PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   DIY i Tinkering (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=74)
-   -   3D printer neće printati - molim savjet (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=304689)

chief_wolfinjo 13.09.2020. 18:19

3D printer neće printati - molim savjet
 
Bok,

imam novi 3d printer: two tree sapphire pro. i kada sam ga sastavio, i odradio prvo probno printanje, sve je normalno radilo.

i tak 10-ak minuta kasnije, želim ponovo nekaj isprintati, i stisnem print. i glava krene se micati ali ne izlazi van materijal....

znači glava se kreće po radno površini kao da printa, ali ništa ne izlazi...

probao sam s opcijom da još uvuče materijala unutra kroz cijev, ali koliko vidim nema efekta.. kao da se je vrh glave kroz koji ide materijal van zaštopao ?

sada ne znam kako to odštopati ili što mogu napraviti ?

hvala

1v@n 13.09.2020. 18:34

Ako nemaš u softwareu od printera opciju da samo glavu zagriješ, onda probaj Repetier
https://www.repetier.com/

Spoji printer i zagrij glavu na 100+ stupnjeva ako koristiš PLA i pusti da iscuri sve van, pa onda još kroz Repetier provuci 20-ak cm materijala i vidi jel teče ravnomjerno.

Ovako ti izgleda interface
https://reprap.org/wiki/File:RepetierHostStartpage.png

Roso 13.09.2020. 19:40

Je li ti samo prvi sloj ne printa ili ga pustiš minutu dvije ili duže? Nekad mu zna potrajati 10-20 sekundi da se počme primati.
Je li motor extrudera preskače? Čuo bi se neki klikajući zvuk iz njega.
Na kraju, ugrij hotend na temperaturu potrebnu za trenutni filament i ručno guraj filament. Sigurno postoji neka kvačica na extruderu koju trebaš pritisnuti, i guraj :)

Ako ne izlazi (a piše da je temperatura postignuta te je potvrđeno opeklinom na prstu), onda samo trebaš zamijeniti nozzle.

chief_wolfinjo 14.09.2020. 05:16

bok,

hvala na odgovorima :)

znači u programu postoji opcija, da se glava zagrije na 80 stupnjeva, ali nažalost ništa ne iscuri.. :(

inače kada je prvi put printao, po defaultu temperatura glave je bila 50 stupnjeva.

e sada ja ne znam dali je 80 stupnjeva dovoljno da iscuri ? ili mora biti 100 stupnjeva ?

druga stvar u opciji programa, imam opcija load ili unload za materijal. znači da ga Repetier povuče unutra ili izbaci van...

ali kada probam jedno ili drugo, samo malo povuče unutra ili malo izbaci van...

sad ne znam dali ja trebam pogurarti još ručno prema unutra ili ?

ne, uključio sam da nekaj printa, i printao je nekoliko minuta i ništa nije izašlo van.

motor extrudera preskače ? iskreno ne znam, mogu snimiti kraći video da vidite.

glava se dovoljno zagrije, jer sam taj nozzle je vruč, dobro da imam zamjenski nozzle...

samo mi je čudno da nakon jednog printanja nozzle je zaštopan ?

jedno pitanje, extruder je spojen s glavom putem šuplje cijevčice kroz koju ide materijal... po uputama tu cijevčicu je trebalo samo ukopčati....

a sada kada ju želim iskopčati, nema šanse.... ne ide van i ne ide

ima kakav trik da cijevčicu iskopčam i izvučem materijal iz nje ?

hvala :)

Roso 14.09.2020. 06:46

Ne znam kako ti firmware prikazuje temperature, ali sa 50-80 stupnjeva nece rastopit ništa. Za PLA najniže je oko 190. Jesi siguran da ne govoriš o temperaturi beda, odnosno podloge?

Cjevčica se uglavnom spaja sa push in fitinzima, pogledaj https://youtu.be/0ciZYN9P5eE

chief_wolfinjo 14.09.2020. 07:17

znači temeperatura glave može bit max 98 stupnjeva, a temperatura podloge ako se ne varam može biti max 230 stupnjeva.

a za cijevčicu budem sada probao tako.

Roso 14.09.2020. 07:25

Obrnuto je za temperature.
Btw, malo je vjerojatno da ti se nozzle odma zaštopa, to se drugačije manifestira (under extrusion, preskakanje extruder steppera i sl). Bit će ti nešto trivijalno na kraju, sigurno ;)

Nbdy32 14.09.2020. 09:24

Probaj cjevčicu izvaditi iz extrudera ...


Zagrij ga na 190 stupnjeva ...


Probaj rukom burati filament u extruder ...


Ide malo teže,ali bi trebala lastika dolje curiti,onak lagano ...


ako ide,onda provjera,da li extruderov motor uvlači filament ...

chief_wolfinjo 14.09.2020. 10:43

ovako moj extruder izgleda:

https://i.ibb.co/KmTM43f/IMG-20200914-071807.jpg

prva stvar koja me zanima, a za koju nema ništa u uputama.

dali vijak koji je zašarafljen s lijeve strane, dali treba biti jako stegnut ili koliko jako ?

drugo, probao sam izvaditi plastičnu cijevčicu, ali nikako da je izvučem...

kojom metodom to mogu izvesti ?

danas sam inače ponovo probao nekaj isprintati, i stavio sam max

temperature, i tek je malo iscurilo i opet nije niš isprintalo :(

Facelessone 14.09.2020. 10:59

Taj vijak lijevo ti određuje koliko jako zupčanik drži filament, mora biti stegnut dovoljno da ga drži, a opet ne pre jako da ga deformira previše.
PTFE cijevčicu izvučeš tako da stigneš ovaj bijeli plastični dio na metalnom fittingu i pritisneš prema dolje/unutra i onda cijevčicu možeš izvuči van.

Ne znam kaj si točno zeznuo, ili je tak tvornički došlo, ali daj prvo utvrdi da kada griješ hotend da se zapravo grije hotend a ne bed. Možda si krivo podesio slicer ako su ti tako definirane temperature. Dal ti tak pišu temperature u sliceru ili na LCDu od printera?

Za printati PLA temperature ti trebaju biti od oko 190-220 stupnjeva, ovisno o filamentu.

Nisi baš odabrao printer za početnika, pogotovo jer s kinezima zna biti puno tweakanja dok uspiješ nešto složiti da normalno radi.

chief_wolfinjo 14.09.2020. 11:05

ok. budem to probao kada dođem doma.

koliko recimo krugova otprilike bi bilo idealno za taj vijak ? da ne bude prejako.

i nije bed, budem poslikao ekran od printera, da se mogu vidjeti postavke.

ali što se tiče temperature mislim da sam sve stavio na max :D

čudno mi je da sada neće raditi odnosno printati, a kada sam 10 minuta ranije

isprintao probni model. tada je sve radilo normalno...

printao sam inače s microsd kartice, nije povezano sa kompom.

znači umetno sam karticu u utor, odabrao print i odabrao file i to je to.

inače ja sam dobio kao poklon taj printer, te sam samo mislio ga probati i to je to...

i banana nakon prvog uspješnog printanja, negdje je zapelo :)

hvala :)

Roso 14.09.2020. 11:09

A jesi pokušao ponovo isti taj model sa kartice? Možda si stvarno krivo podesio temperature u sliceru za te druge printeve.

chief_wolfinjo 14.09.2020. 11:11

Citiraj:

Autor Roso (Post 3438271)
A jesi pokušao ponovo isti taj model sa kartice? Možda si stvarno krivo podesio temperature u sliceru za te druge printeve.

ali nisam uopće spajao printer s usb kabelom

cijelo ovo vrijeme pokušavam s kartice. :)

Roso 14.09.2020. 11:13

Aha, znači koristio si gotov g-code.

Facelessone 14.09.2020. 11:14

Oke, ali da li si to kaj sad želiš isprintati s kartice ti prebacio na karticu ili je došlo sa printerom?

chief_wolfinjo 14.09.2020. 11:18

Citiraj:

Autor Facelessone (Post 3438275)
Oke, ali da li si to kaj sad želiš isprintati s kartice ti prebacio na karticu ili je došlo sa printerom?

ja sam prebacio.

da budem precizniji, skinuo sam gotov model baby yoda

ali je model bio prevelik, pa sam u programu Cura napravio scale,

i smanjio za 60%... da ne bude predugo printanje... i onda sam takav file

prebacio na microsd karticu.

VandaL.pr! 14.09.2020. 12:03

Baci si oko na thermistore dali su ti dobro priključeni, mozda su zamjenjeni thermisori za bed i hotend na ploči....

chief_wolfinjo 15.09.2020. 07:01

update:

uspio sam izvaditi bijelo crijevo i maknuo sam filament.

i prvo sam probao ispravnost extrudera, koji radi potpuno normalno.

znači najnormalnije ide naprijed ili nazad filament.

međutim koliko vidim u glavi je ostao komadić stvrdnutog filamenta

https://i.ibb.co/gMZhXfq/1600145626665-2.jpg

ovo plave boje to je ostalo.... i nikako da izađe van.

znači stavio sam temperaturu na 260 stupnjeva i opet ništa...

jedino kaj mi je čudno, kada sam uključio printer i pokrenuo proces

podizanja temperature da nakon 10 ak sekundi je malo iscurilo van... jedna

kapljica i to je to.

a kada je temperatura bila 260 stupnjeva, jednostavo ništa nije izašlo van..

pa vas molim savjet kako odštopati to ? dali se smije s gornje strane s

nekakvom tankom iglom to očistiti ?

hvala

Nbdy32 15.09.2020. 10:22

Možeš,ali oprezni,bilo bi idealno da imaš one nekadašnje "pinove" za vađenje kartica iz moba,bile su praktične ...


Zagrij glavu,i lagano guraj,naravno sa duže strane na kraču da izađe van ... :-)


Makar mi je čudno da neide van,ako rukom guraš filament na zagrijanoj glavi ...

p3c3k 15.09.2020. 12:48

Temperatura od 260°C je puno previse ako je u pitanju PLA. Kad zagrijavas ispisnu glavu, on bi trebao curiti van vec na 170°C a ispisujes ga na ~215°C. Bojim se da se zbog takve visoke temperature kod tebe materijal zapekel. Moguce da je materijal dugo stajal pa je povukel vlagu na sebe

chief_wolfinjo 16.09.2020. 09:41

kada sam printao. onda je bila normalna temperatura po defaulta kakva je u programu printera. ja nisam ništa dirao...

tek kasnije kada se je zaštopalo, pokušao sam odštopati povečanje temp na max :)

uglavnom, danas ću pokušati odštopati, napravio sam si nekakav metalni štapić

jer nemam nikaj tak tanko 0,4mm.....

a gledao sam po trgovinama u Zagrebu, isto banana... :(

chief_wolfinjo 18.09.2020. 18:25

samo da javim, da sam danas odštopao i sada je sve uredu. :)

sutra bi isprintao jedan model, čisto radi proble.

prije nego napravim to, možete mi reći sljedeće:

ja ću putem microsd kartice isprintati model, neću spajati na komp

i ako me pamćenje služi, po defaultu printer ima podešenu temperaturu

glava 200 stupnjeva, podloga 50 stupnjeva... to je ok ?

i druga stvar, kada printer završi s printanjem, dali se nakon toga treba neka

dodatno napraviti po pitanju čišćenja, ili mogu slobodno ugasiti printer ?

hvala

Kruno M 18.09.2020. 18:40

Nema printer podešeno po defaultu temperature, to mora biti u gcode-u biti. Podešavaš u sliceru (CUra, PrusaSlicer ili koji god koristiš)

Nikakva čišćenja, ja ugasim printer. Eventualno ako znam da sljedeći puta koristim drugi filament, ovaj izvučem van.

chief_wolfinjo 18.09.2020. 19:13

Citiraj:

Autor Kruno M (Post 3440011)
Nema printer podešeno po defaultu temperature, to mora biti u gcode-u biti. Podešavaš u sliceru (CUra, PrusaSlicer ili koji god koristiš)

Nikakva čišćenja, ja ugasim printer. Eventualno ako znam da sljedeći puta koristim drugi filament, ovaj izvučem van.

Cudno. Jer zadnji put kada sam printao. Automatski je pidesio na gore navede temperature.

Ja sam samo prebacio file na microsd karticu. I stisno print


200 stupnjeva je uredu temperatura ?

Kruno M 18.09.2020. 19:49

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3440028)
Cudno. Jer zadnji put kada sam printao. Automatski je pidesio na gore navede temperature.

Ja sam samo prebacio file na microsd karticu. I stisno print


200 stupnjeva je uredu temperatura ?

Taj model što si printao je već bio podešen na te temp onda.

200stupnjeva za koji materijal?

Ja PLA zavisi kako koji, printam od 185-195dizna / 50 bed. PET-g oko 210dizna / 70 bed.

Facelessone 18.09.2020. 23:44

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3440028)
Cudno. Jer zadnji put kada sam printao. Automatski je podesio na gore navede temperature.

Ja sam samo prebacio file na microsd karticu. I stisno print


200 stupnjeva je uredu temperatura ?

Stvari koje su ti bitne
-imaš 3D model, file koji ti završava na .stl ili neki drugi format koji slicer prodržava
-taj 3D model učitaš u slicer (Cura, Simplify3D, Slic3r i drugi..)
-on iz tog modela prema hrpi parametara koje možeš podesiti napravi G-code koji ti prebaciš na SD karticu, ili printaš preko USB-a, zapravo ti je taj dio sad nebitan. Ako ti je kartica draža koristiš karticu.
-slicer ti mora imati ispravno podešen profil za TVOJ 3D printer, ne takav koji ima netko drugi na planeti, nego baš tvoj. Ako želiš dobre printeve taj dio moraš sam dodatno podesiti, ako dobiješ neke tvornički preporučene vrijednosti, pogotovo kod kineza. Kod boljih printera su tu razlike manje i imaju bolje default profile
-u tom kodu je određena temperatura extrudera, koju debljinu filamenta koristiš, temperatura bed-a itd..
-ako mali Štefek od susjeda ima slični printer tvom i da ti svoj gotov G-kod koji se njemu super isprinta, tebi može ispasti užasno
-postoje dosta velike razlike u filamentima, i svaki koji koristiš ti treba određena podešavanja kako bi ti print bolje ispao, možeš imati neki model za test koji printaš svaki puta kada staviš novu rolu
-razlike ti mogu biti velike i između 2 role istog proizvođača, da se ne začudiš

PLA 190-220°C, BED ovisno o tome kakvu podlogu imaš, ali oko 50-60°C.

I opet, isti filament i različiti printer, jednome može bolje pasati i 10°C manja ili veća temperatura, opet ovisno o 100 faktora u koje je bolje ne ulaziti da te ne zbune.

chief_wolfinjo 19.09.2020. 06:46

hvala na objašnjenju :)

koji tip filamenta imam, doista ne znam :D

u uputama samo piše da se dobije random color

na ebay-u i aliexpressu gdje navedeni 3d printer prodaje, ista stvar... random

color filament...

također jučer sam pitao kineza od kojeg je i printer stigao, i on veli stavi na 200

stupnjeva, što je očito default ovog printera ako se naravno printa direktno

sa microsd kartice

:respekt:

Nbdy32 19.09.2020. 14:26

Ma nema printer default ...

Kad otvoriš CURU,odeš u setings (ima milijon opcija) ...

Bilo bi idealno spojiti printer USB kablom,te "povuć" neke opcije prema modelu printera ...

Nakon toga u settingsu podesiti na fino stvari kao temperature hotend-a i bed-a ...

Kinezi u pravilu sa printerom isporučuju PLA filament i on je cca 200 (hotend) i 60 (bed) ...

Kad to malo promotriš podesiš (malo i googlaš za podešavanje) ... pusti printanje preko USB-a ... kad odprinta,pregledaj,da li treba još kaj podesiti,te nda prebacuj stvari na SD karticu i printaj ...

chief_wolfinjo 20.09.2020. 07:21

imaš pravo. :)

kao što kažete prvo u programu Cura podesite postavke i takav file spremite.
u mom slučaju treba biti 200 stupnjeva temperatura, jer sam dobio gratis PLA filament.

franzD 20.09.2020. 10:02

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3440400)
kao što kažete prvo u programu Cura podesite postavke i takav file spremite.

Točnije je reći da Cura temeljem postavki priprema upute printeru (GCODE datoteka) što treba raditi. Resetiraj položaj glave, ugrij podlogu, ugrij sapnicu na 200 stupnjeva, istisni X milimetara filamenta dok ideš s iz točke A u točku B i tako dalje.
Bez toga, printer ne može ništa napraviti sam osim se eventualno kalibrirati ili resetirati u home position.
Kad printaš preko USB-ja, Cura te naredbe šalje direktno, jednu za drugom.

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3440400)
u mom slučaju treba biti 200 stupnjeva temperatura, jer sam dobio gratis PLA filament.

Ali samo za tu rolu/boju filamenta koju si dobio. Za bilo koju drugu rolu će ti pisati preporučena temperatura u rasponu, koja može, ali i ne mora, davati dobre rezultate na tvom printeru.
U 3D printanju ima puno varijabli i puno eksperimentiranja.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:16.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger