PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   AMD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Samsung kupuje AMD?? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=266795)

Wizzard 18.01.2015. 07:42

Samsung kupuje AMD??
 
Kupuje li to samsung Amd ili je Amd u gadnim problemima...meni se čini da to vuče prema bankrotu..nekoliko glavnih inžinjera je gasiralo...e sad jedino je pitanje koji dio ustvari bi samsung kupio..kako god neznam kud ovo vodi ...

Link..http://www.tomshardware.com/news/sam...l#xtor=RSS-998

coconut 18.01.2015. 10:02

Zanimljiv članak. Nažalost, ne cvjetaju ni Samsungu ruže u zadnje vrijeme. Mene čudi što AMD nije pokrenuo ništa na ARM tržištu ili bar pokušao sa implementacijom svojih GPU čipova na nečiji SoC.
Exynos možda je tehnološki napredniji (izbacili su 64-bitni čip prije) i ima manje problema od od SD-a (npr. pregrijavanje kod SD810), ali perfomanse su mu slabije.

MadBoY 18.01.2015. 10:22

Tesko da ce se taj scenarij desiti, autor samo daje svoje misljenje o svemu.
U utorak ce objaviti financijske rezultate za Q4 2014, pa se se malo bolje znati kakvo im je stanje. Za sad im je gubitak oko 40 milijuna dolara, nista strasno, znali su imati i 3 milijarde dolara gubitka (2008) :D.
AMD trenutno ima svoj SoC u PS4 i Xbox One a izgleda da ce i iduca Nintendo konzola koristiti AMD SoC. Rade na svojoj ARM arhiteturi (K12), a trenutno imaju Opteron A1100 koji je ARM. Nazalost K12 i Zen (x86) stizu tek 2016., tako da ce ih u ovoj godini moci izvuci jedino mobilno trziste i GPU, za desktop nema nikakvih novosti.

Mario92 18.01.2015. 14:34

FX se ne drži tako loše, negdje sam čitao da su imali 30% rast u odnosu na prošlo razdoblje nečega, ne znam točno :D

Neka se samo drže, bitno je dati Intelu konkurenciju u dekstop segmentu, low end i mobile segment ionako drži Qualcomm.

cccp 18.01.2015. 21:03

Po meni je pitanje logično, ali sumnjam da će se to dogoditi. Kao što je MadBoy rekao, imaju dovoljno da prežive 2015., a proizvodi iz 2016. će im odrediti sudbinu.

Par mojih razmišljanja u spoileru, čisto da ih stavim na papir :)



Mobilna utkamica je odavno izgubljena. Moćni Intel je tu izgubio milijarde u zadnjih par godina. Kakve šanse onda AMD ima? Vidimo kako se Nvidia proslavila. Marže su jako male. Uz to, nemaju svi IP relevantan za mobilni svijet poput jednog Qualcomma. Razvoj u potpunosti vlastitog SoC-a nije financijski, a još manje vremenski jednostavna.

Priče o proizvodnom procesu su čisti nonsens. AMD je sada fabless kompanija i tu su stvari jasne. Intel je drugi svijet. Svi ostali jednako kaskaju. Niti jedan od Samsunga, TSMC ili GF-a nije u značajnoj prednosti pred drugim, niti je AMD "vjenačan" za ijednog. Nije stvar samo u nanometrima. Kaveri je to već dokazao, a Carrizo će, vjerujem, dodatno potvrditi.

ARM serveri su još uvijek kocka i ako AMD tu ne uspije u naumu onda mogu staviti ključ u bravu. Imaju jak serverski IP i iskustvo što ostali ARM server igrači nemaju. Tu je, čini mi se, cijelokupna platforma puno važnija. PC svijet je i dalje u opadanju premda je vrijednost tržišta ogromna. A svi znamo da AMD nema nikakvog x86 aduta do 2016., a pitanje je hoće li imati i tada. Carrizo će možda uspijeti barem donekle sačuvati status quo protiv Intela, ali Zen će trebati biti stvarno nešto posebno da bi AMD-u vratio dio kolača ako ih taj dio kolača uopće i zanima više. AMD, čak i kada je imao bolji ili bar kompetitivan proizvod, nije uspio ozbiljno konkurirati Intelu. Poslovni svijet je vrlo konzervativan i teško ga je natjerati na promijenu. Intel je tu standard čak i kada to ne zaslužuje.

AMD-u bi Samsungova lova sigurno dobro došla, tu nema sumnje. Pitanje je koliko bi Samsung dobio, a koliko izgubio kupnjom AMD-a. Koliko bi svojih čipova prodao svojoj konkurenciji? Je li njegov tržišni udio dovoljno velik da bi opravdao investiciju i za koliko vremena bi se ona isplatila? Što se događa s x86 licencom? Ideja da Samsung kupi AMD zvuči sasvim logično, ali puno je tu pitanja po meni.



partwish 18.01.2015. 21:57

Ja sa čuo da ih Agrokor preuzima! :D

segregator 21.01.2015. 15:24

Mnogi vjerojatno ne znaju da je AMD prodao Imageon (iz kojeg je kasnije nastao Adreno) Qualcommu za siću jer je neka budala zaključila da nema kruha u mobilnom segmentu

A i Broadcomm je navodno napravio dobar posao kupivši, opet za siću, Xilleon od AMD-a

MadBoY 21.01.2015. 17:19

Adreno je zapravo anagram od Radeon :).
Tako da ovi koji ne vole AMD i Radeon, nemoje kupovati mobitele sa Adreno GPU-om :D.

syss 21.01.2015. 17:26

ja ga nemam, tak jasno :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:51.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger