PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Crni ekran (nema signala) prilikom bootanja (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=118114)

Misfit 01.09.2008. 15:05

Crni ekran (nema signala) prilikom bootanja
 
Pozdrav svima. Novi sam ovdje, nemam previse iskustva s kompjuterima, tako da molim za pomoc svekoliko PC expertno pucanstvo ovdje.
Naime, kao sto vidite po mojoj konfiguraciji, imam kantu od compa staru 5 godina, međutim krntija radi i za ono za sto ga koristim (surfanje, notepad :) i tu i tamo gledanje kojeg filma) je ajmo reci - zadovoljavajuc. Imam instalirane Windows 2000 Professional i htio sam ih neki dan "pregaziti" i instalirati XP Professional, no međutim... uvijek mi je prilikom paljenja compa prisutan crni ekran tj. monitor mi nema signala sve do trenutka dok se vec ne podignu Windowsi i dok se ne pojavi onaj ekran "Windows is starting". I dalje je sve OK. Windowsi se podignu i sve radi za 5, i comp i monitor. Međutim, ne vidim nista na ekranu u tom intervalu od 30-ak sekundi izmedju paljenja compa i podizanja windowsa. Dakle, ne vidim onu listu hardwarea sto se pojavi prilikom startanja compa. Zatim, iz istog razloga ne mogu uci u BIOS, jer mi je ekran crn - nista ne vidim. Mogu ja stiskati DEL, F1 ili ne znam koji gumb cim upalim comp i meni comp stane i vjerojatno se pojavi onaj okvir za ulazak u BIOS, ali ga ja NE VIDIM posto mi ekran nema signala. Isto vrijedi i za tu reinstalaciju windowsa. Ja mogu staviti instalacijski bootable CD XP-a u CD/DVD drive, restartati comp i pokusati instalirati windowse, ali sto mi vrijedi sto mi comp prepozna instalacijski CD i boota ga, kad je jedino sto vidim crni ekran bez signala, dakle kao da mi je monitor ugasen.
I sto sada?
Ono sto znam jest da to nije do LCD monitora koji trenutno imam, jer sam isti problem imao i na starom monitoru. Ono sto sam pokusao je flashati BIOS iz Windowsa pomocu Winflasha, (jer ga tako jedino mogu posto izvan Windowsa nista ne vidim), i nije pomoglo.
Probao sam reinstalirati graficku karticu, skinuo nove drivere za nju, ali ista stvar - sve je ostalo po starom. Dakle, monitor i dalje nema signala sve do paljenja windowsa. Pomozite!
Svaka pomoc je dobrodosla. I ako je moguce sto jednostavnijim "narodskim" jezikom, posto sam laik za prckanje po hardwareu i softwareu.
Unaprijed zahvaljujem...

perich 01.09.2008. 15:12

jesi instaliraval kakve tweakove? mozda si nekaj u biosu dirao, ak postoji kakva "silent boot" opcija...

Zaboravi ovo za tweakove, obzirom da je problem prije samog OS-a... odi u BIOS i vrati defaultne postavke pa vidi kako ce se onda ponasati...

Misfit 01.09.2008. 15:22

Citiraj:

Autor perich (Post 1125607)
odi u BIOS i vrati defaultne postavke pa vidi kako ce se onda ponasati...

I ja bih to rado, ali problem je sto ne mogu uci u BIOS, posto mi je prilikom restarta compa ekran NEMA SIGNALA, dakle mogu jedino stiskati DEL naslijepo, isto tako naslijepo probati uci u BIOS, kretati se po njemu naslijepo i naslijepo pokusati pronaci vracanje defaultnih postavki. Sve u svemu, sumnjam da bi mi to uspjelo :)

Crash009 01.09.2008. 15:29

Otvori case pogledaj u manualu gdje ti se nalazi Clear CMOS jumper i resetiraj BIOS, ili izvadi bateriju na koju minutu.

bluefluid 01.09.2008. 15:30

pa resetiraj bios na ploci, nadji jumpere na CLR_MOS pa ih premjesti ili jednostavno izvadi bateriju na 10-15 sec...
(prije toga iscupaj kabl od napajanja)

pogledaj strelice na slici, jedan od onih zelenih bi trebao biti clear mos

http://img.w3dizajn.net/images/ad77-...7qzs_thumb.jpg
:chears:

~Kaiser_Chief~ 01.09.2008. 15:52

provjeri si ti memoriju... izvadi van keks, pa ga premjesti u drugi slot , itd, a ako ne pomaze clear cmos, bar je to lagano radit :)

domy_os 01.09.2008. 16:12

Ako imaš spojen još kakav monitor ili TV, iskopčaj to.

Bruno_Rv 01.09.2008. 16:53

probaj prilikom bootanja stiskati PAUSE tipku. Pa vidi da li ce ti se pojaviti slika.

Misfit 01.09.2008. 16:53

Citiraj:

Autor Crash009 (Post 1125626)
Otvori case pogledaj u manualu gdje ti se nalazi Clear CMOS jumper i resetiraj BIOS, ili izvadi bateriju na koju minutu.


Napravio sam to sto ste mi ti i jos neki predlozili. Dakle, izvadio sam bateriju na minutu, vratio je upalio comp i, gle vraga, pojavio mi se onaj pocetni ekran i
poruka CMOS checksum failed - loaded dafaults, pa sam usao u CMOS, podesio vrijeme, usao u BIOS gdje sam imao dvije opcije za loadanje defaultnih vrijednosti: "load fail-safe defaults" i "load optimized dafaults". Probao sam prvu opciju, sejvao to (F10) i izasao iz BIOSA, i tada se ekran ponovno potpuno zacrnio na jedno 30-ak sekundi, i upalio se tek kad se na ekranu pojavio natpis "Windows is starting up", dakle, ista prica kao i prije. Windowsi su se podigli normalno, i tada je sve radilo OK. Mislim, nikada nisam ni imao problema s ekranom U WINDOWSIMA, vec samo PRIJE UCITAVANJA istih. Pa sam onda ugasio comp na shutdown. Ponovno ga upalio i sve je bilo kao i prije, dakle crni ekran 30 sekundi sve do podizanja windowsa. Zatim sam sve ponovio (vadjenje baterije, ulazaka u BIOS, loadao "optimized dafaults" i nista se nije promijenilo. Dakle, to sa stavljanjem defaultnih postavka u BIOS-u nije nista rijesilo.
Zatim sam i probao premjestiti RAM u drugi slot, no ni to nazalost nije urodilo plodom.
I eto mene natrag ovdje nakon jedno desetak restartanja compa.
Neki drugi pokusaj savjeta? Anyone?

Bruno_Rv 01.09.2008. 16:56

Citiraj:

Autor Misfit (Post 1125729)
Napravio sam to sto ste mi ti i jos neki predlozili. Dakle, izvadio sam bateriju na minutu, vratio je upalio comp i, gle vraga, pojavio mi se onaj pocetni ekran i
poruka CMOS checksum failed - loaded dafaults, pa sam usao u CMOS, podesio vrijeme, usao u BIOS gdje sam imao dvije opcije za loadanje defaultnih vrijednosti: "load fail-safe defaults" i "load optimized dafaults". Probao sam prvu opciju, sejvao to (F10) i izasao iz BIOSA, i tada se ekran ponovno potpuno zacrnio na jedno 30-ak sekundi, i upalio se tek kad se na ekranu pojavio natpis "Windows is starting up", dakle, ista prica kao i prije. Windowsi su se podigli normalno, i tada je sve radilo OK. Mislim, nikada nisam ni imao problema s ekranom U WINDOWSIMA, vec samo PRIJE UCITAVANJA istih. Pa sam onda ugasio comp na shutdown. Ponovno ga upalio i sve je bilo kao i prije, dakle crni ekran 30 sekundi sve do podizanja windowsa. Zatim sam sve ponovio (vadjenje baterije, ulazaka u BIOS, loadao "optimized dafaults" i nista se nije promijenilo. Dakle, to sa stavljanjem defaultnih postavka u BIOS-u nije nista rijesilo.
Zatim sam i probao premjestiti RAM u drugi slot, no ni to nazalost nije urodilo plodom.
I eto mene natrag ovdje nakon jedno desetak restartanja compa.
Neki drugi pokusaj savjeta? Anyone?

kao sto rekoh ,probaj pritiskati PAUSE tipku i vidi da li ce se pojaviti slika. Ako da,idi u bios i nadju fast boot i slicnu opciju i iskljuci.

Misfit 01.09.2008. 17:19

Citiraj:

Autor Bruno_Rv (Post 1125731)
kao sto rekoh ,probaj pritiskati PAUSE tipku i vidi da li ce se pojaviti slika. Ako da,idi u bios i nadju fast boot i slicnu opciju i iskljuci.

Probao, pritiskao PAUSE - nista. Crno.
Izvadio bateriju, stavio je natrag (jedini nacin da udjem u BIOS :)), nasao Fast Boot opciju, iskljucio je - nista. I dalje crni ekran sve dok se windowsi ne podignu.

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1125681)
Ako imaš spojen još kakav monitor ili TV, iskopčaj to.

A i da na ovo odgovorim... Ne, nemam nista spojeno na comp, nikakav drugi monitor ni TV.

yedwy 01.09.2008. 19:04

1. Nauči čemu služi multi quote na forumu... ;)

2. Uštekaj monitor u drugi izlaz na grafi...

Campeonato 01.09.2008. 19:12

Citiraj:

Autor Misfit (Post 1125757)
Izvadio bateriju, stavio je natrag (jedini nacin da udjem u BIOS :))

Probaj napraviti ovo i onda ubaciti cd od wina i pokrenuti instalaciju, nekako

pipe 01.09.2008. 19:53

Tako je nesto bilo i prije koliko se sjecam. Problem je bio u DVI kablu, tj. nedostatak nekih pinova. Nemojte me uzeti za rijec, ali probaj ustekat monitor u drugi DVI na kartici, probaj s drugim kabelom, ili nekim monitorom koji ima klasični D-SUB (VGA izlaz)

Uber Gosu 08.09.2008. 19:21

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=113059


Sva vremena su GMT +2. Sada je 00:29.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger