PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Kriptovalute (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Oporezivanje kriptoa (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=305787)

Yaxyo 28.11.2020. 18:10

Oporezivanje kriptoa
 
Pozdrav,
nisam naisao na ovakvu temu tu. Isprike ako sam duplic stavio.

Uglavnom, ako sam dobro shvatio, na kripto gledaju kao i na dionice. Ako je mladje ispod 2 godine, placa se 12% poreza na dobit.
Tu je prica jasna ako se radi o tome da si kupio kripto. No sto sa majnanjem? Porez na dobit je onda cijeli iznos izmajnanog?
Kako dokazati da se majnalo prije 2+ godine ako nema nikakvih logova?

Hvala

Neo-ST 28.11.2020. 19:56

Citiraj:

Autor Yaxyo (Post 3464741)
Pozdrav,
nisam naisao na ovakvu temu tu. Isprike ako sam duplic stavio.

Uglavnom, ako sam dobro shvatio, na kripto gledaju kao i na dionice. Ako je mladje ispod 2 godine, placa se 12% poreza na dobit.
Tu je prica jasna ako se radi o tome da si kupio kripto. No sto sa majnanjem? Porez na dobit je onda cijeli iznos izmajnanog?
Kako dokazati da se majnalo prije 2+ godine ako nema nikakvih logova?

Hvala

https://www.bug.hr/propisi/koristim-...ti-porez-13753

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=285946
.
.

Verbum 28.11.2020. 23:31

Citiraj:

Autor Yaxyo (Post 3464741)
Pozdrav,
nisam naisao na ovakvu temu tu. Isprike ako sam duplic stavio.

Uglavnom, ako sam dobro shvatio, na kripto gledaju kao i na dionice. Ako je mladje ispod 2 godine, placa se 12% poreza na dobit.
Tu je prica jasna ako se radi o tome da si kupio kripto. No sto sa majnanjem? Porez na dobit je onda cijeli iznos izmajnanog?
Kako dokazati da se majnalo prije 2+ godine ako nema nikakvih logova?

Hvala

Kod trgovanja kriptom plaća se porez na kapitalni dobitak 12% na zaradu (razlika kupovne i prodajne cijene metodom FIFO).
Ukoliko se kripto drži duže od dvije godine nema poreza.
Od 01.01.2021. najavljena je smanjene stope poreza na kapitalni dobitak na 10%.
Detaljno o oporezivanju trgovanja kriptovalutama i rudarenju imaš ovdje:

https://brojevi.hr/oporezivanje-bitcoina-ethereuma/

Yaxyo 28.11.2020. 23:56

Kao prvo hvala obojici na odgovorima no moram priznati da mi jos uvijek nije potpuno jasno.

Sto je kapitalna dobit kod majnanja? Cijeli iznos koji je majnan?
I ako se ne placa porez na kapitalnu dobit za nesto starije od 2 godine, kako kod majnanja dokazati da se majnalo prije 2+ godine.

Brojevi.hr daju primjer za zaposlenika koji rudari za vrijeme svog radnog vremena? Sto je sa fizickom osobom?

Tnx

Libertus 29.11.2020. 00:13

Što kada je osoba stekla bitcoin putem aktivnosti rudarenja koja nije obavljana u sklopu nekog ugovora o radu, ali se ta osoba intenzivno bavi aktivnošću rudarenja?

Takva bi se aktivnosti mogla smatrati dohotkom od samostalne djelatnosti. On se utvrđuje kao razlika između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka nastalih u poreznom razdoblju.


Tekst kopiran sa stranice.

neverin 29.11.2020. 00:50

Dati linkovi su samo dotakli problem oporezivanja kripta. Daleko od toga da je sve jasno i oko kupoprodaje kripta.
Prihod od rudarenja je dohodak i oporezuje se porezom na dohodak + doprinosi , nema šanse da to prođe pod kapitalni dobitak tako da nema potrebe brinuti kako dokazati rudarenje starije od 2 godine.

dadoremix 29.11.2020. 01:14

Ispod 100k kn ne gledaju / diraju
Ja sam 2018 i 2019 isplatio i nikome nista
Ili pa imao srece

Yaxyo 29.11.2020. 01:30

@Libertus, hvala, to sam uspio predvidjeti. No opet, "ali se ta osoba intenzivno bavi aktivnošću rudarenja". Sto znaci intenzivno bavi aktivnoscu rudarenja? Mogla bi se smatrati?
Moglo bi se svasta. Da li se smatra?
Meni je to sve uzasno nedoreceno.

Jos ispada da si najlegalniji ako kupis zlato sa moro kao sto je netko u temi koji je Neo rekao linkao.

dakky 12.01.2021. 20:28

Da malo probudim ovu temu...

Dakle, u 10.mj. 2018. sam sa svog deviznog prebacio X eura na burzu. Kupio kripto. Prebacio na wallet.

Ako bi sad nakon 2 godine prebacio s walleta nazad na istu mjenacnicu, nazad pretvorio u eure i isplatio si na devizni, ne bi trebao platiti porez na kapitalnu dobit jer je prošlo više od 2 godine?

E sad pitanja koja nisu nigdje odgovorena ili objašnjena - da li je bitno što se dešavalo s kriptom dok je stajalo na walletu? Što ako je u međuvremenu dodavano još eura i kupljeno još kripta i stavljeno na isti wallet? Ako je taj dodatak napravljen u posljednje dvije godine? Oporezuje li se sve skupa onda ili samo dio koji je dokupljen u te dvije godine? S obzirom da kritpovalute nemaju serijski broj, nemoguće je znati koji dio je zamjenjen za fiat, onaj stariji od dvije godine ili noviji?

I za kraj, što ako je u međuvremenu trgovano s tim kriptom? Opet, s walleta na treću mjenjačnicu, s treće mjenjačnice na četvrtu, s četvrte nazad na wallet... to je sve nedefinirano.

Ako se gleda samo ulaz i izlaz (ubačeno X eura i kupljeno Y kripta, prodano Y kripta i isplaćeno Z eura) onda sve skupa i ima smisla, a sve ostale varijante baš i nemaju (porezna nema način da dokaže da se kripto muvao s walleta, ali nemam ni ja način da dokažem da nije pošto su na istom walletu bile i druge transakcije s istom kriptovalutom)...

Mutno, sve skupa jako mutno... brijem da ni oni sami ne bi znali što u ovakvim slučajevima...

OuttaControl 12.01.2021. 20:32

Samo dio koji je dokupljen, trebas vodit evidenciju svih kupovina, moze bit bazirano po danu.

Evo tu poprilicno dobro objasnjeno
https://www.rrif.hr/porezni_tretman_...543-misljenje/

dakky 12.01.2021. 20:41

Dakle za ono sto imam evidentirano, kupnja X BTC sa eurima uplaćenim s PBZ deviznog pred više od 2 godine, ne moram doslovno ništa. Točno toliko prebacim na burzu BTC koliko je i kupljeno, prodam, isplatim nazad na devizni.

Nitko ne bi trebao ništa pitati? Ako pita imam ulaz pred 2 godine, kupnju i izlaz jednako prodano koliko je kupljeno i isplaćeno?

Libertus 12.01.2021. 20:50

Ukoliko se dobro sjećam, ti bi teoretski trebao voditi sve kupovine i transakcije FIFO metodom (first in first out) i onda tako i prijaviti poreznoj. Prodaj samo onaj crypto stariji od 2 godine i ne bi trebalo biti poreza na to. Nisam siguran da li trebaš to prijaviti i onda naznačiti da nema poreza na to ili se ništa ne treba prijaviti.

Istraži pa javi da smo pametniji. :)

microsoft66 12.01.2021. 21:35

Otici u bosnu ili srbiju i fizicki prodat nekoj mjenjacnici i ako je je veci iznos odu 4 osobe,svaka smije po 10k eur i odlicno.pa nek si vode sta god hoce.ja kad budem bio u toj situaciji izmislit cu 101 nacin da im kune neda.mislim da svatko sa imalo mozga zna i zasto

webstartm 13.01.2021. 01:07

@microsoft

nije problem u tome, nego je problem imat legalne pare u HR, za npr kupit stan/auto/sanaderovujahtu itd.
Kad ti dodjes iz BIH sa 40k eur u djepu, sve 5, nisi platia porez, al s tih 40k eur možeš livat gorivo/plaćat režije/jest hranu
Ne možeš ušetat u tomića kupit benve, nit u investitora kupit stan, a bez da te ne pita porezna "oklen ovo momak?"

dakky 13.01.2021. 02:39

Upravo tako to i je problem, problem je sa 40k eur otić i na banku i reć stavite mi ovo na devizni. Ne bi ni banka uzela, dotle je došlo. Ali taj dio sam već provjerio... i milion evra da dođe doznakom iz EU na devizni u HR banka bi uzela i nebi niš pitala jer se podrazumijeva da je taj novac nekako dospio u EU i u neku EU banku. Drugih par rukava je porezna, naravno.

A sto se tice FIFO metode, dakle sa deviznog je bilo par uplata, uglavnom su sve starije od dvije godine, nijedna isplata još. Ne bi trebalo biti problem dobiti izvod od mjenjacnice/burze za bankovne uplate kao ni od PBZ-a izvode za isplate. Od burze bi se moglo dobiti što je kupljeno i kada, ali ja pitam što je s onim između tih uplata i kupnji kripta i isplate. Očito ništa koliko sam shvatio, bitan je samo ulaz i izlaz?

Edit dakle na primjeru
01.01.2017. uplata s PBZ deviznog 5000 eura i kupljen 1 BTC i prebacen na wallet
15.01.2020. prebaceno s walleta na drugu burzu i prodano za USDT
19.03.2020. kupljeno pet puta vise BTC s tim istim USDT i prebaceno na wallet
15.02.2021. prebaceno 1 BTC s walleta na prvu mjenjacnicu i prodano za eure i isplaceno

Dakle sto se porezne tice ima ulaz od 5000 eura i vidi 1 BTC, vidi da se 1 BTC prodao nakon 3 godine i da vrijedi 50000 eura i da je toliko isplaceno. Pretpostavljam da tu nema poreza. A na ona ostala 4 onda ima. Tako mi nekako logika govori... ali to bi volio negdje napismeno vidjeti, ali ocito to mogu samo sanjati napismeno :) (a da ne govorim da USDT nije euro, zapravo je USDT isto coin kao i btc, pa onda ona prica sa pretakanjem iz supljeg u prazno odnosno ako se radi o istoj stvari ne podlijeze ni to porezu, ispada da bi sa kupljenih 1 BTC mogao isplatiti i 50000 BTC)

OuttaControl 13.01.2021. 10:29

Citiraj:

Autor webstartm (Post 3481966)
@microsoft

nije problem u tome, nego je problem imat legalne pare u HR, za npr kupit stan/auto/sanaderovujahtu itd.
Kad ti dodjes iz BIH sa 40k eur u djepu, sve 5, nisi platia porez, al s tih 40k eur možeš livat gorivo/plaćat režije/jest hranu
Ne možeš ušetat u tomića kupit benve, nit u investitora kupit stan, a bez da te ne pita porezna "oklen ovo momak?"

Pa ljudi moji, mi smo država lopova, kako ne možeš, mislim stvano :D pa zašto svi visoki dužnici imaju nekoliko?

Digneš kredit, dva, tri kupiš što hoćeš kreditom, i pomalo vraćaš iz čarape... c c c i vi sebe zovete Hrvatima :lol2:


Po ovome iz riffa, ja bi reako da nema poreza u tvom slucaju za sve, jer si razmjenjivao kriptovalute(dionice) ali nisi nikad nista razmjenio u sluzbeno priznatu financijsku valutu. Dakle što se porezne tiče imaš ulaz 5000 eura i kupljen bit coin, i onda imaš neke sheme sa drugim dionicama, pardon kriptoima, za koje imaš validne dokaze da nisi prebacivao u obicni financijski novac, i onda si tim metodama došao do 5 bitcoina. A sve financije sa pravim kešom su ostale na onom 2017.

Nisam ekspert samo moje viđenje riff-a koji je ono Holy Grail knjihovođa i računovodstva

dakky 13.01.2021. 13:02

Nemoš dignut 3 kredita ako nemaš poveću plaću. Zato visoki dužnosnici mogu :)

Sve to zvuči divno, bajno i krasno, ovako laički govoreći, ali gdje su tu JOPPD obrasci, FIFO metode i slično... da idem popunjavati te obrasce, trebala bi mi 3 šlepera da im dostave jedno 16 tona A4 papira u poreznu. Da ne govorim koliko bi bilo naknada na svakoj transakciji (na koje se ne plaća porez)... ne bi se snašli u toj gomili papira idućih 188 godina.

Ali, porezna bi opalila kaznu koju bi morali platiti i mogli se žaliti. Pa čekaj 188 godina da sudovi presude u tvoju korist jer se ni oni ne mogu snaći u toliko papira.

neverin 13.01.2021. 14:16

Bar u tvom primjeru je sve jasno. Imaš jednu uplatu i jednu isplatu. FIFO su 2 stavke na 1 listu papira i to samo ako te traže. USDT je kripto. Na 1 BTC ne plaćaš ništa jer je prošlo više od 2 god, a ostala 4 nemoj prodavati jer nemaš dokaz da si ih kupio. Ta 4 si nekako stekao nije bitno kako, rudarenjem ili trgovinom pa će se bez dokaza o stjecanju vjerojatno smatrati tvoim dohotkom koji se puno više oporezuje. Najbitnije je da imaš dokaze za te 2 transakcije cash-kripto, izvod iz banke i račun ili nešto slično od mjenjačnice.

dakky 13.01.2021. 14:41

da @neverin to tako zvuci jednostavno, ali to nigdje ne pise niti ima neki clanak na koji se mogu pozvati ako dode do toga da traze dokaz odakle novci. To sto se vidi uplata, kupnja, prodaja i isplata nije dovoljno jer je nakon te uplate bilo jos uplata, a te uplate isto onda treba evidentirati u obrazac, bez obzira sto nisu isplacene, a onda te dodatne uplate kamo su isle i sta su radile i to sve ispratiti je prakticki nemoguce. Dakle ako ce traziti da se sve prilozi, biti ce jako puno toga.

Zasto je to tako, pretpostavljam zato da ne bi mogao na temelju prve uplate vise puta raditi isplatu, tj. svaki put prikazati uplatu stariju od 2 godine kao prvu i jedinu. Zato treba onda sve evidentirati, a to je pak nemoguce.

coconut 13.01.2021. 15:27

A zašto bi platio porez ovim našim uhljebima? Prebaci sve na Revolut ili neku drugu online banku i troši lovu sa te kartice. Naša Porezna o tome pojma neće imati i ti nećeš platiti porez.

maXonja 13.01.2021. 15:52

A kako će čovjek kupiti vilu na moru sa 150k $ preko Revoluta? :stoopid:

coconut 13.01.2021. 16:08

Vila na moru za samo 150k $? I ja bi jednu takvu.
Za sve postoji način. Samo se treba dobro informirati. A bar danas to nije nikakav problem.

Lewis 13.01.2021. 16:15

Citiraj:

Autor maXonja (Post 3482161)
A kako će čovjek kupiti vilu na moru sa 150k $ preko Revoluta? :stoopid:

Na rate :D :D :D.

Salu na stranu, jasno mi je sta covjek pita i sve je logicno sto mi tu pricamo ali nazalost kod nas je "logicno" samo ono sto taj dana na salteru/uredu taj poreznik misli da je logicno :(.

neverin 13.01.2021. 16:43

Citiraj:

Autor dakky (Post 3482126)
da @neverin to tako zvuci jednostavno, ali to nigdje ne pise niti ima neki clanak na koji se mogu pozvati ako dode do toga da traze dokaz odakle novci. To sto se vidi uplata, kupnja, prodaja i isplata nije dovoljno jer je nakon te uplate bilo jos uplata, a te uplate isto onda treba evidentirati u obrazac, bez obzira sto nisu isplacene, a onda te dodatne uplate kamo su isle i sta su radile i to sve ispratiti je prakticki nemoguce. Dakle ako ce traziti da se sve prilozi, biti ce jako puno toga.

Zasto je to tako, pretpostavljam zato da ne bi mogao na temelju prve uplate vise puta raditi isplatu, tj. svaki put prikazati uplatu stariju od 2 godine kao prvu i jedinu. Zato treba onda sve evidentirati, a to je pak nemoguce.

U tvom primjeru su ostale uplate kriptom (USDT) a te ne treba evidentirati, samo fiat-kripto uplate i isplate i jedna evidencija za jednu kriptovalutu npr. stjecanje i otuđenje BTC-a. Ako si kupovao ETH evidencija o tome će ti trebati samo ako prodaješ ETH. FIFO je samo da bi se znalo po kojoj cijeni je kupljen BTC koji isplaćuješ, jasno da ne možeš 2 puta prodati isti. I ne treba znati kamo su išle dodatne uplate i šta su radile, one su u evidenciji zbog sljedeće isplate.

Nbdy32 13.01.2021. 17:54

Citiraj:

Autor coconut (Post 3482172)
Vila na moru za samo 150k $? I ja bi jednu takvu.
Za sve postoji način. Samo se treba dobro informirati. A bar danas to nije nikakav problem.

Uzmeš 2 red do mora ... Benkovac .... :-)

antimon 13.03.2021. 14:22

Evo malo o oporezivanju. Ima dobrih informacija.


https://youtu.be/e06j4bHtWQ0

dakky 13.03.2021. 16:11

Citiraj:

Autor antimon (Post 3501236)
Evo malo o oporezivanju. Ima dobrih informacija

Ništa novo koliko ja vidim prevrtio sam video, sve se to već zna, ali i dalje se ništa ne zna.

Kako i naslov kaže kako ostati u sivoj zoni kad bijela ne postoji... kakve FIFO metode kad se ne zna tko pije, a tko plaća... kakva kupovna cijena kad je vecina toga kupljena market orderom, a ne limit orderom... evo zadnje neš kupovao XLM, ima cijela stranica kupovne cijene od 0.40250 do 0.40280... komadići po jednoj cijeni, komadići po drugoj... što je bilo prvo? Nema boga koji bi to posložio po FIFO metodi, a da ne govorim da je USDT s kojim je to kupljeno isto token koji je nastao market sellom nečeg drugog sa opet cijelom stranicom različitih cijena.

Staviti samo tu jednu kupoprodaju na papir FIFO metodom je nemoguće, a uzmimo da imamo 50 takvih kupoprodaja dnevno.

Forget it.

tomov 13.03.2021. 17:55

Ne znam šta se ljudi tresu bezveze. Političari smrače milijarde i nikom ništa...

microsoft66 13.03.2021. 18:20

I dalje sam kod toga da samo budale i ludjaci placaju porez na kripto.

dakky 13.03.2021. 18:42

@microsoft66 ... Ti ne razumiješ problematiku iza plaćanja poreza, nije problem doći do keša, problem je doći do legalnog keša ako misliš kasnije s tim kešom nešto iole veće napraviti. Npr. kupiti kuću. Porezna će prvo pitati tebe odakle ti novci, ti kažeš prodao kripto, oni pitaju jesi li platio porez. Nisi. Kazna čak i zatvor. To je problematika oko poreza. Dok god su to cifre do 1000 eura nitko te neće ništa pitati, ali ajde prodaj pol miliona eura kripta bosancu i onda s tim kupi kuću s bazenom kod nas... Neće ići...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 09:16.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger