PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Monitori, tipkovnice i miševi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Mehanicke tipkovnice i sve o njima (čitaj 1. post ! ) (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=244464)

JuiceBox 22.06.2015. 13:57

Meni taj ibm m model nikako ne odogovara, prvo i glavno sto me odbija je hod tipki koji je ogroman i same tipke su preprevisoke, drugo u pol noci se cuje kao mg42 iz svapskog bunkera, a i same dimenzije kompletne tipkovnice su ajme, tipkusa je preglomazna i previsoka. Ostajem na svojoj membranskoj apexici dok ne rikne, a kad rikne idem na das keyboard ili cors.

Alien 22.06.2015. 18:14

slažem se sa svima koji kažu "ne paše mi", "ne svidja mi se boja" jer to je subjektivna kategorija ukusa o kojoj se ne raspravlja ali "tvrdnje" (bazirane na "rekla-kazala") da je nešto loše i precjenjeno nakon 30 godina dokazanog funkcioniranja na tržištu (i cijene sa tog istog trzista) je čisto nepoznavanje materije i lijenost da se pročita dva ili tri relevantna članka na internetu od osoba koje itekako mogu reći da li je nešto dobro ili loše mehanički, dizajnerski i ekonomski...

i ako mogu primjetiti super je sto uspoređujete IBM sa tipkovnicama 50-100% skupljim no sve je pocelo pitanjem o preporuci jeftine mehanicke tipkovnice za obicne smrtnike... ibm je najjeftinija...na duzi rok gotovo besplatna...

Rista 22.06.2015. 18:43

Vlasnici IBM M tipkovnica su fakat kao sekta nekakva :D O cemu bi se tocno pisalo u tom odvojenom topicu osim primjercima koji se prodaju na njuskalu? Moram priznati i da ne shvacam u potpunosti tu opsesiju o komadu hardvera zivotnog vijeka od 20-30 godina ali to sam samo ja.

Klikigiga 22.06.2015. 19:10

Citiraj:

Autor Rista (Post 2795245)
Vlasnici IBM M tipkovnica su fakat kao sekta nekakva :D O cemu bi se tocno pisalo u tom odvojenom topicu osim primjercima koji se prodaju na njuskalu? Moram priznati i da ne shvacam u potpunosti tu opsesiju o komadu hardvera zivotnog vijeka od 20-30 godina ali to sam samo ja.

Dali ste ikada pisali na IBM model M tipkovnici?

wooden 22.06.2015. 19:18

Citiraj:

Autor Rista (Post 2795245)
O cemu bi se tocno pisalo u tom odvojenom topicu osim primjercima koji se prodaju na njuskalu?

Ne znam ni ja ali de nek se odvoje, bolje za sve da se u jednoj temi piše o tom starom komadu hardvera nego da se ovdje već 3 stranice teme razglaba da li ona vrijedi 1000 kn ili ne vrijedi.
Po meni ne vrijedi ni 50 kn i stvarno ne znam kako bi upario takvu nakaradu od periferije na svoj stol s ostalim modernim hardverom, čisto estetski jel.

Klikigiga, otvori o temu o IBM M tipkovnica i pišite do mile volje tamo, to nije protivno nikakvim pravilima foruma.
A postoji i ovo tema: http://forum.pcekspert.com/showthrea...227046&page=24

Stvarno nema smisla da se u ovoj temi priča o tipkovnici iz doba dinosaura koja se ni ne može nigdje kupiti, bez obzira koliko dobra bila.

Rista 22.06.2015. 19:18

Citiraj:

Autor Klikigiga (Post 2795254)
Dali ste ikada pisali na IBM model M tipkovnici?

Naravno da jesam. Posjedovao istu prije 15+ godina. Zasto? :)

Klikigiga 22.06.2015. 19:38

Ako netko tko nikada nije pisao na ovu tipkovnicu, nas fanove svrstava u sektu, onda je to neozbiljno, ovako kad to dolazi od nekog tko ju je koristio, onda to već ima neku težinu!

Alien 23.06.2015. 12:45

svako malo se ubaci netko tko nije uopce procitao sa razumjevanjem sto pisem(o) (mozda zato jer smo tekst nakucali na IBM model M kojeg toliko ne volite :))...ili zato sto smo sekta ili fanatici (jer kad nekog ovako imenujes odmah je tvoj argument jaci i abolira te od argumentirane rasprave), sto se radi o 20-30 godina starim rabljenim tipkovnicama koje su silovane cijeli radni vijek (podcjenjivanje i pretjerivanje da se kaze kako su koristene a zapravo veliki plus navedenih jer rade kao i prvog dana), zato jer netko ne kuzi kako uopće netko moze pricati o navedenim starinama a kamoli dati preporuku za kupnju (to sto nesto ne kuzite znaci da se trebate informirati ili bar procitati neke stvari sa razumjevanjem), zatim koriste se ekstremni slucajevi za argumentiranje (evo jedna na njuskalu kosta 1000kn i odmah su sve preskupe),... ako izuzmemo glasnocu kod tipkanja i nedostatak fancy stvari uglavnom svi ostali "argumenti" su osobne prirode "ne svidja mi se boja", "predebela mi je", "ne pase mi uz novu igracu periferiju", "previsoka je", "nije glossy",...

kad tih 50ak postova malo procistimo dobijemo slijedece:

IBM Model M:

+++ u 30g od kad su na trzistu DOKAZAN kvalitet, pouzdanost, robusnost, neunistivost, nepoderivost, lagano odrzavanje/čišćenje, jeftine(u hr oglasima u 99% slučajeva su jeftinije nego na ebayu), razlika izmedju nove i polovne je samo godina proizvodnje, ogromna zajednica ljudi koji koriste navedenu je vec sva potencijalna pitanja dokumentirala i za najvece neznalice, vrlo lako nabaviti layout po vlastitoj želji (HR/UK/US/veliki/mali enter...), NIKAKAV gubitak vrijednosti protekom vremena...

--- bucna - nije za tipkanje u tihim prostorima, klasičan design(nekome ne pase uz svemirske stvari koje se drze po stolu), nisu primarno gamerska tipkovnica (ali moze posluziti kao i svaka druga), nemaju led rasvjetu, dodatne usb portove, lcd displaye, touch screenove, ako imate novije matične ploče bez ps/2 morate investirati u ps/2>USB konektor DVA dolara, polovne namaju garanciju osim dosadasnje 30 godisnje statistike koja kaže da nadžive vlasnike


:cheers:

wooden 23.06.2015. 13:10

Dobro je, shvatili smo, to je tipkovnica koja će i za 100 godina raditi i to joj je glavni plus, samo ne znam kome je to toliko bitno da ima komad hardvera koji je vječan, to je onda stvar sentimentalne prirode, a ne funkcionalnosti, potrebe ili ekonomske računice.

Evo meni na stolu stoji najobičnija membranska HP KB-0316, već 4 godine radi, na poslu ista takva radi već 9 godina, neuništiva, nepoderiva, pouzdana i da ne nabrajam dalje epitete za jedno te istu riječ kao ti.
Koštala je 70 kn.
Ako crkne kupim opet takvu za 70 kn.

Tako da, ja i dalje ne kužim opsesiju s nečimu što može dugo raditi.

Ali ne kaže se bezveze da svaka roba ima svog kupca i ne sumnjam da će se u budućnosti naći netko tko je spreman platiti i 3000 kn za navedenu tipkovnicu, iako je to običan komad plastike, bez obzira koliko se vi trudili objasniti drugačije.

Alien 23.06.2015. 13:32

nekome je na stolu je 20kn tipkovnica koja mu radi...znaci da si ti svoju preplatio jedno 350% (i usput fulao topic - mozda bi bolje pasao post u koju najjeftiniju tipkovnicu uzeti)... no eto ovaj "argument" jos nisam cuo pa ti se racuna kao originalan - razumijem da ima ljudi kojima nesto po cemu tipkaju ne igra nikakvu ulogu u zivotu (kao ni auto koje voze, monitor u koji gledaju ili madrac na kojem spavaju, alat sa kojim rade i sl. - uvijek najjeftinije i to je to - respect za to)... usput taj "argument" se jos vise moze primjeniti na vlasnike nove gaming mehanike od 1000+ kn... i opet IBM bolje prolazi...

morbid_angel 23.06.2015. 13:41

Ok, ok, razumjeli smo - IBM M tipkovnica je za racunala ono sto je Golf dizlo za automobile.
Nego, jel ima tko preporuku za slim mehanicku tipkovnicu s normalnim, velkim enterom?

Old Iggy 23.06.2015. 17:38

Citiraj:

Autor wooden (Post 2795582)
Dobro je, shvatili smo, to je tipkovnica koja će i za 100 godina raditi i to joj je glavni plus, samo ne znam kome je to toliko bitno da ima komad hardvera koji je vječan, to je onda stvar sentimentalne prirode, a ne funkcionalnosti, potrebe ili ekonomske računice.

Upravo obrnuto - ja sam imao (ne)sreću prvih 15+ profesionalnih godina u IT-u raditi na IBM M modelu. To je tipkovnica razvijana dugo godina na električnim pisaćim mašinama (legenda kaže 17 godina, uz sudjelovanje korisnika u projektiranju). No, kako je Lexmark prestao surađivati s IBM-om tako su i one nestale.

Danas postoje problemi s njom - nema neke "standardne tipke" (iako su van standarda) kao Win tipka i slično, nema ih u drugim bojama (primarno crnoj, zato i mene žena gnjavi pa mi je klikerica u ladici) i samo PS/2 interface (što i nije nepremostiv problem). Na stranu Unicompov nastavak proizvodnje.

No, sam rad i udobnost je nešto što je nedostižno ijednom modelu na tržištu (probao sam valjda sve što je dostupno na HR tržištu) i niti jedna tipkovnica se ni približno ne može nositi s njom (zato i drži cijenu) kako udobnošću rada tako i trajnošću. Sve te mehaničke koje sam probao su mi sličnije jeftilenima od par desetina kuna nego klikerici.

Klikigiga 23.06.2015. 18:08

Citiraj:

Autor morbid_angel (Post 2795609)
Ok, ok, razumjeli smo - IBM M tipkovnica je za racunala ono sto je Golf dizlo za automobile.

Prije bih rekao Porsche 911 Carrera:D

Alien 23.06.2015. 18:46

opet podcjenjivanje na nacin svojstven forumasima...

iako su paralele iz autosvijeta ili bilo kojeg drugog vrlo nezahvalne...naime ne postoji ibm model m u autosvijetu... nekom se ne svidja savrseni BMW 635csi iz 85 godine jer ima dvoja vrata, nema parking senzore i u gepek ne stane frizider... zato pitaju da li kupiti novu KIU ili HYUNDAI sa 7 godina garancije ali tek kad otplate kredit za svoju DACIU logan za par godina koja im jos dobro sluzi...

Alien 23.06.2015. 18:50

Citiraj:

Autor morbid_angel (Post 2795609)
Nego, jel ima tko preporuku za slim mehanicku tipkovnicu s normalnim, velkim enterom?

imas na computeruniverse.net rasprodaju cherryja... ako ti naravno layout odgovara...

Rista 23.06.2015. 19:37

Citiraj:

Autor Alien (Post 2795560)
svako malo se ubaci netko tko nije uopce procitao sa razumjevanjem sto pisem(o) (mozda zato jer smo tekst nakucali na IBM model M kojeg toliko ne volite :))...ili zato sto smo sekta ili fanatici (jer kad nekog ovako imenujes odmah je tvoj argument jaci i abolira te od argumentirane rasprave), sto se radi o 20-30 godina starim rabljenim tipkovnicama koje su silovane cijeli radni vijek (podcjenjivanje i pretjerivanje da se kaze kako su koristene a zapravo veliki plus navedenih jer rade kao i prvog dana), zato jer netko ne kuzi kako uopće netko moze pricati o navedenim starinama a kamoli dati preporuku za kupnju (to sto nesto ne kuzite znaci da se trebate informirati ili bar procitati neke stvari sa razumjevanjem), zatim koriste se ekstremni slucajevi za argumentiranje (evo jedna na njuskalu kosta 1000kn i odmah su sve preskupe),... ako izuzmemo glasnocu kod tipkanja i nedostatak fancy stvari uglavnom svi ostali "argumenti" su osobne prirode "ne svidja mi se boja", "predebela mi je", "ne pase mi uz novu igracu periferiju", "previsoka je", "nije glossy",...

Iskreno upao sam tu kao padobranac bez nekakve volje za argumentiranom raspravom :D Naravno da su "argumenti", kako ih volis staviti pod navodnike, protiv ove tipkovnice osobne prirode, kakvi bi drugi bili? Ono sto vlasnicima najbolje tipkovnice u svemiru nije jasno je da ni buckling spring mehanizam nije za svakoga. Dugotrajnost je pohvalna ali ne pretjerano bitna stavka vecini. Pa ne kupujem ni auto da mi traje 20 godina, kamoli komad pc hardvera. Za mene ruzna, bucna i neudobna. Nista ni vise ni manje od toga. Nema su to sto "kuziti".

karlo10 24.06.2015. 07:16

Citiraj:

Autor Alien (Post 2795741)
opet podcjenjivanje na nacin svojstven forumasima...

iako su paralele iz autosvijeta ....

Isprika na Offtopicu, ali moram. :offtopic:

Zašto se nekome nebi sviđal auto s dvojim vratima?! Pa ima li ružnijih automobila, nego onih s 4/5 vratiju?!

Nisam fan njemačkih automobila, ali ova bembura iz primjera je avion i za Kiu i Hyundai spomenuti, a s Daciom ga, pristojnosti radi, nebi stavljao u istu rečenicu.

Da se nadovežem na tipkovnicu, pa i ako uzmeš mehaničku ne mora svakome biti bitno da traje 15 godina.. Npr, ako mi ova Func potraje 5 godina ja sretan, to je 140kn godišnje, za kolko nema poštene membranske s osvjetljenjem koja bi trajala godinu dana. Faktor estetike nisam ni uzimao u obzir jer je subjektivan (ova je 10x lješa od bilo koje membranske za 140 kn :D ).

redscro 24.06.2015. 12:54

Gdje nabaviti povoljno SDL kabel za Model M? Našao sam jednu tipkovnicu u dobrom stanju, DE layout, ali taj kabel je zagubljen. Gledao sam na ebayu i 40$ za kabel je ipak malo previše. :)

Alien 24.06.2015. 13:32

Citiraj:

Autor redscro (Post 2796014)
Gdje nabaviti povoljno SDL kabel za Model M? Našao sam jednu tipkovnicu u dobrom stanju, DE layout, ali taj kabel je zagubljen. Gledao sam na ebayu i 40$ za kabel je ipak malo previše. :)

kupi na ebayu konektore koji ti trebaju i odgovarajuci kabel... mrvicu posla sa spajanjem i voila...

http://ps-2.kev009.com/ohlandl/keyboard/Keyboard.html

a USB/PS2 riješiš konverterom

veve 27.06.2015. 07:22

Koji je trenutni bestbuy mehanicke tipkovnice za gaming, a da nije ona Zalmanova?

Rebbit 06.07.2015. 11:37

jel zna netko gdje bi se mehaničke tipkovnice dale bar malo isprobat ili tako nesto?

Cuky 06.07.2015. 12:05

Eventualno ppogledat od nekog tko prodaje preko oglasa.

karlo10 06.07.2015. 12:30

Citiraj:

Autor Rebbit (Post 2800509)
jel zna netko gdje bi se mehaničke tipkovnice dale bar malo isprobat ili tako nesto?

ADM Zagreb, možda Links, ali kad sam bio kod njih (links zg nisu dali), dok je u ADM-u otvorio 4 različitam modela, s 4 različita switcha.

gin.tonic 17.07.2015. 08:29

Mehaničku tipkovnicu s Cherry MX Brown switchevima i pozadinskim osvjetljenjem za neku normalnu cijenu nije moguće naći? :kafa:

karlo10 17.07.2015. 08:43

Ja sam prešao s brown na red i nije mi neki problem.. osim kaj tu i tam imam tipfelere, jer se većinom ne trudim kod tipkanja (kod chatanja, gejminga), kod normalnog rada (pisanja nećeg ozbiljnog) se ne dešava jer si koncentriran na to što radiš.

U kratko mogu ti preporučiti func kb-460 s crvenim switchewima, imam je već neko vrijeme i zadovoljan sam (nije takav magnet za prašinu kao što kažu na reviewima).

gin.tonic 17.07.2015. 08:47

Citiraj:

Autor karlo10 (Post 2804267)
Ja sam prešao s brown na red i nije mi neki problem.. osim kaj tu i tam imam tipfelere, jer se većinom ne trudim kod tipkanja (kod chatanja, gejminga), kod normalnog rada (pisanja nećeg ozbiljnog) se ne dešava jer si koncentriran na to što radiš.

U kratko mogu ti preporučiti func kb-460 s crvenim switchewima, imam je već neko vrijeme i zadovoljan sam (nije takav magnet za prašinu kao što kažu na reviewima).

Zanimljivo... :kafa:

Uglavnom gdje god čitam recenzije, ti red switchevi su kao najgori...

karlo10 17.07.2015. 09:18

SUBJEKTIVNOST level infinite. Sve ti je subjektivno, što se testova tiće. Meni su u ADM-u dali da probam sve 4 vrste, malo mi je žao da nisam blue uzeo, ali sad ne mogu mjenjati. (baš zbog tih tipfelera, jer ovi red su stvarno "mekani")

Zato velim, meni nije smetao prelazak, tebi možda bude. Ne nagovaram te, da ne shvatiš krivo, meni je ova odlična (prešao s cm quickfire brown). Fali mi jedino bijelo osvjetljenje s one :(

Cuky 20.07.2015. 16:59

nabavio i ja neku mehaniku, steelseries 6gv2. javim dojmove kroz par dana.

onako, na prvu, dobro bi dosla za obranu u slucaju da me netko napadne :D teska je ko slon :D

+ nema vise ghostinga.... to mi je nesto najbolje kod mehanike :)

Xizor 20.07.2015. 21:32

Citiraj:

Autor čuks (Post 2805308)
nabavio i ja neku mehaniku, steelseries 6gv2. javim dojmove kroz par dana.

onako, na prvu, dobro bi dosla za obranu u slucaju da me netko napadne :D teska je ko slon :D

+ nema vise ghostinga.... to mi je nesto najbolje kod mehanike :)

Ukoliko se ispravno sjecam 6gv2 ima NKRO preko PS2 a 6KRO preko USB-a.
Solidno tipkalo, osobno nemam problema s black switches za razne uporabe.

Tehnicki no ghosting nije feature koji je iskljucivo na mehanici, opet ukoliko me slabo moje sjecanje sluzi, bilo je i membranskih 6KRO (all hail logi marketing with no ghosting on wasd yay).

A bit of reading: http://deskthority.net/wiki/Rollover...g_and_ghosting

nub 20.07.2015. 23:20

Normalno da NKRO nije feature samo na mehanici, ali je uglavnom na skupljim tipkovnicama, pa se češće nađe na mehaničkoj. I ofc, uvjek koristit ps/2 za iskoristit pune mogučnosti tipkovnice. Meni sasvim dovoljno i 6kro na cheapo membranskoj :)

Ghosting je pak nešto treće i osobno nisam to iskusio niti na jednoj tipkovnici ikad.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 03:56.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger