PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hlađenje (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Postupak nanošenja termalne paste i ostala pitanja (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=63469)

Bartuc 12.03.2007. 21:16

Postupak nanošenja termalne paste i ostala pitanja
 
Pošto me u zadnje vrjeme ljudi dosta ispituju "Kako se stavlja pasta na procesor?", odlučio sam napraviti "Tutorial" kako se pravilno nanosi pasta!

Ovo je način na koji ja nanosim pastu: -rađeno na E4300 i CoolerMaster HyperTX

1) Priprema:

Pošto je pasta koju dobijemo na cooleru uglavnom loša potrebno ju je temeljito očistiti te nanjeti novu, bolju pastu! Iz mog iskustva najbolje paste su Arctic Silver 5 i Arctic Silver Ceramique! Pastu čistimo tako da vaticu (za čišćenje lica) natopimo u alkohol (ne previše) te temeljito očistimo bazu hladnjaka od serijski dobivene paste! Ukoliko je potrebno, procesor se također može na taj način očistiti od stare paste! Prije nanošenja nove paste, hladnjak i procesor moraju biti potpuno čisti i suhi! Kako kaže kolega ^SuperUnknown^, da bi u potpunosti očistili bazu coolera od masnoča, preporuka je koristiti običnu gumicu za olovku - ovo je također preporuka kolege undo-a!

http://img117.imageshack.us/img117/1...iboryy3.th.jpg

Ponekad je završna obrada baze coolera dosta loše izvedena te ju je poželjno malo "ispolirati" prije upotrebe! To se radi tako da se uzme najfiniji smirgl papir i nježno se izsmirgla baza coolera. Nakon njega potrebno je još i smirglanje sa vodenim smirgl papirom za dodatno glancanje baze coolera. Važno: Mora se koristiti vrlo fini brusni (smirgl) papir granulacije 1200, 1400 ili čak 2000 (hvala Smartguy). Neki ljudi čak preporučaju i poliranje sa raznim polir pastama ali ja mislim da je to više šminka nego što je korisno! Na svu sreću, baza HyperTX-a je vrlo dobro izvedena te nije potrebna dodatna obrada!

Na slici ispod možete vidjeti očišćenu bazu coolera od serijski dobivene paste.

http://img131.imageshack.us/img131/5...bazaxt3.th.jpg

2) Nanošenje paste:

Ja nanosim pastu tako da je stavim na sredinu procesora u vrlo maloj količini (zrno riže) te je prstom razmažem po cjelom procesoru (kako kolega ZMAJ kaže, "najbolji je osjet" te u potpunosti imate kontrolu nad pastom)! Nanesena pasta ne smije biti debela, dovoljno je vrlo tanak sloj, npr. poput debljine lista papira! Ako stavite pre debeli sloj paste tada se učinak hlađenja procesora smanjuje! Pasta zapravo služi da se cooler i procesor sjedine odnosno "zaljepe" te da između njih nema "zračnih jastučića" koji služe kao toplinska izolacija! Nakon što nanesete pastu na procesor, moja preporuka je da stavite još jedan vrlo tanki sloj paste na bazu coolera, tanji od onoga što ste stavili na procesor! Ukoliko vam je pobjeglo malo paste pokraj procesora, to se može vrlo lagano obrisati štapičem za uho! Kada ste to napravili, položite cooler na procesor te ga učvrstite za matičnu ploču (prikazano u uputama koje dobijete sa coolerom)!

- Ukoliko ne želite mazati prste, te ste skeptični dali pasta gubi rashladna svojstva ako dođe u kontakt sa ljudskom kožom, uvjek možete razmazati pastu na procesor i cooler sa nekom najlon folijom ili drugim improviziranim materijalom! Hvala windfucker.

Na slici ispod možete vidjeti količinu potrebne paste za Intel Core 2 Duo!

http://img131.imageshack.us/img131/9...asteog2.th.jpg

Drugi način koji ja osobno ne preferiram je da stavite na sredinu procesora kap paste (veličine zrna riže) te je pritisnete sa coolerom (ne jako) i tada ga lagano zarotirate da se pasta rasporedi između coolera i procesora! Ne volim ovaj način zato jer ne vidite što ste zapravo napravili i rijetko kada če se pasta ravnomjerno raspodjeliti po cjelom procesoru! Ako radite na taj način, pasta če se raspodjeliti po cjeloj površini procesora tek kada se zagrije i postane malo više "tekuča"! Baš iz tog razloga više volim prvi način koji sam opisao jer imate potpunu kontrolu nad pastom, a što se tiče zmazanih prstiju, to se lagano pere s vodom!

Na slikama ispod možete vidjeti nanesenu pastu na procesor i bazu coolera!

http://img75.imageshack.us/img75/460...acpusj0.th.jpg http://img117.imageshack.us/img117/5...lerucm3.th.jpg

Par riječi za kraj:

Svaka pasta pa tako i odličan Arctic Silver gubi na kvaliteti kako vrijeme prolazi. Moja preporuka je da svakih dvije godine (ili godinu dana) skinete cooler sa procesora te ih temeljito očistite i nanesete novi sloj sviježe (čiste/friške) paste. Time čete ostvariti bolje hlađenje procesora i dugovječniji rad komponenti! Također je preporuka svakih par mjeseci očistiti CPU cooler od prašine jer prašina je također toplinski izolator te smanjuje rashladna svojstva coolera! Kod čišćenja coolera vrlo je važno propuhati ili posaugati prašinu između aluminijskih/bakrenih lističa te očistiti ventilator od prašine!

Nadam se da če ovaj Tutorial nekome olakšati život bar malo!

Za kraj još jedna slika gotove montaže coolera na procesor ;)

http://img131.imageshack.us/img131/9...tovoyc6.th.jpg

Pozdrav ;)

Blue Spirit 12.03.2007. 21:36

Lijepo napravljeno :goood:


Nadodao bi da se isti postupak primjenjuje pri stavljanju paste na chipset ili na grafičke kartice.

Fera_os 12.03.2007. 21:41

Super, imaš rep_up od mene. Mogao si ako nije problem stavit temperature da vidim kolko si stupnjeva dobio(Idle, Full Load i tak...). Ja koristim isto tu metodu "zrno riže"...

amd freak 12.03.2007. 21:42

jednostavno i korisno...bravo...

vidim da napreduješ..tako treba :)

Swarm dude 12.03.2007. 22:20

Što nije niža temperatura ako se ispolira baza?! Onda ima manje pora i pukotina u kojima se zadržava zrak :stoopid:

jed2i 12.03.2007. 22:27

ja sam se malo namucio kad sam stavljao pastu na svoj c2duo

konkavan je, pa sam prvo nanio tanak sloj paste na procesor i sa staklom provjerio povrsinu coolera
na kraju je bila potrebna jako velika kolicina paste da bi cooler(scythe ninja) zadovoljavajuce ohladio clockani c2duo
mislim da je kolicina paste za svakoga posebna jer postoje neravni procesori i neravne baze hladnjaka

Soulliss 12.03.2007. 22:28

Uglavnom da, kao šo je i rekao bitno da nema zraka između hladnjaka i CPU-a.

Samo bih dodao ako smijem da je bolje razmazat pastu tako da stavimo na prst plastičnu vrećicu ili sl. nego direktno s prstom.

Inače Bartuc lijepo napravljeno....:respekt:

Bartuc 12.03.2007. 23:09

Evo budem sutra istestirao idle i load temperature sa Everestom i S&M-om pa bum stavio par screenshotova da se i one vide!

Što se tiče konkavnih proceva, oni bome jesu gnjavaža i stvano ne znam zašto ih rade na taj način makar znaju da ih je teže hladiti kao takve! C2D E4300 je imao potpuno ravnu površinu pa nije bilo problema!

Dalje, što se tiče Kiklopove tvrdnje za to ne bih znao pa se nebum mješao! Znam samo da je poželjno imati što ravniju površinu hladnjaka da se ne stvaraju "zračni jastučići" koji su spomenuti gore! Na hrapavoj bazi treba dosta više paste kako bi se oni izbjegli, a to smanjuje efikasnost hlađenja, zašto... zato jer pasta služi samo za "sjedinjenje" coolera i CPU-a u kompaktnu cjelinu, a ne i za hlađenje procesora!

Ako imate još kakvih ideja i svojih tehnika stavljanja paste na procesor slobodno se raspišite ;)

Pozdrav!

EDIT:

Također se slažem sa kolegom dzlobec-om, znaći ovaj postupak vrijedi za sve tipove komponenti koje koriste aktivno hlađenje!

Komponente koje koriste pasivne hladnjake koji se nemreju ušarafiti potrebno je očistiti od ljepljive trake koja služi za zaljepit hladnjak na komponentu i umjesto nje koristiti termalno ljepilo! -ovo je opcija (nije nužno) Zašto... Zato što ljepljiva traka slabo provodi temperaturu te pasivni hladnjaci montirani na taj način vrlo često više odmažu nego pomažu komponenti! Dok za razliku od ljepljive trake, termalno ljepilo je odličan vodič temperature te pruža bolje ljepljenje hladnjaka na komponentu!

Smartguy 12.03.2007. 23:30

bolje nanesenu pastu nisam u životu vidio :D

samo da nešto nadodam jer bit će vjerovatno i ovakvih slučajeva.
Za one koji misle da im je baza hrapava ili šta već pa se odluče polirati mislit će iz tvog napisanog(ako je noob) da treba uzet bilo kakav šmirgl papir recimo granulacije 200 ili nedaj bože manje. Mislim da nije potrebno polirat bazu sa običnim šmirgl papirom jer je svaka baza coolera koliko toliko glatka izuzev onih termaltakeovih :D. Ono šta želim reć je da bi kod poliranja najpametnije bilo uzet vodobrusni papir granulacije 1200 ili 1400 i prihvatit se posla. On će dat najbolje rezulatate.

uglavnom htio sam reći da navedeš granulaciju papira ;)

Bartuc 12.03.2007. 23:39

Citiraj:

Autor Smartguy (Post 673087)
bolje nanesenu pastu nisam u životu vidio :D

Hvala, hvala :)

Također hvala na doprinosu što se tiče granulacije smirgl papira! Budem to stavio u prvi post pa nek bude u kompletu!

Pozdrav!

ZMAJ 12.03.2007. 23:41

...
 
Citiraj:

Autor Bartuc (Post 672946)
Moja preporuka je da svakih dvije godine (ili godinu dana) skinete cooler sa procesora.

http://img131.imageshack.us/img131/9...tovoyc6.th.jpg

Pozdrav ;)

eh da bar ja skidam cooler jednom godisnje... bilo bi novaca. ali ovako s mjenjanjem coolera i procesora potrosim cijelu pastu u godinu dana hehe.

inace, super napisano, prvi put u 4 god vidim da je netko bas tako detaljno napisao.

Takoder htio bi "boldati" to sto si napisao da je najbolje mazati s prstom (najbolji je osjet), a ukoliko se zasere nesto najbolje je koristiti stapice za usi.

Bartuc 12.03.2007. 23:55

Citiraj:

Autor ZMAJ (Post 673097)
Takoder htio bi "boldati" to sto si napisao da je najbolje mazati s prstom (najbolji je osjet), a ukoliko se zasere nesto najbolje je koristiti stapice za usi.

Ažurirao sam post :)

Uglavnom kod E4300 mi nije trebao štapič za uha jer je cjeli proc metalni i nema veze ukoliko malo pobjegne sa strane! Dok npr. stari djed Socket A AMD ima malu jezgru te treba paziti te obrisati pastu ukoliko ode pokraj jezgre (štapič za uho čini čuda)!

ZMAJ 13.03.2007. 00:02

...
 
Citiraj:

Autor Bartuc (Post 673122)
Ažurirao sam post :)

Uglavnom kod E4300 mi nije trebao štapič za uha jer je cjeli proc metalni i nema veze ukoliko malo pobjegne sa strane! Dok npr. stari djed Socket A AMD ima malu jezgru te treba paziti te obrisati pastu ukoliko ode pokraj jezgre (štapič za uho čini čuda)!

yep. Istina, kod ovih novih je lakse ak nekaj pobjegne, al kod starog socketa A ak je nekaj pobjeglo moglo se samo jos vise upropastit (pa sam nakon par puta skuzio da nema do stapica za usi :D, dusu dalo za brisanje paste okolo jezgre hehe).

Da ne pricam na kakve sam sve procesore naisao dok sam kupovao (ugl Tbred-i i bartoni)... bilo je doslovno pola procesora razmazanog pastom i to ne jedan vec na puno takvih sam naisao...

Bartuc 13.03.2007. 00:06

Uh, pričaj mi malo:)

Nedavno sam prešao sa Palomina 1.7 i Bartona 2.5 na novije kompove! Makar se trudiš da sve bude dobro uvjek se nekaj podlije pokraj jezgre, makar naknadno:lol2:

Smartguy 13.03.2007. 00:12

eto zašto ja nikad nisam uzeo AMDa :p

^SuperUnknown^ 13.03.2007. 00:19

Ja bih jos dodao da se pri ciscenju bilokakve prljavstine sa povrsine procesora ili baze coolera nakon ciscenja maramicom i alkoholom povrsina ocisti gumicom za olovku jer ona skida masnoce i sve one prljavstine kojima krpica i alkohol ne mogu nista, a daje i nevjerojatan sjaj nakon tog tretmana :D Probajte jos danas!

undo 13.03.2007. 02:16

e to kaj @superunknown veli probajte upotri***iti i gumicu,stvarno odlicno cisti...

kolega @bartuc lijepo opisan cijeli postupak..

Bartuc 13.03.2007. 07:59

Hvala dečki, update-ao sam prvi post, ubacio sam gumicu gore! Nisam probao ali vjerujem da je ideja na mjestu (zvuči mi vrlo logično)!

Pozdrav!

Swarm dude 13.03.2007. 09:15

BTW treba biti tvrda gumica, meka samo još više zamrlja ;)

Kimi 13.03.2007. 09:40

lijepo opisano:respekt:

možda se i ja upustim u mjenjanje paste:fiju:

Matesonik 13.03.2007. 12:36

Onda, ocemo sticky??

Fera_os 13.03.2007. 13:50

Da, ja sam za Sticky...

Smartguy 13.03.2007. 13:55

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 673327)
BTW treba biti tvrda gumica, meka samo još više zamrlja ;)

da.... znači bila bi poželjna neka bolja rotringova ili staedtlerova :lol2:

windfucker 13.03.2007. 13:59

Sticky,da!
Nego,ako sam dobro shvatio...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle),znoja,i-najgorega-masnoća...Ako sam krivo shvatio,ignorirati napisano,molim,no ako nisam-obavezno koristiti neki "čišći" materijal za razmazivanje paste (čist PVC...).

Soulliss 13.03.2007. 14:06

Citiraj:

Autor windfucker (Post 673581)
...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle), znoja,i-najgorega-masnoća...

Da, na to sam ja mislio kad sam spomenuo da je bolje "plastičnom vrečicom" :).

Sticky, naravno!

windfucker 13.03.2007. 14:16

Citiraj:

Autor K1kl0p (Post 673000)
Jako ljepo i korisno prije svega moja pohvala :)

Ako bi dopustio nešto bi samo nadodo .
Uzimajuči u obzir površinu baze hladnjaka i temperature sljedeče je za zaključit da što je veča površina tjela to je brži prijelaz temperature kroz tjelo.
Tako da ova grublja završna obrada baze hladnjaka ima ulogu postič što veču površinu istog kako bi pasta imala što veču površinu prijanjanja na bazu i lakše
ispunila ono zadano pred nju (odvuč toplinsku energiju proizvedenu od strane procesora i prenjet ju na hladnjak koji ju onda predaje u okolinu ).
Kad bi polirali baze ta bi se površina smanjila i tako umajnio efekt hlađenja.
Nemoj se ljutit to sam napiso kako bi se ljudi postedjeli muka šmirglanja i poliranja. :)
Usvakom slučaju pohvala! :D

Sada vidio ovo.
Nhf K1kl0p,ali...
OVO bi bilo točno u slučaju da neravnine površine baze hladnjaka SAVRŠENO PRATE neravnine površine procesorašto je praktički-nemoguće postići...(dakle,gledano iz profila,takva struktura bi ličila na "sendvić" sa cik-cak pukotinom RAVNOMJERNE debljine).
U slučaju tvoje preporuke,imao bi VIŠAK PASTE na mjestima neravnina baze između nje i procesora.
Da skratim:netočno,nedovoljno promišljeno,uz isprike na velikim slovima,ali ovaj put molim adm/mod da ostave tako i ne zamjere mi na tome,jer je ovdje riječ o potpuno krivome savjetu kojega nitko nebi trebao slijediti...
Nhf još jednom,ali istina je na forumu "svetinja".Sa "The" ispred:D
EDIT:kome se neda čitati:D :POLIRAJTE ljudi i dalje,nema nam druge...

Bartuc 13.03.2007. 14:34

Citiraj:

Autor windfucker (Post 673581)
Sticky,da!
Nego,ako sam dobro shvatio...golim prstom razmazati pastu?Ljudska koža je-prljava za navedene potrebe razmazivanja paste.To nedvojbeno smanjuje kvalitetu paste same,zbog primjesa mertvih stanica epitela(kože,dakle),znoja,i-najgorega-masnoća...Ako sam krivo shvatio,ignorirati napisano,molim,no ako nisam-obavezno koristiti neki "čišći" materijal za razmazivanje paste (čist PVC...).

To je apsolutno istina, uvjek imaš na prstu barem znoja ako ništa drugo! No probao sam tokom svog životnog vjeka na različite načine nanositi pastu na procesor i razlika između stavljanja paste s prstom i nekim drugim materijalom je nikakva (u temperaturnom pogledu), tako da iz tog razloga više volim prstom nanjeti pastu jer točno možeš osjetiti gdje imaš zadebljanje ili premalo paste te ispraviti grešku! Vrlo je važno da je pasta nanesena u ravnomjernom sloju po površini procesora što je teško postiči raznim najlonima ili slično jer ne osjetiš što radiš!

Bilo bi idealno je nanjeti sa onim tankim kirurškim rukavicama (skroz nategnutim na prst) ali nije tolika razlika da se čovjek mora zamarati s time!

PS: Sad sam došao sa fakulteta pa bum testirao temperature (idle, load) pa ih stavim ovdje kao što sam obečao! -do navečer buju tu :)

windfucker 13.03.2007. 15:19

Nebi bilo dobro sa kirurškim rukavicama jer,istina je da su one sterilne(dakle bez bakterija,ili se barem tome teži),ali ne i bez anorganskih prašinastih primjesa(talk,npr. je nemoguće izbjeći pri stavljanju kir. rukavica,bude ga i po vanjskoj strani kada otvoriš ambalažu).
Ja sam imao na umu onu tanku PVC foliju za hranu(lijepi se na dodir sa površinom).Osjećaj je gotovo isti,po meni dovoljan,barem ja tako radim...
Isto tako,pitanje je kakva su svojstva paste razmazane golim prstom,sa vremenom...Jer,ako čistoća nije toliko bitna u praksi,onda...javim kako će ići sa senfom,svinjskom masti,pa sladoled sigurno hladi dobro...:D

Bartuc 13.03.2007. 15:27

I to od stračatele :)

Evo meni je na jednom od kompova pasta nanesena na gore opisan način (prstom) držala procesor hladnim cca 6 godina ;) To je bio bivši komp od starog Palomino 1,7. U tih 6 godina pasta je izgubila na kvaliteti ali to je zbog starosti paste ne zbog primjesa koje uđu u nju kod nanošenja sa prstom! Ja sam zato na svom starom kompu svakih godinu i pol ili dvije mjenjao pastu, a svakih 2 mjeseca čistio cooler od prašine!

windfucker 13.03.2007. 15:37

Vjerujem ti,nemoj me krivo shvatiti,očito je iz tvoga iskustva da čistoća paste i nije tako(uopće?) presudna...Ja to nisam nikada radio golim prstom pa nemam pojma...Eto.Mislim da su svi dobili i više nego puno korisnih savjeta,a i opcija kako jednu te istu stvar napraviti na različite načine...Rep-up i od mene,zaslužio si!


Sva vremena su GMT +2. Sada je 21:37.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger