PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Koja je opcija najbolja za dva Windows sustava ? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=300557)

chief_wolfinjo 17.10.2019. 10:24

Koja je opcija najbolja za dva Windows sustava ?
 
Bok,

znači na računalu je instaliran Win 10.
u ponedeljak mi stiže firewire kartica i tada ću moći isprobati dali kamera od mikroskopa radi na win 10.

u najgorem slučaju ako ne radi, moram dodatno instaliratin win xp.

pa me zanima, koja je solucija najbolja, a da istovremeno ostavim win 10.

hvala

Mommistake 17.10.2019. 10:39

Windows 10, enable Hyper-V, složiš jednu virtualku, staviš windows 7 i to je to. Pol sata posla.

Nikky 17.10.2019. 10:39

Ako je sprava dobra (cpu + ram) onda možeš probati dignit virtualku a u njoj XP ili W7 ili neki lagani Linux.
Nekad zna biti malo gnjavaže dok skužiš / podesiš da iz virtualke vidi i koristi firewire karticu.

Opcija b) pokušat složit Live Linux na usb stiku ili još bolje usb hdd i to tako da ti zapamti dodatno instalirano (kamera, neki program, postavke).

chief_wolfinjo 17.10.2019. 10:46

Citiraj:

Autor Mommistake (Post 3346279)
Windows 10, enable Hyper-V, složiš jednu virtualku, staviš windows 7 i to je to. Pol sata posla.

enable Hyper-V

how ? :stoopid:


Citiraj:

Autor Nikky (Post 3346280)
Ako je sprava dobra (cpu + ram) onda možeš probati dignit virtualku a u njoj XP ili W7 ili neki lagani Linux.
Nekad zna biti malo gnjavaže dok skužiš / podesiš da iz virtualke vidi i koristi firewire karticu.

Opcija b) pokušat složit Live Linux na usb stiku ili još bolje usb hdd i to tako da ti zapamti dodatno instalirano (kamera, neki program, postavke).

komp je novi.

ryzen 1600
16 gb ram
itd..

znači kod opcije a, instaliram vmware ? ako da, dali postoji free verzija za to.

kod opcije b, zar ne bi trebala kamera podržavati linux, da uopće instaliram ?

inače riječ je o sljedećoj kameri: Olympus DP25

za koju se spominje samo win xp ili vista...i to je to.

hvala

The Exiled 17.10.2019. 11:42

Skineš i instaliraš besplatni VMware Workstation 15.5 Player for Windows i onda VM OS po želji za tu kameru.

Hyper-V je nativni hipervizor za virtualne mašine, ali ako ti ne treba non-stop, onda je bolje VMware, jer je kasnije malo žešća jebada kompletno maknuti Hyper-V, obzirom da postane sastavni dio OS-a.

chief_wolfinjo 17.10.2019. 12:15

onda budem instalirao VMware-player.

i na to budem instalirao windows xp, dali možda link od nekakvog tutoriala, čisto da vidim kako to točno izvesti.

i drugo pitanje, dali možda postoji kakva caka ili nekaj da se natjera da driver od kamere radi na windowsima 10 ?

jer koliko se sječam, zadnji put kada sam probao instalirati driver, on se je normalno instalirao. međutim kada uključim program, kamera nije prepoznata kao da i nije instaliran driver.

hvala

The Exiled 17.10.2019. 12:19

Nije to ništ prekomplicirano, a za drivere iskreno nemam pojma. Možda bude radilo bez problema, moral budeš svakak isprobati.:)

chief_wolfinjo 17.10.2019. 12:42

da, svakako budem probao.

hvala :)

Pupo 17.10.2019. 14:10

Pazi samo da li možeš prezentirati firewire karticu hipervizoru, za koji god se odlučio. Rekao bi da je tu najdalje ošao/najbolji VMWare.


Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3346308)
Skineš i instaliraš besplatni VMware Workstation 15.5 Player for Windows i onda VM OS po želji za tu kameru.

Hyper-V je nativni hipervizor za virtualne mašine, ali ako ti ne treba non-stop, onda je bolje VMware, jer je kasnije malo žešća jebada kompletno maknuti Hyper-V, obzirom da postane sastavni dio OS-a.

Zašto bi ga micao, pa nije da će mu žderati xy resursa ako ga ne koristi?

I zašto ga nagovarate da instalira linux za mikroskop, ako mu na XP-u super radi sve?
Em što ima problema sa postavljanjem virtualizacije, koja mu je nova, sad mu gurate i linux koji mu je isto novi koliko sam skužio.

chief_wolfinjo 17.10.2019. 14:14

samo da javim, da sam uspješno instalirao win xp na VMware Workstation 15 Player. sad samo čekam da firewire kartica stigne i da sve isprobam.

pa ću još probati par fora da proradi na win 10:

https://www.alphr.com/blogs/2012/08/...k-in-windows-8

https://www.youtube.com/watch?v=0o36P_5fyv8

i druga stvar, ne kužim kako bi kamera Olympus DP25 radilia uopće na linuxu ?

tnx :)

The Exiled 17.10.2019. 14:15

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3346349)
Pazi samo da li možeš prezentirati firewire karticu hipervizoru, za koji god se odlučio. Rekao bi da je tu najdalje ošao/najbolji VMWare. Zašto bi ga micao, pa nije da će mu žderati xy resursa ako ga ne koristi?

I zašto ga nagovarate da instalira linux za mikroskop, ako mu na XP-u super radi sve? Em što ima problema sa postavljanjem virtualizacije, koja mu je nova, sad mu gurate i linux koji mu je isto novi koliko sam skužio.

Ja ga ne nagovaram na Linux, ovo kaj sam linkal je samo primjer. Kaj se tiče micanja Hyper-V čuda tehnike, isto tak sam samo napomenul.

U slučaju da kasnije hoće isprobati neki drugi hipervizor, Hyper-V se toliko duboko ugnjezdi da ga nije dosta kroz Turn Windows Features ON/OFF maknuti.
Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3346350)
i druga stvar, ne kužim kako bi kamera Olympus DP25 radilia uopće na linuxu?

Linux dosta toga nativno podržava, pa su ti zato ljudi predložili tu opciju. Ko zna, možda kakva Linux distribucija prepozna kameru bez ikakvih dodatnih kerefeka.:)

chief_wolfinjo 17.10.2019. 14:41

Vidis ovo za linux nisam znao. A koju verziju linuxa ili koji OS preporucate pa da probam na vmwareu A jel onda postoji kakav program za mikroskop ?

The Exiled 17.10.2019. 14:47

Linux Mint, Ubuntu i Fedora, ako hoćeš isprobati.:)

chief_wolfinjo 17.10.2019. 14:52

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3346360)
Linux Mint, Ubuntu i Fedora, ako hoćeš isprobati.:)

Super :)

A koji bi bio najidealniji za firewire ? I ako znate dal postoji kakav program za mikroskop, da se moze dobiti ziva slika i sl. ?

I eventualno putem programa Wine za ubuntu bi mogao probati instalirati windows program , koliko je to uspjesno ?

The Exiled 17.10.2019. 15:00

Nažalost to ne znam, tak da nisam od pomoći po tom pitanju, ali možeš i Wine isprobati - kak god ti odgovara. Imaš i ReactOS na raspolaganju.

chief_wolfinjo 17.10.2019. 15:06

Ok. Javim se za par dana kad sve isprobam.

Pupo 17.10.2019. 16:02

Instaliraj gore XP il koji OS si već koristio, poštedi se muke.

chief_wolfinjo 17.10.2019. 16:25

u najgorem slučaju, glavni OS će biti Win 10, a preko VMware će biti win xp.

ali svakako isprobam sve opcije :D

domis 17.10.2019. 16:36

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3346351)
U slučaju da kasnije hoće isprobati neki drugi hipervizor, Hyper-V se toliko duboko ugnjezdi da ga nije dosta kroz Turn Windows Features ON/OFF maknuti.


Pričaš iz svog iskustva ili si se s time susreo na većem broju uređaja?
Meni nikad nije pravio probleme.


Ali u ovom slučaju bi prije preporučio VMWare workstation zato jer na njemu možeš raditi passthrough nekih uređaja na VM, što nije slučaj za HyperV.


Na kraju krajeva, treba naučiti razliku između Type-1 i Type-2 hipervizora.
https://vapour-apps.com/what-is-hypervisor/

Bubba 17.10.2019. 17:10

Sretno s guranjem no name FireWire kartice kroz virtualku.

Postedi se muke, uzmi neki rabljeni aparat za 100njak kn (kanturine na kojima mozes vrtiti XP ljudi poklanjaju za djabe vec) i to je to.

chief_wolfinjo 17.10.2019. 18:24

Citiraj:

Autor Bubba (Post 3346401)
Sretno s guranjem no name FireWire kartice kroz virtualku.

Postedi se muke, uzmi neki rabljeni aparat za 100njak kn (kanturine na kojima mozes vrtiti XP ljudi poklanjaju za djabe vec) i to je to.

ovu karticu smo naručili: https://www.digitus.info/de/produkte...30201-5/?PL=en

piše: Supports Windows 10, 8, 7, Vista and XP

Plug&Play-function

a uzimanja nekog starog kompa ne odgovara jer imamo jedan novi mikroskop od nedavno koji ne radi na win xp...

uglavnom mora se sve ugurati u jedno računalo.

tor 17.10.2019. 19:57

Citiraj:

Autor domis (Post 3346388)
Pričaš iz svog iskustva ili si se s time susreo na većem broju uređaja?
Meni nikad nije pravio probleme.


Ali u ovom slučaju bi prije preporučio VMWare workstation zato jer na njemu možeš raditi passthrough nekih uređaja na VM, što nije slučaj za HyperV.


Na kraju krajeva, treba naučiti razliku između Type-1 i Type-2 hipervizora.
https://vapour-apps.com/what-is-hypervisor/

Upravo sam htio i ja pitati za ovo, nije da sam sad micao HV xxxx puta, ali i ono malo što jesam, nikada nisam imao problema :stoopid: A praktički na svakoj mašini uvijek imam virtualke i znam ih i mijenjati itd. I uostalom, nema potrebe micati HV, pa radi uredno s drugim virtualkama.

The Exiled 17.10.2019. 20:18

Citiraj:

Autor domis (Post 3346388)
Pričaš iz svog iskustva ili si se s time susreo na većem broju uređaja? Meni nikad nije pravio probleme.

Kaj iz svojeg iskustva (bilo prijašnji Intel, bilo ovaj AMD), kaj iz nekolicine situacija na poslu, di su korisnici sami uključili Hyper-V na Windows 10 Pro, pa bi se kasnije predomislili i instalirali VMware i evo veselja. Ništ osim PowerShell naredbi i kompletno brisanje mrežnih adaptera, nije upalilo. Svaki put prilikom pokretanja VM-a kreiranog VMwareom - automatski iskače greška/upozorenje da se Hyper-V (još uvijek) nalazi na sustavu i VMware VM se nakon toga gasi. Ne velim da je to općeniti slučaj, jer očito nije kad vi dosad niste imali problema, samo sam napomenul - da se čovjek kasnije slučajno ne nađe u Hyper-V peripetiji.:) Kaj se Windows Sever OS-a tiče, tu ni ja nikad nisam imal problema s Hyper-V ON/OFF.
Code:

Remove-Service -Name "YourServiceName"

sc.exe delete "YourServiceName"

Remove-Service -Name HvHost
Remove-Service -Name vmickvpexchange
Remove-Service -Name gcs
Remove-Service -Name vmicguestinterface
Remove-Service -Name vmicshutdown
Remove-Service -Name vmicheartbeat
Remove-Service -Name vmcompute
Remove-Service -Name vmicvmsession
Remove-Service -Name vmicrdv
Remove-Service -Name vmictimesync
Remove-Service -Name vmicvss

sc.exe delete HvHost
sc.exe delete vmickvpexchange
sc.exe delete gcs
sc.exe delete vmicguestinterface
sc.exe delete vmicshutdown
sc.exe delete vmicheartbeat
sc.exe delete vmcompute
sc.exe delete vmicvmsession
sc.exe delete vmicrdv
sc.exe delete vmictimesync
sc.exe delete vmicvss


chief_wolfinjo 18.10.2019. 12:12

Vmware otpada iz očiglednog razloga: https://communities.vmware.com/message/2893393#2893393

stoga jedino mi preostaje dual boot - win xp i win 10

ili direktno instalirati nekako na win 10.

Bubba 18.10.2019. 17:00

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3346567)
Vmware otpada iz očiglednog razloga: https://communities.vmware.com/message/2893393#2893393

stoga jedino mi preostaje dual boot - win xp i win 10

ili direktno instalirati nekako na win 10.

Kao sto rekoh...

Postedi se dual boota i slicnih drkanja, kupi disk za 10kn na Njuskalu, stavi XP gore, kada ti ustreba odaberi ga kao boot device iz BIOS-a i Bog da ti grijehe prosti.

Sinac 18.10.2019. 17:50

Citiraj:

Autor Bubba (Post 3346614)
Kao sto rekoh...

Postedi se dual boota i slicnih drkanja, kupi disk za 10kn na Njuskalu, stavi XP gore, kada ti ustreba odaberi ga kao boot device iz BIOS-a i Bog da ti grijehe prosti.

Da ima glasanje za prijedloge, vjerujem da bi ovaj bio na prvom mjestu, potpisujem napisano.

Nikky 18.10.2019. 18:03

Slažem se, bolje nego slagat dual boot, pogotovo "naopako" (već dignuta 10 - ka).

chief_wolfinjo 18.10.2019. 18:21

dosta često se koristi i jedna i druga opcija....

biti će dual boot, ako ne uspijem natjerati driver da proradi.

ali naravno ponovo ću formatirati disk, pa ću prvo instalirati win xp, pa onda desetku.

Bubba 18.10.2019. 20:10

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3346630)
ali naravno ponovo ću formatirati disk, pa ću prvo instalirati win xp, pa onda desetku.

Javi kak je proslo. :D

chief_wolfinjo 19.10.2019. 08:13

budem :D





Sva vremena su GMT +2. Sada je 23:07.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger