PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Kućišta i napajanja (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=57)
-   -   Dilema - gasiti ili ne sklopku na napajanju? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=59465)

beroland 06.02.2007. 00:37

Dilema - gasiti ili ne sklopku na napajanju?
 
Kada ugasiš komp da li je bolje ugasiti i onu sklupku na napajanju (npr. moj Seasonic S12 ima takvu sklopku i mnoga druga napajanja također) ili je bolje tu sklopku stalno držati upaljenu te dovod struje prema kompu paliti i gasiti samo na produžnom kabelu? Pitam jer me zanima kakva su iskustva s tim sklopkama i da li se njihovim svakodnevnim paljenjem i gašenjem uništava napajanje ili se time što se sklopka pali-gasi baš štiti komp od napona koji dođe kada se npr. na produžnom kabelu u kojeg je komp uštekan upali prekidač?

Tnhx!

buljo 06.02.2007. 00:41

Kad gasiš komp ne treba više niš dirat, neka i sklopka i prekidač na produžnom rade.
Ako negdje ideš na neko vrijeme onda gasi, i to najbolje prekidač, a sklopku uvijek kad ideš prčkat po kompu, makar i bios čistio (nakon skurene grafe i to radim :D )

Vuco 06.02.2007. 00:48

Baš kako je Buljo rekao, kada svakodnevno koristiš komp, gasi ga preko shutdown-a i to je to. Nikakve sklopke i produžni.

Ako je pak grmljavina ili se ide na duže vrijeme negdje, onda se cijeli produžni iskopča iz struje (baš se izšteka kabel iz utičnice) ;)

beroland 06.02.2007. 01:02

Thanks gurui!!!: goood :

Znači mislite da baš nije dobra praksa da se svaki dan pali i gasi sklopka na napajanju (da bih mogao tako oštetiti napajenje...)?

Ja sam nekako zabrijao da je to možda bolje i sigurnije za komponente u konfi, ali znači nije?

Kakko sam uzeo novu konfu (pa se novčanik stanjio) valjda sam malo zabrijao;) pa pušem na hladno.

Vuco 06.02.2007. 01:05

Sklopka ko sklopka - teško da bi sa time mogao oštetit napajanje. ;)

buljo 06.02.2007. 01:13

Dovoljno je kvalitetno tvoje napajanje tako da se ne trebaš opterečivat sa tim stvarima. :)

beroland 06.02.2007. 08:49

Hvala na pojašnjenjima...:beer:

Amdejac 06.02.2007. 11:50

Ne gasiti komp nikako. Kad ga jednom upališ ostavi ga nek radi dok ne crkne. :)

^SuperUnknown^ 06.02.2007. 11:54

Citiraj:

Autor AMD (Post 637627)
Ne gasiti komp nikako. Kad ga jednom upališ ostavi ga nek radi dok ne crkne. :)

Ima nesto i u tome :D
@bero: po meni je bolje ne gasiti tu sklopku, jer onda stalno palis i gasis dovod struje napajanju i maticnoj, sto nikako ne valja jer dolazi do naizmjenicnog grijanja i hladjenja komponenti koje je dugorocno nezdravije nego da su konstantno u istim uvjetima (ili upaljene ili ugasene).

beroland 06.02.2007. 12:50

Hvala i vama, dragi moji znalci!!

@^SuperUnknown^
Baš mi laska kada sam već dobio nadimak (skraćenicu) od nekoga tko je na ovom forumu jedan od temelja i vlastitim sikustvom, i znanjem, ali i dobrim nosom za tržišna kretanja:D, nema što.
Ja kao ekonomist moram zaista respektirati takva znanja o tržišnim kretanjima cijena inf opreme.;)

@AMD
Znaš što, lako moguće da imaš ti i pravo :D:D. Jedino da nije možda stvar u tome da voliš amd pa onda nekako nesvijesno priželjkuješ da se spale kompovi onima koji imaju intela.;) šala mala!!!

Amdejac 06.02.2007. 12:56

Citiraj:

Autor beroland (Post 637669)
@AMD
Znaš što, lako moguće da imaš ti i pravo :D:D. Jedino da nije možda stvar u tome da voliš amd pa onda nekako nesvijesno priželjkuješ da se spale kompovi onima koji imaju intela.;) šala mala!!!

Nisam niti gledao kakvu konfu imaš nego govorim iz vlastitog iskustva.
Nisam komp gasio ima jedno 2 mjeseca. Možda jedan restart tjedno.

beroland 06.02.2007. 13:03

Citiraj:

Autor AMD (Post 637676)
Nisam niti gledao kakvu konfu imaš nego govorim iz vlastitog iskustva.
Nisam komp gasio ima jedno 2 mjeseca. Možda jedan restart tjedno.

Ma daj? Zar sa windozama na njemu, ili ipak sa nekim linuxom što mi se čini mnogo lakše izvedivo?:D.
NAPOMENA: Ja koristim windoze za većinu stvari pa molim da me ne napadnu oni koji bi pomislili da brijem kako samo linux valja, a windowsi ne.;) Sve super samo pitanje što ti kada treba.

Amdejac 06.02.2007. 13:54

Citiraj:

Autor beroland (Post 637684)
Ma daj? Zar sa windozama na njemu, ili ipak sa nekim linuxom što mi se čini mnogo lakše izvedivo?:D.
NAPOMENA: Ja koristim windoze za većinu stvari pa molim da me ne napadnu oni koji bi pomislili da brijem kako samo linux valja, a windowsi ne.;) Sve super samo pitanje što ti kada treba.

Da. Radi pod tweakanim windozama.
I windoze su napeglane u 6. mj. 2006. :p
S tim da u pozadini rade 62 procesa na 800 Mhz, 1.20v. :p
Temperatura CPU-a 31 do 36, a MBO 34 sa.
Jučer mi je bilo čudno zašto mi tu i tamo COD2 trza. Poslije sam vidio da mi je komp ostao zacementiran na 800 Mhz. :D

mrtvi 06.02.2007. 14:14

ja svaki dan gasim sklopku i produžni (i vadim osigurač)
javim kad crkne

Veki-os 06.02.2007. 14:21

Ja isto navečer ugasim UPS.

Tuna 06.02.2007. 15:25

ja jako rijetko gasim komp!
samo ga restartam kad treba i to je to, nisam ga gasio od kad je kod mene.

ipak sve brže ode kad pališ gasiš par puta dnevno nego kad radi cijelo vrijeme!

RAK 06.02.2007. 15:41

Citiraj:

Autor beroland (Post 637684)
Ma daj? Zar sa windozama na njemu, ili ipak sa nekim linuxom što mi se čini mnogo lakše izvedivo?:D.
NAPOMENA: Ja koristim windoze za većinu stvari pa molim da me ne napadnu oni koji bi pomislili da brijem kako samo linux valja, a windowsi ne.;) Sve super samo pitanje što ti kada treba.

32 dana bez restarta i onda je nestalo struje. Obično poblesave oko 20-tog dana rada pa je potreban restart. Istina je da u zadnje vrijeme ponekad gasim jer ne planiram ništa raditi kada odem na posao, ali prije ga nisam gasio nikako.

Na drugom kompu CoD2 zahtjeva restartanje svakih tjedan dana. I to je max.

Jedini odmor kojeg moji kompovi imaju je kada sam na godišnjem. Onda nema ni struje da dobiju.

Lihto 06.02.2007. 15:45

ja svaku noć ugasim dok nema flata ne vrijedi mi da je u struji,al kad dođe flat onda bude radio.

beroland 07.02.2007. 17:56

Hm, ja gasim komp navečer sa Turn Off iz windoza, a mislio sam da kada ga već ugasim sa tako da mu je bolje i ugasiti dovod struje te to napraviti i na prekidaču produžnog kabela i na prekidaču napajanja.

Čini mi se da je najgora opcija ostaviti prekidač napajanja stalno upaljen, a struju gasiti i paliti samo na produžnom kabelu, jer mislim da je svakako napajanje puno bolje riješeno od produžnog kabela.

Od druge dvije moguće opcije do sada sam radio to da kada shutiram komp sa "Turn Off" da zatvorim i prekidač na PSU i na produžnom, ali sada nakon ovih puno pametnih postova mislim da ću komp stalno držati pod naponom i gasiti samo sa "Turn Off" iz windoza.

Razmišljao sam (i to me ponukalo na ovaj thread) da li ima smisla svaki dan paliti i gasiti prekidač od napajanja pa mi se činilo da je to možda i štetno za konfu, a izgleda da većina misli da je bolje imati komp stalno pod naponom nego svaki dan paliti i gasiti (naravno, osim kada te nema duže vremena - tipa godišnji odmor itd.)

robee 09.02.2007. 12:42

samo ga bacis na spavanje i to je to ...
ja svoj ne gasim mjesecima...samo ponekad restart...
dobro napajanje, ispred njega ups i nemas problema...
ista stvar i sa lapom...naponska zastita i kada ne radis, na spavanje :)
za par sec imas komp spreman za rad..

Momir 10.02.2007. 09:46

Moj enermax je bio gasen na sklopku svaki dan. I zalego je nakon pola godine. Srecom pa sam imo garanciju i dobio drugog. Ovaj radi vec vise godina i sklopku diram sam kad cackam po kompu ili ako idem negdje na neko duze vrijeme. E sad jer prvi zalego zbog sklopke neznam. Ali ja sve mislim da ima i u toj sklopki nesto.

yedwy 10.02.2007. 20:59

To su gluposti što mislite u čemu je razlika za napajanje ako ga gasite na tu sklopkicu iza ili na kablu/letvi?

Teoretski samo može još nastati neka indukcija kad upališ 4-5 potrošača odjednom na razvodnoj letvi i iscurit negdje di netreba ako je sklopkica cjelo vrijeme upaljena (mada nisam čuo da je to iko ikad prijavio da mu se desilo) ali bome niti teoretski ne kopčam kako bi ostavljanje te sklopke stalno upaljenom moglo zaštiti napajanje...

BTW ja sva svoja ATX napajanja gasim već 10g na sklopku i niti jedno mi nije crklo...

beroland 13.02.2007. 00:55

Citiraj:

Autor yedwy (Post 641349)
To su gluposti što mislite u čemu je razlika za napajanje ako ga gasite na tu sklopkicu iza ili na kablu/letvi?

Teoretski samo može još nastati neka indukcija kad upališ 4-5 potrošača odjednom na razvodnoj letvi i iscurit negdje di netreba ako je sklopkica cjelo vrijeme upaljena (mada nisam čuo da je to iko ikad prijavio da mu se desilo) ali bome niti teoretski ne kopčam kako bi ostavljanje te sklopke stalno upaljenom moglo zaštiti napajanje...

BTW ja sva svoja ATX napajanja gasim već 10g na sklopku i niti jedno mi nije crklo...

Osnovna pretpostavka je bila da svaki dan gasiš komp kao većina prosječnih korisnika (naravno, ne radim to nakon puno pametnih sugestija ovdje dobivenih). I zatim, moja razmišljanja i dilema bili su, između ostalog, otprilike ovako: da li se sklopka na PSU-u može "istrošiti" ako se pali i gasi skoro svaki dan cca 350 dana u godini, a drugo (pretpostavljajući da je sklopka na PSU-u kvalitetnije riješena od sklopke na produžnom od 20kn) da li svakodnevno paljenje i gašenje napona samo na produžnom, s time da je sklopka na PSU-u konstantno upaljena, moža kako naštetiti konfi.

snermin 13.02.2007. 16:19

Nažalost ja svog ne gasim dok ne riknu windovsi ili ako baš on insistira restart,itd.
Jedino po noći ide u sleep mode makar malo da mi zuji vent dok spavam a to je već stvar navike ako je tišina hm fali mi nešto ,npr žena ga ugasi ,naravno palim ga heheheheeh.
Zanima me koliko će vista izdržat bez gašenja.

Iznimka kod grmljavine itd tad ga gasim...................

Trbonja 18.04.2020. 09:29

Da malo dignem temu. Ako drugi, stariji komp ne koristim, recimo, mjesec dana, pa ga onda opet zatrebam, da ga gasim samo preko stand-by gumba/Windowsa ili ga mogu isključiti preko sklopke na napajanju? :stoopid:
Koliko dugo uopće može komp biti potpuno na off da bi se u budućnosti opet koristio? Komp je na sobnoj temperaturi i vlazi, nikakav tavan ili podrum. :fiju:

prileee 18.04.2020. 10:05

Kakav siledzija moras bit da gasis pc na sklopku na napajanju? I zasto pobogu uz normalne shutdown opcije?

A za drugo pitanje, meni je komp stajao i po dva mjeseca i uredno bi radia, ne vidin razlog zasto ne bi moga stajat i puno vise.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Trbonja 18.04.2020. 10:35

Citiraj:

Autor prileee (Post 3398035)
Kakav siledzija moras bit da gasis pc na sklopku na napajanju? I zasto pobogu uz normalne shutdown opcije?

A za drugo pitanje, meni je komp stajao i po dva mjeseca i uredno bi radia, ne vidin razlog zasto ne bi moga stajat i puno vise.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Krivo sam se izrazio. Prvo gasim preko Windowsa, pa tek onda sklopku na napajanju ako ga ne budem koristio mjesec ili više dana. :D

Pupo 18.04.2020. 10:43

Pa nije mislio da ga ugasi na prekidač dok komp radi, već ugasi komp i onda ga "odvoji" od strujnog kruga.


Ako stvarno ne koristiš mjesecima, nevidim razloga da ne prebaciš prekidač, al ja vi onda bolje baš ištekao iz struje da potpuno odvojiš komp od mreže.
Što se tiče vremena, najgore što ti se može desiti je da se isprazni cmos baterija. Ali štete po same komponente nema.


EDIT:
Predugo otvoren tab.

Nikky 18.04.2020. 12:09

Nije "grijeh" ako gasi prekidačem na napajanju, pogotovo ako se pc ne koristi duže vrijeme.

Samo jedna napomena, bolje bi bilo gasiti na prekidaču produžnog,
ovi prekidači na napajanju često "nisu nešto", nakon nekog vremena znaju zezati ako se često koriste.
Usput, ako gasiš na produžnom onda je ugašena i periferija ...

dadoremix 18.04.2020. 12:27

ak grom spizdi, preskočit če tu sklopku, najbolje od zida van i mir


Sva vremena su GMT +2. Sada je 00:17.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger