PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   DIY i Tinkering (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=74)
-   -   Raspberry Pi 4 (4GB verzija) kao lite zamjena za PC (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=304025)

Remixer 18.07.2020. 14:12

Raspberry Pi 4 (4GB verzija) kao lite zamjena za PC
 
Pozdrav ekipa. Trenutno sam između kupnje nekakvog laptopa i / ili miniITX računala, ali ne žurim se [čekam Ryzen četvrte generacije (desktop CPU)] pa sam si kupio na amazonu Raspberry Pi v4 sa 4GB i samo bi (za sada) htio da mi to bude zamjenski kompjuterčić za surfanje i torrente.
E sad, glavno pitanje: ne uspjevam pokenuti torrent app - Deluge (našao upute i sve) https://pimylifeup.com/raspberry-pi-deluge/ jer taj deluge sam koristio i na Windowsima, no što god da napravim dobivam grešku na terminalu tj. ne mogu ga pokrenuti... Jel imao netko iskustva s time? Istina, nisam nikad koristio ni jednu Linux distribuciju :bonker:

Hvala unaprijed!

dbL 18.07.2020. 14:33

Pa koju grešku napiši pa će netko pomoć

Remixer 18.07.2020. 15:08

Citiraj:

Autor dbL (Post 3423237)
Pa koju grešku napiši pa će netko pomoć

Ne mogu sada naći, sinoć kada sam instalirao uz upute nakon toga nisam mogao nastaviti...

Probao sam opet sada: instalirao deluge i sljedeće je bilo ovako:

pi@raspberrypi:~ $ sudo service deluged start
pi@raspberrypi:~ $ sudo service deluge-web start
Failed to start deluge-web.service: Unit deluge-web.service not found.

Uvijek tak završi...

dbL 18.07.2020. 18:50

Citiraj:

Autor Remixer (Post 3423243)
Ne mogu sada naći, sinoć kada sam instalirao uz upute nakon toga nisam mogao nastaviti...

Probao sam opet sada: instalirao deluge i sljedeće je bilo ovako:

pi@raspberrypi:~ $ sudo service deluged start
pi@raspberrypi:~ $ sudo service deluge-web start
Failed to start deluge-web.service: Unit deluge-web.service not found.

Uvijek tak završi...




pa izgleda nije dobro instalirano


probaj

which deluged
which deluge-web
da provjeris dali ih imas uopce !?


takodjer vidi aktivnost programa sa primjer
systemctl status deluged

Cuky 18.07.2020. 19:21

Bit ce da nemas instaliran deluge.

Remixer 19.07.2020. 00:41

Citiraj:

Autor dbL (Post 3423291)
pa izgleda nije dobro instalirano


probaj

which deluged
which deluge-web
da provjeris dali ih imas uopce !?


takodjer vidi aktivnost programa sa primjer
systemctl status deluged

Ovo su odgovori od terminala:

/usr/bin/deluged
/usr/bin/deluge-web
● deluged.service - LSB: Start or stop the Deluge BitTorrent daemon.
Loaded: loaded (/etc/init.d/deluged; generated)
Active: active (exited) since Sat 2020-07-18 00:16:26 IST; 23h ago
Docs: man:systemd-sysv-generator(8)
Process: 466 ExecStart=/etc/init.d/deluged start (code=exited, status=0/SUCCES

Jul 18 00:16:26 raspberrypi systemd[1]: Starting LSB: Start or stop the Deluge B
Jul 18 00:16:26 raspberrypi deluged[466]: Starting Deluge BitTorrent Daemon: del
Jul 18 00:16:26 raspberrypi systemd[1]: Started LSB: Start or stop the Deluge Bi
lines 1-9/9 (END)

Morpheous 20.07.2020. 11:00

Ovako, radiš dvije greške. Prva je da je unazad nekoliko godina systemd postao standard, pa ti naredbe za pokretanje više ne rade, a drugo je da ti je deluge već instaliran i pokrenut.

Pretpostavljam da nisi stavio neku prastaru distribuciju linux-a na Pi. Ako želiš, možeš sve obrisati da ti OS bude čist i onda napraviti:

> apt-get install deluged - aplikacija
> apt-get install deluge-web - web klijent

Ako ne radiš kao root user, onda lupi sudo ispred svake naredbe gore.

Nakon instalacije defaultni port ti je 8112 i protokol http, pa se preko browsera možeš spojiti na http://IPADRESA:8112 i kroz web sučelje promijeniti protokol u https ako želiš, promijeniti port za slušanje, za rad itd ili isto možeš napraviti i kroz konfiguracijske datoteke na samom OS-u.

Što se tiče startanja aplikacije, startaj prvo:

> deluged

i onda

> deluge-web --fork

Ovo iznad su ti naredbe za start.

Remixer 20.07.2020. 11:08

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3423588)
Ovako


Hvala ti puno, dao su mi sve odgovore!
Večeras ću vidjeti 🙂

Morpheous 20.07.2020. 11:14

Citiraj:

Autor Remixer (Post 3423590)
Hvala ti puno, dao su mi sve odgovore!
Večeras ću vidjeti ��


Nema na čemu. I kad sve proradi topla preporuka ti je koristiti vanjski disk a ne skidati na SD karticu jer će performanse biti kao da snimaš na disketu ili će ti SD kartica krepati nakon relativno kratkog vremena, odnosno postavit će se u read only mod.

Osobno sam uništio dvije na taj način - jednu PQI nakon 2 mjeseca neznanjem jer nisam ni pomislio da je to moguće i drugu Sandisk namjernim testiranjem, pa sam napravio skriptu koja po cijeli dan zapisuje random podatke po njoj do kraja, obriše ih i onda ide ispočetka i time postigao isti efekt.

Inovator 21.07.2020. 01:15

Što si htio postići s tom skriptom?

Ja sam skurio tri kartice na RPI, otad isključujem bilo kakve logove i slično što bi dovelo do stalnog pisanja.

Morpheous 21.07.2020. 06:54

Citiraj:

Autor Inovator (Post 3423786)
Što si htio postići s tom skriptom?

Ja sam skurio tri kartice na RPI, otad isključujem bilo kakve logove i slično što bi dovelo do stalnog pisanja.


Htio sam postici da se opet postavi u read only mod. Ne znam nakon koliko gb sam to uspio ali nakon toga sam swap preselio na usb disk. Treca kartica mi radi ok vec 3 godine. Mislim da su logovi premali da bi ti unistili karticu. Vjerojatno si imao ukljucen swap. Kad kupim cetvorku ici ce cijeli boot sa vanjskog diska.

bertone 21.07.2020. 08:43

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3423797)
... Kad kupim cetvorku ici ce cijeli boot sa vanjskog diska.

Si razmišljao o nabavci nečeg ovakvog?


https://www.youtube.com/watch?v=I1nnjh9HvGI

Morpheous 21.07.2020. 09:31

Citiraj:

Autor bertone (Post 3423805)
Si razmišljao o nabavci nečeg ovakvog?


Puno toga mi je prošlo kroz glavu, ali na kraju je zaključak ukoliko ću se odlučiti držati tako kućište kraj TV-a da će to ipak biti tihi mini PC sa klasičnim komponentama :D

Night 22.07.2020. 11:55

Citiraj:

Autor bertone (Post 3423805)
Si razmišljao o nabavci nečeg ovakvog?


Problem s tim kućištima je što su redovito jako precjenjena. Ako RPi dođe 40ak dolara malo mi je besmisleno za kućište i USB3-SATA bridge dati još 70. U biti isto što imaš s tim kućištem dobiješ sa Raspberryem, stock kućištem i USB kućištem koje na kineskim sajtovima nađeš za 10 dolara.




Citiraj:

Autor Inovator (Post 3423786)
Što si htio postići s tom skriptom?

Ja sam skurio tri kartice na RPI, otad isključujem bilo kakve logove i slično što bi dovelo do stalnog pisanja.



Ima Log2ram skripta koja jako dobro štedi SD karticu. Ali da, za torrente naravno treba vanjski disk, tu je besmisleno koristiti SD karticu jer neće dugo poživjeti.

bertone 22.07.2020. 18:14

Citiraj:

Autor Night (Post 3424032)
Problem s tim kućištima je što su redovito jako precjenjena. Ako RPi dođe 40ak dolara malo mi je besmisleno za kućište i USB3-SATA bridge dati još 70. U biti isto što imaš s tim kućištem dobiješ sa Raspberryem, stock kućištem i USB kućištem koje na kineskim sajtovima nađeš za 10 dolara.


Kad bi sve bilo smisleno još uvijek bi razgovarao na Nokiu 3210, vozio bi Renault 4 i ne bi ni nabavljao RPi4 jer mi ionako služi za besmislene stvari :D

Night 23.07.2020. 10:47

Citiraj:

Autor bertone (Post 3424105)
Kad bi sve bilo smisleno još uvijek bi razgovarao na Nokiu 3210, vozio bi Renault 4 i ne bi ni nabavljao RPi4 jer mi ionako služi za besmislene stvari :D


Ma i meni, ali NAS nije jedna od njih. :) Taj fenomenalni SBC u koji su uložene stotine tisuća sati truda ispadne 40USD i onda se netko drzne tražiti duplo više od toga za nekakvo kućište koje je projekt na razini seminarskog rada.

Vjerojatno može proći gdje cijena nije bitna nego da NAS bude super malen, ali mislim da se sa tim budžetom može proći i bolje sa kakvim mini-ITX računalom koje barem ima SATA portove i podržava 3.5" diskove bez vanjskih kućišta.

Morpheous 23.07.2020. 11:12

Meni Pi ne služi za puno toga drugog od kućne igračke za multimediju i linux micro server i u tom pogledu odrađuje posao dobro, no ne sviđa mi se što je uvijek negdje na limitu po pitanju performansi, sama veličina sa nelogičnim rasporedom portova na sve strane mi je nezgrapna i izgleda ružno kada spojim na njega sve što mi treba. Nije ni četvorka zvijer za tu cijenu po kojj se prodaje + dodatna oprema koja ti je potrebna, a tu treba računati cijenu za kvalitetno napajanje + disk i topla preporuka za hlađenje. Potrošnja struje je debelo na njegovoj strani. Kada se sve zbroji i oduzme ono što mi se jako sviđa je velika podrška zajednice i 100% linux support, pa sam samim time i dalje zainteresiran za Pi hardver, ali sve više i više razmišljam o zasebnom lijepom mini kućištu sa nekim Intel/AMD procesorom niske potrošnje, SSD-om i svim potrebnim portovima stavljenim isključivo sa stražnje strane osim naravno USB-a i priključka za sluške s prednje. Na znam, možda mi je Pi jednostavno malo i dosadio nakon korištenja više modela još od 2015. godine :D

Night 24.07.2020. 10:36

Pi je mali Linux švicarski nožić što se tiče hardvera, ali naravno ima limite. Recimo taj NAS što vidim da dosta ljudi pokušava napraviti, IMHO to uopće nije namjena za koju je Pi dobar. Računalo bez SATA ili SAS porta (opet moje mišljenje) nema što tražiti u tom segmentu, tu treba gledati druge SBCove koji imaju taj feature, a ima ih sad ohoho.

Ali recimo kao VPN gateway, data-logger ove ili one vrste, MQTT gateway, VPN proxy, monitoring uređaj, ... Pi je zakon za te stvari.

Misak 24.07.2020. 10:43

osobno koristim RPI od verzije 2 i stvarno mi radi dobro (RPI4) za PI Hole (DNS i DHCP), OpenVPN te NAS sa ustekanim vanjskih WD Elementsom od 4TB (preko USB3.0 i gigabitne mreze uredno postize 100mb/s).. apsolutno nikakvih problema nemam sa njime i kako sam ga jednom podesio tako radi vec poprilicno dugo...

Igrao sam se s njime i kao zamjenom za desktop racunalo u garazi npr. no nije to to.. slozio sam si na kraju od nekih starih komponenti obicni PC i radi bolje, brze, fluidnije... uglavnom mi je trebao stroj za pogledati Youtube dok nesto sljakam po garazi i na RPI to uvijek nesto cekam da se otvori (i u kombinaciji sa SSDom kao sistemskim diskom).

Velikus 30.07.2020. 00:46

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3423592)
ne skidati na SD karticu jer će
(...)
SD kartica krepati nakon relativno kratkog vremena

Osobno sam uništio dvije na taj način
(...)
skriptu koja po cijeli dan zapisuje random podatke po njoj do kraja, obriše ih i onda ide ispočetka i time postigao isti efekt.

jel ovo pokriva garancija?

Remixer 30.07.2020. 14:52

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3423592)
Nema na čemu. I kad sve proradi topla preporuka ti je koristiti vanjski disk a ne skidati na SD karticu jer će performanse biti kao da snimaš na disketu ili će ti SD kartica krepati nakon relativno kratkog vremena, odnosno postavit će se u read only mod.

Osobno sam uništio dvije na taj način - jednu PQI nakon 2 mjeseca neznanjem jer nisam ni pomislio da je to moguće i drugu Sandisk namjernim testiranjem, pa sam napravio skriptu koja po cijeli dan zapisuje random podatke po njoj do kraja, obriše ih i onda ide ispočetka i time postigao isti efekt.

Nisam imao vremena u zadnje vrijeme (bio aktivan vani) no Deluge se pojavio pokraj web browsera i radi. Hvala na pomoći!

Ovo sa SD karticom sam se i sam brinuo ali mislio sam da će izdržati barem godinu dana, a ne tako kratko... pa me sad zanima jel se može na Pi4 spojiti nekakav SSD? Pretpostavljam da može, samo ne vidim sučelje di bi ga spojio... :D

Chuxonja 30.07.2020. 14:55

USB :P

Velikus 30.07.2020. 15:05

npr m2 - > usb

Remixer 30.07.2020. 15:06

Citiraj:

Autor Chuxonja (Post 3426065)
USB :P

mislio na na onaj najmanji M.2 SSD koji bi stao unutar tog malog Pi4 kućišta... znači jedina opcija je nekakav vanjski SSD/HDD i ništa treće? a stari USB? ili bi on rikno jer je flash drive iste vrste kao i microSD kartica... ah da...

Morpheous 30.07.2020. 15:11

Citiraj:

Autor Velikus (Post 3425898)
jel ovo pokriva garancija?


Ako imaš jamstvo onda naravno pokriva, pogotovo u mom slučaju kada je kartica otišla u read only stanje nakon barem 100 puta manje zapisanih podataka od tvornički deklariranih. Ovdje se nije radilo o namjernom uništavanju kartice pregrijavanjem ili nečim sličnim nego o normalnoj metodi testiranja broja zapisivanja da vidim koliki je treshold i ispalo je da je vrlo nizak u odnosu na deklarirani od strane proizviđača kartice. Ovo je nešto najnormalnije što bi se dogodilo svakom profesionalnom fotografu koji snima velike količine slika vrlo visoke rezolucije jer time iznova zapisuje vrlo veliku količinu podataka u životnom vijeku kartice.

Morpheous 30.07.2020. 15:15

Citiraj:

Autor Remixer (Post 3426063)
Nisam imao vremena u zadnje vrijeme (bio aktivan vani) no Deluge se pojavio pokraj web browsera i radi. Hvala na pomoći!

Ovo sa SD karticom sam se i sam brinuo ali mislio sam da će izdržati barem godinu dana, a ne tako kratko... pa me sad zanima jel se može na Pi4 spojiti nekakav SSD? Pretpostavljam da može, samo ne vidim sučelje di bi ga spojio... :D




Super, drago mi je da je proradilo. Moraš imati neki kontroler za SATA sučelje, a to imaju npr. vanjske ladice za diskove. Znao sam vidjeti ovakve kontrolere u obliku kartice koja je po dimenzijama iste veličine kao Pi pločica i montiraju se s 4 nosača iznad Pi-a, pa izgledaju kao sendvič :lol2: Zapravo praktično, samo ne znam dal i postoji kakvo deblje kućište u koje bi to stalo. Na taj kontroler naravno onda ide nešto popud m.2 kartice.

Velikus 30.07.2020. 15:20

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3426071)
Ako imaš jamstvo onda naravno pokriva

pretpostavljao sam da pokriva jer kartica nije izgubila funkcionalnost uslijed mehanickog ostecenja i svaka cast na opseznom odgovoru

onda, @OP samo rokaj :) sandisk ima 5g garancije
po recenzijama extreme pro je najbrza varijanta

negdje sam vidio i usporedni test: sd vs usb stick vs usb ssd

link

Remixer 30.07.2020. 15:20

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3426073)
Super, drago mi je da je proradilo. Moraš imati neki kontroler za SATA sučelje, a to imaju npr. vanjske ladice za diskove. Znao sam vidjeti ovakve kontrolere u obliku kartice koja je po dimenzijama iste veličine kao Pi pločica i montiraju se s 4 nosača iznad Pi-a, pa izgledaju kao sendvič :lol2: Zapravo praktično, samo ne znam dal i postoji kakvo deblje kućište u koje bi to stalo. Na taj kontroler naravno onda ide nešto popud m.2 kartice.

Hvala ti puno na podršci. Uh, onda je bolje neki USB SSD ili HDD. Imam dva 2.5'' vanjska HDD-a, ali su 5TB i ne bi htio da su stalno uključeni, morat' ću nešto drugo smisliti/nabaviti za ovo...

Morpheous 30.07.2020. 15:26

Citiraj:

Autor Remixer (Post 3426076)
Hvala ti puno na podršci. Uh, onda je bolje neki USB SSD ili HDD. Imam dva 2.5'' vanjska HDD-a, ali su 5TB i ne bi htio da su stalno uključeni, morat' ću nešto drugo smisliti/nabaviti za ovo...



Ma nema na čemu. Ja sam ti jedno 2 godine držao toshibu 2.5" na Pi2 i otprilike isto toliko dugo maxtor 2.5" na Pi3. Oba su bila HDD-ovi u USB ladici. Nikad im ništa nije bilo niti su imali problem s pregrijavanjem. Pi3 s druge strane je imao problem s pregrijavanjem par puta, ali to sam riješio otvaranjem kućišta u najgorim ljetnim danima :D:D:D

Remixer 30.07.2020. 15:36

Citiraj:

Autor Morpheous (Post 3426079)
Ma nema na čemu. Ja sam ti jedno 2 godine držao toshibu 2.5" na Pi2 i otprilike isto toliko dugo maxtor 2.5" na Pi3. Oba su bila HDD-ovi u USB ladici. Nikad im ništa nije bilo niti su imali problem s pregrijavanjem. Pi3 s druge strane je imao problem s pregrijavanjem par puta, ali to sam riješio otvaranjem kućišta u najgorim ljetnim danima :D:D:D

Nemam plan skidati nešto puno, ali za početak bi mogao iskoristit prastare microSD kartice od 2/4/8GB (i iskoristi onaj cool USB čitač kartica što sam dobio uz kućište) pa nek' se skure dok ne nabavim neki fancy SSDić :D
Obožavm ovu tišinu dok koristim samo Raspberry-a (odspojio sam ventilator koji je došao uz kućište jer i na 3.3V ga čujem previše)... tako da ne bi htio da mi HDD 'šrota' :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:26.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger