u nedogled. (ne mogu u bios nit imam slike, ništa). Trenutno mi radi tako da sam pločice stavio u zadnja dva slota koji rade, dakle jednu kraj druge, međutim komp ih naravno prepozna kao single channel i ne koristim puni potencijal.

Stvari koje sam probao:

Ispuhati slotove, malo odtegnuti cpu cooler, izvadio cpu i provjerio pinove na matičnoj da nije koji savinut (nije, sve je oke), clear cmos, update bios, vratio na tvorničke postavke bios, ali ništa ne pomaže. dakle čim bi stavio 1 keks u slot koji ne radi, komp ne zeli bootat, enableao XMP.

Imate li možda još kakvu ideju ili RMA? srećom imam garanciju na matičnu još godinu dana, ali se bojim da će mi je vratiti i reći da je sve okej.

Eto, ukoliko je netko bio u sličnoj situaciji ili ima neku ideju, pucajte. Hvala:chears:

Nbdy32 08.09.2018. 20:27

Nije prva ploča za koju čujem da joj ne radi prvi i drugi slot ...


Eto čovjek bio kod mene sa novom pločom iz dućana,koju je reklamirao (neću spominjati trgovinu) pod garancijom
te su mu rekli da je savinuo pinove kod stavljanja procesora i nisu mu uvažili garanciju jer ploča nije htjela bootat ...


Čovjek donio da mu "popravim" popigane pinove,međutim na ploči cijelo vrijeme svijetlio ram ...


Premjestio keks u 3 slot i sve normalno dignulo ...


Srećom pa ta ploča se koristi za majnanje,pa čovjeku nije potreban neznam koliki ram ... ali ipak,popigani pinovi ispod proca,alo mesari idite raditi u mesnice,a ne u trgovine sa elektroničkom opremom ...

mkey 10.09.2018. 23:36

Sve što sam inicijalno mislio sugerirati već si probao. Ako ti se da gubiti vrijeme sa servisom, pošalji im ploču, ako su iole korektni zamijeniti će je.

Što se tiče DDR moda, nisam siguran dal se razlika u performansama može uopće primijetiti u benchmarcima, a veoma sam siguran da razliku nećeš primijetiti u normalnom radu.

Koji je model matične u pitanju? Znam za neke starije modele koji ne podržavaju određene kombinacije modula na različitim slotovima.

FRipper 11.09.2018. 08:57

Na toj ploci ako imas dva keksa treba ubaciti oba u crvene slotove. A bootati ce ti sa jednim samo u prvom crvenom. Prvi od pocetka ploce tj drugi crveni od procesora.

Ako to ne radi ili memorija radi probleme s plocom ili su popigani pinovi a ti ne vidis...

Reedy 11.09.2018. 11:42

Fala na odgovorima momci, ali čini se da ništa ne pomaže, pokušao sam stvarno sve od navedenog, možda i jesu popigani pinovi al eto gledao sam s povećalom 2x i stvarno ne vidim ništa, sve mi izgleda dobro. Googlao sam i par likova je riješilo taj problem tako da su promijenili cpu cooler i odjednom proradilo (kao pritisak coolera na procesor nije bio ravnomjeran, nešto u tom smislu), pa ću još to pokušati prije reklamacije. (ako neki cooler nabavim).

FRipper 11.09.2018. 14:12

Daj sliku pinova pa ti mi kazemo :) uslikaj onak 2-3...

Reedy 11.09.2018. 14:19

Citiraj:

Autor FRipper (Post 3227910)
Daj sliku pinova pa ti mi kazemo :) uslikaj onak 2-3...

Hoću kada nađem vremena, al ne mogu ništa obećati, stvarno mi se ne vadi proc i hladnjak po treći put van :D

trex 27.09.2018. 10:46

Jesi našao tablicu memorijske konfiguracije i tablicu podržanih memorijskih modula?
Moguće ja dati matična ne prepoznaje RAM jer nije kompatibilan, a da je u potpunosti ispravan
Neki dan sam imao tu situaciju
Moguće je i da je nešto hardverski neispravno i da se ne radi o nikakvim povinutim pinovima
Ulogu igra i kongiguracija memorijskih chipova na RAM pločici (dvostrani , jednostrani)

Reedy 27.09.2018. 19:24

Citiraj:

Autor trex (Post 3233358)
Jesi našao tablicu memorijske konfiguracije i tablicu podržanih memorijskih modula?
Moguće ja dati matična ne prepoznaje RAM jer nije kompatibilan, a da je u potpunosti ispravan

Pogledao sam tablicu, da podržan je. Ma probao sam stvarno svašta i ništa ga još nije natjeralo da radi u dual channelu, dok neću trebat komp neko vrijeme, matična ide na RMA pa ćemo vidit.

Momir 27.09.2018. 21:04

Meni se dogodilo da je procesor bio u banani i nije mu radio jedan kanal, tako da provjeri i njega u drugoj ploci ako mozes, ili drugi proc u toj ploci :D

Nbdy32 28.09.2018. 08:07

Imao sam slučaj da na novoj ploči ne rade 2 slota za ram,čak ni u dućanu nisu htjeli priznati garanciju,jer su "pinovi ispod proca popigani" ...



Znači nova ploča iz dućana do doma ...



I nisu bili popigani nikakvi pinovi ...

DiRT 28.09.2018. 12:41

Meni isto nisu radila 2 slota na 890gx extreme4, to su otkrili u servisu prije nekolko godina još i dali mi istu matičnu kojoj je sve bilo ispravno, al samu matičnu, ne i ostalo što dođe s njom. I nju sam onda prodao prošle godine za 300kn, valjda još uvijek sve radi. Slijedeći put nemoj uzet gigu neg msi.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 15:47.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger