PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mediji (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Napokon cijena blu-ray medija za svaki džep (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=199585)

GodsKiller 04.10.2010. 03:24

Napokon cijena blu-ray medija za svaki džep
 
nisam ni znao da su cijene napokon u granici razuma,verbatim 2x 25GB spindle 10 komada za 175kn znači komad 17,5 kn s tom cijenom gotovo istovjetan cijeni dvd-a,a piši-briši-riši od 25 je 50 kunića,još samo da je naći pržu za 800 kn i to je to.

Eto idealno za back-up

Neo2001 04.10.2010. 07:49

2x
 
hm pržiti 25 gb na 2x brzini, hm, treba koliko 8 sati:lol2: ?? i da, ako nije reklama, gdje toga ima, ja baš i nisam našao to nigdje, zasad???

maymun 04.10.2010. 09:58

Nije baš 8 sati, ali oko sat vremena će trajati prženje. Jedino neznam kolika je pouzdanost blu-ray medija, da ne ispadne kao sa DVD-ima da za 2-3 godine budu nečitljivi, pa ti radi backup :)

Wolverine 04.10.2010. 10:23

Ako ideš za tim onda ti je brže, sigurnije i jeftinije kupit disk - na njega nakeljiš backup image i spremiš ga u ormar. Po današnjim ciframa od ~0,40-0,50 kn/GB nema nikakvog smisla kupovat optičke medije za backup i plaćat ih 0,70-1,00 kn/GB.

microsoft66 04.10.2010. 13:59

lol backup i blu ray?
ili jos bolje receno,lol, backup i optika :D

to sam prije radio pa od 20 DL dvdova 5 ih neradi,otad svi lijepo prebacni na backup ext hdd i poslani u smece jer su jedino tamo pouzdani ;)

Elpresidente1 04.10.2010. 15:04

Kaj se mene tiće mogu slobodno svu optiku proglasit legacy, ko i floppy, neznam ko još, sa ovim cijenama ide na tu opciju umjesto na hdd ili flash.

Doink the Clown 04.10.2010. 15:12

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1745383)
Ako ideš za tim onda ti je brže, sigurnije i jeftinije kupit disk - na njega nakeljiš backup image i spremiš ga u ormar. Po današnjim ciframa od ~0,40-0,50 kn/GB nema nikakvog smisla kupovat optičke medije za backup i plaćat ih 0,70-1,00 kn/GB.

Slažem se, puno pouzdaniji i jeftiniji način backupa a funkciju blu-raya vidim samo u reprodukciji filmskih naslova na kvalitetan način. Uskoro će i ROM-ovi postati suvišni u desktop kućištima jer se diskovi kupuju na kile a i stickovi velikih kapaciteta se daju naći po bagatelnim cijenama.

Neo2001 04.10.2010. 21:44

cd i dvdovi
 
hm, ne bi htel izazivati nikakvu svadu ili poleimiku, ali ja imam sigurno starih cdova nasnimanih prije 15 godina koji jos i dan danas uredno rade :goood: stoga, dobar medij (kojih po mome ima danas sve manje i manje :( ) i kvalitetno snimanje i nema se problema, naravno uz uvjet da se prije toga pas nije igrao sa tim medijem, ili jos bolje sluzio kao podmetac za čaj ili kavu :lol2:

maymun 04.10.2010. 22:02

Citiraj:

Autor Neo2001 (Post 1746034)
hm, ne bi htel izazivati nikakvu svadu ili poleimiku, ali ja imam sigurno starih cdova nasnimanih prije 15 godina koji jos i dan danas uredno rade

Imam i ja CD-ova zaprženih 97-98, čitljivi dan danas (zapravo bili su prošle godine, moraću opet provjeriti :D). Ali sve iza 2002 je katastrofa, pogotovo DVD mediji. Snimim na "kvalitetne" verbatime i za 2 god. pola njih nečitljivo. CD je puno pouzdaniji medij za backup bio. Kakvim će se bluray pokazati znati ćemo za par godina, al uopće me ne vuče želja za kupovinom bluray pržilice...

Hard diskovi su danas ipak najbolja, tj. cijenom meni najprihvatljivija solucija, kao što kolega iznad reče. Bitne stvari stavljam na dva harda, koja držim na dvije odvojene lokacije :D

sultz34 04.10.2010. 22:55

Hdd do jaja, pogotovo kad znam da ih radi pun kufer, a proizvedeni '90-ih godina. Koji opticki medij to može?
Njet. Nema ih.

domy_os 04.10.2010. 22:58

Mogu ovi tvornički snimljeni i čuvani u kutijama, a ne u spindleu. Imam neke CD-e stare po 15-ak godina i još rade bez greške.

Amepshi 04.10.2010. 23:04

Ma gnjavaza je raditi backup na optiku - prica mi pajdas da od optike jedino sto valja je DVD-RAM. Ostalo je sve pouzdano "do mjesec dana"...

Uglavnom, ako radis backup neceg vaznijeg na optiku, znam da su neki moji poznanici pricali da je pod mus netom snimljen medij "provuci" kroz neku od aplikacija koja pregleda povrsinu medija i trazi C1 i C2 greske. Kako su tocno povezani broj gresaka sa trajnoscu medija, nije mi poznato.

jopis 04.10.2010. 23:12

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1746115)
Mogu ovi tvornički snimljeni i čuvani u kutijama, a ne u spindleu. Imam neke CD-e stare po 15-ak godina i još rade bez greške.

Hebiga ja imam u spindl boxovima 3000 filmova, cca 200 pc igara i 200 audio cd-a i svi dvd-i rade, još nisam naišao na neispravan, doduše koristim možda 10% toga svega, ali koji god da uzmem za sada rade, 80% je snimano na verbatim 8x brzinom, nikad s tim nisam pretjerivao i fala Bogu svi rade.
Audio cd-i datiraju od 98 na dalje, a dvd-i od negdje 2002. i no problemos:goood:
Tako da se ja držim i dalje dvd-a kao medija za pohranu, dok god bude sve ovako ok funkcioniralo.

Wolverine 04.10.2010. 23:14

Citiraj:

Autor jopis (Post 1746133)
Tako da se ja držim i dalje dvd-a kao medija za pohranu, dok god bude sve ovako ok funkcioniralo.

I plaćat ćeš ga dva pa i više puta skuplje nego HDD ;)

microsoft66 05.10.2010. 08:47

jopise isto je tako i kod mene bilo...pa kad sam sve krenio prebacivat na HDD iznenadio sam se,isto sam mislio sve mora da radi,sve očuvano,u kutijama na suhom,ali,barem 30% cd/dvd/dvd dl je bio oštećeno,tj izbaci erorr prilikom prebacivanja na HDD

i kao sto koleda reče,preskupi su,dugo traje snimanje,i onda se moli da jos radi...ma kako da ne...

externi hard od 2tb i nikad vise odlaska do trgovine po prazne dvd-ove

Neo2001 05.10.2010. 09:05

hdd
 
Ok, hdd ima isto smisla, nema (kao) vijek trajanja, pouzdaniji je, jeftinij... ali, što sad imam 6 diskova (znam da neki od vas imaju i vise ;) ), trebam nesto i dok ja to nadem ma mislim, dijete mi vec ide u skolu :lol2: kako vi znate, na kojem je disku 'nesto' jel se to pise jel se to vodi neka evidencija.... kako ??

klimama 05.10.2010. 10:02

Citiraj:

Autor Neo2001 (Post 1746312)
kako vi znate, na kojem je disku 'nesto' jel se to pise jel se to vodi neka evidencija.... kako ??

Npr. WhereIsIt

Wolverine 05.10.2010. 10:08

FFS, spojiš disk, utipkaš što tražiš i klikneš search. Puno jednostavnije i brže nego prebirat po desetcima/stotinama optičkih medija u nadi da ćeš odabrat onaj pravi.

jopis 05.10.2010. 10:33

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1746138)
I plaćat ćeš ga dva pa i više puta skuplje nego HDD ;)

Po kojoj logici?
25 dvd-a verbatim plaćam 50kn = 25*4,7 = 117,5GB = 50kn
Pa nije baš da mogu kupit novi hdd od 500giga npr za 200kn, kad je neki iole dobar (čitaj sa dobrom garom) min. 300kn, a već imam 3 hdd-a u case-u. A da idem na externi, onda cijena ode u još daleko nepovoljniji omjer. A storage hdd imat u kompu koji radi 0-24 s tim da me nema kući po 12 sati, pa da riskiram da zvekne napajanje ili tako neki mogući cirkus, ne hvala. Uostalom, svi ti filmovi i igre su danas relativno dostupni na netu tako da svejedno nije bed ako nešt slučajno ne radi, a fotografije koje su mi jedine i najvažnije, imam i na cd-ima i na dvd-ima i na 2 hdd-a.

Citiraj:

Autor microsoft66 (Post 1746289)
jopise isto je tako i kod mene bilo...pa kad sam sve krenio prebacivat na HDD iznenadio sam se,isto sam mislio sve mora da radi,sve očuvano,u kutijama na suhom,ali,barem 30% cd/dvd/dvd dl je bio oštećeno,tj izbaci erorr prilikom prebacivanja na HDD

i kao sto koleda reče,preskupi su,dugo traje snimanje,i onda se moli da jos radi...ma kako da ne...

externi hard od 2tb i nikad vise odlaska do trgovine po prazne dvd-ove

A gle, svako malo nekom od svojih presnimavam neki film i zasad nemam problema s neispravnima, a cura i ja često gledamo filmove s dvd-a i kažem, koji god stavim radi bez problema.
Ovo da su preskupi, obrazložih gore, dakle, ne stoji ta teorija.
A eksterni od 2tb mi je u ovoj situaciji još uvijek puno preskup, pogotovo za dati odjednom toliku lovu.

Hebiga, svatko ima svoje razloge za i protiv:fiju:

Wolverine 05.10.2010. 10:39

1TB disk nađeš za 400kn. Uštekaš ga u komp staviš gore kaj ti treba - odspojiš i spremiš u ladicu/ormar. Ne moraš ga držat u kućištu, niti isti treba bit eksterni ako je samo za tvoje potrebe. A ak baš hoćeš da bude u ladici - 100kn za 3,5'' ladicu nisu neke pare. Sad mi reci koliko košta DVD-RW, jerbo po HDD-u možeš i pisat i brisat.

Ne moram se yebat s traženjem na kojem od tih 25 DVD-ova (a imaš ih puno puno više od 25) su koji podaci, pa se yebat s lutrijom hoće li radit ili ne.

Optika je ok za spremit koju sliku, mp3-ce i zalihu p0rn materijala. Važne podatke kao i backup ne stavljaš na CD-DVD. Mi ovdje ne govorimo o dilanju filmova i muzike - govorimo o ozbiljnijim podacima i backupu. I kako smo doši do DVD-ova kad je tema Blu ray. Pročitaj prvi post. ;)

Drvoje 05.10.2010. 10:58

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1746397)
1TB disk nađeš za 400kn

Ovo je yebeno, mora sam otic na Nabavu da provjerim ovako niske cijene terabajtnih diskova :) (nisam ih pratija nesto duze vrimena cca 1.5-2god.)

Wolverine 05.10.2010. 11:08

Za pohranu podataka dušu dalo. BMK da li je glasan i grije li se kad ionako neće bit stalno u pogonu.

sultz34 05.10.2010. 13:48

Mislim da je uz ove cijene hdd po gb nepotrebno raspravljati sto je bolje.
Wolverine je sve lijepo napisao. Eventualno snimim na cd/dvd extra bekap za svaki slučaj.
Pokoji cd za auto, dvd za frenda i to je sve.

Podijelio 400-500 cd (film/mjuza/podaci) i preko 100 dvd otkad sam kupio prve vece diskove. Samo treba otpocetka neki red imati za sortiranje podataka, dok ne postane moćna gomilica od koje zaboli tikva.
Moraju korporacije novce uzet', samo neke nove standarde da privuku pažnju (keš).
Sjetite se samo koliko je raznih vrsta audio/video medija bilo do sad.

Samo da ne ode cijena hdd kao i mema, prije je bila 2gb ddr2 140kn, ovo danas nije baš sjajno. Mada je to drugi par cipela, bar se nadam

Neo2001 05.10.2010. 13:59

rezime
 
Mislim da pametnom dosta :lol2: odoh sad naci, skinuti taj where is it, i kupiti neki 1Tb disk ;) ako slucajno netko ima slobodno mi se javi na pm :chears:

Rivi 05.10.2010. 15:07

Dobro i sad se ja odlučim za HDD kao opciju backupa. Kako ih spajati na komp? 1-2-3 lako ubacim i poštekam na ploču. Što u slučaju kad ih je 8? 15?

domy_os 05.10.2010. 15:12

Kupiš docking za disk, neko kućište, dodatne kontrolere, votever... :)

Wolverine 05.10.2010. 15:15

Na isti način kako si spojio i prva tri. Kablom pa u za njega predviđen konektor, ili putem raznih docking rješenja. ;)

Danas više manje sve ploče podržavaju do 6 SATA uređaja. Neke i do 10. No opet ponavljam ti disk ne trebaš konstantno držat u kompu, možeš ga spojit kad ga trebaš. ;)

Jednako glupo pitanje sad mogu tebi postavit. Di da poštekam 25 DVD-ova? :stoopid:

Rivi 05.10.2010. 15:16

Citiraj:

Autor domy_os (Post 1746609)
Kupiš docking za disk, neko kućište, dodatne kontrolere, votever... :)

Jasno mi je to, samo to onda uključuje svaki put gašenje kompa...u kojem, btw više nema mjest ni za jedan disk, a bogomi ni kontroler :D

Wolverine 05.10.2010. 15:18

Filozofiraš previše. :rolleyes:

1) SATA uređaji nativno podržavaju paljenje i gašenje na živo - dakle disk koji nije sistemski možeš slobodno na živo izvadit i vratit.
2) disk ne mora obavezno bit unutar kućišta

Rivi 05.10.2010. 15:19

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1746619)
Filozofiraš previše. :rolleyes:

1) SATA uređaji podržavaju paljenje i gašenje na živo
2) disk ne mora obavezno bit unutar kućišta


Ne budi bezobrazan :zdero2:, jer ne filozofiram, samo ne znam. Velika je razlika.:amen:

A vidi: http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=051.518.052


Sva vremena su GMT +2. Sada je 10:49.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger