PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Avion na pokretnoj traci (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=61356)

pogi 22.02.2007. 10:20

Avion na pokretnoj traci
 
Stara zagonetka koja uvijek rezultira zanimljivom raspravom koja neke i poduči koječemu.

Dakle, avion stoji na pisti koja se može micati poput pokretne trake. Avion se kreće u jednom smjeru dok se pokretna traka ispod njega kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji trenutno prati brzinu aviona i podešava brzinu pomične trake tako da uvijek bude jednaka brzini aviona (ali u suprotnom smjeru).

Hoće li avion poletjeti ili ne?

Boopsy 22.02.2007. 10:34

Poletjet ce zato sto avon ne pokrecu kotaci vec mlazni motori. Moze se traka vrtjet kojom brzinom zeli ali ona ce samo brze okretati kotace.

Matijac 22.02.2007. 10:39

Trebal bi poletjeti jer avion nema pogon na kotače nego na propeler ili mlaz tak da nije bitno kojom brzinom kotač idu, ali, ako nema strujanja zraka oko krila avion ostaje na zemlji.

Trebalo bi pokusa napraviti ovak zaprav :D

atha 22.02.2007. 10:40

Hmmm...

Kotaci koji se nalaze ne igraju ulogu u kretanju aviona, oni ostvaruju dodir sa plohom i ako nije neku uber veliko trenje koje u ovom slucaju nije, nema razloga da avion ne poleti jer mlazni motori su ti koji pokrecu avion, i stvara se uzgon. Ne prenosi se snaga motora na kotace kod aviona.
Dakle, zanemarujemo odnos sa plohom odnosno trakom, bitan je odnos izmedju aviona i zraka.

Ali to sam samo ja. : stoopid

domy_os 22.02.2007. 10:53

Neće poletiti jer je za neki uzgon potrebna i zračna struja koja mora "putovati" preko krila, a u ovom slučaju avion stoji na mjestu pa nema ni zračne struje zbog toga što gore lijepo piše:
Citiraj:

Traka ima kontrolni sustav koji trenutno prati brzinu aviona i podešava brzinu pomične trake tako da uvijek bude jednaka brzini aviona (ali u suprotnom smjeru).
To znači da se te dvije brzine poništavaju pa je ukupna brzina jednaka nuli.

robert7 22.02.2007. 10:54

po meni sumnjam da bi poletio.istina da ga pokrecu mlazni motori,ali on nema onda zalet,a motori sumnjam da mogu stvoriti takav šus da s mjesta krene.jer da i uspije dignuti nos,onda bi ga vjerojatno preokrenulo,posto on nema silu za sobom koju vuće od težine,jer stoji na mjestu.

***eno pitanje

SPLiFF 22.02.2007. 10:57

Citiraj:

Autor domy_os (Post 653871)
Neće poletiti jer je za neki uzgon potrebna i zračna struja koja mora "putovati" preko krila, a u ovom slučaju avion stoji na mjestu pa nema ni zračne struje.

Citiraj:

Autor robert7 (Post 653873)
po meni sumnjam da bi poletio.istina da ga pokrecu mlazni motori,ali on nema onda zalet,a motori sumnjam da mogu stvoriti takav šus da s mjesta krene.jer da i uspije dignuti nos,onda bi ga vjerojatno preokrenulo,posto on nema silu za sobom koju vuće od težine,jer stoji na mjestu.

***eno pitanje

i ja mislim da je ovo :cool:

Matijac 22.02.2007. 11:03

S jedno stranog foruma, c/p

I think people's yes/no answers depend largely on them ignoring these
two points. To clarify, imagine the treadmill runway but with a fixed
control tower at the start.

Scenario A - Lets assume that the plane tracks the treadmill's speed:
The treatmill starts moving at whichever ludicrously high speed you
care to mention and the plane's engines are running. For the plane to
remain stationary relative to the control tower, the engines would
only need to operate at a power to overcome the friction on the
free-spinning wheels - as previously quoted by egon_spangler, about
12% for a 747 with the wrong wheels on a concrete treadmill (a whole
new question, I feel?). In this instance, will the plane take off?

Answer: Absolutely not as there is no airspeed/lift (see everyone
elses comments for further explanation)

Scenario B - the treadmill tracks the planes speed: The "speed" of the
plane would be it's speed relative to the control tower. If the plane
accelerates to 100mph, the treadmill would accelerate to 100mph, and
the net effect would cause the wheels to spin at 200mph. However, the
plane would still be moving forward at 100mph. (For the plane to
remain stationary relative to the control tower, there would have to
be no speed, and so the treadmill would not move either.) Will the
plane take off?

Answer: Absolutely yes. Once it achieves the necessary speed relative
to the control tower, the airspeed would be sufficient to create the
lift. Granted the plane will have to overcome more friction on the
wheels than it would on a static runway as they are moving at twice
the speed, but the engines would easily overcome this.

robert7 22.02.2007. 11:12

pa nece jer imš špagu,a avion nije ničim vezan,tj njega ništa ne vuče (bar tako mislim).

njega samo tjera sila njegovih motora naprijed,ali traka tu istu silu negira jer mu se podloga vrti u kontra smjeru.

recimo da bi bio bolji primjer da ti trčiš po istoj traci,i što brže trčiš to brže se traka vrti

mislis da bi uspjeo pretrčat traku?

EDIT: Argh bio je post iznad neki ? ili sam lud :p :beer:

flajpan 22.02.2007. 11:13

Ja mislim da je sigurno ovo kaj je domy rekel - treba se stvoriti uzgon da se avion digne - visi tlak ispod krila, a nizi iznad, a za to treba zrak strujati i to dovoljno brzo, a strujanja nema jer avion stoji na mestu : goood :

Evo pokus iz fizike ;)

rams 22.02.2007. 11:48

Da i ja misim definitivno nemoze poletjeti bez uzgona na krilima, ovo sto se tice da motori a ne kotaci daju pogon, onda bi avion u teoriji mogao navit motore na maximum i poletit s mjesta odmah :D

yedwy 22.02.2007. 11:57

Dečki nemamo što misliti ili ne misliti - neće poletjeti... : lol2 :

Ko kaže? Bernouli... :D

RAK 22.02.2007. 12:01

Citiraj:

Autor rams (Post 653922)
Da i ja misim definitivno nemoze poletjeti bez uzgona na krilima, ovo sto se tice da motori a ne kotaci daju pogon, onda bi avion u teoriji mogao navit motore na maximum i poletit s mjesta odmah :D

Otprilike tako.

Avion pri polijetanju treba dobiti uzgon na krilima a to se zbog profila krila dobiva tako da se preko krila pusti strujanje zraka. U slučaju aviona je to strujanje dobiveno tako da se avion kreće. Stvara se razlika tlakova na krilima koja avion tjera prema gore. Dakle, na donjem se dijelu krila stvara veći tlak i time se avion diže.

Kada bi išli obrnutim redosljedom i postavili ispred aviona ventilator (ajme koliki bi morao biti) onda bi avion krenuo prema gore jer bi to strujanje zraka stvaralo podtlak.

Kod elisnih motora te elise samo poboljšavaju to strujanje i potiču ga i zato mogu ti "ventilatori" biti sastavni dijelovi aviona.

Nisam baš stručnjak u ovome pa niti ne znam baš dobro objasniti. Siguran dam da ima ovdje takvih koji to znaju i kada ih se probudi u 11 ujutro.

Boopsy 22.02.2007. 12:10

Citiraj:

Autor flajpan (Post 653891)
Ja mislim da je sigurno ovo kaj je domy rekel - treba se stvoriti uzgon da se avion digne - visi tlak ispod krila, a nizi iznad, a za to treba zrak strujati i to dovoljno brzo, a strujanja nema jer avion stoji na mestu : goood :

Evo pokus iz fizike ;)

Tako je treba mu uzgon i tu se svi slazemo.

Ali da pojednostavnimo pitanje " da li ce se avion kretati po traci?"
Ako ce se kretati bit ce uzgona, a ako stoji na mjestu na toj traci nema sanse da ce se dici.

Podjelite taj problem na dva djela:
1: Avion se pokrece tako da mlazni motor usisava zrak. Znaci neka jaka sila u jednom smijeru.
2: Kotaci na traci. Tu traka zeli pomaknuti avion u suprotnom smijeru. Snaga te sile je samo pojacano trenje kotaca (brze ce se kotaci vrtiti:D).

Zbrojite te sile i avion ce poletjeti.

Edit: evo jedan drugi primjer:
Da avion slijece i traka se vrti u suprotnom smijeru od smijera aviona koji slijece. Sta to znaci da ce se avion zaustaviti na mjestu ili ce mu se brze zavrtiti kotaci pri slijetanju?

Gabre 22.02.2007. 12:10

da je moguće takvo polijetanje, onda se ne bi pravili aerodromi nego velike rotirajuće trake ;)

simple as that.

Gabre 22.02.2007. 12:12

Citiraj:

Autor Boopsy (Post 653938)
Tako je treba mu uzgon i tu se svi slazemo.

Ali da pojednostavnimo pitanje " da li ce se avion kretati po traci?"
Ako ce se kretati bit ce uzgona, a ako stoji na mjestu na toj traci nema sanse da ce se dici.

Podjelite taj problem na dva djela:
1: Avion se pokrece tako da mlazni motor usisava zrak. Znaci neka jaka sila u jednom smijeru.
2: Kotaci na traci. Tu traka zeli pomaknuti avion u suprotnom smijeru. Snaga te sile je samo pojacano trenje kotaca (brze ce se kotaci vrtiti:D).

Zbrojite te sile i avion ce poletjeti.

NEĆE poletjeri

pa pobogu, da bi postojao UZGON, onda se avion mora kretati kroz prostor, a ne stajati na mjestu...



NEĆE poletjeti.

Boopsy 22.02.2007. 12:19

Pa i kazem da se mora kretati kroz prostor. Samo ja tvrdim da ce se kretati kroz prostor.
Evo jedan drugi primjer:
Da avion slijece i traka se vrti u suprotnom smijeru od smijera aviona koji slijece. Sta to znaci da ce se avion zaustaviti na mjestu ili ce mu se brze zavrtiti kotaci pri slijetanju?

Vuco 22.02.2007. 12:21

Rak je to super objasnio. Avion ima takav profil krila da mu razlika u tlakovima omogućuje da poleti.

Jedino ako je avion onaj ratni, Herijer, kako se već piše :D

Boopsy 22.02.2007. 12:24

Citiraj:

Autor Vuco (Post 653955)
Avion ima takav profil krila da mu razlika u tlakovima omogućuje da poleti.

Ali to se svi slazemo. Ali pitanje ti je da li ce se avion kretati po traci ili ne???

Gabre 22.02.2007. 12:28

pa kako će se kretati po traci ako se izjednače brzina kretanja aviona i brzina kretanja trake, a idu u kontra smjerovima....
isto kao da ti hodaš po pokretnim stepenicama u kontra smjeru, i ako uhvatiš određenu brzinu, uvijek si na mjestu..

a ovo sa slijetanjem aviona na traku je teško izvesti, upravo zbog brzine kretanja aviona, i brzine vrtnje aviona....
a i u tom slučaju mislim da bi se avion prevrnuo ili tako nešto, jer bi naglo ostao bez strujanja zraka... kao da ga odjednom staviš u beztežinski prostor... tako ja imam neku predožbu...

JC Denton 22.02.2007. 12:30

Citiraj:

Autor Gabre (Post 653941)
da je moguće takvo polijetanje, onda se ne bi pravili aerodromi nego velike rotirajuće trake ;)

simple as that.

ma sto ti pricas? Pa avion ce se kretati, samo sto ce se kotaci okretati duplo brze. Nikakve logike mi nema da avion nece poletjeti. Relativna brzina kotaca ne igra veliku ulogu..jer kotaci se mogu i ne okreteti u zraku, pa avion ide. Struja zraka je jedina bitna tj. relativno kretanje aviona u odnosu na zrak (ili obrnuto).
Jer recite mi onda npr. kod hovekrafta... moze li se on kretati uzvodno po rijeci? ne moze? Da li moze ici nizvodno , okrenut se i krenut uzvodno? naravno da moze jer ga pogone elise koje ga "odguravaju od zraka", a sama brzina podloge po kojoj se krece nema nista s tim. Da ima dovoljno jake motore i krila, i on bi poletio :)

Gabre 22.02.2007. 12:34

Citiraj:

Autor JC Denton (Post 653965)
ma sto ti pricas? Pa avion ce se kretati, samo sto ce se kotaci okretati duplo brze. Nikakve logike mi nema da avion nece poletjeti. Relativna brzina kotaca ne igra veliku ulogu..jer kotaci se mogu i ne okreteti u zraku, pa avion ide. Struja zraka je jedina bitna tj. relativno kretanje aviona u odnosu na zrak (ili obrnuto).
Jer recite mi onda npr. kod hovekrafta... moze li se on kretati uzvodno po rijeci? ne moze? Da li moze ici nizvodno , okrenut se i krenut uzvodno? naravno da moze jer ga pogone elise koje ga "odguravaju od zraka", a sama brzina podloge po kojoj se krece nema nista s tim. Da ima dovoljno jake motore i krila, i on bi poletio :)

ti malo brkaš pojmove prijatelju...
hoverkraft je nešto deseto u odnosu na avion...

no, on topic.

KAKO ĆE POLETJETI KAD NEMA STRUJANJA ZRAKA PREKO NJEGOVIH KRILA?

Avion stoji na mjestu pobogu! i kako da onda poleti ??

Boopsy 22.02.2007. 12:36

Pa da si stavio auto on se ne bi mrdnuo zato sto ima pogon na kotace ali avion nema.
Uzmi umjesto stepenica traku, i stavi mi role na noge:D. Dodaj mi spagu svezanu na kraju stepenica i ja cu se privuci po toj traci bez obzira kako se ona brzo vrtila.
Tako umjesto te spage avion ima mlazni pogon za kretanje.

Vuco 22.02.2007. 12:37

Citiraj:

Autor Boopsy (Post 653958)
Ali to se svi slazemo. Ali pitanje ti je da li ce se avion kretati po traci ili ne???

Kotači će se kretat. Avion će stajat na mjestu...

EDIT:
Smanjite doživljaje sa Caps lockom. Pitanje je zanimljivo i možemo se ko ljudi razgovarat...

yedwy 22.02.2007. 12:38

Da samo je poanta "zadatka" idelalna situacija u kojoj se zbog neutralizacije gibanja podlogom avion ne miče tj poanta je ako avion stoji na mjestu a podloga se kreće dal će poletjeti - neće...

Mora biti strujanje zraka točno određene brzine preko površine krila (potrebna brzina je određena profilom krila, površinom krila i masom letjelice) i ako ga nema nema ni letenja, može se podloga kretati sa 2 macha ispod njega svejedno neće (idealni uvjeti dakle zanemarujemo vitlanje zraka od trake i ostalo) poletjeti...

To strujanje se može napraviti aktivno ili pasivno ali ga mora bit...

Gabre 22.02.2007. 12:39

neki ovdje stvarno ne kuže neke osnovne pojmove kretanja...
pa normalno da će krenuti, ako traka nije identične brzine kretanja kao avion...
a avion je na kotačima, a kreće se pomoću mlaznih motora koji ga guraju naprijed..... i on se kreće, traka se kreće unazad, i avion stoji na mjestu, ok?

poletjeti neće jer nema UZGONA; NEMA strujanja zraka preko krila, prema tome, avion će stajati na traci, motori u punoj snazi guraju, a traka se vrti u kontra smjeru (traka se neće sama vrtiti, mora imati svoj nekakav pogon)

KnezTame 22.02.2007. 12:41

Dakle oba odgovora su tocna.

NE - zato jer avionu treba uzgon da bi mogao poletjet, da bi se stvorio uzgon avion se mora gibati, s obzirom da se avion krece po traci cija je brzina jednaka njegovoj, avion zapravo miruje te se ne stvara uzgon na krilima.

DA - s obzirom da nie definirano koji avion, avion tipa Harrier koji se uzdize okomito uz pomoc mlaznih motora, ce lako poletjet s pokretne trake.

eto cijeli misterij rijesen. : goood :

JC Denton 22.02.2007. 12:42

Citiraj:

Autor domy_os (Post 653871)
zbog toga što gore lijepo piše: ...


ovo sto si citirao nema nikakvu tezinu jer ako gledamo da se traka uskladjuje sa brzinom aviona to znaci da se avion VEC KRECE, a onda je kasno jer trenje kotrljanja nece tako brzo sustici povecanu snagu koju daje motor(pogotovo ako je mlazni avion).

A u slucaju da avion stoji, i traka stoji.. pa onda ti je svejedno :)

RAK 22.02.2007. 12:42

Citiraj:

Autor Boopsy (Post 653974)
Pa da si stavio auto on se ne bi mrdnuo zato sto ima pogon na kotace ali avion nema.
Uzmi umjesto stepenica traku, i stavi mi role na noge:D. Dodaj mi spagu svezanu na kraju stepenica i ja cu se privuci po toj traci bez obzira kako se ona brzo vrtila.
Tako umjesto te spage avion ima mlazni pogon za kretanje.


Iz korjena mijenjam mišljenje jer pitanje nisam razumio.

Avion nema 18WD nego ga guraju mlazni motori. To što će se kotači brže okretati ne igra ulogu. Glavno je da on dobije onu brzinu u prostoru koliko je potrebno.

Sigurno će poletiti.

Dobra fora koja je i mene uspjela izbaciti iz ravnoteže.

pogi 22.02.2007. 12:42

Odličan odaziv na thread. Dati ću si još malo vremena za svoj odgovor.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 00:06.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger