PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   MIRRORLESS aparati i oprema (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=285354)

Gabre 18.04.2017. 18:05

MIRRORLESS aparati i oprema
 
Ako bi se modovi slozili da razdvojimo temu DSLR-ova od mirrorles aparata, posto su postali jako popularni, neka se ne trpa sve u jedan topic.

Koliko sam pohvatao ima odredjeni broj clanova koji koriste neku vrstu mirrorles aparata, pa imamo onda i informacija koje mozmeo podijeliti sa ostalima, istaknuti prednosti i nedostatke platforme, iskustva, itd.


-sto je mirrorles kamera.
Ukratko, umanjena verzija DSLR-a.
Najveca razlika je sto nemaju ogledala unutar tijela, vec samo senzor i shutter. Iz tog razloga su dizajnom ta tijela puno manja nego klasicni dslr.

Nude mogucnost koristenja razlicitih leca, sto obicni "point and shoot" aparati ne mogu. Ujedno, uredno imaju uglavnom veci senzor nego point and shoot, te nude puno naprednije, odnosno prakticki iste mogucnosti kao full size dslr. (manualne kontrole, koristenje vanjskog flasha, dodatnih gripova, baterija, itd. )

Slika koja prikazuje najvecu razliku.
https://static.bhphotovideo.com/expl...m_FLANGE_2.jpg


Par linkova brzinskih da se dobije bolja ideja sto se dobije a sto gubi upotrebom mirrorles aparata.

http://www.tomsguide.com/us/dslr-vs-...ews-17736.html

Kad budem imao malo vise vremena, ubacim jos par linkova, preporuka za modele, cijena, itd.

Gabre 19.04.2017. 18:58

jedan dosta dobar pregled i usporedba kvalitete snimki izmedju m4/3, apsc i FF aparata s tim da je ovo staro dvije godine, i u medjuvremenu su izasli noviji modeli svih ovih aparata. Olympus E-M1 MarkII je bomba od aparata ali i kosta, no kostaju i drugi hehe

http://www.stevehuffphoto.com/2015/0...vs-full-frame/


i jos jedno stivo sa usporedbama m4/3, i dslr
https://photographylife.com/mirrorless-vs-dslr/

par fotki sa usporedbama velicine, da se dobije neka ideja najvece prednosti mirrorles aparata
https://c2.staticflickr.com/6/5448/8...7258b15f_z.jpg

usporedba velicine senzora, gdje se dobro vidi koliko su aps-c zapravo blizu po velicini, dok FF sensor je osjetno veci
https://cdn.photographylife.com/wp-c...nsor-Sizes.png

Alvin 20.04.2017. 11:26

Citiraj:

Autor Gabre (Post 3050912)
usporedba velicine senzora, gdje se dobro vidi koliko su aps-c zapravo blizu po velicini, dok FF sensor je osjetno veci

Prilikom dizajna senzora inžinjeri rade kompromis između veličine pixela i rezolucije.
Veći piksel donosi manje šuma, veći dinamički prikaz i bolji prikaz boja dok rezolucija s druge strane nudi detaljniju sliku. U usporedbi dvaju senzora različitih dimenzija taj odnos čini razliku.
MFT senzor 16Mpx će imati pixel veličine 3.75 microns, APSC 4.7 microns, FF 7.3 microns.
U odnosu rezolucije, ako su veličine pixela iste MFT senzor veličine pixela 3.75 microna će biti rezolucije 16Mpx dok će APSC senzor iste veličine pixela moći imati rezoluciju od cca 26Mpx i imati iste performanse. FF bi u tom slučaju bio rezolucije preko 50Mpx.
Iako je razlika između FF i APSC znantno veća, razlika između APSC i MFT nije zanemariva. U konkretnom slučaju 10Mpx

Touni 20.04.2017. 15:48

Je, i onda pogledaš ponudu objektiva.. Za m43 su svi objektivi novo dizajnirani, s novim optičkim formulama i novim premazima i materijalima, dok za canikon ponuda objektiva za crop tijela je puno lošija. Naravno možeš koristiti full frame objektive, ali oni su em veći, em većinom optički stari objektivi, neki čak i nekoliko desetljeća. Naravno najnoviji objektivi su dobri, ali isto tako cijena im ide u nebo.

Tako dolazimo do toga da su za m43 objektivi već jako oštri potpuno otvoreni (naravno nisu svi jel, ali velika večina), dok starije objektive na koje se veći sustavi oslanjaju moraš malo pritvoriti da bi dobio jednako oštru fotku, gdje se praktički gubi ta prednost od manje od jedne stope (aps-c) ili dvije stope (full frame). Ako ne vjerujete gledajte malo recenzije, ljudi koji imaju recimo 75mm 1.8, kažu da je to jedan od najoštrijih objektiva koji su ikad probali, na svim sustavima.. Imaš dragulje kao 45mm 1.8, itd,itd..

Također samo u teoriji je prednost Full Framea 2 stope kod visokog isa. Pogledajmo malo jedan od najboljih FF fotića što se tiče visokog ISA, Sony a7s II i najbolji canonov visoki iso fotić, canon 6D.

https://www.dxomark.com/Cameras/Comp..._1047_1006_836

Usporedio sam ih sa e-m5 II, koji nije top model, ne znam kakav mu je visoki iso u usporedbi sa top m43 modelima, ali eto, samo za usporedbu, jedan mid range m43 fotić..


E-M5 - 896
6D - 2340
A7s II - 2993

Znači, da full frame ima 2 stope prednosti, trebali bi imati rezultat od 3584, a možemo vidjeti da ni a7s II nema toliki rezultat kod visokog isa..

Također, većina korisnika koristi canon, koji je po dinamičkom rasponu u senzorima dosta iza nikona i sonya, tako da canon 6d po ovom testu ima i manji dinamički raspon čak i od m43 fotića (12.1 naspram 12.4). Dok nikon i sony redovito daju 13+, pa čak i preko 14 stopa..


2.8 objektiv je 2.8 objektiv u bilo kojem sustavu, ako to ljudi ne mogu shvatiti ne moraju. Druga je priča što ćeš na full frameu moći imati iso 1600 umjesto iso 800 (ili 400 ajd da se držimo teoretske prednosti od 2 stope) i izgledat će isto što se tiče šuma. Meni iskreno šum ne smeta i većina ljudi koji raspravljaju o tome su internet ratnici koji ni nemaju full frame fotić, ali oni znaju da je full frame najjači.

Prednost u dofu je nekom bitna, nekom nije.. Ima ljudi koji ne vole plitki dof, ima ljudi koji vole. Stvar preferencije.

Ako nekog zanima potražit ću i napisati i koliku rezoluciju i iskoristivost senzora možete dobiti od m43 sustava zbog dobrih objektiva, u usporedbi s većim senzorima. Već sam to prije napravio na jednom forumu pa su se ljudi čudili..

I još za kraj, nitko ne poriče prednost FF i APS-C formata nad m43 sustavom, samo govorim da ništa nije crno bijelo, ali ste u najmanju ruku popljuvali cijeli sustav bez iskustva. Ja sam koristio i aps-c i FF i trenutno sam se primirio na m43, zato što mi aps-c nema neku prednost u odnosu na m43, a FF sustav koji želim dođe previše para..

Sorry na malo dužem postu. Obećao sam sam sebi da se neću više upuštati u rasprave, ali eto, jače je od mene :D

Gabre 20.04.2017. 17:42

kvalitetan post i nemoj se ustrucavati pisati, dapace, posto si imao iskustva sa razlicitim platformama.
Mogao bih je od tebe koji savjet pokupiti hehe. Ja sam M5 markII vratio jedino zbog ekrana, to jest, da bi ga nakosio kada slikas recimo u razini trbuha (djecu) moram otvoriti ekran, da strsi van, dok na M10 ga samo tiltam prema gore i imam touch to focus gdje mi je mob puno stabilnije u ruci i lakse stiskati po ekranu desnim ili lijevim palcem

da li moze spodijeliti neke postavke kako inace fotkas, u P mod-u, koje lece imas, da li mijenjas postavke za video, itd?

Ja imam kit 14-42, lani sam uzeo Olympus 25mm 1.8 (mrak leca), i imam starog Heliosa 44-2 (mislim da se tako zove uvijek zaboravim), taj helios mi je forica jer ima tako specificnu sliku, pogotovo za video, mekano, a toplu, i lijepi dof

Alvin 20.04.2017. 18:42

Citiraj:

Autor Touni (Post 3051354)
I još za kraj, nitko ne poriče prednost FF i APS-C formata nad m43 sustavom, samo govorim da ništa nije crno bijelo, ali ste u najmanju ruku popljuvali cijeli sustav bez iskustva.

Ja sam jedini koji je nešto napisao i ne vidim igdje ikakvo pljuvanje?
Prema linku koji si dao razlike između A7s i E-M5 su;
SNR na razini piksela će biti isti ako je
M5 ISO100 ----- A7 Iso 500
Na razini fotografije;
M5 Iso100 -----A7 iso 400
Koliko je to u stopovima, prepuštam matematiku ako sam pogriješio?, ispravi me ali očekujem odgovor na oba pitanja.

Citiraj:

I još za kraj, nitko ne poriče prednost FF i APS-C formata nad m43 sustavom
Prednost većeg senzora je više nego očita ali u kontekstu sustava ja smatram da ne mora podrazumijevati prednost.

Nego, jučer Ivan danas ti. Šta ste vi svi nabrijani na taj canon, u stvari općenito šta se uzbuđujete oko komada elektronike i stakla?

Touni 20.04.2017. 19:16

Citiraj:

Autor Gabre (Post 3051409)
kvalitetan post i nemoj se ustrucavati pisati, dapace, posto si imao iskustva sa razlicitim platformama.
Mogao bih je od tebe koji savjet pokupiti hehe. Ja sam M5 markII vratio jedino zbog ekrana, to jest, da bi ga nakosio kada slikas recimo u razini trbuha (djecu) moram otvoriti ekran, da strsi van, dok na M10 ga samo tiltam prema gore i imam touch to focus gdje mi je mob puno stabilnije u ruci i lakse stiskati po ekranu desnim ili lijevim palcem

da li moze spodijeliti neke postavke kako inace fotkas, u P mod-u, koje lece imas, da li mijenjas postavke za video, itd?

Ja imam kit 14-42, lani sam uzeo Olympus 25mm 1.8 (mrak leca), i imam starog Heliosa 44-2 (mislim da se tako zove uvijek zaboravim), taj helios mi je forica jer ima tako specificnu sliku, pogotovo za video, mekano, a toplu, i lijepi dof

Ako mogu pomoći savjetom, uvijek. Probao sam sve i svašta jer mi je dosta prijatelja zaljubljeno u tehnologiju pa se uvijek može isprobati svakakvih stvarčica, a sad sam bio vani na "školovanju" pola godine i tamo se igrao dosta često s 6D i razno raznim fotićima..

Ja većinom fotkam u Aperture priority ili Manual modu. Aperture mi je najbrži, dok ako želim postići neki određeni efekt što automatika fotića neće prepoznati ili će mi metering odraditi stvari kako ne želim idem na manual mode..

Trenutno imam e-m10 s 14mm 2.5, 25mm 1.7, 45mm 1.8 objektivima..

Video baš ne snimam, tako da tu nemam šta za preporučiti. Nekad neki klipić čisto radi reda, tu nisam zahtjevni korisnik i bitno mi je samo da imam video zapis da me podsjeti na nešto..

Imao sam i ja Heliosa i s njim se igrao, ali kad sam nabavio 45mm 1.8, jednostavno ga nisam koristio pa sam prodao..

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3051426)
Ja sam jedini koji je nešto napisao i ne vidim igdje ikakvo pljuvanje?
Prema linku koji si dao razlike između A7s i E-M5 su;
SNR na razini piksela će biti isti ako je
M5 ISO100 ----- A7 Iso 500
Na razini fotografije;
M5 Iso100 -----A7 iso 400
Koliko je to u stopovima, prepuštam matematiku ako sam pogriješio?, ispravi me ali očekujem odgovor na oba pitanja.

Prednost većeg senzora je više nego očita ali u kontekstu sustava ja smatram da ne mora podrazumijevati prednost.

Nego, jučer Ivan danas ti. Šta ste vi svi nabrijani na taj canon, u stvari općenito šta se uzbuđujete oko komada elektronike i stakla?

Sorry ak si to mislio, ali nije išlo tebe, a ni ovu temu jer je rasprava krenula na onoj temi s DSLR fotićima.. Ti pišeš argumentirano i s takvom osobom mi je uvijek drago popričati..

Nisam nabrijan na canon, štoviše planirao sam dugo vremena kupiti 6d, a još postoji mogućnost da ću ga uzeti. Njega samo koristim za usporedbu zato što ga kod nas općenito najviše ljudi koristi i najviše je upoznato s canon modelima.

Istina je što kažeš za SNr graf od gore, ali ta razlika je manja pri većim iso vrijednostima, tako da iako će m43 fotka od iso 100 biti jednaka iso 400 na FF, fotka na iso 3200 u m43 će biti bolja od iso 12800. Nekako sam poveo tu priču iskreno na max iso vrijednosti od fotića zato što mi je uvijek to u glavi kad se govori 2 stope prednosti i da objektiv na full frameu možeš pritvoriti 2 blende i uvijek to nadoknaditi isom.

No isto tako primjeti da sam u igru uzeo sony a7s II, koji na full frame senzoru ima 12mpix, odsnosno jedna od najboljih kamera za low light uvjete i usporedio sa e-m5 II, koji ima stari 16mpix senzor. Sad zamisli kad uzmemo u igru recimo e-m1 II koji ima novi 20mpix senzor i ta razlika pada na ispod jedne stope (po manufacturer iso), a manja je od početka od 2 stope po pravo izmjerenom isu..
https://www.dxomark.com/Cameras/Comp..._1136_1047_836

Alvin 20.04.2017. 19:57

Citiraj:

Autor Touni (Post 3051437)
No isto tako primjeti da sam u igru uzeo sony a7s II, koji na full frame senzoru ima 12mpix, odsnosno jedna od najboljih kamera za low light uvjete i usporedio sa e-m5 II, koji ima stari 16mpix senzor. Sad zamisli kad uzmemo u igru recimo e-m1 II koji ima novi 20mpix senzor i ta razlika pada na ispod jedne stope (po manufacturer iso), a manja je od početka od 2 stope po pravo izmjerenom isu..

Ček, samo da pojasnim za druge da mogu pratiti.

Ako usporedimo dva senzora iste veličine ali različite rezolucije tada će ovaj niže rezolucije imati manje šuma proporcionalno manjoj rezoluciji.
Ipak, kada razvijamo slike najčešće se te slike skaliraju čime se umanjuje šum, što znači da će se ta prednost izjednačiti i pritom ostaje samo efikasnost senzora.
DXO mark upravo tako uspoređuje senzore. Screen prikazuje omjer šuma i signala u slici bez normaliziranja dok print jer isti omjer ali su slike normalizirane na 8mpx ako se ne varam.
Dakle print je ono što zanima većinu onih koji razvijaju slike.

E sad, kao što si rekao nije sve tako crno i bijelo, 6D je poprilično star senzor i kada ga uspređujemo tu se vidi njegova inferiornost.
Naravno da će novi senzor smanjiti gap u odnosu na stari jer je njegova efikasnost, tehnologija jednostavno lošija.
Ali ako uspoređujemo identične senzore, iste generacije, iste efikasnosti tada će uvijek biti očekivan omjer šuma i signala prema veličini pixela.
Od FF 2x od cropa 1,3x lošije.
Nije sve crno ili bijelo. Recimo moj 80d ima lošije performanse nego e-m1 II, al to ne znači da je MFT nekim čudom to postigao i da veličina nije bitna, nego jednostavno imaju senzor bolje iskoristivost.

To su činjenica, ali moje mišljenje unatoč tim činjenicama se ne slaže s tim da apsc ima prednost nad MFT. Ja sam suprotnog mišljenje, evo i zašto;
Imamo proizvođače koji ulažu u MFT i radi toga imamo odlične razultate tog sistema.(zapravo, o tome ćete vi više znati)
Kod APSC (ispravite ako griješim) mi nemamo profesionalne objektive koji daju rezulat FF na APCS formatu i čisto sumljam da će mo ih uskoro imati. Bilo to sony, canon ili nikon. (Iznimka je Sigma s svojim f1.8 A zumovima) samo zato jer brendovi koji rade APSC rade i FF a FF smatraju mainstream za profesionalce.

Touni 20.04.2017. 20:13

Slažem se u potpunosti s tobom (Vama), to uopće nije upitno.

Samo sam htio pokazati nekim brojkama ljudima da ta prednost od 2 stope ne postoji uvijek, baš zato što senzori nisu iste tehnologije izrade. Kod usporedbe identičnih senzora to stoji, naravno :)

Istina, na crop sustavima ne postoje koliko znam nativni objektivi koji su ekvivalentni 70-200mm f2.8, dok se nešto ekvivalentno 24-70mm može naći, ali su također dosta stari objektivi. Naravno postoji odlična sigma, s malo manjim rasponom, ali 1.8 blenda na cijelom zoom području i prikladne je veličine :D Također postoje i sigma 17-50mm 2.8 i tamron 17-50mm 2.8 s kojima su ljudi u pravilu zadovoljni.

Ja sam iskreno prešao na primeove jer su mi zabavniji i kreativniji i tu sam sasvim sretan svojim izborom.

Iduće što bi htio, ali si ne mogu opravdati kupnju je sony a7 mark II sa Techart Pro adapterom koji može skoro bilo koji stari, manualni objektiv pretvoriti u objektiv s autofokusom.. Znači ugrabim tipa voigtlandera 50mm 1.1 i stavim ga na a7II i imam autofokus koji je bome upotrebljiv.. Ima puuuno zanimljivih i egzotičnih starih objektiva koji su baš posebni, a i novijih objektiva za m mount koji su jako jako dobri i još dobivam autofokus jer mi se neda uvijek zafrkavati s manualnim fokusom..

Gabre 20.04.2017. 21:04

meni je manualni fokus skroz fora zapravo, ja sam taj koji odlucuje di cu fokusirati, samo je jebada ako slikas nesto sto je u pokretu i nije stacionarno, odnosno osobu, jer uglavnom mora mirovati dok ti nariktas fokus... sto je malo nemoguca misija sa recimo djecom kao kod mene koji su mi glavni modeli :)

touni - jel 45mm stvarno vrijedan uzeti, i ono sto bih ja htio je nesto sire od 25mm s kojim je malo nezgodno slikati u zatvorenom prostoru

ja uopce ne patim za zoom objektivima, navikao se na prime i bas mi je super, korak naprijed nazad i super

moja najmladja bubica E-M10 MarkII i Oly 25mm https://goo.gl/photos/57HeGPKrDm9Gz9vu7
moram uploadati jos fotkica

Poggiali 25.05.2017. 03:50

Dok sam gubio vrijeme na ebayu, naletio sam na ovaj macro 4x filter za svoj nx2000, reko aj 2$ nemam sta izgubiti, na kraju je ispao kao kul filteric, za neke makro slikice... sad se ipak mogu pribliziti vise objektu.. mozda uzmem jos koji, jer se mogu srafiti jedan na drugi... msm uglavnom trebalo bi pasati na svaki 40.5mm objektiv. Kvaliteta obrade je super i sluzi svrsi, evo i kratki video ak nekog zanima :)

https://www.youtube.com/watch?v=oWfLJOFoQZM

Pupo 27.05.2017. 22:47

Daj link na ejeb :D

Kad smo već kod nx-a. Jel kupovao tko drugi/dodatni objektiv?

Poggiali 28.05.2017. 02:19

http://www.ebay.com/itm/252242221610...%3AMEBIDX%3AIT

evo ga :)

jed2i 29.05.2017. 13:48

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3064761)
U međuvremenu izašlo je nešto reviewa za Sony A9.
https://www.youtube.com/watch?v=xxGl9Tl6Sao
Iako treba uzeti ovo s malom rezervom, ali ako se pokaže točnim pristup kojim je Sony reklamirao proizvod (opet) će ih koštati i ne samo njih nego i sve recenzente koji su pristali biti dio Sonyeve kampanje čime su u potpunosti srozali svoj kredibilitet.

Što se A9 tiče, teško da će netko ozbiljno shvatit profesionalni aparat koji se pregrijava a meni osobno nije jasno da inžinjeri Sony-a ne mogu riješiti taj problem. Pitanje je, žele li uopće?
Nekako se nadam da je sve to skupa patka.
No, s tehničke strane A6xxx serija ima ukupnu potrošnju do 5w. Neka svih 5w odlazi u grijenje elektronike i senzora, tih 5w TDP meni se ne čini kao nešto što se ne može u magnezijskom kučištu od magnezija disipirati u okolinu. Ponavljam manje od 5w.
Drugi brendovi štite svoj lineup profesionalnih video kamera time što okljašte fotoaparate, ja sam dojma da Sony to radi na način da loše dizajnira disipaciju topline.

Vjerojatno je senzor nasviran do maksimuma pa mu i treba napona da bi radio na maksimumu.
Zato se valjda pregrijava.

1v@n 29.05.2017. 14:33

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3064761)
Što se A9 tiče, teško da će netko ozbiljno shvatit profesionalni aparat koji se pregrijava a meni osobno nije jasno da inžinjeri Sony-a ne mogu riješiti taj problem. Pitanje je, žele li uopće?
Nekako se nadam da je sve to skupa patka.
No, s tehničke strane A6xxx serija ima ukupnu potrošnju do 5w. Neka svih 5w odlazi u grijenje elektronike i senzora, tih 5w TDP meni se ne čini kao nešto što se ne može u magnezijskom kučištu od magnezija disipirati u okolinu. Ponavljam manje od 5w.
Drugi brendovi štite svoj lineup profesionalnih video kamera time što okljašte fotoaparate, ja sam dojma da Sony to radi na način da loše dizajnira disipaciju topline.

Mislio sam da smo zaključili priču o grijanju i o tome da A9 nije video kamera... Očito nismo.

Profesionalni fotoaparat nije profesionalna video kamera. Kad to shvatiš, onda možemo dalje. Tema su fotoaparati i oprema, a ne profesionalna video oprema.

Veliki senzor + stabilizacija + malo tijelo + velika količina topline koja se nema gdje osloboditi = pogodi što

Temperatura dostigne točku gdje elektronika kaže da bi bilo dosta i aparat se ugasi.

Dodaš još k tome bateriju koja se grije sama po sebi i eto ti još jedan izvor topline i još jedan razlog da zaštite ugase aparat.

Zašto laptopi ne mogu biti serveri?? Toliko bi mjesta uštedjeli koristeći laptope umjesto ogromnih rackova u ormarima. Oboje su računala, laptop čak ima i svoj ekran, a na manje mjesta. Probaj to predložiti!


Fuji sad ima nekakvu polurješenje u vidu gripa za X-T2 koji kod snimanja videa koristi baterije iz gripa umjesto one u tijelu, pa može snimati nešto dulje, no opet nije trajno rješenje.

Sve se može riješiti, no zašto bi. Canon i Sony imaju odjel za profesionalnu video opremu. Ozbiljan snimatelj neće kupiti fotoaparat za video. Zašto ovakav patent nikad nije vidio svjetlo dana?
https://petapixel.com/2013/07/06/nik...-heat-storage/

^SuperUnknown^ 29.05.2017. 14:49

Covjek je fotkao, a ne snimao video, koliko sam ja skuzio :)

1v@n 29.05.2017. 14:57

Prva rečenica je "20 minutes and it overheats" a ispod sam autor kaže:

Citiraj:

Some good news "sort of"
Update 1: Since I didn't have any sporting events to shoot today, I just ran my typical 4k recording overheat test. I disabled "extended temp" option, kept the screen on back and recorded a YouTube video. The camera recorded a full 30min, then it overheated and shutdown 16min into the second run.

Update2: I did the same test but activated "extended temp" the camera DID NOT shutdown for almost 2 hours while recording 4k. I stopped the test after 2 hours. This is a good sign, but the indicator was on after 30 minutes.
Čini mi se kao da ekipa radi sve da pokuša isprovocirati pregrijavanje, kao što je bio slučaj sa savijanjem nekog od ajfona.
Izgleda da fotoaparati više ne služe fotografiranju, sad moraju prolaziti smiješne stress testove da bi skupili lajkove po jutub stranicama. Ako je fotografija spala na to, svaka čast onome tko ovako nešto uzima kao relevantan izvor informacija kod kupnje fotoaparata.

^SuperUnknown^ 29.05.2017. 15:03

Evo detaljnijeg pojasnjenja (eksplicitno spominje fotografije na 5:41):

https://youtu.be/V086ihTlnoo

1v@n 29.05.2017. 15:24

Pogledao oba videa...

Sažetak:

1. Fotkao je plivanje, usred dana po najjačem suncu
2. Prvo je fotkao s D500, nakon tog uzeo A9 koji je bio u torbi (ne kaže gdje, ali vjerojatno također na suncu)
3. Nakon 20-minuta na ekranu mu se na ekranu pojavilo upozorenje o visokoj temperaturi
4. Aparat se nije ugasio
5. Obračun s Jason Lanierom

Drama stari moj...samo potvrđuje zadnju rečenicu iz mog prijašnjeg posta.

Paralelno mu gledam fotke...

http://www.that1cameraguy.com/

Nekog s ovakvim sportskim portfoliom ne bih shvaćao previše ozbiljno kod kupovine aparata za sport. Ne treba biti neki poznavatelj da se uoči tragično kadriranje. Prema tome koju opremu koristi, ovo je loše.

Usporedbe radi, istaknuti ću Damira Senčara (ne radi na Sonyu, čisto ako je netko slučajno pomislio suprotno)
http://www.sencar.hr/portfolio/sport/

Alvin 29.05.2017. 16:24

Ovako Ivane, malo su mi prisjele tvoje lekcije iz elektronike, uz dužno poštovanje tebi kao fotografu.
Ovo je tema koja križa naša "FORMALNA OBRAZOVANJA" pa kada pričamo o kadriranju ja ću te poslušati, no kada jednom dođemo do tehničkog dijela neću više imati strpljenja za plitak govor s visokog od osobe s relativno niskim poznavanjem tematike.

A9 je profesionlni apararat namijenjen za sport koji se pregrije nakon 20-ak minuta SLIKANJA(prema videu). Iako treba uzeti s zrnom soli jer je možda riječ o samo izdvojenom primjerku a zaključke ne valja donositi na statističkom uzorku od 1(slovima jedan).
I
pak ako se iznimka postane pravilo, biti će to debakl za Sony, bez obzira koliko se neki sony fanboj grčio nekim nadnaravnim mentalnim egzibicijama opravdati.

^SuperUnknown^ 29.05.2017. 16:31

Ma i meni je malo to cudno, iskreno mi je gotovo nemoguce povjerovati da bi se ikoji aparat priblizio pregrijavanju nakon samo 20 minuta fotkanja, osim ako nije ono - pola metra od otvorenog plamena :)

1v@n 29.05.2017. 17:17

Vjerujem da je presudilo to što je bio u torbi na suncu tko zna koliko dugo, a cijela drama oko toga da je aparat samo pokazao informaciju da radi u uvjetima visoke temperature je smiješna.

Lekcije iz elektronike fotoaparata mi ne trebaju, ne nakon desetak godina korištenja raznorazne fotoopreme u svim mogućim uvjetima.

Znam što aparat mora moći, a što ne mora i u kojim situacijama. Jedino što mi se ikad pregrijalo od fotoopreme je bio flash, a za što sam si sam bio kriv.

Aparat se kod fotkanja pregrijati ne može, a lokalni majstor elektronike iz bi nam mogao i potvrditi da u apsolutno svakim specifikacijama elektroničke opreme, unazad otkad znam za sebe, stoji informacija da je uređaj deklariran za rad između 0 i 40 stupnjeva celzijusa.

Možda nam treba još koji stručnjak koji će nam potvrditi da predmet crne boje, koji stoji u torbi tamne boje dugo vremena na suncu, pa je kasnije izvađen i korišten po istom tom jakom suncu, definitivno radi na temperaturama koji su daleko više od predviđenih za njegov normalan rad.

Čudi me kako se nitko nije sjetio napraviti rant video kako se na novom Mercedesu S klase crna plastika i koža u unutrašnjosti griju ako je sunčan dan.

Bavite se glupostima...

Alvin 29.05.2017. 23:04

Nije nemoguće, naprotiv. DSLR ima znatno drugačiji princip rada za razliku od M. sistema u kojima se informacije procesuiraju uz pomoć senzora. To je ujedno i razlog znatno kraće autonomije kod tih sistema u odnosu na DSLR. Nije samo u pitanju kapacitet baterije.
Način na koji je čovjek radio s tim aparatom, dakle on nije cijelo vrijeme visio na šateru ali je cijelo vrijeme pratio akciju što znači da je aparat cijelo vrijeme procesuirao podatke s senzora i obrađivao ih. Za to je potreban "rad".
Vrlo vjerovatno je su oba aparata bila izložena višim temperaturama, dakle riječ je o 28c ako se ne varam.
Nikon d500 je odradio svoj posao A9 se pregrijao ali nije ugasio razlog vrlo vjerovatno leži u ovom gore, i bitno je napomenuti da su bili u identičnim vremenskim uvijetima.

Osim potrošačke elektronike (iako nije poznato tu) imam bogato iskustvo s profesionalnom i industrijskom elektronikom. Kod takvih uređaja vrijede sasvim neki drugi kriteriji u odnosu na potrošačku elektroniku.

Shodno tome, iako pravila samo kod Sony-a, kada se A6000 pregrijava može mu se progledati kroz prste jer je to aparat iz nižeg srednjeg tržišnog segmenta koji nije namjenjen za profesionalnu uporabu.

A9 je prvi Sony aparat koji je prezentiran kao profesionalno riješenje za sport i kao takav očekuje se da će raditi u ekstremnim vremenskim uvjetima kao i konkurencija.
Unatoč vratolomijama, realno je za očekivati i znatno zahtjevnije uvijete nego tih 28c.
Ako se iznimka pokaže kao pravilo, riječ je o poluproizvodu na koji se niti jedan ozbiljan profesionalac neće moć osloniti, a vjerujem niti htjeti iskušavati sreću.
Sve se to da popraviti u novim revizijama, ali ako je Sony okupio ljude koji su nahvalili proizvod a nije vrijedan toga ljudi koji su naručili aparat mogli bi mogli biti ljuti a tu štetu Sony neće moći ispraviti novom revizijom aparata.
Kako sam napisao, možda je riječ o izdvojenom slučaju pa treba sačekati još malo.

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065218)
Lekcije iz elektronike fotoaparata mi ne trebaju, ne nakon desetak godina korištenja raznorazne fotoopreme u svim mogućim uvjetima.

Jep, bar tu na ovom forumu svi znamo kako izgleda kada "user" zna sve....:lol2:
A meca koja zakuha na autoputu, well, sunce je krivo....:chears:

1v@n 29.05.2017. 23:40

Koliko god ja ponovio da fotoaparat nije video kamera i da se nema što kome gledati kroz prste, on nastavlja dalje po svome... Trolanje?

Ajmo reći da je tih 28 stupnjeva u hladu, onda je u tamnoj torbi na suncu minimalno 40.

Ako imaš aparat zagrijan već na 40, a tek je upaljen, što misliš koliko dugo mora provesti radeći na direktnom suncu prije nego izbaci upozorenje da mu je vruće?

Mene zanima za što ti koristiš svoj aparat da si toliko nabrijan na Sony i na pregrijavanja i čitavo ovo traženje dlake u jajetu...
Rado bih vidio te fotke i video koji radiš, a za što ti ništa od Sonya ne valja.

Alvin 30.05.2017. 00:58

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065365)
Koliko god ja ponovio da fotoaparat nije video kamera i da se nema što kome gledati kroz prste, on nastavlja dalje po svome... Trolanje?

Ivane, ponovi još 1000 puta ako te volja, ali to je tvoja tvrdnja ja nikada nisam rekao da je fotoaparat kamera. Čak sam ti probao objasniti neke od osnovnih razlika u dizajnu. Dakle nije riječ o trolanju to nazivamo strawmen ili slamnati.
Označava situaciju u kojoj netko, češće namjerno izvrne izjavu druge strane te zatim pobija svoju izvrnutu inačicu izjave. Spada u vrstu logički nevaljanog retoričkog razmišljanja.
Dakle, "fotaparat nije kamera" je namjerno izvrnuta izjava uporno pobijaš sam svoju izjavu , čak sam više puta se složio s tobom oko toga i opširnje napisao zašto je to tako.
Poradi prvo na ovakvim stvarima ako je cilj konstruktivna rasprava, a trebala bi biti. Ako je cilj samo prepucavanje, rekao sam ti nađi nekog drugog za to, nemam ti ja vremena za to.
Citiraj:

nabrijan na Sony i na pregrijavanja i čitavo ovo traženje dlake u jajetu
Nemam ja problem s Sony-em , al imam problem, priznajem:D
Poprilično Alpha modela pregrijava prilikom snimanja videa, prijavljeno je više modela da se pregrijavaju i tijekom slikanja u određenim uvjetima. To je informacija.
Ne razumijem potrebu napadati ljude okolo koji su tu informaciju napisali ili prenjeli ako je ona točna. Meni je to suludo, meni je to problem.

1v@n 30.05.2017. 09:29

I dalje uporno trabunjaš o grijanju i pregrijavanju. Ako pričamo o fotoaparatima, drži se teme.

Alvin 30.05.2017. 09:35

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065417)
I dalje uporno trabunjaš o grijanju i pregrijavanju. Ako pričamo o fotoaparatima, drži se teme.

Ček, ponovim ti. Imamo A9, profesionalni fotoaparat koji se pregrijao prilikom slikanja na bazenu što je čovjek dokumentirao.
Nema se tu više šta puno za nadodati, treba počekati iskustva drugih.

1v@n 30.05.2017. 10:32

Ima li smisla dalje uopće?

Od prvog trenutka tvog uključivanja u temu, konstantno se povlači pljuvanje na temu pregrijavanja kod video snimanja. Može ti čovjek 1001 put reći da je to najnormalnija pojava kod svih aparata, ali ne...

Otkad je A9 predstavljen, opet samo pregrijavanje, pa sad s ovim slučajem opet.

I dalje nastavljaš s čitanjem bez razumijevanja. Ništa se nije pregrijalo, već sam ti objasnio nekoliko puta, a i u videu je nekoliko puta spomenuto.

Ovo je zadnje od mene na temu videa na fotoaparatima, a još uvijek čekam tvoje radove, da vidim stoji li nešto iza svog tog teoretiziranja.

Alvin 30.05.2017. 11:54

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065126)
Mislio sam da smo zaključili priču o grijanju i o tome da A9 nije video kamera... Očito nismo. Profesionalni fotoaparat nije profesionalna video kamera. Kad to shvatiš, onda možemo dalje.

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3065191)
A9 je profesionlni apararat namijenjen za sport koji se pregrije nakon 20-ak minuta SLIKANJA(prema videu).

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065218)
Aparat se kod fotkanja pregrijati ne može

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065365)
Koliko god ja ponovio da fotoaparat nije video kamera i da se nema što kome gledati kroz prste, on nastavlja dalje po svome... Trolanje?

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3065392)
Ivane, ponovi još 1000 puta ako te volja, ali to je tvoja tvrdnja ja nikada nisam rekao da je fotoaparat kamera.

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065417)
I dalje uporno trabunjaš o grijanju i pregrijavanju. Ako pričamo o fotoaparatima, drži se teme.

Citiraj:

Autor Alvin (Post 3065418)
Ček, ponovim ti. Imamo A9, profesionalni fotoaparat koji se pregrijao prilikom slikanja ....

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3065438)
Ima li smisla dalje uopće?
Od prvog trenutka tvog uključivanja u temu, konstantno se povlači pljuvanje na temu pregrijavanja kod video snimanja.

Nemoš vjerovat.:hitthewal:
Mislim da bi moderatori morali reagirati jer ovakve rasprave nisu niti mogu biti konstruktivne.

syss 30.05.2017. 12:08

prekinite se svađat.

eto, reagirali smo :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 22:22.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger