PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   3,95 GB od 8,00 GB iskoristivo (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=294910)

cynic 09.10.2018. 03:06

3,95 GB od 8,00 GB iskoristivo
 
Lijep pozdrav!
Naime, odlučio sam ovo ljeto uštediti i sam napraviti jednu konfiguraciju koja je nakraju ovakva završila:
Matična: X470 AORUS GAMING
Procesor: AMD Ryzen 7 1700x 3,4 GHz
GPU: PNY 1070Ti 8,00 GB
RAM: 2x 4GB
Windows 10 Home x64

Nakon tjedan-dva igranja na istoj, shvatio sam da mi nekad odjednom drop se dogodi u FPSu, totalno nenadano.. prvo mislio da je do greške u grafičkoj ili kablovima, ali nedugo nakon toga shvatio da se drop rjeđe događa ako mi u backgroundu ništa, čak niti Chrome ne radi.. otišao sam odma na Task manager pogledati u čem je stvar, i kad vidi ono, 3,91 GB od 4,00 GB memorije iskorišteno.. meni to čudno kako kad znam da imam 8 GB.. i ništa, vidio odmah na Properties od My computer => Instalirana memorija: 8,00 GB (3,95 iskoristivo).

Sad, već sam se bavio takvim stvarima na starom kompu, i čak nešto i uspio preko "Memory remap feature" u starom BIOSu, ali mi je caka da mi je ova Gigabyte matična u UEFIu, i mislim da niti nema tu opciju.. također mi nije pomoglo niti checkanje "Maximum memory" box u System Configuration.. ima netko još kakve prijedloge kako bi se iskoristilo svih 8 GB, a bez da moram otvarati kutiju kao takvu (jer nisam baš nešto vješt u tome) ili da ne moram nekome nositi istu? I ako bi netko imao odgovor zašto uopće je došlo do toga? (pod pretpostavkom da pružatelj usluge sastavljanja PCa nije zaje*o)

Hvala mnogo!

viper 09.10.2018. 04:49

To si napravio? https://cdn.appuals.com/wp-content/u...usable-ram.gif Meni je ovo gore pomoglo.
igpu nemas da bi ti win rezervirao memoriju za nju. Navodno pomaze i flash biosa.

Sinac 09.10.2018. 09:45

Jesu sigurno 64-bitni Windowsi u priči?

ShebY 09.10.2018. 09:50

Citiraj:

Autor Sinac (Post 3236936)
Jesu sigurno 64-bitni Windowsi u priči?

99.9999% da je ovo.

veve 09.10.2018. 09:57

Ili je neka HW greška ili memorija nije u pravilnim slotovima.

Mommistake 09.10.2018. 10:27

1. Provjeriti da li su x64 winsi
2. Provjeriti ispravnost prvo jedne, pa druge memorije (izvaditi jednu pa testirati)
3. Krivi slotovi na matičnoj, provjeriti da li su u dobrim slotovima
4. Tek onda tražiti softwareski, ali po defaultu bi trebalo raditi kako treba i bez tih Windows điđa-miđa

mamutarka 09.10.2018. 10:40

napisao je x64, nije valjda bezveze D:

cynic 09.10.2018. 12:07

1 privitaka
Citiraj:

Autor viper (Post 3236898)
To si napravio? https://cdn.appuals.com/wp-content/u...usable-ram.gif Meni je ovo gore pomoglo.
igpu nemas da bi ti win rezervirao memoriju za nju. Navodno pomaze i flash biosa.

Da da, prvo što sam pogledao, ništa od toga nažalost!

Što se tiče x64 Winsa, evo slika u prilogu za nevjerne tome. Znači, van x64 winsa i prčkanja po BIOSu, ostaje mi samo otvoriti kutiju i prčkati po RAMima samostalno?

mamutarka 09.10.2018. 12:16

pa malo se igraj s keksima

trex 09.10.2018. 12:23

Otvori kutiju, povadi rame, obriši kontakte, ispuši slotove i vrati isto kako je i bilo.
Ako ne upali, miksaj module i testiraj, ako ništa ne upali, izvadi procesor i ispuši/očisti i vrati nazad.
Ovo se često dešava kada modul djelomično izgubi kontakt

DiRT 09.10.2018. 12:25

Ma ne valja ti matična:

"I found a solution, although you'll not like it. In my case, the motherboard was faulty. Specifically, the dual channel portion. It'd register all the ram with one stick, because that's single channel. Half the ram with dual channel.
Before I figured it out, I even tried a different set of memory (went with stuff that said Ryzen on it, figured if that didn't do the trick nothing would). Same issue. I called up the MB manufacturer and they helped me determine the issue.
I replaced the board with a MSI X370 GAMING PRO CARBON, and suddenly the RAM reported correctly. Sounds like your current board has the same dual channel problem mine had."

Frung 09.10.2018. 12:28

Poslikaj kako si rasporedio RAM na matičnoj, tj. kako je uštekan sad.

alen.s 09.10.2018. 14:37

1 privitaka
ja san ne tako davno isa apgrejdat ram sa 8 na 16gb i ima slican prob;
komp vidi 16gb (u biosu i windowsima) međutim samo je 8gb bilo iskoristivo a ostalih 8gb je bilo hardware reserved....da skratim priču u pitanju je bio ram jer kad sam dobio novi keks svih 16gb je bilo tu i iskoristivo

trex 09.10.2018. 15:07

Ovakva greška se može javiti iz više razloga, a jedan od njih je loš kontakt modula i matične. Naime, podaci u modulu su u spd-u koji se očita normalno i zato se modul vidi u biosu i OS-u, ali adresni vodovi nemaju kontakt tako da sustav skuži prilikom inicijalizacije i zabrani korištenje ostatka rama.
može biti i do verzija windowsa, nepodržanih modula, krive konfiguracije modula, procesora i tko zna čega još sve ne.
Zaključivati iz jednog primjera da je matična defektna nije OK

DiRT 09.10.2018. 16:44

Je, nije dobro zaključivat na jednom primjeru, al eto jedan sam izdvojio, ima tog više očito. I meni je isto prije 3 put bila matična defektna na starijim konfama, prvo sam sve ostalo probao, al nije pomoglo i na kraju sve muke je bila matična problem, jest da nije takav problem ko ovaj ryzen, al eto, bilo je da nisu radila 2 slota i da se smrzavalo. Najbolje bi bilo riješit da ne mora drugu matičnu i sve ponovo dizat, instalirat itd.

cynic 10.10.2018. 13:40

Citiraj:

Autor trex (Post 3237059)
Ovakva greška se može javiti iz više razloga, a jedan od njih je loš kontakt modula i matične. Naime, podaci u modulu su u spd-u koji se očita normalno i zato se modul vidi u biosu i OS-u, ali adresni vodovi nemaju kontakt tako da sustav skuži prilikom inicijalizacije i zabrani korištenje ostatka rama.
može biti i do verzija windowsa, nepodržanih modula, krive konfiguracije modula, procesora i tko zna čega još sve ne.
Zaključivati iz jednog primjera da je matična defektna nije OK

Nažalost, vjerujem da je ovo. Probao sam sve softverski, hardverski kolko god znam sam mijenjao iz DIMM slotova i isprobavao različite stvari ali bezuspješno. Zvao nakraju lika koji je fizički sastavljao komp i rekao da po svemu sudeći modul je sje*an. Nosit ću mu da to provjeri kad stignem, pa mogu eventualno napisati šta kaže za sve ekipu ubuduće s ovakvim problemom. Hvala!

Cuky 10.10.2018. 22:03

Moze ti bit do memorije, do ploce ili do procesora. Nazalost ne znas dok ne isprobas s nekom novom komponentom tog tipa.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:20.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger