PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Članci (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Synology DS 214 play i DS 214se test (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=256801)

krešo 14.02.2014. 14:52

Synology DS 214 play i DS 214se test
 
Igor je testirao dva Synology NAS-a.

medo 14.02.2014. 15:28

Super tekst!

Kao iskusni mrežaš, moram napomenuti da igranje s MTU-om različitim od standardnih 1500 bytea može imati negativne posljedice. Neki switchevi i ethernet kontroleri ne podržavaju jednako velik MTU, a često ih se ne spominje u specifikacijama uređaja pa treba tražiti u specifikacijama ethernet kontrolera odnosno switch ASICa koliko najviše može forwardati. Nekada dva različita komada mrežnog hardwarea uopće ne komuniciraju na nestanadrdnim MTU-ovima iako ih oba podržavaju. Posljedice te nekompatibilnosti mogu biti usporene komunikacije ili čak tolike da neki mrežni servisi uopće ne rade.

U praksi je sigurnije koristiti jumbo frameove.

tor 14.02.2014. 16:48

Tnx...

Dobro, treba znati što se radi, no na kraju balade se itekako isplati. Onak direkt iz kutije sam ove vrijednosti transfera ima daleko manje, za pojedinačne fajlove jedva 40 MB/s ;)

medo 14.02.2014. 18:00

Svakako da je 100MBps bolje od 40-60Mbps :) Basicaly se radi o tome da čim je veći ethernet paket imaš manje paketa u sekundi koji prolaze kroz mrežu, a time proporcionalno manje enkapsulacije i checksumiranja koji nepotrebno opterećuju spori CPU od NASa ili nekog drugog mrežnog uređaja.

MTU se puno prije ograničavao na 1500 bytea jer stari etherneti koji su bili spojeni na hubove umjesto na switcheve su radili puno retransmisija zbog collisiona i drugih grešaka u prijenosu podataka pa je mali paket značio da se efektivno manje podataka retransmita. O BNC mrežama da ne govorim :) Danas kad mjeseci prođu da na ethernetu nema niti jednog errora i paket može biti jako velik, sad imamo taj stari legacy koji koči LAN mreže.

Problem nastane kad uštekaš neki komad hardwarea koji ne podržava MTU koji si postavio na mreži i dogodi se da cijela mreža radi na brzinama Fast Etherneta jer switch mora različito switchati različitim uređajima i brzina forwardinga naglo padne. Nekad ne switcha dobro i ethernet frame se izgubi zbog npr. krivog fragmentiranja pa servis ne radi. Probaj u driveru od ethernet adaptera uključiti jumbo frame i postavi na 9K. Stvari se mogu prilično ubrzati odnosno CPU usage na sporim uređajima nekad drastično padne.

tor 14.02.2014. 18:59

lako za prije :D

Igrao sam se s time i dobivao prilično različite rezultate, imalo ozbiljniji današnji switch nema s time problema, no krajnje točke - dva kompa koja komuniciraju putem LAN (ili neki drugi uređaji, nebitno) tu nastaje ršum. Intelove integruše, manje više nebitno iz koje generacije su ovak skupno prolazile najbolje. Puno je tu faktora, pogotovo u nekom nestandardnom mrežnom okruženju za ikakve ozbiljnije rezultate. Ok, za po doma pa potrefiš dva uređaja koji podržavaju 9k ili 4k, pa ih uskladiš i dobiš super rezultate, no kod većeg broja kompova 0 bodova. Ako cijela stvar nije dobro projektirana, planirana i posložena.

Lewis 14.02.2014. 21:08

Odlican test/review, svaka cast.




BTW jedino mozda ste mogli probat DSM5 da se vidi kako radi ;).

tor 14.02.2014. 21:47

evo pa peri :D
http://www.synology.com/en-global/products/dsm_livedemo
Nisam mogao/smio fleshat ništa neslužbeno gore, moraju strojevi dalje na testiranja i ostalo ;)

btw; taman sam u članku htio napisati kako za mac os nije podržan/ne radi kako treba SMB 2 kadli evo njih :D

http://forum.synology.com/enu/viewto...?f=229&t=81101

jurbAs 14.02.2014. 22:34

ja sam uzeo play i prezadovoljan sam. Stvarno nemos mu napunit ram ni procesor nikako. Fascinantno je kako jedan atom dobro podnosi unrar rapair par2 fileova i mnogo drugih zahtjevnijih zadataka. Mreza radi fenomenalno. Doslovno imas osjecaj ko da ti je disk u kompu a ne u nekom drugom uredaju. Istina play je najjaci 2bay nas i opravdano je toliko skup u odnosu na osnovni SE modelcic.

Lewis 14.02.2014. 23:15

Citiraj:

Autor tor (Post 2546540)

Yeah right, kao da to nisam probao odma prvih dana kad se pojavio, nije to TO, kao kad ga imas bas na svom stroju :).

Citiraj:

Autor tor (Post 2546540)
Nisam mogao/smio fleshat ništa neslužbeno gore, moraju strojevi dalje na testiranja i ostalo ;)

Da, onda je razumljivo, mislio sam da je neko "akvizirao" za doma pa ste odma napravili i test ;).

tor 14.02.2014. 23:28

iskreno, mislim da je play model za većinu nepotreban. Njega uzeti ako baš imaš potrebu za njegovim hardverom prilikom transk. U svakom drugom slučaju će većinu vremena raditi apsolutno ništa, a potrošnja nije zanemariva.

ante2 14.02.2014. 23:39

Jel sta trebam rec ili je dosta to sta mi je suza na oko krenila :rolleyes:
Odlican clanak +++5
Mogli ste napomenit da je DSM 5.0 beta vani + mogli ste je probat kad vec testirate :fiju:

Da ja ne kemijam nesto sa svojim DS213j vec bi je instalira, tj. proba krece za par dana kad zavrsim sa kemijanjem :D

:chears:

medo 15.02.2014. 00:17

E sad koliko ima smisla testirati beta verziju pogotovo u ograničenom timeframeu...

tor 15.02.2014. 08:17

Citiraj:

Autor ante2 (Post 2546589)
Jel sta trebam rec ili je dosta to sta mi je suza na oko krenila :rolleyes:
Odlican clanak +++5
Mogli ste napomenit da je DSM 5.0 beta vani + mogli ste je probat kad vec testirate :fiju:

Da ja ne kemijam nesto sa svojim DS213j vec bi je instalira, tj. proba krece za par dana kad zavrsim sa kemijanjem :D

:chears:

e sad i ti :D
Citiraj:

DiskStation Manager (DSM) zasnovan je na linux kernelu i predstavljen u verziji 101 još tamo davne 2003. godine. Trenutno je verzija 5 u beta fazi, s masom među verzija i trenutno aktualnom 4.3
A za probu na uređajima već sam napisao, moralo je to dalje, ne mogu samo tako fleshnuti betu na testni ;)

The AC 15.02.2014. 23:13

Čim riješim financijske poteškoće uzimam si jedan 214se. A što se tiče navedenog downsidea vezanog uz metalne držače diskova - uzmu se male gumene "šajbice" i stave se između diska i držača pa će malo pomoći.

IcyTexx 15.02.2014. 23:55

Dugo vec gledam play... Ali jedina stvar u kojem bi trebao imati prednost ne radi... HW transkodiranje DTS audia u filmovima i serijama, a za SW transkodiranje nema snage. I to zato što Synology ne zeli dati pare za licencu.

Ako kroz mjesec-dva to ne riješe (a sumnjam da budu), prelazim na custom made masinu sa Intel i3 koja ce me kostat isto u pasivnom Streacom aluminijskom kucistu. Ili u nekom slicnom ali custom made koje bi bilo jos bolje.

Na kraju, i u Debianu se moze sredit apsolutno sve pa i mnogo mnogo vise nego na Synologyevom "OS"-u kojeg su koliko vidim zakljucali od instalacije programa. Samo sto nema user-friendly UI-a kojeg, budimo realni, se ne koristi bas previse nakon pocetnog setupa.

FitzTN 16.02.2014. 10:19

Ja sam planirao kupiti DS214 model zbog USB 3.0 sučelja ("backup backupa") i scheduled on/off, ali mi nikako nije jasno što je pošlo po zlu glede potrošnje. Ima skoro 3x veću potrošnju struje u mirovanju od DS214se modela :(.

Ako posjedujem WD TV Live 1. generacije, ne bi imao baš nikakve koristi od kupovine playa? Za razliku u cijeni između 214/214play, a posebno 214se/214play se može kupiti i najnoviji WD TV Live (čak 2 kom u slučaju se/play).

Disklejmer: Nemam pojma je li WD TV Live i dalje najbolji/najpovoljniji izbor, pa ako sam fulao:sorry :D.

tor 16.02.2014. 12:05

Citiraj:

Autor The AC (Post 2547062)
Čim riješim financijske poteškoće uzimam si jedan 214se. A što se tiče navedenog downsidea vezanog uz metalne držače diskova - uzmu se male gumene "šajbice" i stave se između diska i držača pa će malo pomoći.

ma naravno, no morao sam navesti bar jednu negativu :D

Citiraj:

Autor IcyTexx (Post 2547074)
Dugo vec gledam play... Ali jedina stvar u kojem bi trebao imati prednost ne radi... HW transkodiranje DTS audia u filmovima i serijama, a za SW transkodiranje nema snage. I to zato što Synology ne zeli dati pare za licencu.

Ako kroz mjesec-dva to ne riješe (a sumnjam da budu), prelazim na custom made masinu sa Intel i3 koja ce me kostat isto u pasivnom Streacom aluminijskom kucistu. Ili u nekom slicnom ali custom made koje bi bilo jos bolje.

Na kraju, i u Debianu se moze sredit apsolutno sve pa i mnogo mnogo vise nego na Synologyevom "OS"-u kojeg su koliko vidim zakljucali od instalacije programa. Samo sto nema user-friendly UI-a kojeg, budimo realni, se ne koristi bas previse nakon pocetnog setupa.

To sa DTS-om je, glupost ali su licence stvarno bezobrazno skupe (ne pričam to iz moje i tvoje perspektive, već iz perspektive proizvođača ovakve opreme naravno).
A što će ti i3 u takvom stroju? Overlik, i to priličan. Ja sam to uredno vozio na atomu, dok nisam uzeo DS.
A općenito što se tiče custom izrade - da, čuda se daju napraviti, po manjoj cijeni i svemu, nisi ograničen po mnogim pitanjima, pogotovo kad dođu licence i slične stvari u igru, no sve je super dok imaš volje i želje za time. Ja jesam, nekih 7-8 godina, sad više nemam niti vremena niti toliko želje za sastavljanjem takvih stvari. Ko zna, možda me ponovo lupi no sad su mi ovakva rješenja puno praktičnija i bolje.
No opet, svako ima pravo na svoje igralište ;)


Citiraj:

Autor FitzTN (Post 2547159)
Ja sam planirao kupiti DS214 model zbog USB 3.0 sučelja ("backup backupa") i scheduled on/off, ali mi nikako nije jasno što je pošlo po zlu glede potrošnje. Ima skoro 3x veću potrošnju struje u mirovanju od DS214se modela :(.

Ako posjedujem WD TV Live 1. generacije, ne bi imao baš nikakve koristi od kupovine playa? Za razliku u cijeni između 214/214play, a posebno 214se/214play se može kupiti i najnoviji WD TV Live (čak 2 kom u slučaju se/play).

Disklejmer: Nemam pojma je li WD TV Live i dalje najbolji/najpovoljniji izbor, pa ako sam fulao:sorry :D.

Potrošnja je krenula po zlu ugradnjom atoma. Je, to je štedljiv proc no ne može se mjeriti s marvelima i sličnima, osjetno je jači od njih no potrošnja je velika za ovaj segment tržišta.
Naravno da ti nema smila 214play model ako već imaš media player, bio on WD ili koji već. Ja imam Mede8er i ne pada mi na pamet uzimati neki DS na atomu ili slično - treba mi nešto što će trošiti što manje, biti što tiše i pružiti dom za 2x4 TB diskove :D Ja sretan.

medo 16.02.2014. 12:46

Uređaj koji kontinuirano troši 30W će godišnje potrošiti oko 250kn struje (mjesečno 20kn) i to je worst case. Faktor potrošnje struje je više individualan. Jači model će zbog veće disipacije morati češće paliti ventilator i cuclat će više prašine, a ako nije zbuksan negdje daleko od očiju i ušiju više će šumiti.

Znam svojicu koji su nedavno uzeli jači model. Obojica se ne kuže baš u tehnički dio audio/videa i trebao im je jedan takav uređaj koji će im sve što je gore transkodirati za iPad, Androida i sl. bez da se moraju potruditi.

Imam stav kao i kolega Tor. Mi koji imamo playere koji reproduciraju sve živo pa čak i ako je potrpano u arhive ili iso fajlove, nama vjerojatno skuplji model ne treba.

The AC 16.02.2014. 13:59

Citiraj:

Autor tor (Post 2547193)
ma naravno, no morao sam navesti bar jednu negativu :D

Ma neka si, kad stvarno i je malo negativno. Nije baš da nisu mogli ubacit unutra neke gumene držače ili slično.

FitzTN 16.02.2014. 15:14

Citiraj:

Autor The AC (Post 2547062)
Čim riješim financijske poteškoće uzimam si jedan 214se. A što se tiče navedenog downsidea vezanog uz metalne držače diskova - uzmu se male gumene "šajbice" i stave se između diska i držača pa će malo pomoći.

Je, navodno da ima tih gumenih sranja povoljno za kupit u hardveraju :lol2:

Citiraj:

Autor tor (Post 2547193)
Potrošnja je krenula po zlu ugradnjom atoma. Je, to je štedljiv proc no ne može se mjeriti s marvelima i sličnima, osjetno je jači od njih no potrošnja je velika za ovaj segment tržišta.
Naravno da ti nema smila 214play model ako već imaš media player, bio on WD ili koji već. Ja imam Mede8er i ne pada mi na pamet uzimati neki DS na atomu ili slično - treba mi nešto što će trošiti što manje, biti što tiše i pružiti dom za 2x4 TB diskove :D Ja sretan.


Model koji mi je najzanimljiviji (DS214, bez plusa, bez se i bez play) nema Atoma nego Marvell Armada XP Dual Core 1.066 GHz. Razlika 3.59W vs 9.12W je valjda zbog dual core i nešto bržeg takta, ali nekako sam imao dojam da bi takvi socijalni procesori (osobito Atom iz playa) danas trebali trošiti mnogo manje struje :(. Pa cijeli laptop mi u idle bez monitora troši 10-ak watta, a ima i7 s GPU na sebi koji radi na 800-1100mHz...

Al dobro, ako računamo da će preko noći (0:00 do 8:00) trošit 0w, a između odlazit povremeno u sleep na 10W, godišnja potrošnja struje je zanemariva :).
Puno je lakše kupit i odjednom platit stvar koja troši manje/više, nego svaki mjesec gledat račun od HEP-a. :D:D:D

tor 16.02.2014. 16:05

a, mislio sam da misliš na razliku između 214se i 214 play...

The AC 16.02.2014. 18:16

Citiraj:

Autor FitzTN (Post 2547278)
Je, navodno da ima tih gumenih sranja povoljno za kupit u hardveraju :lol2:

Da, inače je problem nać mali okrugli komad gume... :zdero2:

Mad_Duke 17.02.2014. 11:30

Baš se i ja igrao za jednu ovak laganu recenzijicu. Totalno kewl uređaj. Setup je onako, primjer drugima. Sve radi out-of-the-box. Samo jedino kaj mi nije sjelo uz cijenu je to kaj bi rađe onda u tom cjenovnom rangu razriješio kesu i uzeo si DS414 za nešto više novaca (ali duplo kapaciteta).

Što se tiče same cijene. Pošto ne uključuje player sadržaja, rađe bi neki APU mitx složio u ovom slučaju. Imam znanja, dapače, pokrenuti "par servera" nije problem ni u windozama, ni u linuxu, a još ti može kao media player sadržaja služiti. Kućište sam biraš. Možeš mrcinu uzeti koja nije nešto veća od DS414, a možeš i strpati neš tipa
http://www.mini-box.com/M350-univers...-itx-enclosure

Sve je apsolutno stvar vremena. Ako bi ti slaganje uzelo previše vremena, onda bolje iskeširati. Ako ne, udri brko :)

IcyTexx 17.02.2014. 14:23

Citiraj:

Autor tor (Post 2547193)
To sa DTS-om je, glupost ali su licence stvarno bezobrazno skupe (ne pričam to iz moje i tvoje perspektive, već iz perspektive proizvođača ovakve opreme naravno).
A što će ti i3 u takvom stroju? Overlik, i to priličan. Ja sam to uredno vozio na atomu, dok nisam uzeo DS.
A općenito što se tiče custom izrade - da, čuda se daju napraviti, po manjoj cijeni i svemu, nisi ograničen po mnogim pitanjima, pogotovo kad dođu licence i slične stvari u igru, no sve je super dok imaš volje i želje za time. Ja jesam, nekih 7-8 godina, sad više nemam niti vremena niti toliko želje za sastavljanjem takvih stvari. Ko zna, možda me ponovo lupi no sad su mi ovakva rješenja puno praktičnija i bolje.
No opet, svako ima pravo na svoje igralište ;)

Jasno da je glupost, mislim da se vrte cifre od oko $70000 za njihovu implementaciju kao proizvođač za taj uređaj...
Znam da je "overlik" :D, još nisam sve dovoljno istražio budući da već dugo ne pratim hardware. Vidjet ću kako se uspoređuje Atom sa i3, koliko realno dobijem/izgubim. Treba moći realtime transkodirati 1080p od 20-30GB u bilo koji format.
Kužim te kompletno, iskreno i ja bi uzeo gotovu soluciju, uštekao diskove i ne bi se gnjavio oko setupa. Na žalost, nisam spreman na kompromis u startu i to za nemale novce!

Jedini problem oko DIY i ovih Streacom kucista je to da nisu optimizirana za diskovinje. Vec vidim da će radit CNC mašina da se napravi kuciste iz bloka aluminija. :D Općenito je problem hrpe kucista sto su nevjerojatno ružna i bezvezna.

Mad_Duke 17.02.2014. 14:31

Nemojte se držati 1080P transkodiranja kao pijani plota. Takve operacije su moguće u dobroj kvaliteti samo ako ih procesor odrađuje tzv. softverski. Ovo sve je cutting corners. Za većinu dovoljno dobro (isto kao dxva i slično) ali za najbolji rezultat ne. Isto vrijedi i za većinu i5, kamoli i3 ili atom.

IcyTexx 17.02.2014. 14:54

Sad vidim da sam se malo zeznuo. Ja uglavnom trebam transkodiranje audia i njegovo vezanje uz passthrough H.264 videa koji mi je u dobrom formatu. 50% stvari gledam na iPadu, on podržava formate videa koje gledam, ali ne i DTS audio.

Mad_Duke 17.02.2014. 15:12

Da, ali zar nema kao na androidu neki player koji podržava DTS? BS Player na droidu recimo podržava, MX Player recimo podržava ako mu dodaš codece. Nemam iOS device sada već 2 godine i neš pa nisam pikao po tak specifičnim pitanjima. (sorry na OT)

IcyTexx 17.02.2014. 16:08

Ima ih vise. Ali niti jedan nije kako treba... Sad sam dao 5 dolara za neki koji je kao najbolji, nPlayer. Radi. Ali video nije fluidan, kao da ima neki microstuttering... Ja slucajno imam pik na to i bas me zivcira.

Dok je s druge strane Plex savrseno smooth. Samo sto on ne podrzava DTS.

Isto tako, svi ti appovi su par koraka iza Plexa. Za svaki video treba manualno unest link ili browsati po folderima, niti jedan nije cjelokupno media rjesenje kao sto je to Plex.

Isto tako trebam vidjet dal ce mi buduca nova telka podrzavat DTS, dal cu biti zadovoljan sa "smart UI-em" na telki ili cu ipak htjeti brzi HTPC.
Imam doma novu Samsung 6500 seriju TV i to je prestrašno koliko je spor.

Isto tako me plaši zamjena custom made stvari sa zakljucanim, ogranicenim proizvodima... Jednog dana se Plex odluci ne izdati verziju za Synology i di sam onda? Najsporije updateovi dolaze za takve sisteme i TV.

medo 17.02.2014. 23:02

Jedna dosta bitna stvar: data recovery ukoliko krepa NAS uređaj a diskovi ostanu živi. Pretpostavljam da taj NAS formatira diskove kao ext4. Da li postoji neki software za ljude koji nisu doma s Linuxom? Stvari se mogu dodatno zakomplicirati ako su diskovi u RAID poljima, pogotovo ako su enkriptirani.

Da li se može nekako spasiti podatke s krepanog NASa na PC kompu? Da li će neki drugi Synology NAS prepoznati diskove i RAID polja iako možda nije ni isti model?

jurbAs 18.02.2014. 07:28

Onaj tko koristi vise nzb.ove preko nas uredaja nazalost mu je potreban nas sa jacim procesorom. Meni je moj stari ds212j bio stalno zakucan na 100% procesor 80% ram pri radu sabnzb programa i onda gigabitna mreza ne radi ne mozete bas nista. Zato sam se odlucio za najjaci model da rjesim taj problem. Pogotovo kod repair par2 file to zna potrajat i do 18h u komadu na starom 212j sa ovim se to sve rjesi za max 2h i jos vam funkcionira gigabitni link sa max propusnoscu. I ostane vam 50% rama i 50% procesora milina. Da 214play je mozda premocan ali 214+ koji je isto dolazio u obzir gotovo isto trosi struju a za 2w vecu potrosnju dobijete transcoding koji je zgodna stvarcica. O cijenama necu govorit jer po meni se takav uredaj sam isplati nakon 2-3godine u potrosnji struje. Prije nasa mi je radio i7 920 na 1.35v konstatno.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 13:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger