PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   klavijature (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=127361)

J@nos_Herc 20.11.2008. 15:42

klavijature
 
Bok.
Evo, puklo me je da bih volio naučiti svirati klavijature...neznam, jel to samo period ili bu potrajalo :)
e pa bih Vas molio preporuku....naime, ne bih dao više od 1000kn
Imam na ponudu od frendova ovo:
-ROLAND E-68
-casio CTK-591

oboje sa stalcima ...po 1000kn su

e sad, vaše preporuke, savjeti, itd. ....

Valg 20.11.2008. 16:03

Ako planiraš učiti, onda posudi od nekoga nekakve samo da se naučiš, kasnije uzmi korg triton i miran. :)

Visage 20.11.2008. 17:33

Citiraj:

Autor J@nos_Herc (Post 1197054)
Bok. Evo, puklo me je da bih volio naučiti svirati klavijature...

Htio bi svirati klavijature?

Htio bi svirati synth zvukove? Svirati realisticne presete akusticnih instrumenata?

Citiraj:

Autor J@nos_Herc (Post 1197054)
neznam, jel to samo period ili bu potrajalo :)

Pa prespavaj pa javi hoce li potrajati?

Prstomet, solfeggio,polifonija... cemu spominjati kad ti je pitanje ubitacno generalno. Smisli se sto trebas, jer mi se ne da odgovarati na nevidjeno :smoke:

NJUNJO_HR 20.11.2008. 17:55

Visage moram biti zlocest malo. Na decka si žestoko "zalajal". Muzika nije
ko sastavljanje komjutera. On nema pojma kaj oce svirati na klavijaturama, kak to izvesti...

Zakaj to govorim. Zato kaj sam završil osnovnu glazbenu na klaviru i nedavno me ulovila
želja da naučim bisernicu. I sva škola ispočetka opet počela. Nit sam znal kaj gdi ko...
Na sreću imam prijatelja koji je tamburu svira. On je dugo imal pauzu, a dok mi nekaj
pokazuje, te zaboravi da sam ja još početnik, ocekuje da nekaj novo odsiram kak spada
sa par ponavljanja :D. To tak nejde.. :D

Tak da je moj savjet J@nos_Hercu. Kupi klavijature koje imaju 5 oktava i koje imaju
tipke osjetljive na dodir. Znači ak jako lupiš tipku sintić bu glasno odsviral a ak lagano
stisneš bude tiho odsviral. Na mojem prvom sintuču taj se "feature" zval
Touch respone ... A novaca daj kolko misliš da ti nebude žal dat ak odustaneš svirati.

I samo jedan savjetić. Budi strpljiv jer za naučit svirati treba puno vremena i volje, a dok
tehniku savladaš onda bude došlo i sviranje iz duše.

Visage 20.11.2008. 19:59

Citiraj:

Autor NJUNJO_HR (Post 1197178)
Visage moram biti zlocest malo. Na decka si žestoko "zalajal". Muzika nije ko sastavljanje komjutera. On nema pojma kaj oce svirati na klavijaturama, kak to izvesti...

Synth mi je materija specijalnosti (vise od pola zivota) i ne volim povrsno o njemu. Tko je napao J@nos_Herca? Samo sam trazio da bude precizniji.

Citiraj:

Autor NJUNJO_HR (Post 1197178)
Zakaj to govorim. Zato kaj sam završil osnovnu glazbenu na klaviru

Cestitam Njunjo i ja, klasa 88 :p

A imao sam i daleko atraktivniju seficu komisije od tebe na ispitu. Samo kakve to veze ima sa ovom temom? :)

Citiraj:

Autor NJUNJO_HR (Post 1197178)
želja da naučim bisernicu. I sva škola ispočetka opet počela. Nit sam znal kaj gdi ko...
Na sreću imam prijatelja koji je tamburu svira.

U ZNA SE vremena, to je bio jako probitacno unosan instrument, dakle bio si glazbeni poduzetnik :D


Citiraj:

Autor NJUNJO_HR (Post 1197178)
se "feature" zval Touch respone ...

Velocity sensitive (pressure sensitive) je standardniji termin.

wiseman 20.11.2008. 21:21

Evo sad sam baš vidio na TV-u reklamu, klavijature u Konzumu za samo 168 kn! :D
To ti je taman dok ne skužiš jel te to zanima il ne.

J@nos_Herc 24.11.2008. 17:04

e, mislio sam da ce biti neke pomoći od vas.....
što bih svirao na njih? pa volio bih svirati muziku tipa zabavna/narodna
a gle, meni nece nikad trebati nešto tipa poput Korg-a i sl. jer se ne mislim profesionalno baviti sa sviranjem, nego onak malo sebi za dušu.
što mislite o onim klavijeturama što sam gore napisao?

Visage 24.11.2008. 18:43

Citiraj:

Autor J@nos_Herc (Post 1200316)
pa volio bih svirati muziku tipa zabavna/narodna

Sad konacno dajes neki konkretniji opis namjene. Tebi dakle treba Begleiter aranzer ili ti OMB synth. Da ja sad ne idem preopsirno u temu, posebno sto neces ici na neke High modele. Recimo da u svijetu Begletiera rodonacelnikuje GEM, Solton (Ketron), pa tek onda top modeli Roland/Yamaha/Korg/Technics/Casio...

Kao sto vidis iz domace ponude postoji distinkcija izmedju kucnih i pro aranzera.

Buduci da neces knjiški ili prakticno uciti teoriju, meni se cini da je Casio LK210 gotovo idealan model za tebe.

http://www.casio.co.uk/controls/thum...d=/e7CzQ2fLI0=

Pokriva sve ono sto bi morao imati danasnji OMB model :

1) 32 note polifonije (standardni minimum) , 2) MIDI , 3) GM , 4) nekakvu vrstu vanjske memorijske komunikacije tipa Floppy, memory card... (sd card u slucaju Casio)

Casio Keylighting je izuzetno korisna (stara) novotarija za didakticnije "prstometriranje" u savladavanju osnova. Vodi te korak po korak, dok ne savladas odrednjenu temu ili frazu. Sa Net-a lako skines, koji god zelis standard/motiv kompozicije, te "repliciras" ponavljanjem dok ne naucis kao vodu piti konkretnu temu.

Malo zaigran i "veselkast" video demo, ali daje pristojan uvid u mogucnosti. Uglavnom, ciljaj na model koji ima Keylighting.

Ako bi isao u Germaniju, tamo bi nasao najbolju mogucu ponudu novih i koristenih modela. Turci su najveci EU kupci takvih modela. Postoji citavo DE trziste koje trudi dati im sto bolju ponudu. Toliko su relevantni, da im narucuju potpuno lokalizirane promo prospekte i menije na uredjajima.

Po nasim oglasima i grupama ima gomilu gažera koji prodaju svoje TR/X (Korg), PSR/G/EXR/Tyros (Yamaha) i E/G (Roland) modele. Najcesce ih mozes prepoznati po specificnoj gažerskoj terminologiji opisa : Narodne Farbe/boje, terce i ritmovi programirani...

To isto moze biti dobra kupovina. Ali za pocetak, ja bih se drzao spomenutog Casio modela. Stosta bi se toga moglo spomenuti, no vjerujem kako sam glavne stvari spomenuo.

Buduci da si u VZ-u, mozes pitati MSH (Zeljko ili Predrag) dal ti mogu isti model iz DE naruciti. Ali vjerujem da ces ga negdje vec naci u nasoj ponudi.

Dok MC Neuron ne bude zavrsen, Casio ti ostaje najbolji model za osnovno savladavanje. Samo imaj na umu kako se Erdjan ne postaje preko noci :)

http://www.casio.ru/music/euro/emi/s...eylighting.jpg

J@nos_Herc 24.11.2008. 22:44

e puuuno hvala stari na ovako super objašnjenim stvarima što se tiče klavijatura!!!
sviđa mi se taj Casio...probat cu se raspitati gdje se može nabaviti...

A što se tiče Erdjana.....nema mu ravnog :D

agm7007 19.01.2009. 22:20

Evo i mene spopala želja da naučim nešto svirati, pa da ovdje priupitam za par savjeta. :)

Nemam nikakvih iskustava s klavijaturama i treba mi nešto s čime bih počeo učiti. Ne mislim odvajati veliki iznos, čim manje to bolje jer neznam ni sam kolko će me ova faza držati...

Dakle, u potrazi za savjetima na netu, naišao sam na jednu od opcija za mene početnika - midi klavijature. I to nešto ovakvo.

http://www.imagesforme.com/out.php/i...tation88es.jpg

Sad, ako mi netko može odgovoriti konkretno kako stvari stoje s tim midi klavijaturama? Znači, ja ih spojim preko usb-a na pc i instaliram potrebni sw (sa ovima dolazi Ableton Live) i sviram, a zvuk dolazi na zvučnike od kompa? Konkretno me zanima onda jel mi za to treba malo bolja zvučna ili će biti dobra i ova integrirana (780G chipset)? Da li bih mogao imati problema sa latencijom? Na M-audio webu piše da to ovisi o tome jel zvučna radi na MME (loše) ili boljim ASIO driverima. Guglanjem nisam uspio naći te informacije o 780G chipsetu (samo ovo nešto o WaveRT modu, al ne kužim se baš u to), pa me zanima kak stoje stvari s tim, možda netko zna? Znači, ako prikopčam klavijature na komp (konfa pod Moj komp), dal bi sve radilo ok ili bi još trebao nabaviti bolju zvučnu karticu? Zvuk bi onda dolazio na Logitech X530 zvučnike (5.1), nije baš idealno al valjda je ok?

Evo i jedan video, to su te klavijature o kojima razmišljam (M-Audio Keystation 88es), a i otprilike tako nešto bih želio svirati na njima, znači piano zvuk, klasika, ne zanimaju me previše nekakvi synth efekti itd...

Da li bi takve midi klavijature bile bolje rješenje nego neki jeftini kucni aranzer tipa taj Casio kojeg je spomenuo Visage ili nešto u tom stilu?

PS. Ovakve klavijature imaju u Vemilu za 300kn, isto M-Audio. Dal je to igračka kak i izgleda ili se može i na tome nešto naučiti?

:fala:, svaki savjet je dobrodošao.

agm7007 21.01.2009. 20:53

Anybody?

Zanima me samo bi li midi klavijature dobro funkcionirale na integriranoj zvučnoj (alc889 čip), znači bez većih problema s latencijom ili bi trebao kupovati kvalitetnu zvučnu? Ako je to slučaj, odustajem od midi klavijatura... :stoopid:

Bluzer 21.01.2009. 21:09

Citiraj:

Autor agm7007 (Post 1255807)
Anybody?

Zanima me samo bi li midi klavijature dobro funkcionirale na integriranoj zvučnoj (alc889 čip), znači bez većih problema s latencijom ili bi trebao kupovati kvalitetnu zvučnu? Ako je to slučaj, odustajem od midi klavijatura... :stoopid:

Trebaš nešto šta ima normalne ASIO drivere.

agm7007 21.01.2009. 21:36

Citiraj:

Autor prljavi bluzer (Post 1255836)
Trebaš nešto šta ima normalne ASIO drivere.

Hvala. To sam pročitao na M-audio webu, al nisam bio siguran dal ovaj integrirani čip podržava ASIO ili ne... Sad sam opet guglo i našao da naravno, ne podržava, ali ima nekakvu podršku za WaveRT na Visti.

No, tu jasno piše da taj WaveRT ne radi sa usb uređajima, znači to kemijanje mi niš ne znači:
Citiraj:

WaveRT also supports the notion of a hardware generated clock notification event, similar to the ASIO API, so that applications need not poll for current position if they don't want to. WaveRT however works only with PCI, PCI Express or onboard audio devices; it does not work with USB or FireWire interfaces which are more widespread in the professional audio industry.
Anyway, onda mi cijela stvar sa midi klavijaturama otpada, budući da bi se cijena poprilično povisila zbog kupovine zvučne sa ASIO driverima...
Ništa, idem malo pogledati kak je situacija s aranžerima tipa Casio i Yamaha onda.

Visage 11.04.2009. 19:52

Citiraj:

Autor agm7007 (Post 1253807)
Evo i mene spopala želja da naučim nešto svirati, pa da ovdje priupitam za par savjeta. :)
Nemam nikakvih iskustava s klavijaturama i treba mi nešto s čime bih počeo učiti. Ne mislim odvajati veliki iznos, čim manje to bolje jer neznam ni sam kolko će me ova faza držati......

Nisam uopce vidio tvoj post do danas :stoopid:

Radije bih na tvom mjestu uzeo nesto na pocetnom putu Erdj... pardon, J@nos_Herca :)

J@nos je vec napredovao i sad je na ganz novom Rolandu. Uostalom nek se sam isprsi hvalom ;)

Neces biti ni prvi ni zadnji koji je pozelio nauciti neki instrument, pa isto tako kupiti nesto sto mu se naizgled cini kao previse novaca ili previse gnjavaze. Ali ne odustaj od nauma. Ako te veseli, ako tinja zelja da sviras i ucis... ne zali novaca. Synth uvijek nadje novog vlasnika, pa sto prije prerastes ili odustanes od svega, kupca ce uvijek naci.

Ovi okrljasteni "master (desktop) keyboard" kontroleri upravo postaju poput softvera > Cim ga kupis, ne vredi ni pola kad ga budes nekome nudio. M Audio je zakupio sve zivo sto se moze kupiti u oglasnim prostorima weba/casopisa, cak je neke filmske kompozitore poceo besplatno opremati, samo da bi se na sve strane proculo da su najbolji od igle do lokomotive. Nitko preko noci ne postaje najbolji bas u svemu. Osim vecine UK publikacija ili bas iz prve ruke korisnika - tesko ces naci objektivnu ocjenu za novije M Audio proizvode tipa zvucnika, klavijatura/kontrolera...

Spominjem jer cini mi se odabirom keyboarda, kako te zanima bas sviranje kvalitetnijeg klavira kao i ostalih instrumenata? M Audio klavijature imaju odlicnu integraciju u soft komunikaciji sa masinom. Ali tu otprilike i prestaju sa nekim posebnostima. Kvaliteta tih klavira (model koji si linkao) je druge generacije. Koriste staticno sempliranje bez ikakvog DSP-a, ili proprietrary algoritama. Taj pristup su svi Japanezi vec 2-3 godine polako odgurnuli od sebe. Cak i ekonomski modeli (osim Korga) dobivaju barem po dva-tri premium klavira od vecih modela. Dakle bas nista posebno. Istina, cijenom su interesantniji, ali vjeruj mi na rijec, nikad nece drzati cijenu kao Roland/Yamaha/Korg. Isto tako, nece te obogacivati mogucnostima kao spomenuti.

Mozes uzeti neku manju M Audio midi igracku i sa najmanjim Creative paketom sviruckati GM presete, ali to je jako neintinuitivno i ne bas stimulativno za ucenje. Zato necu ni ulaziti u latenciju i (jos uvijek za pocetnike) malo konfuzniji suzivot sa PC-em.

Vidi u carapi koliko imas zaboravljenih Orlova i zbroji se sto zelis tocno kupiti? :)

Moree 13.04.2009. 15:15

Cek cek polako....agm7007 postoji jos jedno rjesenje sto se tice asio drivera a to su asio4all http://www.asio4all.com/ koji su napravljeni za ljude koji ne posjeduju asio kartice nego takve onboard kao ti. Ja imam asio karticu i nisam imao potrebe za asio4all drivere medjutim jako puno ih ljudi koristi..

To je prva stvar, druga stvar je sta ti uopce hoces? Rekao si da vise manje zelis svirat "piano zvuk". Dali je uopce vrijedno onda zezat se sa midi klavijaturama kad ti zelis vise manje par zvukova? Midi klavijature se najcesce koriste za sviranje virtualnih insturmenata ali isto tako i za sviranje analognih synhtova i modula.
Ja posjedujem M-audio klavijaturu Oxygene 49 i ona meni u "studiu" sluzi za sviranje svakog vst-a (virtualnog instumenta) od Arturijinih emulacija mooga, yamahe cs-80, pa sve do ritam i drum masina. Znaci ta klavijatura ima jako veliki usage kod mene dok kod tebe koji zelis samo par preseta mozda i nece imati.
Medjutim zasto ne bi osim samog sviranja uzeo malo i aranzirati...dodas koji beat, pa jos koji synth zvuk, bas gitaru, stavis koji reverb ili delay na svoj piano...Mogucnosti je jako puno i sve to mozes odraditi ako se koristis midi klavijaturom u nekom od aranzer programa. Ja bih ti recio preporucio cubase jer je ableton malo konfuzan, bar za mene!

A ti Visage mislim da si malo pretjero te da nisi bas upoznat sa midi klavijaturama..NHF
Pricas o nekim dspovima i gm presetima koji nemaju nikakve veze sa midijem...pa nece koristit gm presete...Jedino sto si rekao da M-audio nije nekakva kvaliteta je istina, malo bolji Behringer...

Visage 13.04.2009. 15:31

Citiraj:

Autor Moree (Post 1321429)
A ti Visage mislim da si malo pretjero te da nisi bas upoznat sa midi klavijaturama..NHF
Pricas o nekim dspovima i gm presetima koji nemaju nikakve veze sa midijem...

Citaj onda ponovo, pa dok ne skapiras u kontekstu onoga sto je agm7007 pitao i trazio.


Citiraj:

Autor Moree (Post 1321429)
...Jedino sto si rekao da M-audio nije nekakva kvaliteta je istina, malo bolji Behringer...

M-audio rec i audio kartice su vise nego pristojne u svojoj klasi. To su proizvodi koji su od nule napravljeni. Ja sam pricao o novijoj paleti zvucnika i I/O/MIDI kontrolera.

Po cemu je tocno M-Audio bolji ili losiji od Behringera? U kojoj kategoriji? Kruške i jabuke.

Postedit cu se odgovora na ostalo, jer u suprotnom, tebe vise nece biti u ovoj temi.

Moree 13.04.2009. 17:51

Citiraj:

Autor Visage (Post 1321438)
Citaj onda ponovo, pa dok ne skapiras u kontekstu onoga sto je agm7007 pitao i trazio.

Pa evo sto si napisao:
Citiraj:

Autor Visage (Post 1320400)
M Audio klavijature imaju odlicnu integraciju u soft komunikaciji sa masinom. Ali tu otprilike i prestaju sa nekim posebnostima. Kvaliteta tih klavira (model koji si linkao) je druge generacije. Koriste staticno sempliranje bez ikakvog DSP-a, ili proprietrary algoritama

Pa to nije klavir nego najobicnija midi klavijatura/kontroler sto je on linkao. Nema to nikakve veze sa dspom ili sempliranjem..Iz tog kontrolera ne izlazi nikakav zvuk sta je s tobom?

Citiraj:

Autor Visage (Post 1321438)
Po cemu je tocno M-Audio bolji ili losiji od Behringera? U kojoj kategoriji? Kruške i jabuke.

Postedit cu se odgovora na ostalo, jer u suprotnom, tebe vise nece biti u ovoj temi.

Vidim ja da si ti malo ufuran ali krenimo od monitora, audio interfejsa, os pci, usb, ili firewire su M-audio i Behringer ista stvar, potpuni entry level. A to govorim jer imam iskustva sa M-audiom i vise njihovih stvari mi je proslo kroz ruke...Vjerovatno nikad nisi slusao niti behringer nit m-audio monitore sve bi ti bilo jasno..

Visage 13.04.2009. 18:59

Citiraj:

Autor Moree (Post 1321528)
Pa to nije klavir nego najobicnija midi klavijatura/kontroler sto je on linkao. Nema to nikakve veze sa dspom ili sempliranjem..Iz tog kontrolera ne izlazi nikakav zvuk sta je s tobom?

Pricam o kompletnom paketu prilozenih istrumenata. Kvaliteta prilozenih soft klavira. Pricam o stage piano modelima koje ima u programu isti M Audio.


Citiraj:

Autor Moree (Post 1321528)
Vidim ja da si ti malo ufuran ali krenimo od monitora, audio interfejsa, os pci, usb, ili firewire su M-audio i Behringer ista stvar, potpuni entry level.

Pa otprilike recimo da sam se ozbiljnije poceo ufuravati u trenutku dok tebe jos nije bilo ni u planu. Sudeci po godinama u profilu :)

Citiraj:

Autor Moree (Post 1321528)
A to govorim jer imam iskustva sa M-audiom i vise njihovih stvari mi je proslo kroz ruke...Vjerovatno nikad nisi slusao niti behringer nit m-audio monitore sve bi ti bilo jasno..

Kolega Moree,

Citas me kao knjigu i totalno ogoljen svim predocenim...

otplovit cu kao i mnogi do sada sa foruma u najezdi mladih nada expertize. Doduse, bez teatralnosti, ali vidim da je besmisleno nekome pomagati. Audio podforum (kao i odavno HiFI) pozdravljam i ostavljam u sigurnim rukama novih znalaca.

Sretno :)

Moree 13.04.2009. 19:29

Citiraj:

Autor Visage (Post 1321561)
Pricam o kompletnom paketu prilozenih istrumenata. Kvaliteta prilozenih soft klavira. Pricam o stage piano modelima koje ima u programu isti M Audio.

Da sad odjednom pricas o digitalnim pijanima iako si u toj cijelog gore nesuvisloj zavrzlami od posta u kojem pricas od japanca do dsp efekata ocito istaknao da pricas o navedenm midi kontroleru keystation 88

Citiraj:

Autor Visage (Post 1320400)
Kvaliteta tih klavira (model koji si linkao)...

Vrlo vjerovatno ti se potkrala greska zbog slicnog izgleda keystationa i keystudia ili prokeysa a tome je i kumovao video koji je agm7007 stavio di momak svira na tom midi kontroleru iako se ne vidi da koristi bilo kakav vst...

Mogao si odma reci da si pogrijesio umjesto da se tako bezobrazno ponasas i odnosis prema meni i ljudima koji nemaju postova koliko ti imas...

I jos imas godina koliko imas...sram te bilo

agm7007 16.04.2009. 20:47

No ljudi, nema potrebe za takvim riječima, tu smo za diskusiju i da naučimo nešto novo. :chears: Premda ni ovo nije baš najpogodniji forum za ovu tematiku, tu sam pitao za savjet zbog latencije i zvučne. Čitao sam malo i teme na glazbenom forumu, pa sam otprilike dobio neku sliku o onome što mi treba. :)
Hvala na savjetima obojici! Zasad sam odložio na stranu kupnju klavijatura jer mislim da mi se ne isplati s tak malim budžetom ulaziti u to. Nije lako za studenta bez prihoda planirati takve investicije, zasad štednja, a jednom kad dođu uvjeti, bit će i za nešto kvalitetnije, tipa Roland rd700 ili slično.
pozdrav

neno_vz 02.05.2009. 00:23

Pozdrav! Vidim da mnogi žele imati više znanja o klavijaturama i sviranju, kao i ja.
Pa ovak ja imam Yamaha YPT-200.Nisu nekaj ali za početnike koji žele svirati narodne i zabavne pijesme FENOMENALNE!!!
Cijena novih je 700kn.
Preporučio bi je svim početnicima, pa ak im se ne svide ne bace uzalud puno novca.
...Uskoro ću stavit i nekaj što sam svirao na toj Yamahi pa odlučite.
Evo: http://rapidshare.com/files/851755/Dj_Neno-Nedirajte_mi_ravnicu__Yamaha_YPT-200__Instrumental.mp3


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:59.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger