PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Prijenosnici (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Undervoltanje prijenosnih računala (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=54855)

Vuco 17.12.2006. 16:07

Undervoltanje prijenosnih računala
 
SVE ŠTO JE NAPISANO U OVOM POSTU RADITE NA SVOJU ODGOVORNOST, tj. PCE niti ja osobno ne preuzima(ju) odgovornost na nastale štete vašeg hardwarea ni softwarea.

Jedna od najvažnijih osobina prijenosnih računala je njihovo korištenje u uvjetima gdje ne postoji izvor električne energije koje bi napajalo prijenosno računalo. U takvim situacijama, karakteristike ugrađene baterije i sama njeno vrijeme autonomije dolazi do izražaja i ponekada 10 minuta dulji rad zna „spasiti život“. Naravno, pogađate, ovaj tutorial iliti ga guide će biti o undervoltanju i ukoliko se još dodatno želi u pojedinim po procesor nezahtjevnim situacijama dobiti koja minuta, underclockanju procesora. Ovaj postupak bi najviše koristio na jednom poslovnom prijenosniku ili ikojem drugom koji služi za sve osim za igranje (makar se može i na njemu naći neka korist).


Programi za undervoltanje/underclockanje (mislim da su svi ovi programi freeware):
  • RMClock utility - na tom programu ću prikazati sam postupak; možda netko smatra da je njemu neki drugi bolji, ti programi su veoma slični po principu djelovanja tako da sve ovisi od osobe do osobe što preferira
  • SpeedswitchXP
  • CrystalCPUID
  • Notebook Hardware Control – tek sam naišao na taj program i nisam ga isprobao, ali čini mi se kao kvalitetan te ga na forumima za prijenosnike i preporučuju. Također dobar kao monitoring software (ako može sve očitati). Mislim samo za Intelove procesore...
  • K10stat - ako ništa drugo ne radi, probajte sa ovime

Programi za testiranje:
Programi za monitoring:
  • Notebook Hardware Control
  • MobileMeter - za temperaturu CPU-a (u slučaju da Notebook Hardware Control, RMClock utility ne radi (dobro).
  • HWmonitor i CPU-Z
  • BatteryCare - fora program za nadzor stanja baterije. Navodno ima i podatak koliki je discharge rate pa možete u W izmjeriti koliko ste imali prije, a koliko nakon undervoltanja :)
  • BattStat - sličan kao program gore

KAKO TESTIRATI STABILNOST PROCESORA PRI RAZLIČITIM MNOŽITELJIMA I PRIPADAJUĆI IM NAPONIMA:

Napomena - Prvo pročitajte ostatak vodiča, a onda se vratiti ovdje. Trebat će Vam znanje u radu RM Clock-a za postupak.

Do sada ste već trebali naučiti kako se radi u RM Clocku, znati osnove, a ne sve napamet. U ovom djelu ću objasniti kako se provodi postupak stabilnosti, a koristit ćemo RM Clock Utility i Super PI (32M opcija za kratko testiranje). Ovdje ćemo testirati potreban napon na minimalnom množitelju (kod mene 5x) i na maksimalnom množitelju procesora (kod mene 10x).

Minimalni potrebni napon za minimalni dozvoljeni množitelj:

Pod Profiles, kod Index 0 stavite kvačicu kako bi taj Index mogli koristiti pod profilima. Probajte naći SpeedStep ili CnQ tvorničke vrijednosti vrijednosti (kod mene 1.1V za 5x množitelj) da znate od koje vrijednosti krenuti, pa onda ići na niže napone. Ja krećem od 1.1V znači:

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_88520f15.jpg

S obzirom da na tvorničkim vrijednostima mora procesor raditi, inače nije ispravan, idem za 0.1V niže i za Index 0, koji predstavlja množitelj 5x, stavljam vrijednost napona 1.0V

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_f76fa4d3.jpg

Stišćem Apply i odlazim pod postavke profila Power Saving (možete i pod Maximal Performance, tako svejedno to su samo imena profila, nije da Vas to tjera da baš pod tim profilom imate maksimalnu štednju ili maksimalne performanse; ovo je za testiranje stabilnosti, kasnije kada nađete granične vrijednosti, onda ćete podesiti te vrijednosti pod odgovarajući profil)

Kod Power saving profila stavljam da se koristi Index 0 sa prije definiranom vrijednosti množitelja i napona, stišćem Apply. Provjeravam sa CPU-Z-om ili kojim god drugim programom, da li se napon i frekvencija doista promijenio i ako je, palim Super Pi i vrtim 32M.

Ukoliko je Super Pi prošao, opet odlazim na Profiles, pod Index 0 gdje sam prije stavio 1.0V za množitelj 5x, sada stavljam 0.9V ili 0.95V, ovisno u kakvim koracima želite ići. Opet stišćemo Apply i kako nismo mijenjali profil (nismo stavili sa Power saving na No management), trebalo bi se automatski prebaciti rad na niži napon, tj. 0.9/0.95V. Opet Super Pi 32M i ako prođe, opet spuštate napon i tako dok ne pukne Super Pi ili se ne zblokiraju Windowsi, restartaju se, ugasi se laptop :D
Ako se računalo zblokiralo/ugasilo (ako radite velike naponske razmake, moglo bi se jer jednostavno možda procesor ne može raditi na tom naponu), probajte manji razmak ili jednostavno je to to. Stavite po želju duže testiranje (Prime95 ili OCCT koji mogu ići u nedogled) i ovisno o stabilnosti u tim programima, dobili ste donju granicu rada.

Sličan je način i za testiranje nižeg napona pri tvorničkoj frekvenciji (ukoliko to sami želite; naravno možete i tvornički ostaviti), kojim dobivate da Vam računalo radi istog snagom kao i prije pod opterećenjem, ali opet, manje troši.
Samo što onda koristite Index sa najvećim brojem (jer pri njemu je najveći množitelj) i krećete opet od tvorničkog napona i taj Index postavljate onda pod jedan profil koji ćete koristiti kod testiranja. Opet, Super Pi 32M, ako prođe, opet spustit napon i sve dok ne pukne/bude nestabilan :). I to je to. Kasnije podesite prema vodiču niže max saving i max performance profile koje onda koristite (međunapone ostavite programu da odredi, ako ćete koristiti više prijelaza kod Performance on demand profila).

Vuco 17.12.2006. 16:08

OSNOVNA PITANJA KOJA MUČE SVAKOGA TKO JE NOV U OVOME:

1. Što je undervoltanje procesora ?

Undervoltanje procesora je spuštanje njegovog napona ispod tvorničkih vrijednosti. Radnja suprotna overvoltanju, kod kojeg se pak napon diže iznad tvorničkog kako bi se dobio što veći radni takt procesora.

2. Zašto bi netko undervoltao procesor ?

Manje napona znači i manja potrošnja. Kod prijenosnih računala to znači i duže vrijeme trajanja baterije.

3. Zar nije dovoljno samo spustiti takt procesoru ?

Nije, barem po mojim saznanjima i mjerenjima u praksi. Po ovome što ja imam doma na kućnom računalu (x2 3600+ 65W), spuštanje radnog takta (frekvencije procesora) ne donosi nikakvu uštedu na potrošnji. 1-2W u najboljem slučaju, a to može biti i pogreška mjerača. Dok je npr. spuštanje napona sa 1.0V na 0.8V donosi oko minimalno 10W. To je puno na laptopu.

4. Što mi treba sve da mogu undervoltati procesor ?

Treba procesor koji ima funkciju za automatsku regulaciju napona i frekvencije. Kod Intela je to Speedstep, a kod AMD-a, Cool and Quiet. Ako ne znate jel to Vaš procesor ima, ili googlajte ili pogledajte u programu što piše (ima info sekcija u RM Clock Utility-u kojega ćemo i mi koristiti u ovom guide-u)

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_dfc1043e.jpg

Automatska regulacija radi kako treba, no ručno undervoltanje (točnije, postavljanje određenih vrijednosti napona i frekvencija) je uz malo muke, bolje i može donijeti još koju minutu baterije na laptopu.
Osim gore spomenutih funkcija procesora, treba imati i program. Ima ih više, no ja ću u ovom vodiču koristiti RM Clock Utility koji radi i na Windowsima 7 (barem mojim x86/32bitnim).

5. Je li undervoltanje štetno ?

Sve što se mijenja van tvorničkih postavki nije sigurno. No, puno se može dobiti, a mogućnost da se nešto pokvari su minimalne (uostalom, manje struje ne može ništa spaliti :)). Undervoltanje je sigurno manje štetno od overvoltanja ;).

6. Buraz, daj primjer iz prakse da vidim jel se to meni isplati. Jedno je papir, drugo praksa. Prodavanje magle je danas popularno...

Eto, primjer kod mene. X2 3600+ koji ima radni takt na 2000Mhz i tvornički napon 1.25V. TDP mu je 65W (procesori u laptopima imaju oko 25W/35W, Intel Atom i manju potrošnju).
CnQ vrijednosti su 100Mhz i 1.1V. Manje je, ali ne i najbolje. Malo testiranja stabilnosti (dan posla) me dovelo do 1000Mhz i 0.8V. Znači, dobio sam viši takt, a još manji napon. Naravno, to je 99% stabilna frekvencija, već tako furam procesor duže vremena. Prime95 Stress testing je prošao 12h.
A pri max. taktu od 2000Mhz, stabilan napon je 1.0V (znači, tvornički sam spustio za 0.25V, a da nisam izgubio niti Mhz brzine).
Potrošnja cijelog računala je pala sa 75W na 45W u normalnom radu. Pod load-om je prije išao do 90W, sada je 65W.
Što se laptopa tiče, doma sam na HP-u dobio pola sata dužu bateriju u normalnom radu (surfanje, muzika i filmovi). A to je bilo zbrda s dola testiranje stabilnosti. Da sam se potrudio više od par sati, sigurno bih izvukao 45min i više. To je na prijašnje trajanje baterije od otprilike 3h.

7. Što moram znati prije rada sa RM Clock Utility-em ?

Morate znati granice procesora. Pri kojem naponu može raditi. Morate si uzeti jedan dan i testirati napone pri određenim frekvencijama. Ili, smanjite malo tvorničke (za 0.1V) i odite na blef.
Ja za testiranje koristim isto kao i za OC – SuperPi 32M za neko brzo testiranje stabilnosti (traje oko pola sata) i Prime95/OCCT od par sati za neku veću stabilnost.
Ispod ćete naučiti kako raditi sa RM Clock-om, pa to primjenite na testiranje stabilnosti (mijenjanje napona kod određenog množitelja).

NAPOMENA: Vrijednosti koje postavite u RM Clocku, počinju raditi tek kada se uđe u Windowse i kada se pokrene program (imate opciju da se pokrene pri Start up-u Windowsa i možete još podesiti koji profil da bude defoltni). Tako da, ako Vam se računalo neće upaliti, nije do RM Clocka. Sve dok se ne uđe u Windowse, RM NE RADI! Ako nešta pođe po krivu, uvijek možete ući u safe mode i promijeniti/pobrisati postavke u RM-u.

POSTUPAK RADA U RM CLOCK UTILITY-u:

Možda bi prije samog rada bilo dobro pročitati Vodič za Overclock ako niste upoznati sa značenjem množitelja procesora i sličnih stvari. No, recimo da to sada znate, pa krenimo.

Način rada u tom programu je sljedeći. Odrede se vrijednosti napona za određeni množitelj (Index-i od 0 pa do određenog broja). Kod mene je ovako:

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_68c1cf98.jpg

Pod Index su različite postavke napona za određeni množitelj. Kao što vidite, na mojem računalu su dopušteni množitelji 5x/6x/7x/8x/9x/10x. Za svaki od tog množitelja procesora zadan je određeni napon. Ukoliko maknete kvačicu sa Auto-adjust intermediate states VIDs, morat ćete međuvoltaže sami porihtati (ja sam porihtao samo vrijednost za 5x množitelj i 10x množitelj, a međuvoltaže je program sam odredio). Tu iskoristite znanje (ili sreću ako nagađate :D) koje ste dobili kod testiranja procesora ili ako ih otprije znate.
Vi možete i neke kvačice maknuti, ako ne želite toliko mogućnosti pod profilima (kasnije o profilima). Ali, ne škode, stoga ćemo ih ostaviti.

Nakon toga, podešavate profile rada. U besplatnoj verziji imate 4 profila:
  • No managemet – samo ime govori, ne koristi se niti jedan Vaš profil već samo tvorničke vrijednosti
  • Power saving – max. trajanje baterije
  • Maximal performance – max. performanse gdje procesor radi na najvišoj postavci (najčešće tvorničkoj, ali možda netko stavi manji takt da bude maksimalni)
  • Performance on demand – ukratko, kako raste opterećenje CPU-a, tako se povećava radni takt i napon. Može imati i više vrijednosti (tu dolaze do izražaja međumnožitelji i međunaponi gore) , a ne samo dvije (najniži napon i takt i najviši takt i najviši napon).
To su defoltni profili besplatnoj verziji. PRO verzija dopušta kreiranje vlastitih profila.

Vuco 17.12.2006. 16:09

POWER SAVING PROFIL:

Odaberite profil „Power saving“ i odaberite minimalan množitelj i minimalan napon (Index 0) potreban da bi procesor radio na tom taktu (kod laptopa samo množitelj određuje takt; kod stolnih računala može se i FSB/HTT mijenjati – pročitajte OC vodič ako nešto nije jasno)

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_a075027d.jpg

Kvačica na Use P-state transitions (PST) pod Battery opcijom i stavite kvaćicu ispred broja Indexa koji određuje množitelj i pripadajući mu napon.

Napomena:
Kod laptopa možete određivati različite postavke kada je laptop priključen na struju (AC Power) i kada je na bateriji (Battery). Kad je na struji, onda jedino možete zagrijavanje smanjiti (a time dobiti i tiši ventilator), što isto nije nikako loše.
Ako stisnete na tab OS Settings, možete podesiti opcije koje su Vam bile prije dostupne pod Control Panelom -> Power Options gdje imate postavke oko standby-a monitora, gašenja HDD-a (Vista/7), odlaska u standby cijelog računala i slično.

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_b574ba56.jpg

Postavke RM Clock-a će „pregaziti“ postavke u Control Panelu pa je dobro tu narihtati isto što ste imali i u Power Options u Control Panelu (Napomena, jedinica je sekunda, a ne minuta kao kod CP-a; nemojte da se dogodi kao i meni da sam stavio da mi se monitor gasi nakon 10 sekundi :D). Nemojte na kraju zaboraviti kliknuti na kraju svega na Apply ;)

MAXIMAL PERFORMANCE PROFIL:

Sada želite postaviti i maksimalne postavke napona i frekvencije, kliknite na Maximal Performance profil i pod Battery postavite kvačicu na Use P-state transitions (PST) pod Battery opcijom staviti kvačicu na najveći Index (kod mene je to Index 5 koji ima postavljen tvornički takt i tvornički napon) i kliknete na Apply niže desno.

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_57e7b6a8.jpg

Opet napominjem, ovdje možete staviti i neki manji napon (npr. da ipak na bateriji bude napon manji, a kada je priključen na punjač da onda bude najviši takt procesora), ali važno je da shvatite način rada RM Clock-a. A onda je sve na Vama da podesite si kako Vam je volja, bilo kada je laptop na punjaču, a kada je na bateriji.
Eventualno opet narihtate postavke za monitor pod OS settings i to je otprilike to :). Upravo ste podesili da ručno možete preko 2-3 klika mijenjati napon i množitelj, između maksimalne očuvanja trajanja baterije i maksimalnih performansi.
U Taskbar-u imat ćete ikonicu od RMClock-a (imat ćete točnije 2 ikonice od RM-a, jedan koji pokazuje load i drugi kotačić preko kojega se mijenjaju profili) i preko desnog klika na ikonicu otvarate izbornik:

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ecca2a84.jpg

Na tome izborniku podesite opcije prema volji, no ja si uvijek kliknem da preko jednog klika (lijeve tipke miša) biram profile, brže je tako. Tu možete i promijeniti ručno profil. Kada ništa ne radite nego surfate, slušate muziku ili gledate video (xvid ili divx, teško da ćete HD 720/1080p gledati sa 800-1000Mhz procesorom, ako imate grafičku u laptopu bez HD akceleracije) stavite Power saving. A kada kodirate video ili slično, prebacite na Max. Performance.

AUTOMATSKA REGULACIJA PREKO RM CLOCK-a:

Ukoliko ste lijeni i želite automatsku regulaciju profila, odnosno povećavanje radnog takta procesora (a time i napona), onda si porihtajte profil Performance on demand. Način je isti, samo što ćete ovdje imati mogućnost staviti kvačice na više Index-a. Što to znači ? Ako stavite kvačice na samo dva index-a (npr. Index 0 i najveći Index, primjerice Index 5), ovisno o opterećenju procesora, takt i napon će se mijenjati samo između te dvije postavke. Ako imate kvačice na 5 Indexa, onda će Vam se takt procesora (a time i napon) dizati u 5 razina, ovisno od opterećenja procesora (npr. do 20% biti će Index 0 koji znači najniži napon i frekvenciju, od 20-40% će biti Index 1 koji ima sitno povećanu frekvenciju i napon itd.).

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_be16c11f.jpg

Tu ćete imati na raspolaganju opcija koliko ste i kvačica ostavili pod Profiles tabom (tamo gdje ste prvotno podešavali Index-e i njihove množitelje i napone ;)).
Pod ovim profilom, oslobodile su Vam se i dodatne opcije na dnu, pri kojima podešavate kada će se mijenjati takt/napon, pri kojem opterećenju procesora (da li će to biti pri 50% ili 80% CPU load-a). Eh, sad, to je lagano kada imate 2 Index-a, a kako se to regulira kada ima više Indexa označenih, to ne bih znao. Intervale tranzicije nemojte mijenjati, to su opcije za napredne. Ima različitih načina kako će program računati load kada ima više jezgri, no to ostavljam na volju naprednijima i onima voljnim istraživanja malo. Ovo je vodič koji uči osnovama, a Vi ste ih upravo naučili.

Ukoliko nešta ne radi ili se smrzava računalo kod prebacivanja profila, probajte se onda poigrati sa tim naprednijim opcijama, ali bilo bi dobro da se prije na internetu educirate što točno mijenjate.
I to je to. Nadam se da ste dobili kojih pola sata rada više na Vašem laptopu i da Vam je ovaj vodič bio koristan.

Na kraju, upalite npr. Power saving profil i preko CPU-Z-a doista pogledate je li se napon/frekvencija smanjila:

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_316741cc.jpg

nino 17.12.2006. 16:16

Doooobar!!

Btw, evo jos jednog nepravedno zapostavljenog programa koji ja koristim na Centrinu. dobar i jednostavan, pa ga testiraj i ubaci... http://www.diefer.de/speedswitchxp/index.html

Swarm dude 17.12.2006. 16:20

Moja iskustva sa Turionom ML-32 undervoltanim na 1.075V (default tog Turiona je mislim, oko 1.3V). No, BIOS HP nx6125 ga drži na 1.5V.
Smanjenjem napona sam dobio oko 12°C manje temperature u full loadu (u usporedbi dok je bio na 1.5V), baterija je trajala duže (ne znam točno koliko, mislim da oko 30 min slušajući pjesme u Winampu, no nemam lap kod sebe trenutno za detaljnije testiranje).
Kad sam ga previše undervoltao postao je nestabilan, restartao se i napon se vratio na default.
Nikakvih oštećenja nije bilo naravno :)

BTW svaka čast Vuco :beer:

nicko 17.12.2006. 16:20

Odlično Vuco :)

Da se nadodam, možete još izračunat kada smanjite napon, za koliko ste smanjili TDP procesora..formula ide ovako: P = k * U^2 (gdje je k jedna konstanta, P potrošnja (iliti TDP) procesora i U napon)...

Edit:

Npr. Imate Turion X2 koji ima TDP od 35W na defaultu i radi na 1.3V...

Znači, 35 = k * 1.3^2
Iz toga se dobije k koji ubacite nazad u istu formulu, samo sa smanjenim naponom, da dobijete novi TPD :)

Tomo 17.12.2006. 16:20

Sticky : cheers2

Vuco 17.12.2006. 16:21

@ nino_69

E, al taj dela samo na principu throttlinga, što ne? Ne vidim nigdje za napon mjenjati. Ili on mjenja to po svojim nekim shemama (koje su inkomponirane u CPU)?

Fala fantje, slobodno ostavite neki koristan podatak, ako imate. Mada će i pohvale biti ok :D

nino 17.12.2006. 16:41

Citiraj:

Autor Vuco (Post 596063)
@ nino_69

E, al taj dela samo na principu throttlinga, što ne? Ne vidim nigdje za napon mjenjati. Ili on mjenja to po svojim nekim shemama (koje su inkomponirane u CPU)?

Fala fantje, slobodno ostavite neki koristan podatak, ako imate. Mada će i pohvale biti ok :D

Ehh, naso si pravog pitat za tro.., thor... tr...brb, nesto :D, evo teb sshot pa vidi


1.Max performance http://img301.imageshack.us/img301/9...age1vb8.th.jpg


2. Battery optimized http://img186.imageshack.us/img186/5...age1fw9.th.jpg
:clap:

Vuco 17.12.2006. 16:48

Sve super. Ipak on skida automatski frekvenciju i napon, očito po nekim već predefiniranim postavkama. Naravno, to je lakši naćin :p

P.S. Jes ti to meni avatar promjenio? :D
Totalno si me zbunio...

nino 17.12.2006. 16:52

Citiraj:

Autor Vuco (Post 596102)
Sve super. Ipak on skida automatski frekvenciju i napon, očito po nekim već predefiniranim postavkama. Naravno, to je lakši naćin :p

P.S. Jes ti to meni avatar promjenio? :D
Totalno si me zbunio...

Tako ga ja vidim, why?: stoopid


Edit: http://img516.imageshack.us/img516/3646/rofl3jf8.gif

Mortal 18.12.2006. 17:54

http://www.pbus-167.com/

Još bi programima za undervolt dodao i NHC ( notebook hardware control ) ja ga koristim čak i na stolnom računalu jer ima lijepi ispis performansi na desktop i naravno dobre undervolt kontrole.

Vuco 18.12.2006. 19:53

Citiraj:

Autor Mortal (Post 597154)
http://www.pbus-167.com/

Još bi programima za undervolt dodao i NHC ( notebook hardware control ) ja ga koristim čak i na stolnom računalu jer ima lijepi ispis performansi na desktop i naravno dobre undervolt kontrole.

On je već i otpočetka tamo :)

Ja sam ga probao na svom stolnom i baš mi nije legao, nije htel niš iščitavati nit nekaj mjenjati. Na lapovima je to drugačije...

Mortal 18.12.2006. 20:09

Je tamo je, moj bed nisam ga vidio na dnu.

Ja sam ga na stolnom koristio samo zbog grafova temperatura i opcija na desktopu.

Razer 08.02.2009. 16:15

Ovo zaslužuje jedan bump, a ne bi škodilo da ga se okači i u sticky :)

Baja 001 08.02.2009. 16:33

Citiraj:

Autor Razer (Post 1272576)
Ovo zaslužuje jedan bump, a ne bi škodilo da ga se okači i u sticky :)

To kralju, ja tražio help na OC savjetima :fiju:

:chears:

http://www.pce.hostili.com/images/L0ud1_thumb.jpg

NAJNIŽE što sa dobio, ja zadovoljan ;)

Astral 08.02.2009. 17:04

sticky :P

idem odma ovo napravit na kucnom lapu :)

windfucker 08.02.2009. 17:46

Apsolutno.
Glas za sticky.
I ja ću se ovime malo pozabaviti, baterija mi je ionako u komi...
Thx, Raz, "golden bump" ;)

IcyTexx 11.10.2009. 00:21

Poz...
Jel ima koji noviji program za ovo jer ne šljaka niti jedan od ovih na Windowsima 7?

EDIT:
Evo x64 drivera za RMClock:
http://www.mediafire.com/?sharekey=b...4e75f6e8ebb871

I to npr ne radi sa mojim procom, ne prepoznaje ga. Ah, AMD... :/

EDIT:
Ovaj program bi trebao radit:
http://www.clockmod.com/index.php?/p.../cpugenie_1.0/

EDIT:
Taj program radi samo sa Intelom, ebem ti niškoristi AMD skupa sa ATiem... Izgleda da cu morat zafitiljit laptop kroz prozor... Nevjerojatno, ima 4GB RAMa i AMD RM-70, i djeluje sporo.

Baja 001 23.10.2009. 02:14

Ima li načina obuzdat ovo čudo u HP ProBooku 4510s, RM mi daje samo jednu vrijednost odnosno VID :(

Grije se 50+°C i onda se ovaj Hp vent jako vrti pa mi buka diže tlak :smoke:

Vuco 24.10.2009. 17:38

Citiraj:

Autor Baja 001 (Post 1464237)
Ima li načina obuzdat ovo čudo u HP ProBooku 4510s, RM mi daje samo jednu vrijednost odnosno VID :(

Grije se 50+°C i onda se ovaj Hp vent jako vrti pa mi buka diže tlak :smoke:

Piše na linku da taj Intel T3000 nema Speedstep tehnologiju, pa mislim da se ne može nikako napon regulirati.

Čisto ako nekoga zanima, RM clock utility radi na Windows 7 x86 provjereno :).

Ivan123 25.10.2009. 02:26

Kao i na x64 provjereno :)

Vuco 25.10.2009. 16:00

Evo, preuredio sam vodič. Bilo je previše teksta, pa sam našao novi način da objasnim osnove rada RM Clock-a. Od svih ostalih programa, RM mi je najdraži, a mislim da je i najmoćniji.

Ako nekome nije nešta jasno, neka slobodno pita :)

vercetti 25.10.2009. 16:56

Ni jedan od ovih programa za regulaciju/underclock mi ne radi.
Ili pokazuje unknown cpu, ili prepozna cpu, ali jednostavno ne dopusta nista.

Ima li lijeka ili je do laptopa ?

Svi driveri su instalirani, lap iz "moj komp".

Konkretno me zanima da prisilim cpu clock na odredene frekvencije u zavisnosti sto trenutno radim na njemu.

Inace on to automatski obavlja (2ghz/1ghz/500mhz), ali jako traljavo.

Baja 001 25.10.2009. 17:10

Citiraj:

Autor vercetti (Post 1466722)
Ni jedan od ovih programa za regulaciju/underclock mi ne radi.
Ili pokazuje unknown cpu, ili prepozna cpu, ali jednostavno ne dopusta nista.

Ima li lijeka ili je do laptopa ?

Svi driveri su instalirani, lap iz "moj komp".

Konkretno me zanima da prisilim cpu clock na odredene frekvencije u zavisnosti sto trenutno radim na njemu.

Inace on to automatski obavlja (2ghz/1ghz/500mhz), ali jako traljavo.

Može se sve namjestit preko profila, znači i da ti prebaciva, i da manualno ti prebacivaš.

Što se tiče detekcije jesi li skinio najnoviji RMClock?

vercetti 25.10.2009. 17:17

Nijedan od navedenih mi ne dozvoljava promjenu bilo cega.
(sve opcije su "sive")
Vidim samo trenutni cpu clock i temperaturu eventualno.

Ali nema veze, iskopao sam maloprije neki programcic "K10stat", cini se da ovaj sljaka.

http://www.geocities.com/k10stat/

Vuco 25.10.2009. 19:46

K10stat je očito samo za novije procesore. Ako ti radi, super. Budem ga dodao gore u listu. Znam da sam jako sličan laptop bez problema natjerao na rad sa RM-om, tako da mi baš i nije jasno zašto RM ne radi. Žalosno ima sve manje i manje programa takve namjene, a da su update-ani.

Nažalost, ja imam trenutno doma samo svoje stolno računalo. I da, napomena za stolna računala - meni npr. RM Clock nije htio uopće raditi, dok nisam postavio napon CPU-u BIOS-u na opciju NORMAL (nekome bi to možda bilo AUTO) te množitelj na AUTO.

vercetti 25.10.2009. 20:02

Ovo mi pokazuje RM
http://i36.tinypic.com/2dv0v7s.jpg

NHC navodno ni ne podrzava
http://www.notebook-treff.de/board/n...pu-properties/

Citiraj:

NHC is not Ready for Windows XP and AMD cpus. Please wait for the next final.

Vuco 25.10.2009. 20:13

Je, NHC je nastao od CHC-a (prvi C je Centrino), pa ga još uvijek nisu uspjeli osposobit za AMD.
A RM je jednostavno outdated za tvoj proc, za koji sam mislio da spada u K8 arhitekturu :stoopid:, ali, ispada da nije.

Od svih programa, ispada da se jedino CrystalCPUID razvija, iako je i to brijem upitno.

vercetti 25.10.2009. 20:22

Guide na koji sam naisao za K10stat,
pa ako netko ima koristi
http://aspiregemstone.blogspot.com/2...processor.html

Prilicno mocan programcic...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:49.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger