PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Pisači i skeneri (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Molim preporuka printera u boji za tiskanje slike makro uzoraka zavarenih spojeva (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=295135)

Nik 23.10.2018. 15:30

Molim preporuka printera u boji za tiskanje slike makro uzoraka zavarenih spojeva
 
Ispao sam skroz iz stosa glede printera pa trebam preporuku za kupovinu.

Naime, imamo problem uslikati makro uzorak a da se na slici vidi struktura materijala i manjkavosti, a onda pak imamo problem tu sliku otisnuti na papir A4 a da se na njoj vidi sve ono sto se vidi golim okom.

Slike su uglavnom velicine 8 X 3-4cm i tiska se na obican fotokopirni papir, slicica se nalazi u sklopu izvjestaja o ispitivanju.

Konkretno, ovo je jedan takav uzorak, koji treba otisnuti na papir, sirina slike 8cm a visina koliko ispadne:

http://i.imgur.com/sx6mPjNl.jpg

Kod printera koje sada koristimo dogodi se da na isprintu ne vidimo npr. rupicu u zavaru, ili se ne vidi struktura materijala - vec neka kao mrlja.

Uglavnom muku mucimo s tim slikanjem i printanjem, pa smo od direktora dobili zeleno svjetlo za nabavku fotica i printera u boji.

Fotic sam rijesio, a za odabir printera u boji pucajte - nekakav best buy (imamo skrtog disu :D).

lkw_pkw 07.11.2018. 14:52

fdnh
 
Može neki primjer tog uzorka kojeg treba isprintati.

Nik 08.11.2018. 10:33

Ova slika iz prvog posta se umece u word dokument - izvjestaj, i to sve skupa se printa.
To je primjer sto se printa (sama slika uzvjestaju je relativno mala 8 X nesto cm), jedino ako ti ne vidis tu sliku, pa evo direktan link na imgur:

https://imgur.com/sx6mPjN

Ajde da malo prosirim pitanje jer vidim da nema konkretnog odgovora koji printer.
Da li uzeti ink jet, ili laser?

Sinac 08.11.2018. 10:54

Na kojem printeru ste printali do sada? Imam Canon 4850 i na njemu fotografije ispadaju vrhunske ako se printaju na glossy papiru. I ideš na ink-jet jer u svakom slučaju imaju daleko veću rezoluciju ispisa nego laseri. I svakako gledaš ink-jet jer laserski printeri nemaju tako dobru gradaciju tonova kao ink-jet i raster im je dosta grublji nego kod ink-jeta.

coconut 08.11.2018. 11:16

Samo A4 ili mora printati i A3 papire?
Definitivno treba glossy ili čak photo papir, a ne bi ibla na odmet i photo tinta.

Nik 08.11.2018. 12:24

A4 ispis, slika na papiru je sirine 8cm X nesto cm - znaci nije velika.

Trenutno se krpamo sa koleginim HPLaserJetom CP1215 i Canonovim fotokoirnim strojem C50301. Previse vremena gubimo na kemijanja kako bi otisnuli koliko - toliko zadovoljavajucu sliku, koja ako se mene pita i dalje ne zadovoljava :fiju:

U labu imamo jos laser u boji Nashuatec/Ricoh SP C240DN - koji je za slike neupotrebljiv, za sve ostalo nam je dobar.

Donedavno smo imali Canonovu fotokopirku koja nas je jos i najbolje sluzila, ali ne dovoljno dobro ako se opet mene pita (ne znam koji je model bila, dosla je ova nova s kojom nitko nije zadovoljan ni kod obicnog fotokopiranja a kamoli printanja).

Po napisanome iznad vidi se da nemamo s cime raditi, a posla kao u prici, kako stvari stoje kolegica i ja cemo ovaj i slijedeci tjedan u kupovinu i fotica i printera :goood:

I ja naginjem nekom Ink Jetu u kombinaciji s Glossy papirom, jer nama ne treba foto ispis/kvaliteta, cak ne trebaju biti niti boje vjerne, ali se na slici moraju razaznavati detalji - tekstura i slojevi zavara i osnovnog materijala, kao i sitne greskice pukotine i sl.

1v@n 08.11.2018. 17:11

Mislim da tu ni laser ni inkjet nemaju što tražiti. Trebaš sublimacijski foto printer.

Ako ti je 10x15 cm ok, imaš Canonov Selphy kao najdostupniju opciju (jeftin printer, pa otprilike 2 kn po otisku za prosječnog korisnika).

Osim cijene, problem je i vrijeme po otisku (nešto ispod minute) i potreba za stalnim mijenjanjem kaseta (jedna je 30-ak otisaka), ali kvaliteti ne može prići ni inkjet ni laser. (Printa u 3 sloja + zaštitni)

Kod printera za veće formate, Mitsubishi je bog i batina, ali računaj na cijene od 1000€+

lkw_pkw 09.11.2018. 13:54

Slažem se sa kolegom, pošto nisam vidio fotografiju uzorka u prvom postu takvu zadatak nemogu obaviti niti Laser niti IngJet.
Mada postoji od Epsona par model npr:L1300 ali opet nije to to.
Najbolji prijedlog je Sublimacijski foto printer, jedan od modela

DNP DS-820 8" foto printer.
link:
http://www.dnpphoto.eu/en/product-ra...item/243-ds820
Papreno su skupi ali tu je kvaliteta.

Nik 09.11.2018. 15:19

Za sublimacijski necemo dobiti pare, u to sam siguran, pa to mogu odmah prekriziti - znaci preostaje nam ink jet.

Vec se natezem oko budgeta za fotic, tu recimo tocno znam sto hocu, i budget za printer ce ovisiti o tome koliko potrosimo na fotic.

Ovaj Epson L1300 mi je jako zanimljiv pogotovo sto mozemo dotakati tintu, bas sam jutros malo gledao Canon Pixme s tim punjivim spremnicima i moram priznati da mi se to svidja, pogotovo cijena ispisa (to mi je adut kod pregovora oko troska za printer).

Ako imati jos koji prijedlog u smjeru ovog Epsona (i kvalitetom i cijenom) slobodno pucajte jer u ponedjeljak idemo po fotic, a onda slijedi borba za printer :D

jp_rv 09.11.2018. 20:06

nemoj uzimati za ovakve namjene cis printere, osobito ako nećeš koristiti photo papir.
pod a, to nisu pigmentne tinte, i na običnom printer papiru rezultati su loši. osim toga, onoliko loš ispis koliko može bit, još s vremenom i izblijedi.
postoji razlog zašto litra tih tinti košta kikiriki.

pod b, L1300 ima istu tintu kao i gotovo cijela L serija, odnosno ima 3 boje i crnu. ako si već naumio ić na A3 cis printer, rastegni se barem na L1800, koji radi nešto bolje fotke.

i za kraj, bilo koji printerčić od 300kn sa kartušama će ti dati neizmjerno bolji ispis od cis printera. postoji razlog (osim gramzivosti proizvođača) zašto 30ml durabrite tinte košta 150kn, a 100ml cis tinte košta 25kn.
usporedi istu fotku na običnom printer papiru sa cis printera, i sa bilo kojeg govneta sa kartušama i vidjet ćeš razliku. s time da ovdje govorim o originalnim tintama, ne o zamjenskima koje su još veće gofno od vode koju trpaju u cis bočice.

da ne ispadne da kenjam bezveze, poslovno imamo veću količinu raznih printera u firmi i kod partnera, a ja osobno L386. large format cis je dobar za skice i projekte, ali za fotke je jednako loš kao i najjeftiniji cis, jer ide ista tinta. na foto papiru će dat dobre rezultate, osobito ako ne bude izložen na suncu (pod utjecajem uv zraka crna boja ispari, a ostale 3 postanu bljeđe).
za solidan a4 ispis mi koristimo epsonove workforce-ove (imaju velike tinte po 200ml u obliku kazeta, isto je permanent print head sustav, ali je tinta u kazetama, nije u bočicama) i epson rips-eve (za full color A3 format). rips ti je van buđeta 100%, ali do workforce-a biste mogli rastegnut, mislim da su oko 1500-2000kn.

lkw_pkw 12.11.2018. 11:35

Ako baš očeš kvalitetan foto ispis imaš pro seriju Epson Stylus Pro 3880
https://www.epson.hr/products/printe...tylus-pro-3880


Znači imali smo ga na testiranju radi brutalne fotke.
Printer uz standarni tricolor i Black ima još dodatne ima dodatne dvije crne nešto između svijetlo crne i sive, svijelo cijan, sivijetla magenta...
Uz epsonov foto papir s kojim smo testirali radi jako kvalitetan ispis.

Sinac 12.11.2018. 23:21

Molim nemojte sad uplitati sublimacijske pisače u igru. Ink-jet na fotografskom papiru ima daleko veću rezoluciju i oštrinu nego sublimacijski. Ja sa svojim prastarim Canonom IP 4850 dobijem detalje na fotografskom papiru da ti pamet stane. Veličina ispisne točkice kod ink-jeta je trenutno najmanja i time se dobiju najbolji rezultati.

1v@n 12.11.2018. 23:27

Citiraj:

Autor Sinac (Post 3247860)
Molim nemojte sad uplitati sublimacijske pisače u igru. Ink-jet na fotografskom papiru ima daleko veću rezoluciju i oštrinu nego sublimacijski. Ja sa svojim prastarim Canonom IP 4850 dobijem detalje na fotografskom papiru da ti pamet stane. Veličina ispisne točkice kod ink-jeta je trenutno najmanja i time se dobiju najbolji rezultati.

Uzmi povećalo u ruku, pa pogledaj otiske kroz par godina rada s inkjetom.
Inkjet neće imati konstantno kvalitetan ispis jer puno ovisi o tinti (brzina sušenja), o papiru (upojnost), o čistoći glave... i na kraju će otisak po komadu biti skuplji od onog na sublimacijskom ako mu dovedeš sve potrebno za max kvalitetu

Nik 14.11.2018. 19:40

Fotic smo kupili :beer:

Glede printera za oko mi je zapeo ovaj Canon PIXMA iP8750 (cca 3100kn)

ili kao jeftinija varijanta Canon PIXMA iX6850 (1600-1700kn)

Plan je koristiti origigi mat fotopapir 170 g/m2
Cijene origigi tinte i papira su mi OK, da ne kazem jeftine jer samo crni toner za laser dodje preko 500kn.

Sutra cu jos malo prouciti sto nudi Epson i ide prijedlog disi i do kraja tjedna se nadam da slikamo i printamo s novom opremom.

Ako imate jos kakvu sugestiju, ili usmjeravanje ka nekom drugom modelu/proizvidjacu slobodno napisite jer odluka je pred vratima :D

Sinac 16.11.2018. 10:59

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 3247862)
Uzmi povećalo u ruku, pa pogledaj otiske kroz par godina rada s inkjetom.
Inkjet neće imati konstantno kvalitetan ispis jer puno ovisi o tinti (brzina sušenja), o papiru (upojnost), o čistoći glave... i na kraju će otisak po komadu biti skuplji od onog na sublimacijskom ako mu dovedeš sve potrebno za max kvalitetu

Daj mi objasni što fali ink-jetu? Na dobrom foto-papiru ima odlične tonske prelaze pojedinih boja i bolje detalje što je upravo ono što korisniku treba.

Nikky 16.11.2018. 13:23

@Nik
Obzirom da "znamo" kako to kasnije ide kod kupovine potrošnog materijala,
odmah napisati u dopisu da se MORA (nakon nabavke novog printera):
- kupovati origigi tinte, ako ima foto varijanta (znaš na šta mislim)
- foto papir, spomenuo si mat 170 g

Kasnije se u upotrebi može štedjeti pa samo tu str. izvještaja sa slikom isprintati na novom a ostale na "običnom" ili laseru.

Nik 16.11.2018. 20:31

Takav je i plan kao sto si napisao, na ink jetu se printa samo ta jedna stranica, ostale idu c/b na jednom od dva lasera u labu ili na zajednicku kopirku.

Origigi tinta se podrazumijeva, takodjer se podrazumijeva da usluge printanja izvan laba ne primamo, kao sto i novi fotic ne posudjujemo :D

Nismo jos uspjeli iskristalizirati popis zelja pa da to predocimo direktoru, nekako mi je ponuda po nasim ducanima li-la.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 10:36.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger