PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Novosti (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Danamics LM10 – hladnjak na tekući metal (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=113885)

Mar 18.07.2008. 14:03

Danamics LM10 – hladnjak na tekući metal
 
Patentirana elektro magnetska puma je zadužena za cijeli posao oko cirkulacije tekućeg metala kroz tijelo hladnjaka

Bogati, počeli su ugrađivati divlje mačke u coolere :fiju: :lol2:

http://www.imagesforme.com/out.php/i105104_puma2.jpg

demetrius 18.07.2008. 14:57

zanimljivo tekući metal cirkulira kroz cjevi,je to jedini koji je tekući na sobnoj temp ili neki drugi???ko će ga znat ili su nešto dodali u metal da bude tekuć??samo što,proizvođač taajji ideju,žele biti prvi u svjetu u prodaji coolera,najrađe bi išo pilit cjevi da vidim kakav i koji je to tekući metal.

domis 18.07.2008. 16:21

hm...kolko znam, na svijetu je samo jedan element koji spada u metale a da je tekuc na sobnoj temp...

Melani 18.07.2008. 16:25

možda je to onaj živi(iz toplomjera) :D

TomRi 18.07.2008. 16:30

lapsus, ocito se radi o PUMPI a ne PUMI ....
bit ce zanimljivo vidjeti kako to radi u praksi.

(pumpa gura medij koji prenosi toplinu, sliči na vodeno hlađenje,
pa možda samo koriste živu umjesto vode)

ili je tipa ferro fluid
http://www.youtube.com/watch?v=9SKVHv63SlM

tor 18.07.2008. 21:02

naravno da je pumpa, lapsus čisti - ispravio...

Mortal 20.07.2008. 20:15

Vrlo interesantno i čini se u teoriji jako moguće. Ajde neka oni koji imaju zalman "preseratore" doma neka zamijene vodu sa živom...

Renesis 20.07.2008. 20:40

nevjerujem nikako da je živa unutra. prije će biti neki ferrofluid...

Bullet1 21.07.2008. 00:50

Bilo je ovakvih projekata već 2005. godine tako da nije ništa novo no bit će ako izvrše obećanje da u Q3 ove godine počnu sa proizvodnjom. Tekući metal koji bi se koristio bi najvjerovatnije bila neka slitina poput Galij-Kositar ili Galij-Indij. No opet, pitanje je uopće isplativosti ovoga jer nevjerujem da će štedit na cijeni pa stoga ako bude skuplje od jednog dobrog vodenog hlađenja (koje bi i dalje trebalo bit bolje) onda ovo nema nekog smisla pravit.

TomRi 21.07.2008. 02:11

a čuj, sa vodenim to nije baš da stisneš 4 kopče, spojiš vent na mbo i sve radi....
kao što je sa ovim novim hladnjakom iz topica (i ostalim zračnim),
pa ako bude blizu po performansama vodenom..naci ce svoje kupce

s vodom imaš kompliciraniju instalaciju, i treba sustav održavati tu i tamo.

tor 21.07.2008. 09:41

Ja osobno npr. nikad ne bih išao na vodeno. Ako ovom bude cijena niža od vodenog te pametno osmisle montažu, odnosno kompatibilnost sa socketima - zašto ne...

Bullet1 21.07.2008. 10:42

Montaža je kao na većini dosadašnjih coolera, jednostavna i sigurna. Naravno da se vodeno nemože s ovim uspoređivat al rekoh ako nebude blizu performansama vodenog a cijena bude veća, IMHO je neisplativo. Svaka roba svog kupca ima pa tako će, nevezano za cijenu, imati i ova ukoliko izađe.

Wolverine 21.07.2008. 10:47

Čisto sumnjam da će biti išta od Žive (otrovna je) niti od Galija (burno reagira s Aluminijem...odnosno ''otapa'' ga...)

Ako i bude neka slitina koja kortisti Galij onda će morat biti izvedno tako da ne dolazi u dodir s Aluminijem

Mortal 21.07.2008. 11:21

Sve se to čini skupo i komplicirano, ali ako i fazno hlađenje pronalazi svoje vlasnike tako će i ovo.

Melani 21.07.2008. 12:29

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1091848)
Čisto sumnjam da će biti išta od Žive (otrovna je) niti od Galija (burno reagira s Aluminijem...odnosno ''otapa'' ga...)

Ako i bude neka slitina koja kortisti Galij onda će morat biti izvedno tako da ne dolazi u dodir s Aluminijem

U toplomjeru se nalazi ista a koristi se u medicini i kod kuće i dolazi sa s njom lako u kontakt,a koga je briga ak je otrovna kad se nalazi u kučištu.:respekt:

Wolverine 21.07.2008. 12:47

Da ali isti takvi toplomjeri/termometri su u nekim zemljama zabranjeni ili budu zabranjeni
http://reporter.com.hr/zdravlje_i_lj...mometrima.html

Codiac 21.07.2008. 22:37

so what ak je ziva otrovna pa valjda ce biti zatvoren sustav...

jedva cekam da to vidim u praksi :)

Wolverine 21.07.2008. 22:57

Živa nije ziher i to iz dva jednostavna razloga
a) kao što sam već naveo zabranjena je ili će tek biti zabranjena za uporabu
b) ima toplinsku vodljivost stiropora :D

Bakar = 401W/m/K
Zlato = 317W/m/K
Aluminij = 237W/m/K

Galij = 40,6W/m/K

Živa = 8,34W/m/K

Dakle ziher neće koristit materijal koji ima 48x manju toplinsku vodljivost od bakra kao medij za prijenos topline ;)

SlavoS 22.07.2008. 00:52

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1092571)
Živa nije ziher i to iz dva jednostavna razloga
a) kao što sam već naveo zabranjena je ili će tek biti zabranjena za uporabu
b) ima toplinsku vodljivost stiropora :D

Bakar = 401W/m/K
Zlato = 317W/m/K
Aluminij = 237W/m/K

Galij = 40,6W/m/K

Živa = 8,34W/m/K

Dakle ziher neće koristit materijal koji ima 48x manju toplinsku vodljivost od bakra kao medij za prijenos topline ;)

a malo je i teska, onako na kilu.

na hladnjacima bi umjesto 600g pisalo 600dkg

tor 22.07.2008. 07:26

Ma kakva živa, ne budite smiješni. Lijepo piše da je sastav tajna, ja je znam ali bi vas morao koknuti ako vam kažem tak da :D

TomRi 22.07.2008. 09:59

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1092571)
Živa nije ziher i to iz dva jednostavna razloga
a) kao što sam već naveo zabranjena je ili će tek biti zabranjena za uporabu
b) ima toplinsku vodljivost stiropora :D

Bakar = 401W/m/K
Zlato = 317W/m/K
Aluminij = 237W/m/K
Galij = 40,6W/m/K
Živa = 8,34W/m/K

Dakle ziher neće koristit materijal koji ima 48x manju toplinsku vodljivost od bakra kao medij za prijenos topline ;)


uf, uhvatio si se specifikacija, a totalno si u krivu. :hitthewal:

kao prvo,
ne mora biti živa, niti ja tvrdim da je.
boli me briga, neka stave što žele, samo da dobro hladi.
tu se valjda slažemo :)

ali moram reagirati kada pucaš na totalno krivu metu
i potkrepljuješ to nekim podacima koji su nebitni u ovom slučaju...
drži se VGA/PSU-a, tamo si car :respekt:

pogledaj cijelu tablicu kada si već išao vaditi bakar, živu i stiropor :)
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu...les/thrcn.html


naime, istina je da živa ima oko 48 puta manju vodljivost od bakra,
ali guess what, bakar se ne kreće pa mora voditi toplinu kroz sebe, dakle bitan mu je onaj faktor iz tablice...

a živa je tekuća i ako ima pumpu u sustavu, onda ju gura i tako prenosi toplinu.
(a btw ovaj hladnjak iz topica ima pumpu na vrhu,
pa gura fluid, bio on živa,galij ili što već... ne kažem da mora biti samo živa da radi)

za usporedbu, da dočaram tvoju grešku,
voda ti ima faktor vodljivosti još manji od žive.
i to 641 puta manji od bakra, a ti si skočio na svega 48 puta manji faktor kod žive.
a svi znamo da vodena hlađenja rade izvrsno.



a možemo ići i dalje, vidiš u tablici kako stoje plinovi...
oko 4000 puta imaju manju vodljivost od bakra,
a fazna hlađenja hlade još bolje i od vodenih.
dakle nije ti taj faktor usporedba neka... jer se fluidi kreću.


što sada veliš :chears:

Wolverine 22.07.2008. 10:17

nhf ali fazna hlađenja rade na principu mjenjanja agregatnog stanja fluida (odatle i ime) ... tak da nisi niti ti baš u pravu... ono hladi na jednostavnom principu, kada fluid prelazi iz ukapljenog u plinovito stanje (u relativno kratkom vremenu) ono za posljedicu ima efekt hlađenja

probaj po prstu pošpricat plin iz upaljača pa reci jel bilo hladno

TomRi 22.07.2008. 10:25

loviš se za slamke sada.
btw u srednjoj mi je to bila maturalna radnja pa valjda znam kako radi fazno.

a na cijeli post koji ti demantira ovu tvoju izjavu, ti nemaš ništa za reći osim lekcije o faznom? :
Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1092571)
Dakle ziher neće koristit materijal koji ima 48x manju toplinsku vodljivost od bakra kao medij za prijenos topline ;)

(zato sam i naveo vodeno i fazno, jer imaju 640 i 4000 puta manje koeficijente, a hlade bolje)


reci fulao sam ono sa koeficijentima i ok.
idemo dalje i čekamo da dođu neki testovi ovog hladnjaka iz topica. :)

Wolverine 22.07.2008. 11:01

Istina..nisam uzeo u obzir kretanje fluida tako da sam u tom pogledu fulao :respekt:

Sad pitanje je samo koliki će biti protok kako bi se nadomjestio taj minus
Jer kod vodenog je upravo količina vode koja prolazi blokom (i njena početna temperatura) faktor kako će ono hladiti

Vezano za fazno...ono ipak moraš priznat ne ulazi u ovu priču jer radi na drugačijem principu

:chears:

jilber 01.09.2008. 21:56

Citiraj:

Autor demetrius (Post 1089898)
zanimljivo tekući metal cirkulira kroz cjevi,je to jedini koji je tekući na sobnoj temp ili neki drugi???ko će ga znat ili su nešto dodali u metal da bude tekuć??samo što,proizvođač taajji ideju,žele biti prvi u svjetu u prodaji coolera,najrađe bi išo pilit cjevi da vidim kakav i koji je to tekući metal.

koliko je meni poznato, jedini tekući metal je živa. Ovo mora da je neka fora.:chears:

RAK 01.09.2008. 22:08

Za vjerovati da se radi o živi, no ne takvog toplinskog kapaciteta. Postoje i legure, pa je tako moderni aluminij postao dovoljno krut, a i dalje lagan pa se od njega rade aviončeki ili rame od bicikala. Možda su umješali nekog vraga.

Ali mislim da je to nešto puno pametnije.

CIS 19.09.2008. 09:36

Ja bi isto rekao da je u ovoj prici nesto puno pametnije od zive,jer danas se svaki metal legira da dobije bolja svojstva pa zasto bi oni u ovako necemu koristili obicnu zivu kada mogu imatu neku puno bolju npr.super zivu:D



Ali opet tko ce ih znati

Pupo 19.09.2008. 10:55

Nesmatram se nekim pro-om u vezi ovog pitanja (tekućeg metala) ali eo moj osvrt na cijelu ovu priču.

Teško da će u kuleru biti živa ili neki sličan metal koji se u prirodnom obliku, tlaku, temperaturi pojavljuju u obliku tekućine.
Pošto postoji pumpa onda vjerojatno je u tekućem stanju, ali ni to nije toliko bitno jer je Silverstone (ili kako se već zovu), proizvodio hladnjake koji u pipama imaju nekakav prah.

Zašto vas par nebi uzelo u obzir da pod tekućim metalom misle na nešto konzervativnije tipa:
- neke termalne paste imaju u sebi dosta srebra i time dobro provode toplinu, dodajte tome još i cirkuliranje i eo dobrog hladnjaka. Pošto je većina srebra u tom fluidu mogu ga nazvati tekućim metalom. Dobra priča prodaje proizvod a ne performanse ( bez suvišnih komentara tipa mi vamo na forumu znamo šta kupujemo, ovakvi forumi obuhvaćaju relativno mali broj korisnika, "Tata kupi mi cooler koji ima tekući metal u sebi!! Pa znaš tata, to ti suuuperrr!!")

-isto tako je moguće kupiti razna ljepila za sitne popravke koja su okarakterizirana kao tekući metal (naravno, kada se pomiješaju dvije komponente i osuši, nema više tekućeg u nazivu) ali tko kaže da ta druga komponenta mora biti ta koja će osušiti ovu drugu komponentu. Može biti neka koja poboljšava fluidnost. A i da je, pošto se radi o zatvorenom sustavu, nema sušenja :)
-siguran sam da postoji još x sličnih stvari koje bi se mogle klasificirati kao tekući metal.

Tako da je ovo dobro promoviran proizvod koji se istek treba dokazati te u njemu nije ništa spektakularno ni novo, samo je lijepo zapakirano.

krešo 20.09.2008. 12:22

Nije živa, ali neće ni reći što je :D

Tražio sam ih sample na test ali za sada ne planiraju slati na reviewe, nego samo potencijalnim partnerima za proizvodnju. Čim budu imali sample za review poslat će nam ga.:beer:

demetrius 20.09.2008. 16:13

http://www.frostytech.com/permalink.cfm?NewsID=69442

ako je točno što pišu,nekakav bućkuriš metala koji ima temperaturu taljenja na 10-20 stupnjeva.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:44.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger