PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Koji messenger koristite? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306512)

domy_os 09.01.2021. 20:10

Koji messenger koristite?
 
Pošto najpopularniji Viber i WhatsApp sve više idu u krivom smjeru, bilo zbog reklama ili zbog drugih stvari, zanima me što PCEkspertovci koriste? :)

Kod mene je Viber najviše zastupljen kod kontakata iz Hrvatske dok je WhatsApp za sve izvan Hrvatske. Tako nekako se poklopilo. Kod vas?

Dakle, Telegram, Signal ili nešto treće i zašto? Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.

Hvala na sudjelovanju u raspravi. :)

spawn 09.01.2021. 20:15

Stranci dosta koriste Line uz Whatsapp,ne znam zasto. Mislim da ce proci dosta sugo vremena dok neka aplokacija zamijeni Wa i Viber

prileee 09.01.2021. 20:26

Koristim samo whatsapp. Nazalost, nije pitanje sta ti je bolje ili draze koristit, nego ces koristis ono sta vecina tvojih kontakata koristi, a usudia bi se rec da njih 90% koristi whatsapp i/ili viber.

webstartm 09.01.2021. 20:27

Samo whatsapp, fb mess samo kad nesto kupujem preko FB grupa

The Exiled 09.01.2021. 20:34

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3480741)
Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.

Signal je zapravo i najsigurniji (upravo zbog open-sourcea) od svih spomenutih, Telegram je odavno kompromitiran, dok su ostali servisi na ovaj ili onaj način pod kontrolom (matičnih kuća) i (nažalost) uredno prikupljaju podatke korisnika.

tizhu 09.01.2021. 20:51

samo whatup - nisam nikad imao biber ili bilo koji drugi.
ako moji kontakti promjene i ja ću - živo mi se fućka što će biti.

Roso 10.01.2021. 09:32

Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...

sti 10.01.2021. 13:44

Signal je prvi na Google i Apple storu, samo ne znam je li to posljedica WhatsApp-ovih zadnjih uvjeta korištenja, ili zato što mutavi Ameri misle da "privatno" znači da mogu pisati svakakve bedastoće bez moderiranja, kao što su mogli na Parleru prije nego je maknut.

Bojim se da je ovo drugo, jer je druga najpopularnija aplikacija nekakva dating-stranica ParlOr. Ljudi uopće ne čitaju o čemu je riječ prije skidanja :D

Revolver3844 10.01.2021. 13:45

90% WhatsApp, 5% viber i 5% fb messenger

mamutarka 10.01.2021. 13:46

whatsapp, ostalo je instalirano ali se ne koristi, instagram messenger 5%

spawn 10.01.2021. 14:02

Citiraj:

Autor Roso (Post 3480901)
Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...

Moze ukratko koji je problem s novim terms, ne čitam baš termse za apps koje koristi puno ljudi

Juice 10.01.2021. 14:02

Koji messenger koristite?
 
Citiraj:

Autor Roso (Post 3480901)
Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...


Novi uvjeti korištenja se ne tiču EU.
EU ima svoje zakone o privatnosti i ne prolazi ta promjena u EU. Čak je i glasnogovornik Whatsappa to rekao.

@Bruno_Rv - sad dijele sve informacije s parent company - Facebook. Al kao što rekoh, nije relevantno za EU

Roso 10.01.2021. 14:43

Citiraj:

Autor Juice (Post 3480982)
Novi uvjeti korištenja se ne tiču EU.
EU ima svoje zakone o privatnosti i ne prolazi ta promjena u EU. Čak je i glasnogovornik Whatsappa to rekao.

@Bruno_Rv - sad dijele sve informacije s parent company - Facebook. Al kao što rekoh, nije relevantno za EU

Ako je tako onda dobro. Ali ono šta sam čitao, i to je još prevedeno na Hrv, je bilo da ce prikupljati nase podatke, dijeliti ih sa svojim partnerima. Ukoliko deinstaliramo app, podaci se ne brisu. Da bi se izbrisali, mora se zatraziti brisanje. Dalje, i ako zatrazimo brisanje, i dalje ce im ostati nesto, ali kao nece biti vezano za nas kao usera, vec pod nekim nasumicnim databaseom ili tako nesto. I to nije kraj. Džabe ako zatrazis brisanje, jer sve poruke koje su poslane su im ionako sacuvane na drugoj strani...
Nisam paranoik, nemam sta skrivati, niti mislim da mi se moze napravit neka steta. Ali treba se bunit oko ovakvih stvari i ne biti ofca.

devilldey 10.01.2021. 15:02

Vecinom koristim Whatsapp,messenger vrlo rijetko

The Exiled 10.01.2021. 15:10

Citiraj:

Autor Roso (Post 3480989)
Ukoliko deinstaliramo app, podaci se ne brisu. Da bi se izbrisali, mora se zatraziti brisanje. Dalje, i ako zatrazimo brisanje, i dalje ce im ostati nesto, ali kao nece biti vezano za nas kao usera, vec pod nekim nasumicnim databaseom ili tako nesto. I to nije kraj. Džabe ako zatrazis brisanje, jer sve poruke koje su poslane su im ionako sacuvane na drugoj strani...

Podaci se nikad ne brišu, samo se odradi anonimizacija podataka kad se zatraži brisanje, jer podaci su ti koji tjeraju svu popratnu analitiku i služe kao svojevrsna valuta neovisno o kojoj firmi ili popularnoj društvenoj mreži je riječ.

Oni moraju imati i nuditi opciju brisanja podataka, tako da što lakše budu sukladni svemu što (barem s naše strane) GDPR propisuje, ali na kraju dana ne treba se zavaravati - podaci se nikada uistinu ne brišu.

Osim toga, do sad su sve veće i popularne društvene mreže ionako prikupile i više nego dovoljno podataka o svim svojim korisnicima, tak da mogu nuditi simbolično brisanje, kad jako dobro znaju da je ono bitno već naveliko unovčeno.

Roso 10.01.2021. 15:19

Evo sad sam malo istrazio, i kolega Juice je u pravu, mi unutar EU-a smo zasticeni, i ove zadnje promjene se ne odnose na nas. Dalje, ono sta nisam bio siguran, poruke i njihov sadrzaj nisu vidljive nikome osim krajnjem korisniku. Prikupljaju se neki drugi podaci. Barem tako oni kažu :) Nije bas sve tako crno, ajde.

The Exiled 10.01.2021. 15:22

Velim ti, čak i EU GDPR je samo kozmetičke prirode. Prošla baka s kolačima, nakon kaj više od desetljeća ljudi svojevoljno stavljaju svaki, pa i najmanji detalj privatnosti na net putem društvenih mreža i popratnih aplikacija.

Libertus 10.01.2021. 15:28

Signal je top aplikacija, čista od reklama i svakojakih gluposti, i zaštita korisnika je maksimalna. Whatsapp koristi dio protokola i kodiranja poruka od strane Signala. Platili su im prije nekoliko godina da dio implementiraju u Whatsapp, tako da ukoliko je to ostalo i dalje, samo presretanje poruka bi trebalo biti nemoguće, ali to ne znači da Facebook ne prikuplja od korisnika podatke o korištenju i sadržaj samih poruka.

Viber je kao isto kopirao samostalno dio Signal protokola, ali se nisu nikada izjasnili što točno i kako.

Volio bih da više ljudi koristi Signal, ali u mom društvu to je minimalno. Većina ima Viber i Whatsapp, s tim da je Viber zastupljeniji.

The Exiled 10.01.2021. 15:41

Facebook i njihov Veliki Vođa su se itekak dobro pripremili i pobrinuli (1 - 2) da imaju pristup svemu što im treba. Nabolji primjer je situacija koja se trenutno odvija u Americi nakon užasnih događaja sredinom tjedna - sve platforme (ukoliko dosad nisu) imaju obvezu dati uvid i pristup ama baš svemu što je potrebno da se identificiraju, lociraju i uhite svi koji su sudjelovali u planiranju i provedbi napada. Koliko god se firme čije platforme se koriste prave da su korisnici na prvom mjestu, sve to jako brzo pada u vodu kad stižu sudski pozivi i agenti.

mkey 10.01.2021. 15:47

U zadnje vrijeme najviše koristim Telegram. Čačkao sam malo i po Elementu, ima čini mi se jako puno potencijala. Koristim u manjoj mjeri i Keybase.

Roso 10.01.2021. 15:56

1 privitaka
Evo jedno moje dopisivanje preko Signala, pogledajte datume poruka. Nadam se da su to popravili :D

The Exiled 10.01.2021. 15:58

Elon Musk ih je prije koji dan putem Twittera preporučil svima i od onda su imali navalu novih korisnika kakvu nisu ni sanjali, tak da je lako moguće da infrastruktura u pozadini još uvijek dolazi k sebi.:):D

1v@n 10.01.2021. 16:49

I ranije su poruke kasnile, ili bi došle, a ne bi bilo obavijesti da su došle. Nemam zasad dobra iskustva sa Signalom.

vlatko27 10.01.2021. 17:27

Ja bi prešao na Signali ili Telegram, imam oba ali pustoš, svi na Whatsapp..jednom sam probao to promjeniti kod svojih najbližih ali kakvi, svi smo mi ovce.

Sn4k3 10.01.2021. 17:43

Sve vise ljudi spominje Signal kao dobru alternativu, no malo tko ima kontakata koji ga koriste - valjda ce se i to s vremenom promjeniti...
Osobno koristim primarno whatsapp i eventualno viber tu i tamo, nemam ni fejs ni messenger vec dugo vremena na mobu - ne zanimaju me ni 2%.
Tko hoce moze isprobati neki od alternativnih verzija wacapa poput whatsapp GB+, moja zena ga koristi vec godinama, kaze da je odlican.
Ima puno vise korisnih opcija nego standardni wacap, no ipak se ne radi o sluzbenom app-u pa se neki "boje" s pravom...

The Exiled 10.01.2021. 18:18

Teško da bude se kaj puno promijenilo, jer većina svjetskog stanovništva već koristi najpopularnije aplikacije, tako da Signal i nema preveliku mogućnost. Mada nije to ni nužno loše.:)
Citiraj:

  • WhatsApp over 2 billion active users
  • iMessage over 1.3 billion active users
  • WeChat over 1.2 billion active users
  • Telegram over 500 million active users
  • Viber over 260 million active users
  • Signal over 10 million active users


Inovator 10.01.2021. 18:38

Koristim samo Whatsapp, Viber mi nikad nije sjeo, a Facebook acc nemam.
Nemam neku osobitu potrebu za alternativama, barem zasad.

masesto 10.01.2021. 20:02

Citam na Twitteru da je velika navala na Signal, pa moraju aktivirati jos servera. Meni se svidja i prelazim na njega.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

mamutarka 10.01.2021. 20:18

lako preć na signal, ali moraju i ostali a to se ne dešava, kod mene bar

masesto 10.01.2021. 20:27

Ja sam svojim kontaktima poslao obavijest da uskoro gasim whatsapp i da prelazim na signal. Ukoliko i dalje zele imati kontakt samnom znaju sto trebaju uciniti. Tko me treba zna gdje me moze naci i kontaktirati :)

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk


Sva vremena su GMT +2. Sada je 22:44.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger