PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Aplikacije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Backup i sinkronizacija foldera (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=310508)

pogi 14.11.2021. 12:27

Backup i sinkronizacija foldera
 
Krenuo sam u sređivanje/orgnizaciju važnih podataka i backup kopije. Čak mislim da bi bilo dobro negdje dodati podforum "Backup podataka", ali dobro...

Ideja mi je slijedeća. Obzirom da je riječ o nekih 700 - 800 Gb slika, video zapisa, dokumenata i raznih drugih podataka, što za današnje diskove nije nešto pretjerano, zasad imam 3 fizička diska (2 u računalu i 1 USB3 eksterni). Na svakom od njih bi kreirao "backup" folder koji bi , dakle , bio identičan.

E sad, pitanje, kako ih sinhronizirati? Ideja je da ako nešto dodam u bilo koji od ta tri foldera, da se dodano kopira po preostala dva foldera. A opet ako se nešto pobriše u jednom da se ne pobriše u preostala dva?

Ili sam previše zakomplicirao sve i da imam jedan folder i da ga backupiram nekim softverom na preostale fizičke diskove?

The Exiled 14.11.2021. 13:13

Provjeri DSynchronize ili Syncthing.:frend:

Nikky 14.11.2021. 13:15

Mislim da je baš nedavno netko pitao isto / slično pitanje i koji program upotrijebiti.

Nema tog programa koji će znati "šta je pisac htio reći" odnosno šta treba napraviti ako mu sam ne zadaš :D

Svakako unutar tog "Backup foldera" napravi neku (tebi logičnu) organizaciju pod foldera da lakše pratiš promjene.

Netko je spominjao da ima programa koji mogu detektirati kada uštekaš vanjski usb stick / hdd (nikako da zapamtim koji), moguće da se radi o Rsync ili Robocopy,
i onda sam odradi definirani task sinhronizacije, moguće je definirati da ništa ne briše nego samo doda (kopira) novo tj. razliku.

Eto kolega bio brži :kafa:

Libertus 14.11.2021. 14:00

Da se priključim u temu. Mene zanima backup Synology NAS-a u cloud, da je kriptirano. Ali ne cijelog, nego da označim koje mape ili diskove.

Što preporučujete ukoliko netko ima iskustva (na koji način)?
Koji cloud je najisplativiji?

trunto 14.11.2021. 14:26

Backup i sinkronizacija foldera
 
Citiraj:

Autor pogi (Post 3560925)
Krenuo sam u sređivanje/orgnizaciju važnih podataka i backup kopije. Čak mislim da bi bilo dobro negdje dodati podforum "Backup podataka", ali dobro...

Ideja mi je slijedeća. Obzirom da je riječ o nekih 700 - 800 Gb slika, video zapisa, dokumenata i raznih drugih podataka, što za današnje diskove nije nešto pretjerano, zasad imam 3 fizička diska (2 u računalu i 1 USB3 eksterni). Na svakom od njih bi kreirao "backup" folder koji bi , dakle , bio identičan.

E sad, pitanje, kako ih sinhronizirati? Ideja je da ako nešto dodam u bilo koji od ta tri foldera, da se dodano kopira po preostala dva foldera. A opet ako se nešto pobriše u jednom da se ne pobriše u preostala dva?

Ili sam previše zakomplicirao sve i da imam jedan folder i da ga backupiram nekim softverom na preostale fizičke diskove?


Robocopy je savrsen za to.
Imam isti use-case kao ti i šljaka mi petfektno.
Ali pazi: jedan ti disk odnosno folder mora biti referentan odnosno “single source of truth” (SSOT).

Donja linija radi mirror src-a na dst.
Ako se doda/brise na src-u, isto ce se odraziti na dst-u nakon izvodjenja komande.

Za opcije koje imam ukljucene citaj help. Najbitnije su MIR (mirror) i XD, da preskoci problematicne/nepotrebne foldere.


robocopy %src% %dst% /MIR /DCOPY:DAT /XD "$RECYCLE.BIN" "System Volume Information" "RECYCLER" /V /TEE /NP /R:3


Sent from my iPad using Tapatalk

pogi 14.11.2021. 15:21

Probati ću FreeFileSync . Kažu da može sincati u oba smjera

pogi 14.11.2021. 21:20

I zapravo radi točno što mi je trebalo. Sync u oba smjera, dakle nekakav merge dva foldera.

Night 15.11.2021. 14:02

Sa FreeFileSync imaš više opcija,
Two Way - kopira sa jedne strane na drugu ono što fali i obrnuto, ne briše ništa, smjer je nebitan
Mirror - kopira s jedne strane na drugu ono što fali, ali i briše na toj drugoj strani ono što je višak (što više ne postoji na prvoj strani), to bi bio neki klasični backup gdje hoćeš da dva foldera isto izgledaju, bitan je smjer
Update - kopira s jedne strane na drugu ono što fali, ali ne briše ono što je višak niti kopira to na drugu stranu, bitan je smjer

pogi 15.11.2021. 18:51

TwoWay je to što sam trazio


Sent from my iPhone using Tapatalk

Renesis 15.11.2021. 19:05

Syncback isto radi uredno sa svim opcijama


Sva vremena su GMT +2. Sada je 21:36.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger