PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Razno (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   pravno pitanje - videonadzor vanjskog dijela objekta (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=289531)

jp_rv 02.12.2017. 23:04

pravno pitanje - videonadzor vanjskog dijela objekta
 
pitanjce vezano za videonadzor, kako bin točno odgovorio na sigurne komentare "kako to nije po zakonu" od voljenih susjeda.

naime, do sada sam montirao videonadzor isključivo na mom (tj našem familijarnom) vlasništvu, i kamerom pokrio moje vlasništvo. i tu mi do sad nitko nije riječ rekao, samo 1 kamera se vidi, ali snima ono šta je na papiru "moje".

e sad , išao bin korak dalje i kamerom pokrio vanjsku terasu na kojoj su ulazi u naše apartmane. to je terasa na najgornjem katu, mi smo vlasnici cijelog tog kata, i ostali vlasnici kuće ne koriste tu terasu za prolaz.

kako zakonski stojim sa time? mi jesmo vlasnici stanova, ali terasa se nigdje ne spominje u papirima, jer spada vjerojatno pod zajedničke dijelove (kao i krov npr).

kamera bi snimala i dio iza kuće jer ne mogu dignut zid na kraju terase, nego se snima i "preko", i vjerojatno bi pokrio i dio dvorišta. kamera bi se ujedno vidjela s ceste, iako bi gledala manje-više u fasadu, a ne u samu cestu (cesta ide paralelno sa fasadom). zapravo to nije bitno jer nitko nema pristup videu, ali moglo bi se otvorit to pitanje.

šta trebam napraviti da to bude po zakonu? tj da susjedi ne kažu ili me prijave da neovlašteno snimam?
poanta kamere je, osim sa sigurnosnog aspekta, i ta da u sezoni vidimo kad nam turisti dolaze / odlaze, s obzirom da više nećemo bit na lokaciji.
i da netko ne pomisli - nema kamera u apartmanima, ne snima se ništa unutra, samo vani.

Burko 04.12.2017. 07:56

ako hoces nacin za izbjeci necije fantazije i potencijalno pravno terecenje tebe kao vlasnika kamere - jedino pravnim nacinom se mozes osigurati da ne budes pravno terecen :).

drugim rijecima, barem po mom iskustvu, moras traziti suglasnost svih sustanara, neovisno "koristim se samo ja" i slicno jer je to dio ciji ti vlasnik - nisi.

iako cak i ako postavis za "osobne potrebe", ovo sto vec sada imas, je upitno da li je 100% po zakonu jer sam slicno ja imao sa kolegicom situaciju koja je htjela snimati samo svoj stan, tj vrata stana. ma kakvi, moras traziti suglasnost svih sustanara za svaki klinac, znas kako je uspjela to izganjati.......

Bubba 04.12.2017. 08:49

Citiraj:

Autor jp_rv (Post 3133898)
šta trebam napraviti da to bude po zakonu? tj da susjedi ne kažu ili me prijave da neovlašteno snimam?

Cak i ove malo ozbiljnije kineske sigurnosne kamere imaju tzv. exclusion zone. Drugim rjecima, obcrtas dio koji "nije tvoj" (ili je javni/susjedov) i tamo ti bude crno na snimci/streamu. Pa samim time to vjerojatno onda puno transparentnije mozes koristiti kao dokaz/sredstvo u slucaju nekog spora, a da nisi povrijedio niciju "privatnost".

Citiraj:

i da netko ne pomisli - nema kamera u apartmanima, ne snima se ništa unutra, samo vani.
Ne lazi i daj link na Omegle/Chaturbate, ae, ae!

coconut 04.12.2017. 09:01

1 privitaka
Evo šta po sličnom pitanju kaže AZOP

Ag008 04.12.2017. 11:26

Samo moraš staviti nalejpnicu/obaviejst da se snima

jp_rv 04.12.2017. 19:01

da idem redom:
"crna fleka" na videu mi ništa ne znači jer kamera i dalje fizički gleda u nešto. može ona biti i ugašena, šta ljudi znaju, oni vide kameru.

naljepnica da je pod videonadzorom se odnosi na unutrašnjojst, i na objekte u vlasništvu pravnih osoba. jeste igdje gdje su turističke, panoramske, ili policijske kamere vidjeli da stoji znak "snima se"? po toj logici ja mogu tužiti grad jer me u određenom trenutku snimio kako šetam trgom (a ove naše turističke kamere snimaju i zvuk, uredno se čuje svaka riječ ljudi ispod nje).

pozivat ću se na onu da su mi susjedi glupi... pa ako negdje nastane problem, ako se ikad potegne ta tema, poradit ću na njenom rješavanju. mogu se isto tako pozvati i na moje neznanje, u stilu "štakojkuracjaznam" kad nisam pravnik. već pol godine snimam vanjski dio koji JE u mom vlasništvu, šta se ujedno i vidi kad se dođe do zidića, i do sad susjedi nisu ništa komentirali.

vezano - u rijeci po neboderima ulazi i liftovi imaju videonadzor, pa to NIGDJE ne piše. ujedno nitko nije stanare tražio suglasnost za njihovu montažu (ili JE, ali samo predstavnika, koji onda nije nikad pitao susjede... to je isto moguća varijanta). dalje u tom tonu, dosta ljudi ima video-parlafone, koji snimaju područje ispred parlafona, pa to opet nigdje ne piše... tako da sve u svemu ovo je po meni siva zona.

sokre10 04.12.2017. 20:06

Citiraj:

Autor jp_rv (Post 3134501)
da idem redom:
"crna fleka" na videu mi ništa ne znači jer kamera i dalje fizički gleda u nešto. može ona biti i ugašena, šta ljudi znaju, oni vide kameru.

naljepnica da je pod videonadzorom se odnosi na unutrašnjojst, i na objekte u vlasništvu pravnih osoba. jeste igdje gdje su turističke, panoramske, ili policijske kamere vidjeli da stoji znak "snima se"? po toj logici ja mogu tužiti grad jer me u određenom trenutku snimio kako šetam trgom (a ove naše turističke kamere snimaju i zvuk, uredno se čuje svaka riječ ljudi ispod nje).

pozivat ću se na onu da su mi susjedi glupi... pa ako negdje nastane problem, ako se ikad potegne ta tema, poradit ću na njenom rješavanju. mogu se isto tako pozvati i na moje neznanje, u stilu "štakojkuracjaznam" kad nisam pravnik. već pol godine snimam vanjski dio koji JE u mom vlasništvu, šta se ujedno i vidi kad se dođe do zidića, i do sad susjedi nisu ništa komentirali.

vezano - u rijeci po neboderima ulazi i liftovi imaju videonadzor, pa to NIGDJE ne piše. ujedno nitko nije stanare tražio suglasnost za njihovu montažu (ili JE, ali samo predstavnika, koji onda nije nikad pitao susjede... to je isto moguća varijanta). dalje u tom tonu, dosta ljudi ima video-parlafone, koji snimaju područje ispred parlafona, pa to opet nigdje ne piše... tako da sve u svemu ovo je po meni siva zona.

Snimanje zvuka je zabranjeno i nemoj niti pomišljati dati takvu snimku policiji.
Za snimanje tuđeg prostora (u zgradi), treba ima suglasnost svih stanara.
Također, treba imati istaknutu naljepnicu da je objekt pod videonadzorom.
Ako je sve po p.s.-u treba imati projekt i zapisnik ovlaštene firme koja je to ugradila.
Ovo zadnje je rijetko tako i progledaju ekipi kroz prste ako je za privatnu osobu ili neku polu privatnu upotrebu.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

marikris 17.01.2018. 19:25

Citiraj:

Autor sokre10 (Post 3134523)
Snimanje zvuka je zabranjeno i nemoj niti pomišljati dati takvu snimku policiji.
Za snimanje tuđeg prostora (u zgradi), treba ima suglasnost svih stanara.
Također, treba imati istaknutu naljepnicu da je objekt pod videonadzorom.
Ako je sve po p.s.-u treba imati projekt i zapisnik ovlaštene firme koja je to ugradila.

Ovo zadnje je rijetko tako i progledaju ekipi kroz prste ako je za privatnu osobu ili neku polu privatnu upotrebu.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Sto se tice ovog podebljanog
Da li treba imati suglasnost sviju ili vecine stanara?
Naljepnica mora biti na ulazu u zgradu ili samo tamo gdje se snima? ( snimao bi se samo jedan ulaz u stan, kamera bi bila iznad vrata )
Je ima neki okvirni info koliko bi kostala dokumentacija/potpis ovlastene firme za ugradnju jedne kamere ( nabavku i instalaciju bi ja obavio..) da sve bude po zakonu??

I za kraj jel ima kakav dokument/zakon gdje bi se mogli detalji procitati


Sva vremena su GMT +2. Sada je 21:36.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger