PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Razno (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Najbolje plaćeni poslovi u informatici u Hrvatskoj? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=128582)

Neo-ST 01.12.2008. 02:16

Najbolje plaćeni poslovi u informatici u Hrvatskoj?
 
Tko je po vama najbolje plaćen za svoj posao u informatici u Hrvatskoj, općenito?
Da li je to web dizajner? php programer? system admin? itd...
Zanimaju me iskustva te što ste čuli/vidjeli...

IcyTexx 01.12.2008. 02:29

Biraš smjer? :P

Fleks 01.12.2008. 02:34

Robovlasnik :D

Neo-ST 01.12.2008. 02:47

Citiraj:

Autor IcyTexx (Post 1206149)
Biraš smjer? :P

Pa...nikad se ne zna :)
Ako treba odvojiti godinu-dvije za naučiti nešto što je dobro plaćeno, zašto ne?

yedwy 01.12.2008. 10:29

Ako izuzmemo "vlasnik monopolske firme" rekao bi serviser neke specijalizirane opreme tipa medicinski uređaji razni alati sa računalnim navođenjem i sl...

Ukratko nešto di imaš jako jako specijalizirano znanje koje nema "obični IT stručnjak" jer onda praktički diktiraš svoje uvjete kad sklapaš posao...

Hamm 01.12.2008. 10:41

yedwy ima dobar point :)

inače prema mom iskustvu:

IT managment (ugovaranje poslova)
programer s dugogodišnjim iskustvom
sistemaš koji je specijaliziran za nešto što i nije tako često..tipa IBM AS 400
dizajn..ali ne web (ako se i tu da zaraditi) video/audio obrada..na to ciljam

Kimi 01.12.2008. 10:54

A Cisco i internetske tehnologije?Ako položiš najviši level(3) i znaš svoj posao,mogao bi se vrlo lako zaposlit u T-com etc. i maltit velike pare.

Hamm 01.12.2008. 11:03

Naravno..i dobrih mrežaša fali :)

ako si stvarno expert u nečemu uz malo sreće i snalažljivosti možeš musti dobre pare.

privano 01.12.2008. 11:03

Da zanimljivo , mislim da su trenutno programeri solidno plaćeni , u stvari oduvijek su dobro plaćeni a razlog bi mogao biti da ih od kad je programiranja stalno nedostaje a tako će biti i u buduće to je sigurno . Čini mi se da si u toj struci nekako osuđen raditi za druge , čast izuzetcima koji su se uspjeli osamostaliti . Za to raditi marao bi se naći u tome , meni se čini da to nikako nije za mene .

Servis je već druga priča i više mi se sviđa . Ako radiš za drugoga onda si debelo potplaćen na žalost takva je stvarnost danas ali se je relativno lako osamostaliti i započeti svoj biznis i onda se možeš izjednačiti po primanjima sa ovim bolje plaćenima . Još ako si uporan i snalažljiv pa se malo bolje specijaliziraš kako je kolega naveo e onda je to već puno bolja financijska situacija .
Nekako su moja iskustva da je ipak najbolje biti svoj šef pa makar to bio i neki mali biznis nego se dati tlačiti od drugih . :chears:

Buger 01.12.2008. 12:12

recimo video montaža, animacija i 3D modeliranje i bilo bi poželjno audio obrada. Ima više od 2 godine učenja, ali su novci veliki i bar onda imaš pravi izgovor za svog novog Nehalema i 24GB RAMa (i HD4870x2) :D

MIK 01.12.2008. 12:23

Kad kažete dobro plaćeni posao to konkretno znaći koliko para pa na više???

p.s. baš me zanima kako stvari stoje u odnosu na građevinu

- trenutno tj. već neko vrijeme jako su traženi strojari

Emperor 01.12.2008. 13:04

Strojari su traženi jako da ,ali studij je dosta težak a plače i nisu neke,ali barem je zaposlenje sigurno.

Početna plača u firmi tipa Alstom je 3-4k kuna ,i ako baš nisi vrhunski inžinjer ,te radiš rutinske zadatke neče se puno ni povečat tijekom godina.

Kao što je netko rekao,ipak je najbolje da si sam svoj gazda.

Dobra plača je relativna,ali po meni to znači da pokriva sve troškove života i da još barem nešto ostane za hardware na kraju mjeseca.:D

A što se tiče topica ,uvijek se najbolje plača nešto specijalizirano što malo ljudi zna radit.

Hamm 01.12.2008. 13:10

pala je potražnja za strojarima :)

prema zadnjem istraživanju (moj-posao ga je vršio ako se ne varam) najbolje su plaćeni inženjeri informatike

MIK 01.12.2008. 13:37

Npr. u građevini se da fino zaraditi (sa diplomom) ali dosta krvavo (10-12 h/dan + radne subote -->cca 260h na gradilištu). Rad u uredu manja zarada ali i manje sati.

- n30 - 01.12.2008. 13:44

3D modeliranje - vidio izračun za vizualizaciju urbane vile, fotorealistično, sa par rendera blabla govorimo o dva-tri tjedna posla i par tisućica eurića

Melani 01.12.2008. 14:20

Pošto ocera imamo puno (i plače su nikakve)
LN2 dozer bi bio pravi smjer.
Nema ih puno kod nas pa navali na vrijeme dok nema puno konkurencije.:D

šala nadam se da se neće niko nljutiti :D:D

Halos 01.12.2008. 14:38

Da se ubacim, nemoj zamjerit...inace sam Geodet, ali sljedece godine planiram upisati Geodeziju, a druga opcija( koja me više vuće je TVZ racunarstvo...) sad neznam sto bih sa tom višom postao, gdje bih se mogao zaposliti, kako zašto? (svi me upućuju tamo, a ja jadan neznam ni što je :) )

Znam da nije lova kao dipl.ing. geod. ali faks nije tezak kao geodetski pa...linijom manjeg otpora

A.J. 01.12.2008. 14:55

hehe kojeg god kljajica poznajem bavi se gradevinom. drzi se familije ;)
kod geodeta su dobre pare, ali je fax pretezak za upisat a jos vise za zavrsit

Hamm 01.12.2008. 14:57

ljudi..prica se o informatici :)

Valg 01.12.2008. 15:01

Upravljanje i održavanje manipulatora i robota, te CNC strojeva u nekoj dobroj razvikanoj firmi (recimo tvornica automobila). No toga kod nas baš i nema (premda bi to bio moj dream job, obožavam robote i strojeve, te znam par jezika).

Halos 01.12.2008. 15:09

Citiraj:

Autor A.J. (Post 1206533)
hehe kojeg god kljajica poznajem bavi se gradevinom. drzi se familije ;)
kod geodeta su dobre pare, ali je fax pretezak za upisat a jos vise za zavrsit

lagani OT, ali brat mi je zavrsio Gradjevinski faks...:stoopid:

Ugl. zanima me kakva je paleta poslova sa ing. racunarstva?

edit: to mene pcigreanaliticar prca ili?

~Kaiser_Chief~ 01.12.2008. 15:33

sta bi mogao bit sa zavrsenim ferom a sta sa foijem ?

Neo-ST 01.12.2008. 15:54

Koji onda tečaj preporučujete da upišem?
Ovo su što ih Algebra nudi:

O24 Knjigovođa
O13 Računalni operator
O21 ECDL operater
O22 ECDL specijalist
O02 Specijalist za poslovnu informatiku
O10 Daktilograf - računalni operator za unos teksta
O11 Samostalni knjigovođa
O03 Grafički dizajner
O04 Specijalist grafičke pripreme i stolnog izdavaštva
O05 Web dizajner
O06 Programer Internet aplikacija – C# i ASP.NET 2.0
O09 CAD Specijalist
O12 Administrator baze podataka
O14 Sistemski i mrežni administrator - specijalist
O20 Serviser osobnih računala
O18 ECDL operater (multimedijalni)
O19 ECDL specijalist (multimedijalni)
Specijalist za računalne mreže

borgy 01.12.2008. 15:59

Idi na sajam karijera i raspitaj se koliko ljudi placaju i sto se trazi, npr. na spomenutom FER-u su stalno i moze se dosta saznat. Ako je manja guzva dosta ljudi ti prilazi sa standova sa nekom pricom, pa ukljuci neki filter realnosti i poslusaj sto ima za rec.

Najbolje je kad na standu imaju nekog studenta kojeg su nedavno skupili, pa ga pitas da ti pokaze s kojim alatima radi, koliko se sef razumije u njegov posao, koliko mu raste placa, moze li se napredovati itd.

I najbolje je da lazes da si na nekom smjeru koji ih zanima, to procijeni po izgledu standa i nazivu tvrtke :).

devil_kc 01.12.2008. 16:13

specijaliziraj se ja oracle, aix ili tak nekja. ljudi koji znaju aix i hp-ux ima za na prste jedne ruke,a na njima su manje vise svi bankovni serveri pa ti visi. u unix/linux sistemskoj admisnistraciji su jako velike pare. vani i prek 100k eura godisnje, u hrvatskoj i prek 150k kuna godisnje. al treba znat, i ztan dobro. i konzultanti su ti super placeni,. npr konzultatnt za racunalnu sigurnost. niko te nebude zajebaval a imas finu placu+relativno dinamican posel jer nisi za kopmpom stalno i ides okolo, samo traba onda znat s ljudima. zato sam ja vise za sistemca. nije da neznam s ljudima, ali kompovi su mi drazi. vec sam vjeorjatno rekel negdi na forumu ali sad kak sam 2 godine na linuxu traze me 2 firme za sys admina,a nikad nisam ni pokusal trazit posla. linuxasi se stvarno jako traze. i zavrsi si certifikata cim vise.bez ccna mislimda danas ni ne zaposljavaju. i ecdl basic barem.

Ladybug 01.12.2008. 17:10

Mislim da definitivno serviseri medicinskih i nekih analitičkih uređaja, baš sam neki dan pričala s docenticom na faksu da godišnje checkupe plaćaju nekoliko tisuća eura za zavod. A to onak traje tjedan, dva. A 3d modeliranje, je već stvar i arhitekture i građevine, samo mali dio informatike.

Mene zanima kolike plaće imaju ljudi zaposleni da sa YouTubea skidaju pjesme od Princea.

Codiac 01.12.2008. 18:14

mislim da u svakom informatickom poslu mozes biti jako dobro placen ako si dobar u svome podrucju.
ja bi npr bio sistemac (ak sve dobro prodje i biti cu :D ) tak da najvaznije je biti uporan i pametan kasnije sam trazis placu...

Uber Gosu 01.12.2008. 18:32

IMHO bitno je samo da je to sto radis radi sto manje ljudi jer onda mozes 200kn po satu cepat za totalnu debilanu.

Big Guy 01.12.2008. 18:40

Citiraj:

Autor Kimi (Post 1206282)
A Cisco i internetske tehnologije?Ako položiš najviši level(3) i znaš svoj posao,mogao bi se vrlo lako zaposlit u T-com etc. i maltit velike pare.

potpis na ovo

znam tipa koji ima sve osim zadnjeg stupnja i plaća mu koliko sam zadnje čuo oko 3000 eura

Ati freak 01.12.2008. 21:25

Vrlo zanimljiva tema.

Hmmm, imam 1 "glupo" pitanje....

Koju školu treba imati da bi se zaposlio kao serviser PC komponenti?

Pošto sam iz Krapine koja "vrvi" poslovima... :nono:

Trenutno studiram na FOI, Zabok (izvanredno) , smjer PITUP... ( Crap )

Sad me zanima dal ima gdje kakav poslič za radit a da ima veze s kompovim ili barem prodajom kompova... :D (P.S znam onu priču: " Ja bi želio radit negdje gdje ima veze s kompovima [jer mnogi misle da se na poslu igraju igrice ] :D )

Al pošto bi prvi puta stupio u poslovni odnos... trebam savjete... :care:

( sam nemojte reći da za to imam Centar za zapošljavanje :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:19.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger