PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Peltor headset (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=202864)

prileee 14.11.2010. 18:36

Peltor headset
 
evo iman headset u ruci s komandnog mosta iz broda, kabela jedno 10 metara i na kraju fale jack-ovi
Type: MT7H79A-T5061F
e sad, u kabAlu ima 6 zica, crna, smeda, zelena, bila, crvena, zuta.
problem: jel moze ko objasnit kako se to spaja na jackove i koje su zicE za sta jer na netu slabo nalazin peltor headsete, ili mozda netko iz splita naoruzan znanjem da je voljan to sredit za pivu :chears:

fala

The Pill Man 14.11.2010. 19:48

Ako ti nije hića, potraži neki ovlašteni servis po svijetu, reci da si potrgao konektor i da ti pošalju kako je riješeno ožičenje.

Ako ti je hića, otvori slušalice, uzmi instrument i ispitaj žicu po žicu.

od tih 6 žica
2 lijeva slušalica
+
2 desna slušalica
+
2 mikrofon
= 6

Moraš naći 2 i 2 žice (dva para) između kojih je gotovo isti otpor, pa ti je preostali par mikrofon.

Kod slušalica nije presudno hoćeš li okrenuti +- krivo, koliko je važno da to bude okrenuto jednako na obe slušalice. Ona žica koju definiraš kao - se spoji sa obe slušalice na istu točku tj, masu a one dvije preostale su dva +sa. Pravilno pozitivna polarizacija zvučnika (pa i slušalica) bi bila, kad bi bateriju spojio na zvučnik tako da membrana iz nultog položaja ide prema van, tj, prema slušatelju.
PAŽNJA: ako to nisi nikad radio, prvo testiraj manjim naponima na nekim lošim zvučnicima koji su za u smeće, jer DC kroz zvučnik ima mali otpor pa može ako je izvor dovoljno jak spaliti zvučnik!:fuming:

Kod mikrofona je jako važno da paziš na +- jer se obično radi o kondenzatorskim mikrofonima pa moraš znati da on ne ide u mikrofonski ulaz direktno već mora imati DC PASS filter jer se on napaja sa nekog DC izvora (neka pojačala imaju PHANTOM ulaze za mikrofone gdje je već integrirano napajanje i DC PASS filter pa mikrofon ide direktno).

Mikrofoni elektrodinamičkog tipa (zavojnica na membrani i magnet, konstrukcija idejno kao kod zvučnika) ne traže napajanje, dok kondenzatorski traže, ali su ovi drugi zato u manjim dimenzijama. Nekad se DC izvor rješava umetanjem baterije 1,5V u adapter sa DC pass filterom pa se onda adapter gurne u mic ulaz pojačala.

Kod kond mikrofona - je spojen na kućište (samog mikrofona, ne nužno cijelog headseta), a + onaj drugi kontakt koji se lemi.

Hebi ga, jednostavnije ne mogu objasniti.:chears:

prileee 14.11.2010. 23:02

puno ti fala na odlicnom infu ali prekomplicirano za mene, zaletit cu se sutra do Dobar Zvuk tu u splitu i zamolit malo i to :D
da si iz splita ima bi par pivi a ja bi ima sluse :D

evo san gugla i nasa i model, peltor rally, 115 funti bokte

http://www.pilot-europe.com/proddeta...prod=Pel-Rally

prileee 15.11.2010. 13:58

evo san jucer posla mail na https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gifpeltor.comms@mmm.com pa sad cekan odgovor, u meduvremenu san bia do dobar zvuk i do cipoteke, niko od njih ne zna i kazu da bi tribalo ispitat to i onda spojit ka sta si ti reka, ima ko iz St da zna to napravit? :(

prileee 17.11.2010. 22:38

nema niko da je zna i da je voljan pomoc? :'(

The Pill Man 01.12.2010. 21:27

Ako imaš multimetar (može bilo koji jeftinjak), lemilo i malo volje možemo to i "daljinski" tj. ja pišem, ti radiš ( :) ovo zvuči čisto socijalistički zar ne??):
1.slika kabela
2.otpori među žilama

Javiš pa se čujemo za dalje.

Ako nisi siguran u rad sa multimetrom daj sliku i javim ti di i kako tribaš raditi.:chears:

prileee 01.12.2010. 23:49

moze, sutra slikam kabel i multimetar pa idemo :chears:

prileee 02.12.2010. 13:39

evo slika kabela sa 6 zica(crna, smeda, zelena, bila, crvena, zuta)
kabel san ja na brzinu ogulia radi slike, moze se to bolje :) :
http://prileee.kuvat.fi/kuvat/kabel.JPG/_small.jpg

evo i nekog jeftinog multimetra od starog koji ima 10+ godina:
http://prileee.kuvat.fi/kuvat/multim...jpg?rotation=1

prileee 02.12.2010. 15:19

evo san se igra malo s multimetron i dosa do nekog ocitanja sta li vec. mislin da su parice crna i zuta, crvena i bila, zelena i smeda.
kad spojin multimetar na crnu i zutu multimetar ode skoro do 0 ohma, tj malo iznad nule, a kad spojin crvenu i bilu ode skroz desno iza nule. zelena i smeda ne daju nikakva ocitanja.
jel to znaci da su crna i zuta jedna slusa, crvena i bila druga, a zelena i smeda mic?

daj upute, tnx

rodney 03.12.2010. 00:06

ja se ne razumijem bas u te multimetre i to, ali ja bi to rastavio. da, sigurno ima negdje neke male sarafe na tim velikim slusalicama, i to se rastavi i pogledas sta je di je i koje je boje.. i onda imas parove 100% i onda spojis kako je kolega gore napisao.

The Pill Man 04.12.2010. 01:58

Instrument treba biti podešen baš kao na slici. Bilo bi bolje da nađeš neki sa područjem x1 ohm jer očekujemo male otpore. Bilo bi ti lakše sa digitalnim multimetrom ali što je tu je.

Prvo spoji kleme instrumenta zajedno, pa ti je vrijednost koju tada očitaš =0 ohma. Ako kazaljka nije na nula trebalo bi onu malu bijelu plastičnu vidu okretati dok ne dobiješ nulu, ili neki drugi vijak/potenciometar ako ima s boka ili sl.
Kad su kleme otvorene to ti je beskonačno veliki otpor i na skali imaš simbol za beskonačno (slika je mutna ali sigurno mora biti polegnuta osmica) pa po tome lako znaš koju skalu trebaš gledati.

Sad izmjeri kombinacije, pa izračunaj očitano x multiplikator (kod tebe x10ohm).
Pretpostavljam da ćeš dobiti otpore 10-16ohma pa zato budi precizan u očitanju jer je to na samom početku skale (ponovi mjerenje nekoliko puta pa vidi srednju vrijednost jer kazaljke kod analognih instrumenata znaju nekad zapinjati ako su loši instrumenti).

Prema onome šta si već napisao rekao bih da si dobro skužio logiku. Naime u desnoj i lijevoj sluši je isti aparat pa su i vrijednosti trebale biti iste ili vrlo slične.
Ostaje ti još odrediti polaritet mikrofona tj. kondenzatora. To bi moglo biti problem jer tvoj instrument nema mjerenje kapaciteta a i neprecizan je, zato tome možeš doskočiti spajanjem mikrofona na malu bateriju od 1,5V i mali kond., staviti mic pred zvučnik na kojem puštaš šum (npr namjestiš radio gdje nema stanice) i pritom mjeriti ac izlaz iz sklopa. Polaritet gdje dobiješ veći nivo AC izlaza, to bi trebalo biti to.:chears::chears:

prileee 08.12.2010. 00:44

iman prijedlog, posaljen ti to u sibenik da sredis sa 2 3.5mm stereo jacka, platin 50kn +postarina oba smjera ako imas vrimena i volje.
pare mi dobre sluse i tia bi imat dobre sluse doma, i upila san s njima pa mi steta odustat i bacit, pa ako si za javi.
:chears:

prileee 10.12.2010. 01:50

dis'

rodney 10.12.2010. 13:36

pa covjek nije bio na forumu od 4. 12., strpljenja malo...

The Pill Man 10.12.2010. 22:52

Haj!

Stvarno sam u gužvi zadnjih dana tako da sorry što se nisam javio. Znaš kako to ide, "dječje radosti"
(tu mislim na virozu sa temperaturom kod moje petogodišnje princeze, i to baš kad joj je Sv. Nikola donio hrpu igračaka)
posao, kućne obaveze, setup HP6550b lapa
(podignuo app-ove za PLC-e pa te naravno uvik nešto izhebe pa ga srušiš i ideš ispočetka dok sve ne središ...)
no svejedno sad sam tu.

Ovako, nije meni problem to napraviti ako ćeš sve poslati (možemo se dogovoriti i busom ili ako neko putuje ili sl. da ne plaćaš poštarinu) ali stvar je u tome što onda nećeš ništa naučiti pa kad ti sutra bude strgan kabel bićeš na početku.:nono:

I još nešto. Koliko vidim na slici, tebi je sad izvučen jedan kabel sa 6 žila. Pretpostavljam da želiš zadržati funkciju mikrofona ali u tom slučaju moraš znati da ćeš na kablu imati ili
razvodna kutijica sa konektorima za prespajanje 1 stereo za sluše i 1 mono za mic ili
na samom postojećem kabelu spoj (izoliran sa termoskupljajućim bužirom ili sl.) iz kojeg izlaze 2 kabela, 1 stereo za sluše i 1 mono za mic.
Stoga se opet vraćamo na to da ti je u ST dostupniji materijal nego meni u ŠI.

Oba su rješenja malo nezgrapna a u originalu se vjerojatno radilo o nekakvom DIN priključku ili nešo drugo ali sa bar 4 pola, samo tako nešto nećeš naći na PC-u ili na linijama (DIN možda na nekim starijim).

E sad, ono što ti ja mogu pomoći je uputama ili da sve pripremiš i pošalješ i ja samo polemim. Za to drugo moraš sačekati iza Nove (nadam se koji dan godišnjeg) jer kako vidiš ni na forum ne stignem a kamoli još nešto drugo.

Svakako ako imaš nekog servisera (RTV, PC...) ili bilo koji električar koji zna lemiti ja ti sve objasnim, popišem materijal u detalje, skiciram shemu, a tvoje je samo pratiti i pitati ako je nešto nejasno. :kafa:

EDIT: zaboravio nešto. Moram ti napomenuti da ove sluše ne moraju biti idealne pa čak ni osrednje za slušanje glazbe! Naime ako sam shvatio radi se o industrijskoj varijanti slušalica (po imenu rally valjda im je primjena za utrke) koje su vrlo vjerojatno prilagođene za srednje tonsko područje, tj, reprodukciju frekv. na kojima je ljudski govor. To bi značilo da doživljaj neće biti u skladu sa cijenom od koliko 115 funti? Naime u utrkama je cilj maksimalno smanjiti buku motora a maksimalno točno prenijeti govor (dobiti što veći odnos govor/buka motora) dok glazba nije prioritet. Otud i visoka cijena.

Za tu lovu se mogu kupiti super sluše za HiFi.

prileee 13.12.2010. 21:28

ej hvala na odgovoru, pokusat cu nac kakav rtv servis ili nesto pa se javim za dalje, ako ne posaljen ti to kad se vec dogovorimo nije hica, zalemia san stare motorola.
nije mi do muzike nego igran cs pa iden nekon logikon da su mi ove motorola super pa da ce i ove valjda bit, jer i ove motorola su iz nekog army vozila pa ono, nadan se da ce i ove valjat :)
hvala cujemo se:chears:

prileee 13.05.2011. 18:24

proslo pola godine jos nisan rijesia sebi ove sluse :(

Pillman imas li volje i vrimena ovo sredit?

begi 15.05.2011. 00:34

Ja bih to provjerio ovako (privremeno).
- oguliš još malo vanjski plašt kabla, zatim izvasiš bateriju 1,5v iz daljinskog. Onda staviš slušalice na glavu, te probaš žice (što kraće < sec) na plus i minus baterije dok ne čuješ "kvrc" u jednoj od slušalica. Zapamtiš paricu i ponoviš isto dok ne pronađeš drugu.
- Od starih slušalica otkini kabal sa 3.5 mm džekom (možeš i kupiti 1,5 m na drugoj strani činčevi). Nožičem lagano oguli kabal te spoji masu (pletenicu) i srednju (obično crvena ili bijela) na jednu paricu (ručno usuči žice) te izoluj trakom. Isto i sa drugom slušalicom.
- Uključi slušalice u računar ili sl. pusti muziku te ukoliko su ti basovi slabiji ukupno nego na jednom kanalu (balans skroz u jednu stranu) onda zamjeni žice na jednom izlazu.
Istestiraj pa javi da riješimo mikrofon.



























j

Burko 15.05.2011. 03:00

decki........ mi pricamo o ovim slusalicama? - klik


ako da, one ne "funkcioniraju" kao obicne slusalice, jer nisu napravljene tako. tj imaju prekidac koji sluzi za prekid otvorenog signala (prijema), i tek se onda aktivira mikrofon (tj pocinje odasiljanje). raskopao sam se od frendova airsoft slicnih sranja (redom sa jednom slusalicom), ali obratite pozornost na konektor, pa cete vidjeti:
1) da je samo jedan konektor (i to tocno ovakav - klik),
2) da ima cetiri kontakta

e sad, ako i dalje ne kontate o cemu pricam, nadite kakve slusalice za mobitel (nokia recimo, ja ih imam), pa pogledajte konektor. pa zakljucite kako doci preko jednog konektora i do zvuka i do mikrofona (pogotovo na racunalu). -nikako.


no, i to se da srediti, samo sto onda moraju svi kablovi plus taj trenutni prekidac - van. ili barem ostati isti kabel, i upotrijebiti pet kablova (jer ih zapravo toliko treba, cak i cetiri (masa zajednicka za sve, mikrofon +, L slusalica +, D slusalica +).


tako da se da ovo srediti, i to poprilicno da dobro izgleda (prakticki uzmes najjefitnije canyonice slusalice sa mikrofonom i zrtvujes kabel u kojemu imas sve gotovo sa konektorima), i samo polemis na ove postojece.

i da, jesi siguran da je zvuk iole na ovim slusalicama? jer te slusalice su namjenjene za govorno podrucje, "fucka" se njima za niske frekvencije (bas), a lako vjerovatno da je i visoki zapostavljen. da fora izgledaju to svakako, ali postoji mogucnost da ih ove pojedu u kvaliteti reprodukcije cijelog spektra frekvencija (jer bas ove imam ja osobno, i za 70 kuna mislim da nema boljih. po imenu svakako, ali po kvaliteti zvuka - ne. onaj tko kaze drugacije znam da ih nije probao i da sere, jer canyon nije marka, jel).

prileee 18.05.2011. 23:25

Citiraj:

decki........ mi pricamo o ovim slusalicama? - klik
da, o tim slusalicama.
Vec me i pillman upozorio na to da su namjenjene za govorno podrucje ali kao sto sam vec rekao, imam slusalice iz slicnog kadra, motorla rmn4019a koje su isto iz nekog military vozila i pasu mi za igranje pa sam se povodio nekom tom logikom da ove imaju slicnu namjenu pa da bi mogle i one, jel.


E da, iako na slici s tvog linka vidim da je konektor kao sto si ti rekao, na upit nekog peltor worldwide servisa da mi posalju shemu spajanja konektora dobio sam odgovor
"Enclosed is the wiring of this connector. The connector is an Amphenol C16-1"
i guglajuci to vidim da je to ovo
http://www.fclane.com/images/product...0200%20pix.jpg

Uglavnom, kuzim ja vas da se to da relativno slozit ali ja jos nisam nasao nikog u blizini i okolnim rtv servisima da znaju ili da su voljni napraviti mi to pa zato i trazim zrtvu :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:41.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger