PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Enterprise SCSI i SAS HDD-ovi i kontroleri (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=296996)

domy_os 10.04.2005. 14:23

Enterprise SCSI i SAS HDD-ovi i kontroleri
 
U ovoj temi iznosite svoja pitanja u vezi kupnje te iskustva i preporuke o enterprise tvrdim diskovima na SCSI i SAS sučelju i kontrolerima za njih.

Velika tema o WD Raptor ili VelociRaptor 10000 rpm SATA HDD-u:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=112474

perich 03.04.2006. 09:47

SCSI diskovi i buka i nesto...
 
dakle, vrlo jednostavno pitanje; u globalu, kolko su bucni SCSI diskovi? jesu ono "bacit cu ga kroz balkon" bucni, ili "pokrit cu ga dekom" bucni...?

a sto se tice ovog "nesto" iz subjecta, kolko bi mi mjesta bilo dosta za Server 2003 + Exchange + ostala sranja (ftp, dns, web, itd)... jel bi to sve stalo na 10-20 GB?

hvala i pozdrav

dDario 03.04.2006. 12:14

Koji SCSI diskovi i na koliko okretaja? Ja imam IBM DNES 31835 (7200) + 4X IBM DDRS-39130 (7200) pojedinačno su recimo na pol puta od onih PATA/SATA diskova koji se čuju ko da melješ kukuruz, a glasni su jedino dok čitaju/pišu.

marko_1 09.11.2006. 15:27

Cudni zvukovi na IBM Ultrastar SCSI
 
2 privitaka
Hard normalno radi, nema bad sectora...

Dok hard radi (nešto kopira, ili dok je HD Tune radio test za bad sectore) nečuju se takvi zvukovi, kada je ajmo to nazvat stanju mirovanja tj. dok se ništa ne kopira sa njega niti se browsa po njemu svakih cca 1 minutu ispusti sljedeći zvuk (attachment) :S...

Napomena: U fileu SCSI-2 se bolje čuje jer su u prvom bili uključeni ventovi koji su ga hladili...

Još jedna stvar me zanima dal sam ja to dobro spojio, hard na sebi ima konverter 68-na-50 pina, u to je ukopcan 50pin kabel koji ide na PCI 50-pin controler, terminatora nema, di bi ga uopce trebao staviti (imam neki interni)... : wtf :

marko_1 14.11.2006. 00:44

Jej, niko nezna :D, ja mislim da je to normalno jer hard skroz normalno radi :S...

Bubba 17.11.2006. 18:45

Citiraj:

Autor marko_1 (Post 564718)
Hard normalno radi, nema bad sectora...

Dok hard radi (nešto kopira, ili dok je HD Tune radio test za bad sectore) nečuju se takvi zvukovi, kada je ajmo to nazvat stanju mirovanja tj. dok se ništa ne kopira sa njega niti se browsa po njemu svakih cca 1 minutu ispusti sljedeći zvuk (attachment) :S...

Nisam slusao, no vrlo vjerojatno se radi o tzv. patrol seeku. Feature SCSI diskova (kopiran i na nove Hitachije koji su "mjaukali"), a njegova zadaca je da nakon odredjenog perioda neaktivnosti (na starim SCSI diskovima to je bilo i od 10 sekundi, na novijima je taj interval u desetcima minuta) pomakne glavu s trake na kojoj se zaustavio. Nista zabrinjavajuce, da pace...

Swarm dude 12.01.2007. 13:41

Pomoć - SCSI
 
Pozdrav!
Nov sam u SCSI vodama pa bih vas molio za savjete i naputke :)
SCSI hw koji imam: Kouwell KW-930W SCSI PCI kontroler (Initio 1060P chipset), dva IBM 9.1 Gb Ultra3 10k rpm SCSI diska i naravno potreban kabel sa terminacijom na kraju.

Moja pitanja i nedoumice:
1. Koje device ID da odaberem za diskove? Nude mi se 0,1,2,3.
2. Kako ući u Setup a.k.a. BIOS kontrolera? Može li se to uopće?
3. Je li potrebno instalirati posebne upravljačke programe i utilitye?
4. Kako namjestiti RAID 1 polje za njih?
5. Mogu li Win XP instalirati "normalno", tj. bez posebne diskete? Ako ne, gdje mogu skinuti potrebne stvari za tu disketu?
6. Kontroler ima jumpere za terminaciju, a trenutno nema jumpera tj. trenutno je na poziciji SW CNTRL (Default). Pretpostavljam da je terminacija na kontroleru uključena?


Zahvaljujem :beer:

EDIT: eh da, diskovi imaju jumpere za LED, SYN, DLY,MTR. Na tim jumperima nema ništa, pa da ih tako i ostavim?

Old Iggy 12.01.2007. 14:35

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 616732)
Pozdrav!
Nov sam u SCSI vodama pa bih vas molio za savjete i naputke :)
SCSI hw koji imam: Kouwell KW-930W SCSI PCI kontroler (Initio 1060P chipset), dva IBM 9.1 Gb Ultra3 10k rpm SCSI diska i naravno potreban kabel sa terminacijom na kraju.

Moja pitanja i nedoumice:
1. Koje device ID da odaberem za diskove? Nude mi se 0,1,2,3.
2. Kako ući u Setup a.k.a. BIOS kontrolera? Može li se to uopće?
3. Je li potrebno instalirati posebne upravljačke programe i utilitye?
4. Kako namjestiti RAID 1 polje za njih?
5. Mogu li Win XP instalirati "normalno", tj. bez posebne diskete? Ako ne, gdje mogu skinuti potrebne stvari za tu disketu?
6. Kontroler ima jumpere za terminaciju, a trenutno nema jumpera tj. trenutno je na poziciji SW CNTRL (Default). Pretpostavljam da je terminacija na kontroleru uključena?


Zahvaljujem :beer:

EDIT: eh da, diskovi imaju jumpere za LED, SYN, DLY,MTR. Na tim jumperima nema ništa, pa da ih tako i ostavim?

1. Nude ti se samo ta tri? Sumnjam. To govoris u jumperima na disku, pretpostavljam?
Mozes staviti sto zelis, no nekad je zgodno ici redom. prema ANSI standardu (nekoc davno), first boot device je bio 6, a kontroler 7. Danas je u pravilu boot device 0.
2. Ako kontroler ima BIOS (nemaju svi), moze, no to se radi kombinacijom tipki prije starta boota, a nakon POST-a.
3. Kako kad, u pravilu ne, ali pomazu.
4. Ako nije RAID kontroler, samo softverski.
5. U pravilu ne. Potrazi na web stranicama proizvodjaca ako WXP ne nadju disk jer nemaju dobar driver.
6. Ostavi tako kako je.

Swarm dude 12.01.2007. 14:41

1. Da, govorim o jumperima na disku.
4. Recimo da kontroler ne podržava hardverski RAID, kako ga uključiti softverski?

Hvala Igore, častim te pivom kad se vidimo :beer:

Old Iggy 12.01.2007. 14:58

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 616789)
1. Da, govorim o jumperima na disku.
4. Recimo da kontroler ne podržava hardverski RAID, kako ga uključiti softverski?

Hvala Igore, častim te pivom kad se vidimo :beer:

Pa, softverski kroz klasicne varijante SW RAID-a OS-a (sto imaju neke windoze, linux i slicno). Obican kontroler (bilo SCSI, ATA ili SATA) ne moze nista pametno.
Sto se tice jumpera, oni su u binarnom obliku, tj. npr. za ID 6 trebas staviti jumpere na ID 1 (binarna dvojka) i ID 2 (binarna cetvorka).

Lako za pifo, daj nek ti to radi. ;)

Swarm dude 12.01.2007. 15:06

A tako znači, kombiniranjem tih jumpera se dobivaju viši ID-ovi
Sad si mi demistificirao tu činjenicu :)

Probat ću srediti to preko vikenda pa javim reze. Nadam se da će proraditi sve skupa kako spada :D
Ali ugl. imaš pivkana zbog pomoći :)

Old Iggy 12.01.2007. 15:26

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 616820)
A tako znači, kombiniranjem tih jumpera se dobivaju viši ID-ovi
Sad si mi demistificirao tu činjenicu :)

Probat ću srediti to preko vikenda pa javim reze. Nadam se da će proraditi sve skupa kako spada :D
Ali ugl. imaš pivkana zbog pomoći :)

Yup, to je ideja tih jumpera. na starim diskovima (narrow) ces ih naci tri (zbog samo 8 ID-ova), na novijim (wide) 4.

Kako ce ti sve to raditi ne znam jer nemam pojma kakav je to kontroler (a ne traze mi se specifikacije po netu :rolleyes: ) no ne bi sjelo biti problema, osim ako to nije neki low-cost kontroler bez BIOS-a pa neces moci butati s njega. Imas li nakon POST-a neki njegov meni, test, ulazak u setup, whatever?

BTW, mani pivkana, nabavi neki ajvar. :cool:

Swarm dude 12.01.2007. 15:28

Ima da, ako me sjećanje ne vara kaže: "Press Ctrl + I to enter Initio configuration utility" ili barem slično.
No nisam ulazio u to, već sam samo stisnuo Esc to exit : stoopid


Koji, blagi ili ljuti ajvar? :D

Old Iggy 12.01.2007. 15:35

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 616843)
Ima da, ako me sjećanje ne vara kaže: "Press Ctrl + I to enter Initio configuration utility" ili barem slično.
No nisam ulazio u to, već sam samo stisnuo Esc to exit : stoopid


Koji, blagi ili ljuti ajvar? :D

E, to bi trebalo biti to. Udjes unutra, vidis sto se da namjestati i peri misko. :rolleyes:

Ljuti. :cool:

Swarm dude 12.01.2007. 15:42

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 616852)
Ljuti. :cool:

Deal :D

Sa_Stilom 15.09.2007. 18:51

SAS HDD
 
Kakav je to HDD?
Jel se to moze spojit na SATA kabel, ako ne, koliko je to pinski kabel?

SAS znam da se koristi za serverske diskove, ali ne znam kakav je to konektor i što moram kupiti da spojim takav disk na svoju ploču (ASUS P5K WS).

Dali neki PCI SAS kontroler, ili što?
Ako tko ima kakvih saznanja, slušam...

Bubba 15.09.2007. 19:12

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 814379)
Kakav je to HDD?

HDD ko HDD, nista posebno...

Citiraj:

Jel se to moze spojit na SATA kabel, ako ne, koliko je to pinski kabel?
Ne, ali obrnuto (najcesce) da. Imas splittere koji pretvaraju SAS u SATA, no ovisi o izvedbi samog kontrolera.

Citiraj:

SAS znam da se koristi za serverske diskove, ali ne znam kakav je to konektor i što moram kupiti da spojim takav disk na svoju ploču (ASUS P5K WS).
Kupis SAS kontroler. Koji ce ti q uopce SAS disk (obrati pozornost na jedninu)?

Citiraj:

Dali neki PCI SAS kontroler, ili što?
Ima, ali ti se nece svidjeti cijena...

Sa_Stilom 15.09.2007. 19:17

Dobio sam: Maxtor 8J073S0 SAS Serial SCSI Hard Drive

Capacity: 73GB
Spindle Speed: 10,000RPM
Interface Type: SAS / Serial Attached SCSI
Disk Size: 5.75\"x4.0\"x1.0\" (Low Profile Hard Drive)
Sustained Throughput (MBps): 89
Average Seek Time (read/write ms): 4.0 / 4.5
Electrical Interface Speed: SAS / Serial Attached SCSI - 3.0Gbps
On-Board Cache: 16MB


Nemam ga još u rukama, al u Ponedjeljak ga mogu imati.
I sad me zanima dal ga mogu iskoristiti.
Koliko sam vidio, to je serverski disk, vrlo brz.

A pošto je već đabe, gledam kako da ga iskoristim.

Citiraj:

Autor Bubba (Post 814392)
HDD ko HDD, nista posebno...

Ne, ali obrnuto (najcesce) da. Imas splittere koji pretvaraju SAS u SATA, no ovisi o izvedbi samog kontrolera.

Ima, ali ti se nece svidjeti cijena...

Da, vidio sam cijene od kojih 800-1000$.
A koliko bi došao takav spliter, i di ga ima za kupit.

Također, imam u firmi par SCSI PCI kontrolera, koji su mi također na raspolaganju, ali koliko sam shvatio, oni su neupotrebljivi s SAS diskovima.

Bubba 15.09.2007. 19:30

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 814402)
Da, vidio sam cijene od kojih 800-1000$.

Ima i jeftinijih (~1500kn) ali pitanje je cemu? SAS za jedan jedini disk? Mislim, za cijenu jednog SAS diska mozes kupiti kamaru SATA diskova i imati 15 puta veci kapacitet; tako da ne vidim neku svrhu...

Citiraj:

A koliko bi došao takav spliter, i di ga ima za kupit.
http://www.cs-electronics.com/sas-cables.htm pa vidi cega sve ima. Ali jos jednom - SATA kontroler ne podrzava SAS, SAS kontroleri (uglavnom i vrlo cesto) podrzavaju SATA diskove, pored nativne SAS podrske.

Citiraj:

Također, imam u firmi par SCSI PCI kontrolera, koji su mi također na raspolaganju, ali koliko sam shvatio, oni su neupotrebljivi s SAS diskovima.
Upravo tako. Ne da iskljucujem opciju da negdje postoji neki adapter koji omogucuje spajanje, ali takvo sto bi te vjerojatno stajalo jako, jako skupo!

Cuj, pokusaj mijenjati taj Maxtor za $ ili za nesto normalno i iskoristivo. Ovakav disk ti u nekim slucajevima moze biti i sporiji u single user radu nego neki svjetleci Raptori ili kojekakvi RAID-ovi s "obicnim" SATA diskovima!

Sa_Stilom 15.09.2007. 19:36

Znači, niš od diska.

Ma ovi Maxline III su mi odlični. Ko Raptori samo tihi, i veći kapacitet... ;)

Ako treba nekom disk, nek se javi danas i sutra još. ;)
Dam ga za male pare ;)

Bubba 15.09.2007. 19:57

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 814418)
Znači, niš od diska.

Nazalost, da...

Citiraj:

Ako treba nekom disk, nek se javi danas i sutra još. ;)
Dam ga za male pare ;)
A cuj, ne daj ga ispod kilokune, pogotovo ako imas 5g garancije i ako ne nov, neraspakiran i slicno. Novi ti nije ispod 2k kn s PDV-om, tako da...

Bilo kako bilo, sretno s prodajom. :)

Sa_Stilom 15.09.2007. 21:27

Ma nov je, zapakiran, al kad ga nitko neće.
Jedan lik naručio krivi disk, i nije ga ni otvorio.

Pa mislio ja uzet, al što ću kad ga nemam di uštekat ;)
Disk bi išao ispod 1k kn, cca 600kn.

No bed je što ga nitko neće.

Bubba 16.09.2007. 11:00

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 814500)
Ma nov je, zapakiran, al kad ga nitko neće.
Jedan lik naručio krivi disk, i nije ga ni otvorio.

Narucio od kuda? Neka ga pokusa vratiti...

Citiraj:

Pa mislio ja uzet, al što ću kad ga nemam di uštekat ;)
Disk bi išao ispod 1k kn, cca 600kn.
Ayayayaya... Bagatela, covjece. Ako to uoci neki (ne)sretnik sa SAS mogucnostima, usrecit ces ga big time!

Ali opet ti kazem, ako ga vec prodajes, nedaj ispod kilokune. To ti ionako nece kupiti ouverklouk drkosi, a kome treba, i 1000kn ce mu biti prihvatljivo za novi disk, kada isti takav u trgovini stoji 2000kn...

Sa_Stilom 16.09.2007. 11:51

Razumijem te, hvala na informacijama ;)

kloshar 17.09.2007. 13:01

******************

EDIT BY MOD:
Takve stvari idu na PM, nije ovo Tržnica...


...pa samo sam tražio informaciju o cijeni tog diska i usput pitao za memoriju. ok, ako je tako, neću više
:care:

^SuperUnknown^ 21.09.2007. 23:28

A i na trznici takve stvari ne idu u topic nego na PM :D

noobie 30.10.2007. 17:57

hdd >10.000 rpm
 
pozdrav,

trenutno se vozim na 2x200gb baracude s-ata II u raid 1 polju i moram priznati da sam razocaran ovim vulgaris kontrolerom na abitu. trazim rjesenja za zamjenu a jedno od njih nije poseban raid kontroler :)
u osnovi prije nadogranje sustava zanima me koliko bi performansama racunala u grafickoj obradi pridonio hdd sa 10.000 okretaja (ili cak 15.000). ako netko ima iskustva sa ovim malim zvjerima koje bi koristio sam za OS neka napise koju pametno.

zahvalan
bubašpara.

edit: ne razmisljam o SCSI opcijama.
edit 2: idiot. diskovi su u RAID 1 polju....

DoX_Chabar 30.10.2007. 18:14

Raptor?
Vidio sam jedan hard disk koji radi na principu rama... 16gb rama... o cijeni i da ne pričam...Jedini je bad što moraš imat jak UPS jer ako nestane struje, odu podaci...

noobie 30.10.2007. 18:19

nesto poput ovoga: http://www.hgspot.hr/opis.aspx?ID=22631.
nisam uspio pronaci 15.000 model a da nije SCSI.

Xizor 30.10.2007. 18:21

Citiraj:

Autor noobie (Post 855173)
jedno od njih nije poseban raid kontroler

Ali drugo je?
Citiraj:

Autor noobie (Post 855173)
ne razmisljam o SCSI opcijama

Doduse nemam iskustva s video obradom, ali mislim da ti od brzih (brze vrtnje) rjesenja koja nisu SCSI ostaje samo WD Raptor, a on po testovima i nije puno bolji (ponekad i losiji) od 7200 diskova u raidu. Plus ako bi na njemu samo bio os a podaci koje obradjujes na "obicnom" driveu onda dosta sumnjam u isplativost takvog rjesenja. Eventualno da slozis par novih WD raptora od 150gb u raid, no za mene je to malo preskup sport. No, sacekaj jos koje misljenje da cijes sto ljudi kazu.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 10:06.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger