PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Nema interneta, kompjuteri usporeni - trebam objašnjenje (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=319725)

surfač 19.04.2024. 09:10

Nema interneta, kompjuteri usporeni - trebam objašnjenje
 
Trebam razjašnjenje u vezi ovog problema. Radim u IT odjelu jedne firme u kojem sam relativno novi i jučer sam imao slučaj koji ne mogu objasniti. Firma ima ugovor sa A1 i jučer je prvo počeo štekati internet na svim kompjuterima i na poslovnim mobitelima a ubrzo nakon toga kompjuteri su se totalno usporili, skoro svi su imali iste simptome. Ekran se na sekund zacrni, nestanu ikone na start meniju, Exel i Word se jako sporo otvaraju, sve se totalno uspori. Nakon toga kontaktiram A1 i oni kažu da postoji "globalni problem sa internet linkovima na cijelom HR podrucju". Istakam ruter iz struje i kompjuteri se počnu normalno ponašati. Utikam ruter i ponovno počne blokiranje i usporavanje. A1 problem je popravljen za sat vremena i od tada sve normalno. Može li mi netko objasniti kako je moguće da problem sa internetom uzrokuje ove probleme? Ja san mislia da ako nema interneta da će jedini simptom biti što internet pretraživač ne može ništa učitati. Kompjuteri su spojeni wirelessom na ruter.

Night 19.04.2024. 09:15

To su ti ovi moderni Windowsi, ako se nisu pet minuta javili Microsoftu odmah se uspaniče i raspadnu :)
Nakon instalacije Windowsa im prvo ubijem svu moguću telemetriju.

kiki86 19.04.2024. 09:22

imate ukljucen backup na onedrive? Desktop, documents i pictures folder ide gore ako imate. Posto onedrive stalno synca gore dole, moguce da je zbog loseg neta stvarao probleme

mamutarka 19.04.2024. 10:29

jučer je A1 imao problema s netom, meni optika umrla, i još hrpa ljudi, tako da nemoj jučerašnji dan uzimat za ''ozbiljno''

jp_rv 19.04.2024. 10:31

neka ti prvi posao bude za zadaviš onoga koji je odlučio da će se kompjuteri spajat na mrežu preko wifija.

nakon toga povuci mrežu, kupi nas...

surfač 19.04.2024. 10:40

Citiraj:

Autor Night (Post 3738979)
To su ti ovi moderni Windowsi, ako se nisu pet minuta javili Microsoftu odmah se uspaniče i raspadnu :)
Nakon instalacije Windowsa im prvo ubijem svu moguću telemetriju.

Misliš da je do telemetrije? Na svim kompjuterima su uključena windows ažuriranja. Mali dio je na Windowsima 11, ostali su na desetki.

Citiraj:

Autor kiki86 (Post 3738981)
imate ukljucen backup na onedrive? Desktop, documents i pictures folder ide gore ako imate. Posto onedrive stalno synca gore dole, moguce da je zbog loseg neta stvarao probleme

One drive je uključen na ostalim ali na mom kompjuteru je odavno onemogućen u startupu.

Antivirus je Trend micro.

Do sada sam se susreo sa svakavim problemima i uvijek je bilo neko logično objašnjenje ali za ovo nemam nikakvu ideju što bi moglo biti. U početku je djelovalo kao hakerski napad.

Citiraj:

Autor mamutarka (Post 3738987)
jučer je A1 imao problema s netom, meni optika umrla, i još hrpa ljudi, tako da nemoj jučerašnji dan uzimat za ''ozbiljno''


Ali u najgoru ruku to bi trebalo izazvati "No internet connection problem" a ne gušenje na 5 kompjutera.



Citiraj:

Autor jp_rv (Post 3738988)
neka ti prvi posao bude za zadaviš onoga koji je odlučio da će se kompjuteri spajat na mrežu preko wifija.

nakon toga povuci mrežu, kupi nas...


U firmi u sjedištu je sve spojeno žično i imamo NAS, samo ovdje gdje sam ja to je dio na drugoj fizičkoj lokaciji tako da je za sada tu samo wireless.

mamutarka 19.04.2024. 11:04

Citiraj:

Autor surfač (Post 3738995)
Ali u najgoru ruku to bi trebalo izazvati "No internet connection problem" a ne gušenje na 5 kompjutera.

meni je jitter bio ogroman, a ping 0

Neo-ST 19.04.2024. 12:51

Citiraj:

Autor surfač (Post 3738977)
Trebam razjašnjenje u vezi ovog problema. Radim u IT odjelu jedne firme u kojem sam relativno novi i jučer sam imao slučaj koji ne mogu objasniti. Firma ima ugovor sa A1 i jučer je prvo počeo štekati internet na svim kompjuterima i na poslovnim mobitelima a ubrzo nakon toga kompjuteri su se totalno usporili, skoro svi su imali iste simptome. Ekran se na sekund zacrni, nestanu ikone na start meniju, Exel i Word se jako sporo otvaraju, sve se totalno uspori. Nakon toga kontaktiram A1 i oni kažu da postoji "globalni problem sa internet linkovima na cijelom HR podrucju". Istakam ruter iz struje i kompjuteri se počnu normalno ponašati. Utikam ruter i ponovno počne blokiranje i usporavanje. A1 problem je popravljen za sat vremena i od tada sve normalno. Može li mi netko objasniti kako je moguće da problem sa internetom uzrokuje ove probleme? Ja san mislia da ako nema interneta da će jedini simptom biti što internet pretraživač ne može ništa učitati. Kompjuteri su spojeni wirelessom na ruter.

Čudno.
Funkcionalnosti Winsa ni u kom slučaju ne bi trebale ovisiti o kvaliteti veze sa netom.
Imate li instalirane neke 3rd party aplikacije ili vam rade neki netipični procesi u pozadini koji ovise o vezi s netom?

nino 19.04.2024. 12:53

A kaki su kompovi u igri?

ruki31 19.04.2024. 13:05

Navodno su nešto s DNSovima imali problema u A1. Mi smo u firmi isto svi imali problem.

Nedavno na wirelessu mi je kolega imao slične simtpome kao što si ti naveo, osim što mu je loš internet bila je upaljena i sync od onedrive. Doslovno folder mu se otvarao po 20-30 sec tako da moguće da bi to mogao biti uzrok kao što je netko gore naveo.. možda sam u krivu ali mi je to sada palo prvo na pamet

surfač 19.04.2024. 13:06

Citiraj:

Autor Neo-ST (Post 3739014)
Čudno.
Funkcionalnosti Winsa ni u kom slučaju ne bi trebale ovisiti o kvaliteti veze sa netom.
Imate li instalirane neke 3rd party aplikacije ili vam rade neki netipični procesi u pozadini koji ovise o vezi s netom?

Svaki kompjuter ima 2 poslovna programa koji trebaju imati vezu sa netom da bi normalno funkcionirali. Ali nakon restarta kompjutera dok oni nisu bili otvoreni i dalje bi bilo problema. Sad ih imam oba otvorena i njihovo zajedničko zauzeće rama ne prelazi 200mb ram memorije. Ostali zajednički programi su Trend micro antivirus i Office.

Citiraj:

Autor nino (Post 3739015)
A kaki su kompovi u igri?

Moj je 5600G Ryzen, ostali su i3 desete generacije.

medo 19.04.2024. 15:07

Nauči koristiti ProcessMonitor

https://learn.microsoft.com/en-us/sy...nloads/procmon


Sva vremena su GMT +2. Sada je 09:19.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger