PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   USB raid 1 storage ili NAS (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306593)

hash 15.01.2021. 20:50

USB raid 1 storage ili NAS
 
Pozz,

Htio bi sloziti neki jednostavan setup za backup ugl fotki s mobitela i raznih dokumenata s kompa.
Koje bi bilo najjednostavnije rjesenje, a da nije kupiti dva eksterna diska i kopirati dva puta?
Htio bi izbjeci kupovinu kompletnog NASa jer za ovo sto meni treba ne vidim svrhu. Ako ne ide onda cu se prebaciti u NAS temu ali moze i ovdje neka kratka preporuka pa nek mod spoji.

Zatjevi bi bili:
* raid 1
* hotswap
* radi pod Linuxom (tj Ubuntu)

Znaci scenarij je: ukopcam u laptop (ako ide na mob idealno al prezivjet cu i bez tog), prebacim sto hocu, istekam, zaboravim do sljedeceg puta. S obzirom da se radi o backupu, pouzdanost iznad svega.

Googlao sam malo i izbacuje mi svasta nesto (npr ovo) ali kako se ne kuzim volio bi cuti preporuke nekoga s iskustvom.

tomek@vz 15.01.2021. 21:05

Ako bas zelis 2 diska - sam si vec odgovorio na vlastito pitanje. Ovo bi bila alternativa:


https://www.raidsonic.de/products/ex..._objectID=3590


Ako ces imat sve na lapu a vanjski disk imat za backup ne treba ti tako skupa solucija. Kupi vanjski disk koji ces koristiti za backup i deri.


P.S.- imaj na umu da RAID nije backup

hash 15.01.2021. 21:23

Mozes malo detaljnije, kako mislis RAID 1 nije backup? Pa to mi je temelj zasto sam htio RAID 1. Jebemu :D

Idje je da ne zelim imati to sve na laptopu. Zelim imati sve te stvari na nekom vanjskom disku (tj 2 jel) ali bi zelio izbjeci duplo kopiranje. Ako se to radi drugacije, do tell. Ili mi je zapravo najjednostavnije kupiti dva vanjsa diska , oba ustekati u lap, i staviti da duplo kopira. Mozda to i ne zvuci tako lose sad iako bi volio neko elegantnije rjesenje.

Pupo 15.01.2021. 21:23

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306552


Jer ako ti uleti kripto, neće ti pomoći raid. Ako ti slučajno NAS padne sa stola, opet ti neće pomoći raid.


Kad kažeš backup da hoćeš, da li to znači da već te sve fotke i dokumente imaš negdje na kompu, a ovo će ti biti sekundarna lokacija? Ili bi sve te fotke i dokumente s mobitela i kompa stavio na jedno mjesto, na taj nas?

hash 15.01.2021. 21:32

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3483211)

Izgleda OK, idem googlat sto to je tocno.
Citiraj:

Autor Pupo (Post 3483211)
Jer ako ti uleti kripto, neće ti pomoći raid. Ako ti slučajno NAS padne sa stola, opet ti neće pomoći raid.

Kuzim, ima smisla.
Citiraj:

Autor Pupo (Post 3483211)
Kad kažeš backup da hoćeš, da li to znači da već te sve fotke i dokumente imaš negdje na kompu, a ovo će ti biti sekundarna lokacija? Ili bi sve te fotke i dokumente s mobitela i kompa stavio na jedno mjesto, na taj nas?

Ovo drugo.

Black Dragon 15.01.2021. 21:33

Većina će reći 3 - 2 - 1 strategiju ima onih koji guraju 3 - 2 - 2 ili 3 - 2 - 3 :) (vidi) kod mene je kompovi na kojima radim, onda sve što se tamo radi uz pomoć Synlogy aplikacije se u realnom vremenu seli na NAS koji mi je u stanu i onda se taj nas Hyper Valutom seli u NAS koji je u roditeljskoj kući :) Fotke i najvažnije dokumente kopiram sa USB Copy aplikacijom na Synologyu na USB disk (podesiš sve, uštekaš disk i on iskopira što mu je zadano). Uglavnom sve se zbiva automatizmom, ja niš ne radim ... dobro samo jednom u 2 - 3 mjeseca uštekam USB disk u NAS u stanu i ištekam ga kada je gotovo i spremim u ladicu. U oba NASa su diskovi u mirroru. Meni zadovoljavajuće ... mada bi po pravilima struke drugi NAS u stvari trebao biti kod punice :) ona je u Čakovcu, to je druga tektonska ploča u odnosu na Zagreb ... Zaboravih (svaki NAS ima ukopćano da pamti verzije dokumenata (crypto i slična sr...)

Pupo 15.01.2021. 21:35

Citiraj:

Autor hash (Post 3483215)

Ovo drugo.


To ti onda praktički nije backup, već zbirno mjesto. Backup bi bio kada bi uz to imao vanjski disk na kojega bi periodički kopirao sve podatke s tog zbirnog mjesta. Tipa jednom tjedno.
Tu si si pokrio 95% loših scenarija koji ti se mogu desiti. Nemaš samo pokrivenu totalnu destrukciju stana(vatra, voda, potpuno urušavanje kuće/zgrade) i da ti istovremeno krepaju sva 3 diska. Ova 2 u raidu i jedan backupa. Oba scenarija su u rangu statističke greške.



Citiraj:

Autor Black Dragon (Post 3483216)
Većina će reći 3 - 2 - 1 strategiju ima onih koji guraju 3 - 2 - 2 ili 3 - 2 - 3 :) (vidi) kod mene je kompovi na kojima radim, onda sve što se tamo radi uz pomoć Synlogy aplikacije se u realnom vremenu seli na NAS koji mi je u stanu i onda se taj nas Hyper Valutom seli u NAS koji je u roditeljskoj kući :) Fotke i najvažnije dokumente kopisam sa USB Copy aplikacijom na Synologyu na USB disk (podesiš sve, uštekaš disk i on iskopira što mu je zadano). Uglavnom sve se zbiva automatizmom, ja niš ne radim ... dobro samo jednom u 2 - 3 mjeseca uštekam USB disk u NAS u stanu i ištekam ga kada je gotovo i spremim u ladicu. U oba NASa su diskovi u mirroru. Meni zadovoljavajuće ... mada bi po pravilima struke drugi NAS u stvari trebao biti kod punice :) ona je u Čakovcu, to je druga tektonska ploča u odnosu na Zagreb ...

3-2-1 je pretjerivanje za home use. To ne radi ni 70% firmi, možda sam i optimističan :)

Black Dragon 15.01.2021. 21:47

Citiraj:

Autor Pupo (Post 3483218)
3-2-1 je pretjerivanje za home use. To ne radi ni 70% firmi, možda sam i optimističan :)

To je jedan od razloga zašto to i radim :) Jer firma to i ne radi, Ministarstvo, a zadužen sam za neke mjere i natječaje koji su na godišnjoj razini oko 200.000.000 € od EU :) Mada su mi bitnije moje privatne stvari ...

hash 15.01.2021. 21:49

Cijenim trud ljudi i vjerojatno cu se vratiti ovome jednom u buducnosti, a i pomoci ce drugima, ali upravo sam ovako nesto zelio izbjeci.

Svi podaci koji idu u backup su bitni, ali ne bas toliko bitni da zivot ovisi o njima i da cu uloziti 2 tjedna u istrazivanje sto i kako i setupiranje tog istog. Dok sam bio mladji OK, sad mi je sve vise i vise pun k natezanja sa kompovima. Posao mi je rijesen drugacije i to bi islo van ovoga.
Ajmo ovako, cisto da dobijem neki malo dublji okvir od ovoga sto imam sad. U RAID 1 imam dva diska. Tri stvari mogu riknuti:
* RAID kontroler
* disk 1
* disk 2
* i na kraju sve skupa jer je na istom mjestu (pozar, napon na mrezi, poplava, ...)

Ako izbacimo ovo zadnje iz jednadzbe, hoce li podaci prezivjeti u slucaju da odu stavke 1-3? Jer tako sam razumio RAID 1 pa mozda nesto krivo razumijem.

Black Dragon 15.01.2021. 22:06

Dok sam bio šef ITa u jednoj javnoj instituciji, dosta često su znali kihnuti u NASu diskovi, sam NAS bi poslao mail da je jedan HDD crkao, izbacio bi se jedan krepan disk ubacio drugi i sve bi radilo OK. Sad krepavanje RAID kontrolera, e to mi je problematično. Koruptirani podaci na izvorniku i kopiji ... 1 i 4 ti rezultiraju ničim ...

Krepavanje 2 ili 3 su OK, 2 i 3 istovremeno imaju rezultat kao 1 i 4, dakle nemaš niš, dobro ako skužiš na vrijeme da 1 zeza, možda budeš imao nešto. Obično se skuži po slikama (NEMOJ TO UZET KAO "TO JE TAKO" !!!!), iskustveno, slike (rasterske, jpg i slični formati) počnu dobivati one crtice raznih boja :) jer to u proletu vidiš, skužiž i po dokumentima, ali ih treba otvarati, a slike u nekom pregledniku odma ih vidiš more pa skužiš ...

SetH - NEMOJ me ubiti :)
DNS - 320 Dlink je OK NAS, samo da bi ga koristio sa Win10 kao mrežni drive ili ga imati na Share, moraš u Uključivanje i isključivanje značajki sustava Windows ukopčati podršku za zajedničko korištenje datoteka SMB 1.0/CIFS TO je stari SUPER ! NAS (ali malo mu je softwerska podrška stala, pa se moraš tako snalaziti). U lokalnim uredima po terenu gdje je su mi 3 - 4 čovjeka sjedila imao sam te NASove, ni jedan nije krepao.

tomek@vz 15.01.2021. 22:19

Cloud? Ili NAS + Backup
Osobno imam sve fotke i albume na Google Photos, lokalnu kopiju na lapu koju obnavljam jednom svakih par mjeseci + automatski backup na vanjski disk jednom tjedno.

hash 15.01.2021. 22:22

Nisam te bas ispratio s ovim 1,2,3,4. Ovo sa slikama OK, iako. Ja te diskove 99% necu pregledavati pa bi mi bolje sjela neka dijagnostika. Generalno, sto vise razmisljam, to mi se najsmislenijim cine dva vanjska diska. Bar za ovaj moj use case i rizik koji sam voljan platiti za jednostavnost setupa. EDIT
Citiraj:

Autor tomek@vz (Post 3483237)
Cloud? Ili NAS + Backup
Osobno imam sve fotke i albume na Google Photos, lokalnu kopiju na lapu koju obnavljam jednom svakih par mjeseci + automatski backup na vanjski disk jednom tjedno.

Izbjegao bi cloud.

Black Dragon 15.01.2021. 22:24

Citiraj:

Autor hash (Post 3483239)
Nisam te bas ispratio s ovim 1,2,3,4. Ovo sa slikama OK, iako. Ja te diskove 99% necu pregledavati pa bi mi bolje sjela neka dijagnostika. Generalno, sto vise razmisljam, to mi se najsmislenijim cine dva vanjska diska. Bar za ovaj moj use case i rizik koji sam voljan platiti za jednostavnost setupa.

1 = * RAID kontroler
2 = * disk 1
3 = * disk 2
4 = * i na kraju sve skupa jer je na istom mjestu (pozar, napon na mrezi, poplava, ...)

hash 15.01.2021. 22:29

Skuzio. Znaci ako mi rikne RAID controller odu oba diska bez obzira sto su oni zapravo 'kopija' jedan drugoga? Jesi siguran? To znaci ako izvucem jedan disk iz tog RAIDa i gurnem u neki drugi komp da taj novi komp to ne moze procitati? Ja sam si to drugacije interpretirao ali nemam iskustva.

tomek@vz 15.01.2021. 22:48

Citiraj:

Autor hash (Post 3483242)
Skuzio. Znaci ako mi rikne RAID controller odu oba diska bez obzira sto su oni zapravo 'kopija' jedan drugoga? Jesi siguran? To znaci ako izvucem jedan disk iz tog RAIDa i gurnem u neki drugi komp da taj novi komp to ne moze procitati? Ja sam si to drugacije interpretirao ali nemam iskustva.


Ne. I da. Zavisi kakav RAID kontroler i u kojem uredaju. Vec sam ohoho puta mijenjao RAID kontrolere na RAID5 poljima bez gubitka podataka. Podaci se i dalje cuvaju na diskovima. Al tu pricamo i HP Serverima ne nekim cunga-lunga uredajima za po doma.

Black Dragon 15.01.2021. 22:51

Citiraj:

Autor hash (Post 3483242)
Skuzio. Znaci ako mi rikne RAID controller odu oba diska bez obzira sto su oni zapravo 'kopija' jedan drugoga? Jesi siguran? To znaci ako izvucem jedan disk iz tog RAIDa i gurnem u neki drugi komp da taj novi komp to ne moze procitati? Ja sam si to drugacije interpretirao ali nemam iskustva.

Malo školice ... treba čitati. RAID 1 je uglavnom namijenjen krepavanju diska, za data corruption gledaj drugdje, počevši od ZFS datotečnog sustava pa na dalje ... imaju RAID kontroleri provjeru da li griješe ili ne ali ako pričamo o kontrolerima od par kuna koji se oslanjaju samo na CPU u kompu onda i nije baš neka kontrola ... nisu NAS uređaju tu samo tek tako i ne koštaju RAID kontorleri od par kuna do nekoliko tisuća jer se nekom sprdnulo kao i različiti datotečni sustavi ...

hash 15.01.2021. 22:54

Sve jasno. Buduci da zelim izbjeci komplicirana rjesenja koja mi realno nisu niti potrebna uzet cu dva vanjska kucista i diskove. Sve ostalo je overkill i poznavajuci sebe izbit ce mi 20 sati vremana da se informiram sto tocno, a trenutno nemam volje za upustati se u tu avanturu.

Dakle, pojednostavljujem na eksterni case+disk x2. Ako imate kakve konkretne prijedloge, pucajte. Pouzdanost kolko je moguce u budzetu, 2x 1TB je dosta ali moze i vise koliko vidim cijene. Bacio sam oko malo na nabavu pa nek budzet bude do 1000kn al ako se moze ustedjeti koja stotica super. Ako sam fulao u drugom smjeru, korigirajte me.
Citiraj:

Autor Black Dragon (Post 3483253)
Malo školice ... treba čitati. RAID 1 je uglavnom namijenjen krepavanju diska, za data corruption gledaj drugdje, počevši od ZFS datotečnog sustava pa na dalje ... imaju RAID kontroleri provjeru da li griješe ili ne ali ako pričamo o kontrolerima od par kuna koji se oslanjaju samo na CPU u kompu onda i nije baš neka kontrola ... nisu NAS uređaju tu samo tek tako i ne koštaju RAID kontorleri od par kuna do nekoliko tisuća jer se nekom sprdnulo kao i različiti datotečni sustavi ...

Thanks, kao sto rekoh, ne znam pa pitam :D sad znam malo vise

jp_rv 16.01.2021. 12:50

ti si sa "nije baš bekap" rješenja otišao korak niže na "stvarno nije baš bekap" rješenje.

2 vanjska diska, nezavisna jedan od drugoga, ako ih ne koristiš istovremeno, mogu bit OK.
u početku teme si rekao da ti treba mjesto koje zapravo nije bekap već skladište podataka. znači jedan od ta 2 vanjska diska će biti upaljena stalno / često. o nekoj automatizaciji nema ni govora očito.

i onda imaš disk 2 kojega ćeš paliti po potrebi i ručno raditi bekap na njega?

ovdje imaš dodatno problem usera (tebe), a ne samo problem hardvera.
disk 1 prdne, imat ćeš bekap na disku 2. disk 2 prdne, imat ćeš originale na disku 1. ali - koliko sam shvatio iz tvog dosadašnjeg pisanja, neda ti se/nemaš vremena/nešto šesto zbog čega ne želiš niti istraživati koja su ti potencijalna rješenja - pa me nekako čudi da ćeš na dnevnoj/tjednoj bazi htjeti odvojiti par sati da odradiš bekap sa diska 1 na disk 2.

u čemu je problem kupnje nasa? osim u novcu,naravno. mada već smo diskutirali u DIY temi da DIY rješenje nije nužno loše, a dosta pojeftinjuje stvari.

jer pazi, kupiš/složiš nas sa 2 diska. raid 1 btrfs, i upališ snapshote. rješio si problem virusa/cryptolokera/kvarova.
i onda on top of that uzmeš 1 vanjski disk na kojega ćeš ručno, svako toliko, raditi backup (iako se i to može automatizirati kroz postavke nasa, ovisno o marki/modelu naravno).

da li je to overkill za home usera? nije.

xy puta sam čuo oko sebe da je nekome prdnuo disk, laptop, komp, ssd, mobitel, a na moje pitanje "a di je bekap", me blijedo gledaju.
još su jači oni koji imaju vanjski hard disk "za bekap" koji im je jedini storage disk, i onda im taj disk prdne. na moje ponovno pitanje "di je bekap", dobijem odgovor da je "taj disk je bekap". NIJE, to ti je storage disk, koji je upravo krepao i moš se slikat.

dakle - kupiš NAS, složiš ga, baciš ga na vrh ormara , ili na neko udaljeno mjesto poput garaže/tavana/nešto šesto gdje ga nitko neće vidjeti ni čuti niti znati da postoji. kupiš i vanjski disk i ubodeš ga na taj isti nas (ako želiš automatizirati) ili ga držiš kod kompa (ako želiš bekap raditi ručno). usput kupiš jedan manji UPS i spojiš taj nas na UPS da kod nestanka struje / blicanja struje nas ne crkne ili se blokira.

sada sa smart utičnicama je stvar još lakše za složiti da se pali/gasi u određenim intervalima.

Libertus 16.01.2021. 13:17

Može li komentar zašto nas s raid, a pogotovo raid1 nije backup?

Kod mene sva računala imaju preko cloud sync sinkronizaciju s NAS. To su uglavnom razni dokumenti. Svi mobiteli dižu video i slike na nas isto. I sam nas je shr1, ali ovaj kao raid1, tj. mirror diska. Nekako mi se čini dodavati još jedan NAS ili disk kao backup NAS-a kao overkill.

Max Rockatansky 16.01.2021. 16:26

Ok, u tvom slučaju NAS jest backup (često se miješa i uloga NASa kao file servera), ali RAID je samo redundancija diskova koja je korisna kad jedan crkne da nemaš zastoj ali te ne spašava od virusa, slučajnog brisanja ili zamjene nekog filea novijom verzijom.
Za takve stvari služi inkrementalni backup, koji je u stanju upravljati sa više verzija (snapshoti) istog dokumenta ... važan je i softverski/logički dio cijelog backup posla, ne samo hardver.
Također, NAS je i dalje jedan fizički uređaj, strujni udar, krađa, ili po zadnjim iskustvima i potres, gubiš sve.
Ext. disk kao backup takvog NASa je nepotreban ako će stajati uz njega, smisao je da se napravi backup i premjesti ga se na drugo mjesto, najbolje drugu, udaljenu lokaciju.

Da li backup traži vremena ? - o da, i većini je i dalje tlaka, tako da su savjeti o tome obično uzaludni dok ne ostanu bez podataka.
Za one kojima je posao na kompu, probam sa cijenom radnog sata/dana/probijenim rokovima/nezadovoljnim klijentima i usporedbom sa cijenom hardvera, pa se malo smekšaju, ali i dalje ispadam babaroga koja tu nešto davi pošten (i lijeni) svijet :)

wifi 16.01.2021. 17:17

Citiraj:

Autor Libertus (Post 3483384)
Može li komentar zašto nas s raid, a pogotovo raid1 nije backup?

Kod mene sva računala imaju preko cloud sync sinkronizaciju s NAS. To su uglavnom razni dokumenti. Svi mobiteli dižu video i slike na nas isto. I sam nas je shr1, ali ovaj kao raid1, tj. mirror diska. Nekako mi se čini dodavati još jedan NAS ili disk kao backup NAS-a kao overkill.

sam za sebe, ni jedan NAS nije backup, osobito ako smatras backupom nekakav minimum od 3-2-1, 3 kopije podataka, 2 medija, 1 offline/offsite.

Nesto tipa na mobu uopce ne smatram jednom kopijom jer je toliko podlozan udarcima ili padu u vodu da je u smislu podataka potrosna roba. Racunalo je tek u nesto boljoj poziciji u smislu da sa ssd ili hdd ipak u vecini slucajeva imas mogucnost izvuc podatke ako racunalo zakaze. Ako je kao na nekim laptopima sve zalemljeno, sadrzaj na njima vridi ravno nula u smislu kopije podataka.

I sad recimo, zakaze nesto od to dvoje, ako je NAS jedina kopija podataka pored one na mobu/racunalu, onda se doslovce u tim trenucima igras dok ne dobijes barem jos jednu kopiju koju si u pravilu u startu triba imat, i to offline (ransomware) i offsite (potres, poplava, pozar, kradja i sl.).

diskovi su jeftini, a broj kopija je na tvojoj strani, pa makar bili i neki diskovi s milijun sati iza sebe.

raid nije backup, osim ako nisu bar dva.. tri neovisna...

Nikky 16.01.2021. 18:31

Eno mu u kolege stari DNS-320 nas, nije u cvijetu mladosti i po perfomansama / mogućnostima ali je rel. jeftino pa se može poigrati i vidjeti jeli mu treba tako nešto.
Ako treba onda neka slaže ili kupuje gotovo novo.

Pupo 16.01.2021. 19:06

Citiraj:

Autor Black Dragon (Post 3483233)
Dok sam bio šef ITa u jednoj javnoj instituciji, dosta često su znali kihnuti u NASu diskovi, sam NAS bi poslao mail da je jedan HDD crkao, izbacio bi se jedan krepan disk ubacio drugi i sve bi radilo OK. Sad krepavanje RAID kontrolera, e to mi je problematično. Koruptirani podaci na izvorniku i kopiji ... 1 i 4 ti rezultiraju ničim ...

Krepavanje 2 ili 3 su OK, 2 i 3 istovremeno imaju rezultat kao 1 i 4, dakle nemaš niš, dobro ako skužiš na vrijeme da 1 zeza, možda budeš imao nešto. Obično se skuži po slikama (NEMOJ TO UZET KAO "TO JE TAKO" !!!!), iskustveno, slike (rasterske, jpg i slični formati) počnu dobivati one crtice raznih boja :) jer to u proletu vidiš, skužiž i po dokumentima, ali ih treba otvarati, a slike u nekom pregledniku odma ih vidiš more pa skužiš ...

SetH - NEMOJ me ubiti :)
DNS - 320 Dlink je OK NAS, samo da bi ga koristio sa Win10 kao mrežni drive ili ga imati na Share, moraš u Uključivanje i isključivanje značajki sustava Windows ukopčati podršku za zajedničko korištenje datoteka SMB 1.0/CIFS TO je stari SUPER ! NAS (ali malo mu je softwerska podrška stala, pa se moraš tako snalaziti). U lokalnim uredima po terenu gdje je su mi 3 - 4 čovjeka sjedila imao sam te NASove, ni jedan nije krepao.



Malo smo zaglibili preduboko :) Ovo je previše informacija za kolegu koji se raspituje. Ovo za coruptanje podataka, da, istina, moguće je. Al isto tako je moguće da se to desi zbog memorije u računalu. Stoga bi trebao imati ecc memoriju itd itd.
To je sve nuklearna fizika već naspram ovoga da kolega nema ni centralno mjesto gdje stavlja bitne stvari, a backupa ni na vidiku :)

hash 16.01.2021. 19:22

Citiraj:

Autor jp_rv (Post 3483377)
...

Da sad ne quoteam dio po dio.

Niti jedan disk se nece koristiti, tj oba ce se spojiti jednom tjedno da se prebace na njih slike i dokumenti s mobitela/laptopa.

Stvar je i love jer (bubnut cu pa me ispravi) a kucista kostaju 300kn, a nas kosta 2kkn+, i na to UPS. Stvar je i prenosivosti jer 2 diska (jos ako su 2.5) strpam u ruksak,, a ovo mi je dodatna kanta. Stvar je i da ne zelim da neke stvari budu na mreznom disku dostupne svima na mrezi. Vjerojatno to mogu sloziti na NASu ali stvarno nemam volje. I na kraju znam da ce u tom slucaju i sama kupnja i instalacija oduziti na x tjedana jer cu sve pet puta morati prouciti i onda jos instalacija, pa cu nes krivo skuziti, pa ovako, pa onako. Nemam slobodan dan u tjednu da se sjednem i pozabavim s time, nije mi to bas nesto ni napeto iskreno, i zato trazim najjednostavniji moguci backup.
Ponovit cu, da imam 20godina, OK. Ovak, neda mi se stari, skuzi me jebemu :D Znaci dva diska koji su odvojeni su mi dovoljni backup, ako prdnu oba u isto vrijeme, e jebi ga onda. Htio sam RAID jer mi se ne da dva put kopirati.

Hvala svima na savjetima, naucio sam nes i znam otkud dalje krenuti ako se odlucim za nesto ozbiljnije.

I sad ako moze jos samo preporuka diska i ladice ili seta pa da finalizram to sto sam odlucio :D
Citiraj:

Autor Nikky (Post 3483453)
Eno mu u kolege stari DNS-320 nas, nije u cvijetu mladosti i po perfomansama / mogućnostima ali je rel. jeftino pa se može poigrati i vidjeti jeli mu treba tako nešto.
Ako treba onda neka slaže ili kupuje gotovo novo.

Ma znam da mi ne treba :)
Citiraj:

Autor Pupo (Post 3483459)
Malo smo zaglibili preduboko :) O

Bome :D

jp_rv 16.01.2021. 19:32

ako je stvar I love I svega ostalog nabrojanog, jbg.

uzmi 2 već gotova eksterna diska, barem je to no-hassle.
iz dosadašnjeg iskustva - 2.5" diskovi su otporniji na "habanje" i ostale mehaničke kvarove.

uzmi 2 x 2TB verbatima (npr), baci oko u links. nemoj uzimati WD. neznam šta se još da nać kod nas na tržištu ali verbatimi rade sasvim oke, data transfer na njima bude oko 130-150MB/s.
3.5" imaju prednost kapacitet, ali u startu si naveo da ti je 1tb dosta, pa eto uzmi 2tb radi budućnosti.

daljnja izrada bekapova je na tebi, koliko često i kojim metodama.

Max Rockatansky 16.01.2021. 19:35

Meni su se dobri pokazali Transcendovi gumirani (J25H)
Nema univerzalnog recepta jer i proizvođači nekad promjene koje diskove stavljaju unutra. A-Data, Transcend, Verbatim, LaCie itd. koriste nešto od jedina dva preostala proizvođača (Seagate i WD/Toshiba) tako da ostaje samo omjer cijena/kapacitet/duljina garancije.
"Samogradnja" (odvojeno kućište i disk) se baš i ne isplati jer su goli 2.5" diskići od 2/4/5TB najčešće skuplji od gotovog kompleta.

Night 16.01.2021. 20:44

Moja 2 eurocenta, NAS, makar kakav stari Synology ili Qnap ili uradi-sam složenac sa Xpenologyem ili OMVom, je uvijek bolje rješenje od nekakvih USB3 RAID boxeva jer ima operativni sustav (obično Linux) i provjereni softver na njemu za rad sa RAIDom, checksumima, ispravljanjem grešaka, itd.
U ovom konkretnom slučaju ako je budžet dosta limitiran najbolje je uzeti dva diska i dock za njih, tipa onaj IcyBox ili Orico što prima dva diska. Ili jednostavno dva USB3 kućišta za disk bez ikakve RAID pameti. Podatke obavezno checksumirati tako da se uvijek u slučaju problema može utvrditi koja kopija je ispravna.

hash 16.01.2021. 21:26

Vrijedna 2centa. Zaboravio sam na checksume iako s obzirom na nick ne bi trebao :D

Googlao sam malo, ima li ovo smisla s obzirom na use case:
https://supernet.hr/proizvod/R_SGT-0066
SEAGATE EXOS 7E2 Enterprise Capacity 3.5 2TB - 786,25kn x2
https://www.adm.hr/orico-docking-35-.../65880/product
Orico docking 3.5 USB 3.0 - 135kn

Nekako si mislim, mozda bolje da su diskovi u kucistu.

Max Rockatansky 16.01.2021. 21:49

Exos su Enterprise klasa diskova, za te novce (ili malo više) mi se bolja kupnja čine dva 2.5" vanjska jer backup disk se rijetko koristi, a na kraju, opet ti ništa ne garantira da neće izdahnut kao i neki jeftiniji.
Dockovi za backup nisu baš sretno rješenje jer nehotice možeš nešto polomiti ili izvaditi dok je još spojen na USB/napon pa napraviti štetu. Oni su više za nekakvo preslagivanje, migriranje podataka na nove diskove, spašavanje podataka itd.

hash 16.01.2021. 23:22

U pravu si.

Onda ovak nes (random najjeftiniji s nabave), ima gumeno kuciste, enkripciju ne namjeravam koristiti:
https://supernet.hr/proizvod/M0140999
Vanjski tvrdi disk 2TB HD330 USB 3.2 Crno/Crveni

A evo i skripta za checksum ako kog zanima, djelomicno testirana. Procedura je staviti fajl u root (ili di vec zelite), `chmod +x mojaskripta` i pokrenuti. Trebalo bi biti sve ok al ne odgovaram za posljedice.



Citiraj:

#!/bin/bash

#check the checksum if it exists in a directory and create a new one if it doesnt exist
function check_my_sum() {
CHKSM=checksum.txt
f=$1
[ -d $f ] &&
cd "$f" &&
if [ -f "$CHKSM" ]; then
echo Checking "$CHKSM" in $PWD ...
md5sum -c "$CHKSM"
else
echo Creating "$CHKSM" in $PWD ...
find $PWD -type f ! -iname $CHKSM -exec md5sum {} \; > "$CHKSM"
fi
}

#iterate through all directories and subdirectories in working directory...
find "$PWD" -type d | while read -r directory
do
#..and execute function defined above
cd "$directory" &&
check_my_sum $directory
done



Sva vremena su GMT +2. Sada je 06:35.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger