PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Konfiguracije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Slaganje računala - pomoć (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=296241)

tintin 26.12.2018. 20:19

Slaganje računala - pomoć
 
Klincu sam počeo slagati računalo od ponešto starijih i dijela novih komponenti, ali sam zapeo pa trebam pomoć.
Stavljena je za sad matična (Asus P5Q delux, s775) na mjesto, napajanje (novo), cpu (modani xeon x5450), hladnjak za cpu, memorija (4x2gb, rabljeno), grafička (Radeon R5 230, novo). Spojeno napajanje na matičnu i napajanje za cpu.
Spojeno sve sa kućišta na matičnu (gumb za paljenje, reset, usb...) i spojen mali zvučnik na matičnu...sve prema uputama matične.

Htio sam nakon toga bootati comp u bios, ali ne vidim na monitoru da se računalo boota.
Power buton normalno svjetli kao da računalo radi. Ventilator od kućišta i cpua isto rade. Normalno svjetle i rade power i reset koji su na matičnoj.
Kod paljenja se ne čuje nikakvo beep upozorenje, a ne vidim niti da se pale lampice na tipkovnici.
Nisam dosta dugo slagao računala pa sam možda nešto previdio ili imam problema sa nekom komponentom pa je svaka pomoć dobro došla.

Mommistake 26.12.2018. 20:35

Nisi nešto spojio, spojio sve na matičnu sigurno?

Imaš 24 pinski power konektor za matičnu, spojio?
Imaš 8 pinski (2 x 4 pin) CPU konektor, spojio? (ovo pogledaj obavezno, to je često da ljudi zaborave).
Bez toga ne bi bootao.

Ovo za restart i to, bez toga boota bez brige.

Uglavnom: pogledaj si ovo (redom spajaj kao i on):

silver_tip 26.12.2018. 21:21

Citiraj:

Autor tintin (Post 3261081)
Asus P5Q delux - (modani xeon x5450)


A jesi ubacio codove za Xeona u bios maticne prije stavljanja Xeona ?

nick praskaton 26.12.2018. 21:53

Imam ti ja jedan e6600 lga775 viska, bila na bad axu 2, hladnjsk prodao kolegi, ploca osla na policu jer joj vrijednost raste :)

Pa ako oces posaljem ti ga dzabe, meni ne treba

tintin 26.12.2018. 22:07

Struja na matičnu i cpu je spojena.
Kodovi za xeon nisu ubačeni. Jel moguće da je do toga?
Imam jedan e2180 (tako nekako, dual core) koji mogu isprobati dal će bootati. Mogu onda ako ovaj boota ubaciti kodove za xeon? Mislio sam da će bootati i ići u bios i bez toga.
Imam već modani bios.

@nick praskaton
Javim se ako zatreba, hvala za sad

Nikky 26.12.2018. 23:07

Mislim da neće iči bez da se ubace kodovi za taj xeon,
stavi taj 2180 i vidi da radi ok.
Nakon toga unaci modani bios.
Ako je modani već u mobo onda nešto nije odrađeno kako treba.

tintin 27.12.2018. 07:00

To što vrte ventovi i normalno svjetli power button ko da radi comp nema veze ?


Trebao bi "produljiti" kabel za napajanje cpua (8pin) pa vas molim da me uputite koji produžetak da tražim.
Možda ovako nešto?
Vidim da se spominju eps i atx 8pinski produžeci, ali ne znam jesu li isti tj. eps bi trebao biti za grafu, a atx za cpu.




EDIT:

Bios sa mikrokodovima je riješio problem.

Može samo mala pomoć vezano za kabel iz posta iznad.
Ne znam jesu li atx i eps isti kablovi.

Mommistake 28.12.2018. 10:27

Mene više zanima zašto trebaš produžetak?

Svako napajanje i kućište je do neke mjere standardizirano da svaki kabel može do svakog konektora.

tintin 28.12.2018. 10:57

Napajanje je dolje, a spoj na matičnoj za napajanje cpua je skroz gore.
Na polusloženom računalu sad uspijem na knap spojiti, ali kad ubacim sve što planiram smetat će komponente.

stops 28.12.2018. 11:40

Imao identican problem prije mjesec dana. Novo kuciste - napajanje ide dolje, a konektor gore. Kupio ovaj kabel u Chipoteci https://www.chipoteka.hr/artikl/6882...0cm-7500000465 , odrezao konektore i produljio kablove na napajanju. To sad izgleda ovako - https://i.imgur.com/KIlPVwg.jpg

the-rider 28.12.2018. 12:03

pa ako ce rezati i krpati onda moze samo odrezati i produziti zice, cemu kupovati konektor

tintin 28.12.2018. 12:40

Ne bi se igrao s tim jer je napajanje novo tj. pod garancijom.

Nikky 28.12.2018. 13:52

Evo malo za obnavljanje gradiva > http://www.playtool.com/pages/psucon...onnectors.html

Prije je tih produžetaka bilo na svakom koraku a sad je izgleda problem naći,
jedva našao ovdje > https://www.telebit.hr/adapter-atx-4...-cc-psu-7.html

tintin 29.12.2018. 19:37

Mali problemi sa Arctic Cooling Freezerom 7 Pro v2.
Ove nogice koje su na njemu su za k****.
Ima negdje za kupiti dodatnih?
Zanima me jel se netko igrao kakvim modanjem hladnjaka tj. ima li šanse da se nosač sa nogicama sa orginal hladnjaka prebaci na ovaj Freezer i da to bude ok što se tiće visine tj. da hladnjak dobro sjedne na procesor?

Mommistake 29.12.2018. 21:16

Meni ponovo nije jasno. Kako ti original dijelovi ne pašu? :D

Jel ti imaš custom kučište ili slažeš sve to na onim otvorenim kučištima na zidu?

tintin 29.12.2018. 21:56

Ma pašu nogice ali je jedna napukla

Windowsi su gore, sad još treba malo peglanja da sve bude kako želim.
Imam jedan potencijalni problem ili je u pitanju bug u biosu ili nekakva nekompatibilnost sa AC Freezerom.
Kad u biosu podesim da bios regulira vrtnju ventilatora isti se ne zavrti uopće ili se vrti jako sporo i dolazi do zamrzavanja računala u biosu ili windowsu. Probat ću to riješiti speedfanom. Stock hladnjak je radio ok sa istim bios postavkama, ali je dosta glasan.

tskarda 02.01.2019. 13:02

Općenito 771 xeoni u 775 pločama ne reguliraju temperaturu normalno i prijavljuju svašta. Tebi se vjerovatno dogodi da je temperatura krivo očitana i ne treba vrtiti vent no onda se pregrije i ugasi. Ako to radiš sebi za gušt super, ako radiš nekome uslugu, reci da ti je pas pojeo procesor, ubit ćeš se od debugiranja i mrdanja oko sitnica.

Brko 02.01.2019. 17:00

Citiraj:

Autor tskarda (Post 3262803)
Općenito 771 xeoni u 775 pločama ne reguliraju temperaturu normalno i prijavljuju svašta. Tebi se vjerovatno dogodi da je temperatura krivo očitana i ne treba vrtiti vent no onda se pregrije i ugasi. Ako to radiš sebi za gušt super, ako radiš nekome uslugu, reci da ti je pas pojeo procesor, ubit ćeš se od debugiranja i mrdanja oko sitnica.

Prvi put čujem za ovo da treba neš debuggirat i da nešto krivo očitava? Da nije možda neka Q ili X čipset ploča u pitanju jer za njih se zna da kenjave sa Xeonima ili nikako ne rade. Samo P i G čipseti rade bez problema (barem svi oni koje sam osobno flešao ili moddao biose za iste).

Sent from Usreo Mobara

tintin 02.01.2019. 17:11

Asus P5Q delux mbo je u pitanju

silver_tip 02.01.2019. 17:36

Citiraj:

Autor tskarda (Post 3262803)
Tebi se vjerovatno dogodi da je temperatura krivo očitana i ne treba vrtiti vent no onda se pregrije i ugasi.

Citiraj:

Autor Drug Brko (Post 3262873)
Prvi put čujem za ovo da nešto krivo očitava?

Brkati covjek dobro veli, u pitanju je offset od 14 ili 15C koji pojedine ploce ( i ta navedena jer sam sklapao jednu istu kombinaciju ) prijavljuju kao 15C manje od stvarne temperature.
E sad, kvaka je u tome da je Freezer 7 Pro v2 PWM Fan ! 4 zice i mos ti u biosu stavit sta god os tipa full spead kad on ubrzava na osnovi termalnih sezora sto prijavljuje ploca !

Rijesenje je presjeci PWM zicu ( plava ) a u biosu onda ostaviti full spead i vrtiti ce cooler koliko ide... cca 2000rpm ili adpater 4 na 3 pa u mbo s tim.
Uglavnom da se to uredno podesiti u biosu sve kada je na 3 zice i sejavati bios kao deafultni ako bi se nesto resetiralo.

tintin 02.01.2019. 17:41

Može pls malo detaljnije što treba napraviti.

Brko 02.01.2019. 17:42

Citiraj:

Autor tintin (Post 3262877)
Asus P5Q delux mbo je u pitanju

Sad tek vidim prvi post. Bios koji sam ti poslao. Jel jesam tebi slao? Znam da me nekoliko ljudi zadnjih mjesec dana pitalo za moddanje BIOSa (ubacivanje Xeon kodova).

Sent from Usreo Mobara

tintin 02.01.2019. 18:01

Jesi i sve uredno radi jedino zeza vent od cpua.
Vrti se skroz na maksimumu ili ako prčkam po bios postavkama od venta onda se računalo smrzne.
Vent od kućišta se uredno da podesiti u biosu.
Probao sam i speedfan, ali bez uspjeha.


EDIT:
Mogu li cpu fan spojiti na neki 3 pinski priključak na mbo (one za ventove od kućišta) ili bolje da niti ne pokušavam?
Temperature cpua koje senzor očitava su 22-25 °C i ako bilo što podešavam u biosu (ili speedfanu) ventilator se prestane vrtiti. Za sad je jedina opcija da radi na maksimumu, a to mi nije baš dugoročno prihvatljivo.

Primjetio sam i da mi se u windowsima mijenja množitelj procesora iako je u biosu množitelj postavljen na 9 i u windowsima je u power planu minimum i maksimum na 100%.


EDIT 1:
Našao sam novije mikrokodove za xeon (2015. god) pa me zanima ima li potrebe stavljati ove novije ili mogu ostati ovi stariji (2009. ili 2010.)?
Mogu li možda ti noviji mikrokodovi popraviti pogrešno očitanje temperatura?

Trbonja 22.12.2022. 16:40

Izvadio sam matičnu s procesorom iz prastarog entry level kućišta na kojem piše Ve-Mil. Novo kućište u koje mislim staviti je MS FIGHTER V300.
Komponente:
CPU: Intel Core i3-2130 @ 3.40 GHz (spojen na matičnu)
MBO: Asus P8H67-M EVO
RAM: 2x4 GB DDR3 (spojeni na matičnu)
HDD: 1TB Toshiba
VGA: 512MB NVIDIA GeForce GT 240 (nju znam spojiti :D)
Napajanje: Seasonic S12II-620Bronze
Ostalo: Asus DVD-RW, Benq DVD-RW, Arctic P12 Slim PWM PST
Zapisao sam na papir koje kabele sam iščupao iz matične i na što je napajanje bilo spojeno. Sad ne znam da li da se nekoliko dana zajebavam sa slaganjem u kućište koje se od prethodnog razlikuje kao konjska zaprega od automobila ili da pitam radi li tko to od vas ili netko drugi i koliko košta? :stoopid:

dbL 22.12.2022. 16:46

Citiraj:

Autor Trbonja (Post 3646806)
Izvadio sam matičnu s procesorom iz prastarog entry level kućišta na kojem piše Ve-Mil. Novo kućište u koje mislim staviti je MS FIGHTER V300.
Komponente:
CPU: Intel Core i3-2130 @ 3.40 GHz (spojen na matičnu)
MBO: Asus P8H67-M EVO
RAM: 2x4 GB DDR3 (spojeni na matičnu)
HDD: 1TB Toshiba
VGA: 512MB NVIDIA GeForce GT 240 (nju znam spojiti :D)
Napajanje: Seasonic S12II-620Bronze
Ostalo: Asus DVD-RW, Benq DVD-RW, Arctic P12 Slim PWM PST
Zapisao sam na papir koje kabele sam iščupao iz matične i na što je napajanje bilo spojeno. Sad ne znam da li da se nekoliko dana zajebavam sa slaganjem u kućište koje se od prethodnog razlikuje kao konjska zaprega od automobila ili da pitam radi li tko to od vas ili netko drugi i koliko košta? :stoopid:


Pcekspert ? :beer:


Sent from my iPhone using Tapatalk

quazar912 23.12.2022. 08:52

Citiraj:

Autor Trbonja (Post 3646806)
Izvadio sam matičnu s procesorom iz prastarog entry level kućišta na kojem piše Ve-Mil. Novo kućište u koje mislim staviti je MS FIGHTER V300.
Zapisao sam na papir koje kabele sam iščupao iz matične i na što je napajanje bilo spojeno. Sad ne znam da li da se nekoliko dana zajebavam sa slaganjem u kućište koje se od prethodnog razlikuje kao konjska zaprega od automobila ili da pitam radi li tko to od vas ili netko drugi i koliko košta? :stoopid:

mislim da dečki to naplaćuju 300tinjak kn :D

gogoklepci 23.12.2022. 09:37

Citiraj:

Autor quazar912 (Post 3646907)
mislim da dečki to naplaćuju 300tinjak kn :D

Za pola sata posla malo previše. Mislim da ovisi dali se dođe ili donese.

Exy 23.12.2022. 10:20

Mislio sam da su vremena "mali će to napravit za cedevitu i milku" davno prošla, očito sam bio u krivu :D

tomek@vz 23.12.2022. 12:10

Citiraj:

Autor Exy (Post 3646926)
Mislio sam da su vremena "mali će to napravit za cedevitu i milku" davno prošla, očito sam bio u krivu :D


Mene se uvijek moglo dobit na cokoladne napolitanke :lol2: Ili neke dobra kolace :lol2:

spiderhr 23.12.2022. 12:31

Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3646959)
Mene se uvijek moglo dobit na cokoladne napolitanke :lol2: Ili neke dobra kolace :lol2:


Još ak' je neka zgodna onda i free odradiš? :roller:


Sva vremena su GMT +2. Sada je 06:25.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger