PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Stari (P)ATA/IDE diskovi svih veličina (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=112479)

domy_os 10.04.2005. 14:23

Stari (P)ATA/IDE diskovi svih veličina
 
U ovoj temi iznosite svoja pitanja u vezi kupnje te iskustva i preporuke o tvrdim diskovima na starom (P)ATA ili IDE sučelju.

digga 23.02.2009. 16:09

HDD za laptop IBM
 
Posto mi je krepao hdd za ibm t41 hitachi 60gb, zanima me da li treba isti takav hdd za ibm nabaviti (kupiti) ili se moze staviti neki drugi od npr 60gb...
Znam da je lap imao onaj backup windowsa na sebi sa svim driverima..

hvala

Dr.Who 23.02.2009. 16:13

Mozes staviti bilo koji p-ata 2.5" disk disk unutra..

gonzo 23.02.2009. 16:14

Mozes staviti bilo koji drugi odgovarajuci,sto se tice servisne particije morat ces sve ponovno pomocu recovery diskova ako ih imas.

syss 23.02.2009. 16:15

može se kupiti drugi, ali da te odmah upozorim ako ne staviš neki kakti certified ibm hdd, onda će ti pri svakom bootu javljati da imaš zao disk unutra.

provjereno na t43, možda će biti i kod tebe.

obrati se integri, combisu ili mikronisu za pomoć oko novog diska.

Dr.Who 23.02.2009. 16:17

Citiraj:

Autor syss (Post 1284821)
može se kupiti drugi, ali da te odmah upozorim ako ne staviš neki kakti certified ibm hdd, onda će ti pri svakom bootu javljati da imaš zao disk unutra.

provjereno na t43, možda će biti i kod tebe.

obrati se integri, combisu ili mikronisu za pomoć oko novog diska.


ja na x61s nisam imao nikakvih problema...

Old Iggy 24.02.2009. 11:40

Citiraj:

Autor syss (Post 1284821)
može se kupiti drugi, ali da te odmah upozorim ako ne staviš neki kakti certified ibm hdd, onda će ti pri svakom bootu javljati da imaš zao disk unutra.

provjereno na t43, možda će biti i kod tebe.

obrati se integri, combisu ili mikronisu za pomoć oko novog diska.

Ne bi se smjelo ovo dogadjati...

syss 24.02.2009. 13:42

iggy znaš da ja ne izmišljam :D

konkretno nutra je bio fujitsu 60gb, stavljen samsung 80gb i svaki boot ultra-glasni sound i drži poruku jedno 5-10 sekundi i krene dalje, naravno sve radi normala.

frunze 24.02.2009. 13:47

http://www.thinkwiki.org/wiki/Proble...Pad_hard_disks


...tako da što se tiče t41 nemaš straha.

Old Iggy 24.02.2009. 14:25

Citiraj:

Autor syss (Post 1285664)
iggy znaš da ja ne izmišljam :D

konkretno nutra je bio fujitsu 60gb, stavljen samsung 80gb i svaki boot ultra-glasni sound i drži poruku jedno 5-10 sekundi i krene dalje, naravno sve radi normala.

Zato i kazem ne bi se smjelo, jer ono sto sam im ja radio ni pas s maslom ne bi progutao, kamoli ThinkPad... :D

Nikky 24.02.2009. 14:51

Upoznat sam sa ovom problematikom i zato sam pri zamjeni na mome R51 tražio isključivo hdd sa liste tj. za koji ima hdd firmware update. Gdje ćeš tražit info i support za Thinkpad nego na origigi Thinkpad Support forumu: Complete guide for flashing a retail HD to IBM official FW.
Zadnja verzija hdd fw update od Lenova: Hard drive firmware update utility (Bootable CD ISO) - ThinkPad.
Lista & Readme: fw hd 55 Readme.
Ja sam se odlučio za Hitachi Travelstar 7K100 seriju, HTS721010G9AT00 model, 100 Gb. Na kraju je fw update tool rekao da netreba niš mjenjati tj. onaj tvornički mu je bio ok.
Znam da je T serija malo mušićavija od R serije ali ako nađeš hdd sa liste i provjeriš / updetaš sa gornjim alatom sve će biti ok.

syss 24.02.2009. 14:53

Citiraj:

Autor frunze (Post 1285674)
http://www.thinkwiki.org/wiki/Proble...Pad_hard_disks


...tako da što se tiče t41 nemaš straha.

mda... i mislio sam da je to neki aps-related problem. samo ne moram pričat koliko je to iritantno jer taj sound na početku je sistemski beep koji se oglasi na najvećoj glasnoći (bez obzira na bios postvke).

Old Iggy 24.02.2009. 14:57

Citiraj:

Autor syss (Post 1285751)
mda... i mislio sam da je to neki aps-related problem. samo ne moram pričat koliko je to iritantno jer taj sound na početku je sistemski beep koji se oglasi na najvećoj glasnoći (bez obzira na bios postvke).

Uuuuuh, nezgodno. :D

Kad se ja redovno drzim Hitachija, zato ni nisam (valjda) jos to dobio. :D

Gpuff 15.03.2009. 15:24

2.5" ATA/IDE u običan komp?
 
evo kupio sam hdd hitachi traveler u externom kućištu i želim na njega instalat vistu, jeli kako moguće ga stavit u pc s nekim kablovima, kontrolerima,itd...?

Nikky 15.03.2009. 18:56

Imaš u Chipoteci adapter

Shadowww 18.07.2009. 19:12

Backward compatibility ATA standarda
 
Pitanje općenito: Da li se može bilo koji, danas kupljeni, novi, ATA hard spojiti na neku prastaru matičnu iz 1998-me koja (valjda) ima tek definiranu podrsku za ATA standard? Jel to može radit normalno?

Pitanje konkretno: imam ovu ili ovu matičnu, na kojoj je bio 3.2 GB quantum fireball hard. Mogu li ja na tu matičnu sad spojit neki za današnje pojmove standardni hard ATA od recimo 200GB? Izgleda mi enormna razlika pa stvarno neznam jel to moze radit?

coconut 18.07.2009. 19:50

Mislim da ne bi trebalo biti problema uz uvjet da i OS podržava tako velike diskove jer je tek XP počeo podržavati hardove veće od 120Gb.

Shadowww 18.07.2009. 20:03

OS je na toj konfi originalno bio windows 95 (i 98 kasnije), no tu sad ne očekujem problem jer planiram linux (bez DE-a) stavit.

Paxton 18.07.2009. 20:36

TReba podrzavat BIOS i treba biti najmanje XP sa service pack1... Bez service packa ne prepoznaje vece od 120gb... mislim da ce u svakom slucaju radit, samo se nece vijet sav kapacitet vec samo onaj koji ploca moze adresirat..

Shadowww 18.07.2009. 20:56

Citiraj:

Autor Paxton (Post 1388045)
TReba podrzavat BIOS

Ovo... je zanimljivo. Ali neznam koliko točno, pa neka netko to malo bolje pojasni. Mislim da bios nema ugrađenu podršku za svaki pojedini hard, to bi bilo suludo, nego to valjda ide po varijacijama ATA standarda.

Googlao sam to malo zadnjih par dana no nisam našao konkretan odgovor na svoje pitanje pa bi izuzetno volio kad bi pcekspert storage meštri poput bubbe (pročitah njegovo demistificiranje ATA standarda no ne nađoh odgovora) i iggya malo bacili oko ovdje.

thopok 18.07.2009. 21:02

How to enable 48-bit Logical Block Addressing support for ATAPI disk drives in Windows XP
Citiraj:

Your computer must meet the following requirements to use 48-bit LBA ATAPI support:
  • 48-bit LBA-compatible BIOS.
  • 137-GB hard disk or larger.
  • You must have Windows XP SP1 installed.


Burko 18.07.2009. 21:03

potencijalni problem je BIOS, tj 99% da ti nece skuziti velicinu hdd. ili ce se zblesirati, ili ce krivo skuziti hdd, ili ga uopce nece skuziti.

inace sto se tice same konekcije, (P)ATA je (P)ATA kako god okrenuo i u kojem god tisucljecu ga koristio. sto se tice samog spajanja, to je isto spajao na bilo koju plocu pata hard disk. jedino sto mozes naletiti na problem koji sam ti gore (i ostatak ljudi takoder reklo), plus problem sa samim pata konektorom na ploci. tj, cesto se zna zaletiti da ide konektor ima sve izvode (iglice, ne znam kako bi to nazvao). a noviji IDE kablovi (siroki) imaju mjesto gdje inace te iglice nema - popunjeno. uglavnom, pogledaj na ploci da li su sve iglice na konektoru. ako jesu, trebas i kabel koji ima sve rupe ;) (al' mi je izrazavanje strucno :D).

Shadowww 18.07.2009. 22:35

znači... najbolja opcija mi je googlat bios za tu matičnu te čitat changelogove; vidjet dali se spominje išta o kapacitetu hard diskova?

nimalo lak zadatak, pogovo jer logovi znaju bit šturi i kod novijih ploča :/

no ako pak prepoznavanje veličine harda ovisi samo i jedino o OS-u onda nemam problema jer linux prepoznaje sve jel.

@thopok: daj e; pa ti bi cijeli forum riješio sa support.microsoft.com, jel ti je to homepage? : ))

Forza_Milan 17.10.2009. 19:24

Western Digital Caviar 200GB

IDE, 200 GB, 7200 rpm, 3.5", Interface: IDE, Interface Type: IDE Ultra ATA/100, Internal/External: Intern, Storage capacity: 200.0 GB, Cache memory: 2.0 MB, Size: 3.5", Revolutions per min: 7200 rpm, Access time: 8.9 ms, Interface Transfer Rate: 100.0 MB/s


jel valja kaj ovaj hard?našao sam za 100kn(korišten,bez garancije).
koji proizvođač je najbolji?

deaddomi 01.09.2010. 18:16

Mobile PATA HDD zamjena
 
Ovak imam stari laptop IBM Thinkpad T23 s pata diskom od 30GB koji je prdnul... na sluzbenim stranicama navode neke limite o hardima koji se stavljaju nutra

ak stavim http://protis.hr/ProductDetails.aspx...pm-8MB-HM121HC bi trebalo normalno radit il bi moglo biti kakvih problema...

hvala

coconut 01.09.2010. 18:22

IBM je dosta probirljiv glede hardova i treba se držati njihovih uputa.
Tebi bi savjetovao da razmisliš koliko ti je isplativa kupnja u stari lap stavljati ganz novi hard.

Dottore 01.09.2010. 18:24

Može, radi bez problema.
Pogledaj : 1 , 2


Ujedno dobar disk.

deaddomi 01.09.2010. 18:24

Citiraj:

Autor coconut (Post 1720562)
IBM je dosta probirljiv glede hardova i treba se držati njihovih uputa.
Tebi bi savjetovao da razmisliš koliko ti je isplativa kupnja u stari lap stavljati ganz novi hard.

a gle lap je od starog... koji ga koristi u radioni... i cisto mu je dobar... a hard dojde 330kn tak da.... sumnjam da bum nasel negdi lap za tolko...

@Dottore:
Zahvaljujem :D

Dottore 01.09.2010. 18:28

Nema problema. Danas malo teže nabaviti PATA 2,5" u odnosu na SATA sa smiješnim cijenama.
Pikirao sam prije na WD ali kad razmislim, 1god manje garancije i veća cijena u svim trgovinama ( najskupji su u Vemilu i Hgspotu )

Nikky 01.09.2010. 23:34

coconut nije olako dao upozorenje, kod IBM - a nema trpanja šta ti padne na pamet nego samo "odobreni" hw.
Preporučam da kupovinu obaviš tako da odmah u trgovini isprobaš da li se lap "buni" na novo ugrađeni hdd.
Ono šta radi a i ja sam napravio upgrade na svom R51 je Hitachi 7K100 serije ali dosta teško dobavljivo kod nas.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 22:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger