PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   (riješeno) Novi komp ne želi da boota (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=299849)

srale7 20.08.2019. 10:57

(riješeno) Novi komp ne želi da boota
 
Sklepao sam novi komp i problemi su se pojavili prilikom prvog (testnog) paljenja.


Komponente:


MBO:ASRock B450M Steel Legend
CPU: AMR Ryzen 3200
RAM 2x8GB Kingston 3200 Fury HX432C18FB252/16
SSD:Adata 512g SX 8200
PSU Corsair SF450SFX




Pospojio ja to, nisam bas najbolje skuzio upute za memoriju, ali probao sam u svim varijantama (A1-A1 i B1-B2) sa jednim ili dva keksa.


Cpu je supportan i nisam siguran jel treba napravit reflash biosa(isao sam logikom da ne mora)



Uglavnom kad upali komp, ventovi se pokrenu, mbo zasvjetli u svom rgb spektru, ali na monitoru nema signala, a spojen je preko DP izlaza sa matične+novi dp kabal.
Nakon cca 30 sec komp se sam od sebe ugasi i ponovo pokrene, kao da se restarta i tako u nedogled dok ga ne je ugasim skroz.


Sve sam normalno pospajao, ali eto, ili nesto radim krivo ili samo nesto krivo napravio, pa stoga, pomagajte:D


Unaprijed hvala i LP

Overclock_freak 20.08.2019. 11:21

Nije cpu supportan.. moraš update bios-a

srale7 20.08.2019. 11:51

Citiraj:

Autor Overclock_freak (Post 3330537)
Nije cpu supportan.. moraš update bios-a




A jos sam gledao da kupim ploču na koja out of box podrzva 3200G, i tamo fino pise da podrzava, ali nigdje ne pise jel je za to potreban flash biosa, ali eto, bit ce da potreban.

Uglavnom, kako mi je to najednostavnije izvest, posto nemam neki stariji amd cpu koji je supportan?

Overclock_freak 20.08.2019. 11:53

Di piše to ?

odnesi u futuru ploču i nek ti flashaju

Doc 20.08.2019. 11:57

Odnijeti u neki servis da ti flashaju.

srale7 20.08.2019. 15:34

Posalo mail sa upitom u ADM, tj di sam kupio sve to, dobio odgovor da bi to trebalo radit jer kao ta ploča od svog 2.1 upadeta podrzava trecu generaciju Rajzena, a taj update datira od 15. 05.2019.


Moguce da me zapala ploča proizvedena prije tog datuma i zato jednostavno ne radi, ali u admu su uvjereni da bi trebala radit, te me zamolili da ima donesem plocu i cpu da ispitaju jer kao postoji mogucnost da nesto nije u redu sa pločom.


Oni naplaćuju fleshanje 90 kn, a Futura 120 ako nije kupljeno kod njih.


Nisam pametan

The Exiled 20.08.2019. 16:38

Ploča je proizvedena i puštana u prodaju u siječnju ove godine, tak da je vrlo vjerojatno sve OK s pločom, ali ima prvu (1.0) ili možda čak i drugu (2.0) verziju BIOS-a, dok tebi treba minimalno treća (2.10) verzija.

U svakom slučaju trebaš novi BIOS da ploča uredno prepozna procesor, a kad je ASRock u pitanju - ide verzija za verzijom - da ti slučajno ne sjebu ploču, ako odmah krenu direktno sa zadnjom verzijom BIOS-a.

Ovisno o tome koja je trenutno (starija) verzija BIOS-a:
  • 1st ili 2nd Gen Ryzen + flash na P2.00
  • 1st ili 2nd Gen Ryzen + flash na P2.10
  • 3rd Gen Ryzen + flash na P2.13A
  • 3rd Gen Ryzen + flash na P2.30
  • 3rd Gen Ryzen + flash na P2.50
  • 3rd Gen Ryzen + flash na P2.60

domy_os 20.08.2019. 17:18

Na kutiji ili negdje na ploči bi trebala biti navedena verzija BIOS-a s kojom je ploča izašla iz tvornice pa pogledaj.

srale7 20.08.2019. 22:52

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3330634)
Na kutiji ili negdje na ploči bi trebala biti navedena verzija BIOS-a s kojom je ploča izašla iz tvornice pa pogledaj.




To sam odmah pogledano, nakon sto sam izguglao da mi treba 2.10 bios, ali na kutiji ne pise kad je proizvedena, niti koji je bios na njoj (2.10 datira od 15.05.2019.)


Odnio ploču i proc u ADM, i tamo utvrdili da sam dobio krivu ploču, tj ne updateanu, iako sam pitao jel ce sve biti kompatabilno-odgovor je bio -da:D
Na updateanim pločama ima naljepnica da je ready for 3 gen, na mojoj jasno nije bilo te naljepnice.



Na licu mjesta mi zamjenili ploču i ovaj post pisem s nove ploče:D:D


U svakom slučaju pohvala za Adm i hvala svima na pomoći:beer:


P.S:


Kad smo vec kod biosa, jel ima smisla da radim update, posto je moja verzija 2.1, a trenutno zadnja 2.60?
Naravno, totalna zbunjola je ono sto pise na sluzbenoj ASRock stranici:"We do not recommend users to update the BIOS if their system is already running normally." Sto bi u prevodu značilo, ako sve radi ne diraj:D:D

JuiceBox 20.08.2019. 22:59

Slobodno updejtas.

Chuxonja 20.08.2019. 23:21

Inaće je ASRock meto stickere na BIOS čipove na kojima je pisala verzija koja je izašla iz tvornice. Bar im je to bila praksa prije pa si uvijek mogo znat kaj je nutra i dal išta treba jednom kad se referenciraš na CPU suport listu.

Brko 20.08.2019. 23:48

Citiraj:

Autor srale7 (Post 3330703)
To sam odmah pogledano, nakon sto sam izguglao da mi treba 2.10 bios, ali na kutiji ne pise kad je proizvedena, niti koji je bios na njoj (2.10 datira od 15.05.2019.)


Odnio ploču i proc u ADM, i tamo utvrdili da sam dobio krivu ploču, tj ne updateanu, iako sam pitao jel ce sve biti kompatabilno-odgovor je bio -da:D
Na updateanim pločama ima naljepnica da je ready for 3 gen, na mojoj jasno nije bilo te naljepnice.



Na licu mjesta mi zamjenili ploču i ovaj post pisem s nove ploče:D:D


U svakom slučaju pohvala za Adm i hvala svima na pomoći:beer:


P.S:


Kad smo vec kod biosa, jel ima smisla da radim update, posto je moja verzija 2.1, a trenutno zadnja 2.60?
Naravno, totalna zbunjola je ono sto pise na sluzbenoj ASRock stranici:"We do not recommend users to update the BIOS if their system is already running normally." Sto bi u prevodu značilo, ako sve radi ne diraj:D:D

Novi biosi na AM4 platformi su uglavnom korak naprijed ako koristiš najnoviji CPU.
Tako da slobodno flešaj zadnji dostupni ;) čisto zato jer imaš bios od 15.05 a proc je lansiran 07.07 i od tada postoji i veliki feedback korisnika ploče pa su i BIOSi sigurno popeglani dodatno.

Sent from S7 Presidency Phone

srale7 21.08.2019. 00:17

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3330628)
Ploča je proizvedena i puštana u prodaju u siječnju ove godine, tak da je vrlo vjerojatno sve OK s pločom, ali ima prvu (1.0) ili možda čak i drugu (2.0) verziju BIOS-a, dok tebi treba minimalno treća (2.10) verzija.

U svakom slučaju trebaš novi BIOS da ploča uredno prepozna procesor, a kad je ASRock u pitanju - ide verzija za verzijom - da ti slučajno ne sjebu ploču, ako odmah krenu direktno sa zadnjom verzijom BIOS-a.


Jel trebam onda ovako updateat ili mogu slobodno odmah zadnju verziju?(2.60)

JuiceBox 21.08.2019. 00:40

Piše ti na stranici od ploče postoji li uvjet za flasanje najnovije verzije i možeš li odmah puknut zadnji.

srale7 21.08.2019. 09:34

Na sluzbenoj stranici ne pise nista eksciplitno za postupak updateanja, osm sto pise:
"We do not recommend users to update the BIOS if their system is already running normally. ASRock assumes no responsibility for any damages caused by improper operations of downloading or updating the BIOS"


Jedino sto pise za sve updateove, da trebaju biti instalirani minimalno 18.50.16.01. vga driveri, a ja imam instalirane 19.10.16_19H1


Jel to onda znači da mogu drito flashat zadnji bios?

tiki66 21.08.2019. 11:26

Slobodno odmah na zadnji BIOS


Sva vremena su GMT +2. Sada je 10:57.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger