PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hlađenje (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Silent PC-How to? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=227464)

Momir 07.03.2012. 11:32

A cuj, ja nasao slikovno rjesenje, i ogradio sam se da neznam kako to radi, ali vjerojatno bi trebalo.
Sigurno zavisi kakav je propuh u kucistu u pitanju, mozda ovaj sa slike na poklopcu kojeg nema na slici ima neki vent da piri po svemu tome.

Uglavnom, vjerojatno gore pase skoro svaki hladnjak za cipset koji se montira pomocu tih pinova, a ne onih metalnih kopci...

Guls 08.03.2012. 13:23

Danas ću se baciti na demontiranje kante pa ćemo vidjeti što će ispasti iz svega toga. Nije mi problem nabaviti neki pasivni kuler, no opet moram paziti što i kako pošto je računalo u regalu, znači nema nekog protoka zraka. Nisam siguran da li kućište ima nekakvu perforaciju na gornjoj stranici, tj čak mislim da i nema. No uz malo "uradi sam" ubodne pile to ćemo lako riješiti jer topli zrak mora nekamo van.

Pupo 28.03.2012. 14:18

Da malo bumpam temu


Pošto je prošlo već neko vrijeme od prodaje vodenog(zbog financijskih razloga), uspio sam skupit opet nekih para za apgrejdat hlađenje pa je tako došao Acclero Xtreme Plus, Thermalright HR-02.
No ono što je najvažnije, s čim sam dobio valjda najviše na smanjenju buke otkad imam tih komp je SSD. I preporučam svakom tko ga nema, a pati od tišine da će se preporodit sa kupnjom istog.

Sve bitno i što često koristim mi je na njemu, tako da se diskovi ugase nakon 15min nekorištenja :D

S TR ventom sam zadovoljan jako, nečujan je na 700 okretaja. Na pasivi nisam probao držati, iako mislim da je procesor na 4Ghz ipak prevelik zalogaj i za HR-02.

Ventovi na grafi, a što reći, i idleu se uopće nevrte. Flešan je modani bios na grafu s manjim % za ventove, tako da dok grafa nije pod opterećenjem ventovi stoje.

Za vent u napajanju nemoram ni spominjati koliko često se (ne)pali :)

http://www.pohrani.com/t/2j/sW/4B1eamtr/28032012795.jpg
(standardno loša slika zbog mobitela :( )


U planu je izbacit jedan disk i vent od kućišta i to je onda to za sada.

PS U kućištu je nered, budem to sredio ovi dana, pa bude neki update.

siloman 28.03.2012. 14:24

Mocna hladenja imas :D
temperature?
i kakva je fora sa tim gasenjem diskova nakon 15min?
kako to namjestit?
meni su diskovi najbucniji,ugasio sam sve ventove osim scythe-a 500rpm na armaggedonu kojeg ne cujem
ostali su 2 na grafi i 1 u napajanju
ali diskovi strasno buce u odnosu na ostalo

Pupo 28.03.2012. 14:30

Temperature su malo višlje u globalu i većina komponenata je toplija nego kad je u kućištu 5-6 ventilatora, al nije ništa zabrinjavajuće.


Što se tiče gašenja diskova, diskovi se gase zbog neaktivnosti, znači nemožeš ugasit sistemski disk! No ostale diskove, ili ako imaš ssd onda sve, možeš podesiti da se ugase nakon xy vremena neaktivnosti u control panelu, pod
Power Options -> Preffered Plans -> Balanced(iako je svejedno koji odabereš) -> Change plan settings -> Change advandec power settings

i onda imaš stavku Hard disk i tu podesiš koliko minuta. Tu isto tako možeš podesit i sve ostalo što se tiče gašenja, sleepa i sličnih funkcija računala.

siloman 28.03.2012. 14:36

Hvala
nego,sto je onaj AAM?
jel bilo tise sa vodenim ili sada?

Pupo 28.03.2012. 14:39

Nije bilo tiše s vodenim, jer nisam imao onda SSDa. Znači i prije i sad dok ga nisam uzeo, diskovi su bili najveći problem.

Za aam ti sve piše u drugom postu u ovoj temi, smanjivanje AAMa može pomoći, al kad bi još objesio hard na nekakve gume uspio bih ga stišati dodatno.

JuiceBox 28.03.2012. 15:48

Citiraj:

Autor Pupo (Post 2131861)
Da malo bumpam temu
Ventovi na grafi, a što reći, i idleu se uopće nevrte. Flešan je modani bios na grafu s manjim % za ventove, tako da dok grafa nije pod opterećenjem ventovi stoje.

Ta grafa je preslaba za ventove na AC xtreme, cak je moja 480ka cvrcala kad ubodem ventove u nju i bilo me strah da se nesto ne skuri.Moja velika preporuka je da ubodes preko onog 7 v kabla sto si dobio ventove u molex, blazena tisina a grafa je led ledeni ;)

Pupo 28.03.2012. 16:21

Istina, javi se malo kad palim komp, al poslije ne. Tko zna do čega je.

JuiceBox 28.03.2012. 16:29

Pa kazem ti da cvrci jer nema snage potjerat ventove kad palis komp i moja je to isto radila.Spojis ventove na molex i problema nema a siguran si da nece krepat, nije malo 3 fana od 92 mm ;)

Goc 101 28.03.2012. 16:52

@Pupo- Vidim imaš od Fractala Arc Midi, kakav je u usporedbi sa R3-icom? Koje je od ta dva bolje zvučno izolirano i tiše?

lolofuxy 28.03.2012. 18:11

R3-ica ti je tiša zbog zvučne izolacije na bočnim stranicama, prednjem i gornjem djelu kućišta,a da nema te izolacije bili bi isti.

Pupo 28.03.2012. 22:14

Citiraj:

Autor xulos (Post 2131952)
Pa kazem ti da cvrci jer nema snage potjerat ventove kad palis komp i moja je to isto radila.Spojis ventove na molex i problema nema a siguran si da nece krepat, nije malo 3 fana od 92 mm ;)


Ma uopće mi se neda o tome razmišljat nit mi se da skidat hladnjak s grafe da izvadim kabal van, a i ako grafa nemože tjerat 3 venta od 0.1A, onda nek se zapali, bude druga.


Citiraj:

Autor Goc 101 (Post 2131971)
@Pupo- Vidim imaš od Fractala Arc Midi, kakav je u usporedbi sa R3-icom? Koje je od ta dva bolje zvučno izolirano i tiše?

lolofuxy ti je odgovorio, iako sve ovisi što ćeš stavit u kućište. Mora ti bit jasno da ti neće kikakav R3 pomoći ako u kućištu imaš neku zujalicu na procesoru, turbinu na grafičkoj, i vent na svakoj rupi u kućištu. Da negovorim još ako su ti ventovi loše stavljeni, kao što je guls sa foruma imao problem.
S druge strane, opet može se puno postić i u otvorenom kućištu poput Arc-a s malo pametnijim odabirom komponenti.

holomat 13.04.2012. 21:23

Kućište za tihi PC istraženo
 
Nakon gledanja puno članaka i video recenzija na youtubu došao sam do zaključka da su ovo najbolja kućišta za high-end PC koja pružaju izvrsnu ventilaciju i poništavanje buke:

1.Fractal Design Define R3
2.Antec 1100
3.Corsair Carbide 500R
4.Fractal Design Arc

Međutim ne mogu se nikako odlučiti koji je najbolji ali najviše naginjem prema Corsair Carbide 500R zbogcjelokupnosti izrade, dizajna i puno opcija.

Da li mi netko može reći ko već ima to kućište kako stoje stvari sa poništavanjem buke, ja pretpostavljam da budući da ima 4 ventilatora mogu se staviti na najmanju brzinu što ne bi znatno utjecalo na ventilaciju pa bi se tako postigla extra tišina pri radu(bio bi udaljen oko 1.5m)

lolofuxy 13.04.2012. 21:36

Fractal R3 će ti biti najtiši jer ima sound damping materijal na svakom koraku (bočne stranice, prednji i gornji dio kućišta te kod napajanja), a ujedno će i najmanje prašine sakupljati.

Pupo 13.04.2012. 21:44

Vidi cijela tema i rasprava o tišini:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=227464

Na dosta pitanja je odgovoreno, samo treba proći otpočetka.

holomat 13.04.2012. 22:16

Fractal Design R3 nema USB 3.0 podršku.

lolofuxy 13.04.2012. 22:26

ima ... stoji jedan upravo pored mene tak da znam o ćem pričam ;)

mr Rockwell 16.04.2012. 15:37

Bilo je puno priče o ovome, pa evo i review.
http://youtu.be/DezNtDZYQBQ

lolofuxy 17.04.2012. 09:46

Nije loše sveukupno rješenje, al kad vidiš 82C na i5 2500K i to da nije OC-an sve to pada u vodu i ta nemogučnost oc-anja, trebali su neki non K proc staviti nutra, a i grafa je isto žalosna.

Sve u svemu nije loše rješenje, al kad se biraju tak skuplje komponente nebi išao nikad na 100 % pasivno rješenje, ili zrak ili voda i kvalitetno tiho kućište.

fedaykin 20.04.2012. 19:00

Antec P280 vs Fractal R3 vs Antec P180
 
Jedno kratko pitanjce za one koji su imali prilike čuti razinu buke ( ili odsutnost iste) kod starog Antec P180 i kod Fractala Design Define R3. R3 je kako vidim/čitam dosta tih tj. (nudi mogućnost da bude) pa ako netko zna u usporedbi sa starim Antecom je li barem na tom nivou ili je čak tiši. I ako netko slučajno ima iskustva s novim Antecom P280, znam da ga nema kod nas ali Slovenija nije tako daleko pa se možda netko i odlučio na izlet po antišu :fiju:

skyman 20.04.2012. 22:35

Ja bi rađe pričekao da dođe Corsair 550D, iako P280 s ovim sendvič stranicama isto djeluje solidno, ali 550D mi odaje bolji cjelokupni dojam po pitanju tišine. E sad da ih je nekako usporedit...

JuiceBox 20.04.2012. 23:02

I ja cekam taj 550D , kucite je odlicno i jako tiho (review)a to mi je najbitnije .

Pupo 14.05.2012. 09:05

Nismo ga nigdje spominjali pošto nije dostupno direktno kod nas, ali neka se nađe. Izgleda da i LianLi ima konja za utrku među silent kućištima: LianLi PC-B10


Kućište je još iz starih serija, pa ga nekrase neke novine poput crne unutrašnjosti i još nekih stvari, no tko hoće LianLi, ipak ima izbora. Izvana odlično izgleda, šta je je.
par slika: 1, 2

pinkskin 12.10.2012. 18:03

I ja sam se malo pozabavio smanjivanjem vibracija diskova pomoću unutarnje zračnice bicikla, par šarafića i limića.

http://i1126.photobucket.com/albums/.../P10103111.jpg
http://i1126.photobucket.com/albums/.../P10103151.jpg
http://i1126.photobucket.com/albums/.../P10103241.jpg

Matth€w 12.10.2012. 18:37

Citiraj:

Autor xulos (Post 2147987)
I ja cekam taj 550D , kucite je odlicno i jako tiho (review)a to mi je najbitnije .


Izgleda da ga niti nećemo dočekati...

U Sloveniji je oko 140€. Eh, da ja barem ispod 1000 kuna, odmah bi otišao po to tamo + povrat poreza - bingo.

Sinac 12.10.2012. 19:00

Evo, ja imam Antec P180 i samo par napomena:

- kućište je stvarno mrcina, teško i dobro oklopljeno, stvarno prigušuje buku makar ne prigušuje dobro sve frekvencije jednako - jako dobro prigušuje duboke tonove tipa ventilator, malo slabije visoke tipa HDD
- ima filtere protiv prašine
- debela prednja vrata dodatno smanjuju buku
- mane kućišta su slabiji protok zraka nego na drugim "glasnijim" kućištima što rezultira nešto višom temperaturom komponenti - ja imam 2 ventilatora koji upuhuju zrak i 2 koji ispuhuju i sve u svemu zadovoljan sam jer se ništa ne pregrijava i temperature su OK, recimo 2-3 °C više nego što nalazim u nekim reviewima istih komponenti, neki korisnici su stavljali malo rjeđu mrežicu umjesto postojećeg filtera prašine i dobivali nižu temperaturu
- nosač matične ploče nema otvor na području ventilatora pa za montažu/demontažu malo boljeg CPU hladnjaka morate skidati matičnu ploču da skinete backplate/vijke hladnjaka

Sve u svemu, već nekih dvije godine tražim bolje kućište i ne nalazim ništa. Ova velika perforirana kućišta s hrpom velikih i tihih ventilatora mi izgledaju tiha samo dok se surfa, bojim se da BF3 potjera i te ventilatore i ventilatore na CPU i grafičkoj kartici.

srale7 12.10.2012. 19:10

140*7,5=1050-20%ddv=840 kn, sto znači da je ispod 1000 kn, koliko je granica za ne plaćanje dodatnih davanja.

Matth€w 12.10.2012. 19:11

Citiraj:

Autor srale7 (Post 2253841)
140*7,5=1050-20%ddv=840 kn, sto znači da je ispod 1000 kn, koliko je granica za ne plaćanje dodatnih davanja.

Aha, to tako funkcionira? Ja sam mislio da se oporezuje / gleda cijela cifra. Dakle tehnički mogu gledati proizvode do nekih ~ 160€ / 1200 kuna?

srale7 12.10.2012. 19:26

Citiraj:

Dakle tehnički mogu gledati proizvode do nekih ~ 160€ / 1200 kuna?

Da, osim ako se u međuvremenu nesto nije promjenilo.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 05:12.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger